W poszukiwaniu szczęścia - gdy mniej znaczy więcej

Z biegiem czasu zdajemy sobie sprawę, że w poszukiwaniu szczęścia mniej znaczy więcej. Nie mieć wielu przyjaciół, ale mieć tych prawdziwych.
W poszukiwaniu szczęścia - gdy mniej znaczy więcej

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2022

Wbrew powszechnemu przekonaniu czas niekoniecznie daje nam mądrość i dojrzałość. Ponieważ mniej znaczy więcej zwłaszcza w poszukiwaniu szczęścia. Dojrzeć oznacza przede wszystkim uświadomić sobie wszystko, co zrobiliśmy, aby się uczyć. Dojrzałość osiąga osoba pokorna, przyznając się do każdego błędu, który popełnia, nie żałując go. Ponieważ wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, aby zrównoważyć rzeczy w życiu.

Jest też wiele osób, które zaczynają sobie uświadamiać coś bardzo ważnego: to, co nas uszczęśliwia, to brak rzeczy, gromadzenie dóbr materialnych czy osiągnięcie sukcesu. Poznaj podstawowy klucz do szczęścia!

Szczęście to coś tak prostego jak kochanie i bycie kochanym. A coś takiego ma sens tylko w przypadku bardzo ograniczonej grupy ludzi.

To nie jest samolubne. W rzeczywistości musimy postrzegać to jako część zdrowia emocjonalnego. Okazywanie naszej miłości tylko nielicznym osobom uchroni nas przed rozczarowaniem, fałszywymi złudzeniami i zapewni nam osobistą równowagę, do której wszyscy dążymy.

W tym artykule zastanowimy się nad tym tematem.

Poszukiwanie szczęścia – gdy mniej znaczy więcej

W okresie dojrzewania lub wczesnej młodości rzeczy i ludzie przychodzą do nas we wszystkich kształtach i rozmiarach, a my akceptujemy to wszystko:

 • Chcemy doświadczać rzeczy, śmiać się, kochać, odkrywać i czuć.
 • Wyznaczanie granic i stawianie barier często oznacza brak akceptacji i utratę możliwości dołączenia do grupy.
 • Miłość przychodzi z intensywnością burzy.
 • Dajemy się ponieść potrzebie kogoś, kto pragnie czuć miłość i miłość.
 • To samo dotyczy przyjaźni.

Jednak w miarę upływu czasu otwieramy to wewnętrzne spojrzenie, które jest w stanie wyraźniej zobaczyć to, co nas otacza, z większą perspektywą i mądrością.

Przeczytaj także: 5 pomysłów na dom w stylu minimalistycznym

Rosnąca grupa społeczna nie daje szczęścia

Samotność możemy złagodzić na wiele sposobów, ale gromadzenie przyjaciół nie jest najlepszym sposobem. Czynienie tego oznacza przede wszystkim wprowadzenie do naszego życia ludzi, którzy nie zawsze będą szczerzy lub zgodni z naszą tożsamością.

 • Samotność to rodzaj osobistej pustki, którą musimy wypełnić w miarę dojrzewania, aby nawiązać pełniejsze i autentyczne relacje z innymi.
 • Z biegiem czasu tracimy wielu przyjaciół. Dzieje się tak, ponieważ czas jest mądry i mówi nam, kto jest dla nas odpowiedni, a kto nie.
 • Dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, że autentyczność i szczera miłość mogą wzbogacić naszą duszę i serce.
 • Wartości takie jak szacunek, wzajemność czy współudział nie są łatwe do znalezienia.
 • Kiedy już znajdziemy prawdziwych przyjaciół lub partnerów, z którymi jesteśmy całkowicie zgodni, nie pozwalamy im odejść, ponieważ to oni rzucają światło na naszą egzystencję.

Mniej znaczy więcej w naszych osobistych relacjach

Osoby ekstrawertyczne, które potrzebują bodźców społecznych, doceniają tę ciągłą interakcję w dużych grupach ludzi, w których rozmawiają i śmieją się z otoczeniem.

 • Im więcej interakcji mają ci ludzie, tym są szczęśliwsi. Im więcej mają przyjaciół, tym więcej mają okazji, by wyjść, dobrze się bawić i rozpocząć nowe projekty.
 • Jednak z biegiem czasu nawet ten typ osoby odkrywa, że zawsze lepiej mieć wokół siebie niewielką liczbę ludzi, z którymi można się cieszyć przyjaźnią.
 • Nie chodzi o zerwanie więzi, unikanie pewnych ludzi, partnerów i rodziny. Zamiast tego jest to kwestia nie wzmacniania tej niewygodnej więzi poprzez pełne szacunku dystansowanie się od pewnych ludzi.

Co więcej, w miarę upływu czasu nie ma dla nas znaczenia, co myślą o nas inni. Wiemy, że „mniej znaczy więcej” i jeśli małe rzeczy przynoszą nam wielkie szczęście, to nie potrzebujemy niczego więcej.

Dzika róża

Jeśli masz dwóch przyjaciół, którzy są szczerzy, szlachetni i autentyczni, nie potrzebujesz niczego więcej: są skarbem.

Zobacz też: Jak uprościć swoją sypialnię – 6 rzeczy, które możesz zrobić

Podobnie, jeśli masz partnera, z którym łączy cię harmonijny związek, z którym możesz się rozwijać i czujesz, że możesz być sobą i cieszyć się każdą chwilą, to masz wszystko.

 • Zmniejszenie naszego kręgu tak, aby obejmował takie osoby, jak nasz partner, przyjaciele i niektórzy członkowie naszej rodziny, nie jest działaniem, które możemy krytykować.
 • Bo ktoś, kto wie, co ma, docenia i o co się troszczy, nie potrzebuje niczego poza małym kręgiem przyjaciół i rodziny.
 • Jest to jednak coś, co nie każdy może zobaczyć. Czasami najpiękniejsza rzecz, jaką masz w życiu, jest ci bardzo bliska.

Bądź pokorny, abyś mógł odkryć, że mniej znaczy więcej w szczęściu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Poulin F, Kiesner J, Pedersen S, Dishion TJ. A short-term longitudinal analysis of friendship selection on early adolescent substance use. J Adolesc. 2011;
 • Felmlee D, Muraco A. Gender and friendship norms among older adults. Res Aging. 2009;
 • Fuller-Iglesias HR, Webster NJ, Antonucci TC. Adult Family Relationships in the Context of Friendship. Res Hum Dev. 2013;
 • Long, R. T. (2003). The value in friendship. Philosophical Investigations, 26(1), 73-77.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.