Jak uprościć swoją sypialnię - 6 rzeczy, które możesz zrobić

Czy Twoja sypialnia jest bardzo przeciążona i negatywnie wpływa na Twój wzrok a może nawet powoduje bóle głowy? Nie martw się. Dajemy Ci najlepsze wskazówki, jak uprościć Twoją sypialnię.
Jak uprościć swoją sypialnię - 6 rzeczy, które możesz zrobić

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2023

Jakie są główne zalety posiadania prostej dekoracji? Przede wszystkim, w ten sposób można tworzyć wnętrza, które sprawiają wrażenie przepychu, higieny i przestronności. W tym artykule przedstawiamy najlepsze wskazówki, które pomogą Ci uprościć swoją sypialnię.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku małych pomieszczeń, w których często oprócz spania wykonuje się zwykle kilka innych czynności, takich jak nauka, praca zdalna i ćwiczenia.

Ponadto sypialnia to pomieszczenie, które powinna dawać uczucie komfortu. Jest to jedna z najbardziej intymnych przestrzeni w domu, która nosi wiele śladów Twojej tożsamości. Dlatego ważne jest, aby osiągnąć harmonię między estetyką a praktyczną funkcjonalnością i zredukować do minimum niezbędne elementy.

Dzięki naszym radom możesz już teraz uprościć swoją sypialnię, biorąc pod uwagę proste zalecenia, które Ci oferujemy. Nie przegap tej okazji, a na pewno poczujesz się lepiej w Twojej sypialni.

1. Odważ się wprowadzić nietypowe wzory

Dobrym sposobem, aby uprościć sypialnię jest wprowadzenie niekonwencjonalnych wzorzystych poduszek, zasłon, dywaniku i koca. Dzięki elementom o różnych fakturach i wzorach możesz stworzyć atmosferę o przytulnym charakterze.

Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ilością ani z intensywnością wzorów. Jeden czy dwa elementy na jednolitym tle to klucz do elegancji i prostoty. Innym sposobem na stworzenie ciepłej przestrzeni jest użycie elementów takich jak drewno czy skóra.

2. Geometryczne meble upraszczające Twoją sypialnię

Jeśli chodzi o kolory najczęściej używane do malowania mebli, zwykle odcienie bieli dają efekt spokoju i odprężenia. Jednak niektóre przedmioty, takie jak wazony, lustra, oprawki lamp, ramy lub taborety mogą być również pomalowane na bardziej wyrazisty kolor.

Co ważne, meble zwykle wprowadzają do wnętrza harmonijne geometryczne kształty, głównie w prostych liniach. Te linie nadają wrażenie ładu w ogólnej wizji pomieszczenia.

Sypialnia
Minimalizm opiera się na prostym i funkcjonalnym projektowaniu przestrzeni, co można zastosować do sypialni.

3. Stwórz ciepłą atmosferę za pomocą różnych materiałów

Dodaj do sypialni elementy w złotych lub srebrnych odcieniach, fotografie, przedmioty osobiste i delikatne ozdoby wykonane w drewnie. W ten sposób będziesz w stanie uzyskać bardzo intymne i przytulne akcenty nawiązujące do Twojej osobowości. Ponadto te dodatki zrównoważą chłód białych tonów.

4. Przewaga bieli pomoże uprościć swoją sypialnię

Chociaż wskazane jest użycie neutralnego koloru, takiego jak różne odcienie brązu lub szarości, to dość wyszukane połączenia. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się aranżować większość przedmiotów w białym kolorze, aby uprościć sypialnię.

Biel odznaczą się niepowtarzalną lekkością, która odpręża wzrok, a dodatkowo wywołuje uczucie spokoju, przestronności i harmonii.

Możesz cię także zainteresować ten artykuł: Sypialnia – 6 wskazówek, aby była jeszcze bardziej przyjazna

5. Aby uprościć swoją sypialnię, nie przeciążaj wnętrza ozdobami ani nie zbieraj niepotrzebnych przedmiotów,

Często mamy tendencję do gromadzenia rzeczy praktycznie zerowego użytku. W związku z tym w sypialni najlepiej zostawić tylko niezbędne meble i przedmioty. Powinieneś pozbyć się wszystkich innych rzeczy lub przynajmniej przenieść akcesoria w inne miejsce.

6. Użyj sztuki, aby nadać niepowtarzalny charakter Twojemu wnętrzu

Ta rada ma na celu wprowadzenie akcentu, który odzwierciedla twoją osobowość w tak intymnym pomieszczeniu jak sypialnia. Oprócz jej uproszczenia, możesz umieścić jakiś element przyciągający uwagę, który przynajmniej częściowo przełamie monotonię.

W tym celu użyj na przykład żywej palety kolorów lub oryginalnego dzieła sztuki.

Kobieta z książką na łóżku
Białe odcienie w sypialni mają na celu uproszczenie i dodanie elegancji przestrzeni.

Możesz również przeczytać ten praktyczny materiał: Sypialnia – usuń szkodliwe rzeczy i śpij zdrowo!

Feng shui, minimalizm i techniki Marie Kondo, aby uprościć Twoją sypialnię

Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się techniki japońskiej bizneswoman Marie Kondo w zakresie trendów dekoracyjnych w domu. Jednak zgodnie z artykułem opublikowanym przez Universidad Pontificia de Comillas, to, co proponuje Marie, nie jest niczym nowym.

Podobne techniki były już od lat  wdrażane przez inżynierów produkcji marki Toyota.

Zgodnie z tezą przedstawioną przez Carmen Graciela Pautę Freire z Uniwersytetu Narodowego w Loja styl minimalistyczny narodził się na kontynencie europejskim dzięki pojęciom związanym z czystością form architekta Ludwiga Mies Van Der Roche.

Doktrynę, która została przyjęta przez Nowy Jork w latach 60-tych XX wieku i odniosła sukces, można streścić w wyrażeniu „mniej znaczy więcej”.

Z kolei feng shui to starożytna chińska sztuka oparta na teorii naukowej. Filozofia ta zakłada poprawę warunków środowiskowych, które sprzyjają równowadze i dobremu samopoczuciu ludzi w ich otoczeniu, zgodnie z tezą Hua Yang z Uniwersytetu Complutense w Madrycie.

Ta dyscyplina daje możliwości odkrywania nowych aspektów kreatywności, medytacji i wyobraźni. Cechy te w niekonwencjonalny sposób poszerzają pragmatyczną i kulturową wartość projektowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Universidad Complutense de Madrid.  Yang, Hua. Fen Shui y espacio. España 2017.
  • Universidad Nacional de Loja. Pauta Freire, Carmen Graciela. Decoración de un espacio comercial para la venta de computadoras en la ciudad de Loja. Ecuador 2011.
  • Universidad Pontifica de Comillas.  The Conversation. Marie Kondo y los ingenieros de producción de Toyota. Estados Unidos 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.