Bruksizm - 8 sprawdzonych sposobów na dotkliwy problem

Bruksizm to bardzo dokuczliwy problem. Poznaj skuteczne sposoby na poradzenie sobie w sytuacji, gdy podczas snu zgrzytasz zębami.
Bruksizm - 8 sprawdzonych sposobów na dotkliwy problem

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2022

Zgrzytanie zębami znane jako bruksizm jest często występującym zaburzeniem. Czasami pojawia się to na krótki czas. Może jednak trwać miesiącami. W takich przypadkach przydatne mogą być środki zaradcze do leczenia bruksizmu w domu, o czym opowiemy w tym artykule.

Warto wyjaśnić, że te naturalne lub domowe metody nie są pierwszym wyborem leczenia. Gdy pojawia się bruksizm, zawsze zaleca się wizytę u dentysty w celu ustalenia przyczyn i nasilenia problemu, a tym samym rozpoczęcia leczenia na czas. Zresztą dobrze jest znać sposoby leczenia bruksizmu w domu, które mają wsparcie naukowe. Wiele osób może złagodzić objawy i mieć z nimi lepszą jakość życia.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm obejmuje zgrzytanie lub zaciskanie zębów, które zdarza się w nocy lub w ciągu dnia. Mięśnie żuchwy kurczą się mimowolnie, wywierając zbyt duży nacisk. Jeśli zaciskanie trwa z czasem, niektóre powiązane objawy mogą zacząć generować komplikacje w ciele. Mogą wystąpić bóle głowy, dyskomfort słuchu, a nawet zaburzenia snu.

Przede wszystkim najbardziej dotknięte są elementy zębowe. Bruksizm niszczy powierzchnie zębów poprzez ciągłe pocieranie. Co do przyczyn, nie są one do końca jasne. Zazwyczaj rozróżnia się bruksizm nocny i dzienny, aby znaleźć najbardziej prawdopodobne wyjaśnienia tego problemu.

Do zaburzeń snu zalicza się modalność nocną. Na przykład znaleziono połączenie między zgrzytaniem zębami i bezdechem sennym. Oba te czynniki również pogarszają jakość wypoczynku i sprzyjają bezsenności.

Z drugiej strony bruksizm w ciągu dnia ma wyraźny związek ze stanami stresu i niepokoju. Napięcie mięśni szczęki może być wyrazem udręki, frustracji lub złości. Podobnie zaciskanie jest nawykiem u niektórych osób, które nieświadomie koncentrują się podczas nauki lub pracy.

Objawy bruksizmu

Zgrzytanie lub zaciskanie zębów jest głównym objawem bruksizmu. Jednak, jak już wspomnieliśmy, związane z tym powikłania nie ograniczają się do zębów. Jeśli chodzi o zęby, u pacjentów zwykle zauważalne jest ich zużycie. Pęknięcia mogą również pojawić się na szkliwie. Jeśli intensywność jest wysoka, zęby mogą nawet pękać.

Jeśli chodzi o towarzyszące objawy, ból jest najbardziej charakterystycznym dyskomfortem tego zaburzenia. Pacjenci z bruksizmem mogą odczuwać ból twarzy, stawu skroniowo-żuchwowego, wokół ucha oraz bóle głowy. Szum w uszach to kolejny objaw, który często pojawia się pośrednio. W rzeczywistości winowajcą jest choroba stawu skroniowo-żuchwowego, wywodząca się z bruksizmu.

Bezsenność u tych pacjentów pojawia się, gdy zaciskanie jest nocne. Wspomnieliśmy już o związku z bezdechem sennym. Jednak prawdą jest również, że kiepski odpoczynek może wynikać z ciągłego zgrzytania i możliwego codziennego stresu związanego z problemem.

Bruksizm. Kobieta nie może spać
Według wielu autorów naukowych bruksizm nocny jest częścią zaburzeń snu, często prowadzącą do bezsenności.

Środki na bruksizm w domu

Ponieważ nie ma jednego rodzaju bruksizmu, nie ma jednej opcji domowych środków zaradczych, aby temu zaradzić. Niektóre alternatywy będą bardziej przydatne w trybie nocnym, inne ułatwią rozluźnienie szczęki w ciągu dnia.

Jednak pacjenci nie mogą traktować tych strategii jako pierwszej linii leczenia. Powinny być częścią profesjonalnie prowadzonego leczenia. Jeśli pozwoli się na postęp przypadków bruksizmu, w perspektywie średnioterminowej wystąpią zmiany w zębach i szczęce.

Jednakże, gdy środki zaradcze do leczenia bruksizmu w domu mają na celu relaksację i redukcję stresu, korzyści najprawdopodobniej przekroczą samo zaciskanie. Oto kilka strategii, które mogą pomóc. Nie przegap!

1. Ćwicz oddychanie przez nos

Oddychanie przez nos jest naturalne i zalecane. Oddychanie przez usta zwiększa ryzyko powikłań, ponieważ powietrze, które dostaje się do dróg oddechowych, nie jest filtrowane ani podgrzewane.

Załóżmy, że w ciągu dnia oddychamy przez nos. W takim przypadku mniej lub bardziej świadomie zmniejszamy możliwość zaciskania zębów, ponieważ szczęka będzie rozluźniona i ustawiona w pozycji jak najbardziej zbliżonej do naturalnej (pozycje z zamkniętymi ustami i językiem w okolicy podniebienia).

Istnieje kilka prostych ćwiczeń promujących oddychanie przez nos. Jednym z najprostszych jest wykonywanie świadomych wdechów przez nos, trzymanie powietrza bez oddychania i rób to, aż nie będziesz w stanie dłużej go utrzymać. Powtarzając to, poprawisz kontrolę nad nawykiem w ciągu kilku dni.

2. Rozluźniaj szczękę

Potężne mięśnie, które umożliwiają żucie, to te, które nadmiernie się kurczą i powodują zgrzytanie. Powoduje to zaciskanie i szkodliwy nacisk na kości szczęki. Jeśli uda nam się rozluźnić te tkanki, będzie mniejszy nacisk na łuki zębowe. Świadomie i nieświadomie możemy w ten sposób sprzyjać zapobieganiu bruksizmowi.

Proste ćwiczenie podobne do tego, które wyjaśniliśmy, aby ćwiczyć oddychanie przez nos, polega na umieszczeniu języka za zębami podczas wdechu i wydechu. Powtarzaj to kilka razy dziennie, aby pobudzić świadomość czynu. Możesz również oprzeć język na podniebieniu bez poruszania nim i otwierać i zamykać usta. Ponadto możesz celowo odchylić podbródek do tyłu, wielokrotnie. Jest to sposób na rozciąganie mięśni żuchwy tak, jakby było to rozciąganie po wysiłku fizycznym.

3. Zadbaj o swoją postawę

Chociaż może się na to nie wydawać, postawa jest bardzo ważna dla szczęki. Barki i kręgosłup szyjny bezpośrednio wpływają na napięcie, które gromadzi się w mięśniach czaszki.

Jeśli niewłaściwie siedzimy do pracy, nauki lub jedzenia, pod koniec dnia będzie nagromadzone napięcie, które może objawiać się bruksizmem. Z drugiej strony, jeśli ciało jest rozluźnione dzięki zdrowym pozycjom, jest mniej prawdopodobne, że w nocy pojawią się przykurcze.

Dotyczy to również pozycji podczas snu. Zarówno podczas spania w pozycji pionowej, jak i poziomej, mięśnie starają się balansować w zależności od napięcia. Jeśli twoja poduszka jest zbyt twarda lub zbyt wysoka, mięśnie żuchwy kurczą się, aby to zrekompensować.

4. Zmniejsz stres, aby leczyć bruksizm w domu

Redukcja stresu jest koniecznością wśród środków na bruksizm w domu. Chodzi o zmianę stylu życia, aby kontrolować lęk i unikać sytuacji, które w jak największym stopniu generują nerwowość. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, stres jest przyczyną zaciskania i zgrzytania zębami. Często zaburzenie może pojawić się z powodu braku umiejętności radzenia sobie z emocjami i przekładania ich na objawy fizyczne.

Istnieje wiele sposobów redukcji stresu. Każda osoba musi znaleźć dla siebie najbardziej pomocne i wygodne. Oto kilka opcji:

  • Joga: Joga to starożytna praktyka. Dla niektórych to przeżycie duchowe. Tymczasem dla innych to tylko ćwiczenia fizyczne. Tak czy inaczej, korzyści płynące z praktyki pomagają zmniejszyć stres.
  • Ćwiczenia głębokiego oddychania: Głębokie oddychanie to technika relaksacyjna. Jego regularna praktyka wykazała korzyści dla układu oddechowego i poziomu lęku. W połączeniu z czynnościami, które już wyjaśniliśmy dla języka i szczęki, może to przełożyć się na zauważalną poprawę objawów.
  • Medytacja: Medytacja ma szeroką gamę form. Niektórym osobom może pomóc uwolnienie się od napięć dnia i rozluźnienie mięśni. Inni uważają, że pomaga im to uporządkować i wyjaśnić swoje myśli, aby się zreorganizować.
  • Zmniejsz stymulację nocną: szczególnie w przypadku bruksizmu, który pojawia się w nocy, zaleca się przejście w kierunku nawyków, które zmniejszają ogólną stymulację pod koniec dnia. Można to osiągnąć, unikając ekranów po określonym czasie, planując spotkania do określonego punktu popołudniowego i modyfikując oświetlenie w domu, aby było przyciemnione od zmierzchu.

5. Masowanie szczęki

Oprócz wszystkich wymienionych przez nas ćwiczeń, polegających na poruszaniu żuchwą, brodą i językiem, możesz również masować twarz. Zasada jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów masażu. Celem jest rozluźnienie włókien mięśniowych, aby się nie kurczyły lub, jeszcze lepiej, aby zapobiec ich wcześniejszemu napinaniu.

Można zacząć przed uszami i schodzić palcami tak, jakbyś napinał skórę. Jeśli wykryjesz obszar ze szczególnym napięciem lub węzłami, zatrzymaj się tam i naciśnij na chwilę. Następnie kontynuuj w dół. Jednak te masaże są bezużyteczne, jeśli są wykonywane w odosobnieniu. Najlepiej byłoby, gdyby osoby cierpiące na bruksizm wykonywały je codziennie, w różnych porach dnia.

6. Zastosuj ciepło

Ciepło może rozluźnić mięśnie. Należy jednak przedsięwziąć środki ostrożności, aby nie spowodować oparzeń skóry twarzy. Wystarczy ciepła temperatura. Ciepło powinno być przyłożone do obu stron twarzy i na mięśnie żuchwy. Jedną z opcji jest wykonanie tej terapii przed snem w nocy, a inną jest zaplanowanie jej wykonywania w określonych porach dnia.

7. Magnez

Magnez odgrywa rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni. Dlatego odpowiedni poziom tego minerału w organizmie może pomóc w zmniejszeniu epizodów bruksizmu. Związek może jednak nie być bezpośredni, dlatego nadal nie ma jednoznacznych dowodów na to, jakie dawki magnezu można spożywać, aby zapobiec zgrzytaniu zębami.

W rzeczywistości zróżnicowana i zbilansowana dieta zapewnia odpowiednią podaż mikroelementów. Mimo to warto zadbać o to, aby spożywać pokarmy zawierające dużo magnezu. Tutaj możemy wspomnieć o orzechach i zielonych warzywach liściastych.

Jeśli chodzi o suplementy, najczęściej stosowaną formą przyjmowania mikroelementów w ten sposób jest chlorek magnezu. W każdym przypadku jego stosowanie powinno być zarezerwowane dla przypadków niedoboru potwierdzonych analizą laboratoryjną.

Magnez
Suplementy magnezu są wskazane tylko wtedy, gdy istnieje weryfikowalny deficyt minerałów.

8. Pij kojące herbaty lub stosuj aromaterapię do leczenia bruksizmu w domu

Niektóre napary mogą działać jako domowe lekarstwo na bruksizm. Nie wyleczą go, ale mogą poprawić odpoczynek, jeśli zastosuje się odpowiednie z nich.

Do najbardziej polecanych ziół należą:

  • Waleriana: Ta substancja jest bezpieczna w użyciu, jeśli przestrzegane są zwykłe dawki. Wiąże się to z redukcją lęku.
  • Rumianek: Herbata rumiankowa od wieków jest środkiem uspokajającym i relaksującym. Należy jednak zachować ostrożność podczas przyjmowania innych leków, ponieważ ma on interakcje na przykład z lekami rozrzedzającymi krew.
  • Lawenda: Olejek lawendowy jest szeroko stosowany w aromaterapii. Najważniejszą opieką, jaką należy zachować, jest ciśnienie krwi, ponieważ u niektórych osób może ono obniżyć. Ogólnie rzecz biorąc, umieszcza się go w dyfuzorach do otoczenia zapachowego. Doskonale pomaga się zrelaksować.

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy

Wszystkie środki zaradcze na bruksizm w domu, o których wspomnieliśmy, mają sens, jeśli są stosowane w ramach podejścia dentystycznego prowadzonego przez profesjonalistę. Jednak pierwszym krokiem powinna być specjalistyczna konsultacja, a następnie uzupełnienie o naturalne środki.

Ważne jest, aby dentysta znał te naturalne środki, których zamierzasz używać. On lub on będzie wiedział, jak nam doradzić o przeciwwskazaniach i odpowiedniej pielęgnacji, aby uniknąć niepożądanych skutków.

W przypadku pojawienia się objawów w jamie ustnej najlepszym zaleceniem jest skorzystanie z pomocy lekarskiej. W konkretnym przypadku bruksizmu prawdopodobnie zapewnią ci szynę jako podstawę leczenia. Jednak przypadki związane z wadami zgryzu lub niestabilnością łuków zębowych mogą wymagać ortodoncji. Dlatego domowe środki zaradcze będą tylko uzupełnieniem.

Bruksizm – wykorzystaj naturalne sposoby

Może się wydawać, że masowanie szczęki jest nieszkodliwe i prawdopodobnie nie ma żadnych negatywnych skutków z tej praktyki. Tego samego nie można jednak powiedzieć o naturalnych ziołach w herbatach ziołowych lub olejkach eterycznych.

Sprawdzonym sposobem leczenia bruksizmu jest zajęcie się przyczynami, a w większości przypadków użycie szyny zostało opracowane i przepisane przez dentystę. Jeśli potrzebna jest ortodoncja lub nawet operacja, tylko dentysta będzie w stanie to ustalić. Zapytaj dentystę, czy te domowe środki na bruksizm mogą ci pomóc i postępuj zgodnie z jego instrukcjami. Można zadbać o zęby i zapobiegać zaciskaniu i zgrzytaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández Guzmán, P., Delgado, R., & Castellanos, J. L. (2018). Alteraciones del sueño y bruxismo. Revista ADM75(4).
  • Del Río, S. G., García García, V. A., & Castellanos, J. L. (2018). Apnea/hipopnea del sueño y bruxismo nocturno. Revista ADM75(4).
  • Robalino, P. J. P., Bravo, E. M. G., & Delgado, M. J. C. (2020). El bruxismo conocimientos actuales. Una revisión de la literatura. RECIAMUC4(1), 49-58.
  • Alcívar Mayor, A. M. (2018). Factores de riesgos del bruxismo y sus alternativas de Tratamientos (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil, Facultad piloto de Odontología).
  • Kuhn M, Türp JC. Risk factors for bruxism. Swiss Dent J. 2018 Feb 12;128(2):118-124. PMID: 29533049.
  • Chemelo VDS, Né YGS, Frazão DR, de Souza-Rodrigues RD, Fagundes NCF, Magno MB, da Silva CMT, Maia LC, Lima RR. Is There Association Between Stress and Bruxism? A Systematic Review and Meta-Analysis. Front Neurol. 2020 Dec 7;11:590779. doi: 10.3389/fneur.2020.590779. PMID: 33424744; PMCID: PMC7793806.
  • Herrero Solano, Y., Arias Molina, Y., & Cabrera Hernández, Y. (2019). Vulnerabilidad y nivel de estrés en pacientes con bruxismo. Revista Cubana de Estomatología56(3).
  • Jarama, D. O. L., Hidalgo, V. N. M., Armas, G. F. V., & Galarza, J. V. A. (2018). Bruxismo un hábito recurrente en jóvenes con ansiedad. RECIMUNDO: Revista Científica de la Investigación y el Conocimiento2(2), 236-258.
  • Pineda Núñez, L. K. (2021). Bruxismo.
  • Sixto, D. C., Sixto, A. J. P., & Falero, D. M. L. (2019). Férula oclusal como alternativa de tratamiento para el bruxismo. Universidad Médica Pinareña15(3), 412-417.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.