Nadużycia finansowe: co zrobić, jeśli jesteś ich ofiarą

Nadużycia finansowe są powszechne wśród osób starszych i związków dysfunkcyjnych. Dowiedz się więcej o nadużyciach finansowych, ich typowych objawach oraz o tym, co możesz zrobić, aby uzyskać pomoc.
Nadużycia finansowe: co zrobić, jeśli jesteś ich ofiarą

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Termin „nadużycie” jest często używany do opisania przemocy fizycznej, werbalnej lub domowej. Jednak nadużycia finansowe są powszechne u osób, które są w niezdrowych związkach lub w przypadku osób podatnych na takie zagrożenia, jak osoby starsze.

Badanie przeprowadzone przez The Center for Financial Security wykazało, że osoby mające agresywnych partnerów często stoją w obliczu zagrożeń ich dobrobytu finansowego i zdolności znalezienia osobistej stabilności finansowej. Co jednak możesz zrobić, jeśli to Ty jesteś ofiarą?

Dowiedz się z tego artykułu.

Co to jest nadużycie finansowe?

Nadużycia finansowe polegają na kontrolowaniu zdolności ofiary do utrzymywania, używania i pozyskiwania kapitału, finansów lub aktywów. Jedną z cech sprawców jest to, że mają tendencję do ograniczania lub kradzieży własnych pieniędzy ofiary, co uniemożliwia jej pełny dostęp do środków finansowych lub innych zasobów.

Sposoby realizacji tej formy nadużycia mogą być różne w każdej sytuacji. Istnieją jednak przypadki, w których sprawca wykorzystuje manipulację, aby zdobyć pieniądze ofiary. Może mieć ona nawet charakter otwarty, zastraszający i wymagający, aż do uniemożliwienia ofierze wykonywania pracy.

Nadużycia finansowe u osób starszych

Jeśli chodzi o osoby starsze, badanie udostępnione w National Center for Biotechnology Information wykazało, że nadużycia finansowe są często popełniane przez członka rodziny, sąsiada, zaufanego przyjaciela lub opiekuna.

Krótko mówiąc, jest to ktoś bliski ofiary, który łatwo może ją oszukać. Teraz, aby wykryć, czy starsza osoba jest wykorzystywana w ten sposób, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Osoba starsza cierpi na utratę pamięci

Na ogół osoby starsze nie pamiętają istotnych spraw. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, gdy nie pamiętają o wypłacie określonej kwoty z banku.

Chociaż demencja może stanowić problem, prawdopodobieństwo, że ktoś wykorzystuje sytuację osoby starszej, jest wysokie. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że ktoś nie dokonał żadnych nieautoryzowanych transakcji.

Obniżone zdolności motoryczne

Starsze osoby mogą nie tylko cierpieć na demencję – chorobę, która sprawia, że są podatne na nadużycia finansowe – ale ich siła i mobilność są często ograniczone. Stwarza to potrzebę proszenia o pomoc bliskiej im osoby, co zwiększa szanse, że oprawcy wykorzystają ich sytuację.

Nieuczciwi krewni

Niestety, do korzystania z zasobów finansowych starszej osoby w domu najbardziej skłaniają się bliscy członkowie rodziny. Często mają bliski odstęp do ich kont bankowych, haseł i sprawozdań finansowych. Dlatego łatwiej im kraść, a nawet manipulować.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy tak się dzieje, jest obserwowanie zachowania członka rodziny. Jeśli kupuje więcej lub kupuje rzeczy łatwiej niż kiedyś, to znak, że może wykorzystywać starszego członka rodziny.

Samotność

Samotne osoby starsze są często ofiarami ludzi pozbawionych skrupułów. Takie osoby mogą próbować stworzyć fałszywe poczucie przyjaźni, a następnie zdobyć pieniądze lub majątek ofiary. Jeśli brzmi to znajomo, miej oko na nowych przyjaciół, aby uniknąć nadużyć.

Nadużycia finansowe w związkach

W tym przypadku jeden z członków narzuca się drugiemu i zmusza go do powierzenia mu zarządzania swoimi zasobami gospodarczymi, poprzez manipulację lub przymus. To też jest nadużycie finansowe.

Ogólnie rzecz biorąc, niektóre cechy, które wiążą się z nadużyciami finansowymi w związkach, są następujące:

  • Pełna kontrola nad wszystkimi rachunkami bankowymi i innymi zasobami finansowymi
  • Manipulacja
  • Narzucanie swojej woli
  • Przymuszanie partnera do szukania pracy lub źródła pieniędzy
  • Agresja psychologiczna, fizyczna lub werbalna
  • Pociąganie do odpowiedzialności za każdy wydany przez ofiarę grosz

Skąd mam wiedzieć, czy jestem ofiarą?

Nawet teraz możesz być ofiarą nadużyć finansowych, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy. Aby się dowiedzieć, zastanów się, czy któraś z poniższych sytuacji dotyczy Ciebie. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z zaufanym przyjacielem lub krewnym, aby uzyskać pomoc.

  • Twój partner nie pozwala Ci przeglądać wspólnych wyciągów bankowych.
  • Ma konto, do którego tylko on lub ona ma dostęp (ale ty nie).
  • Twój partner ma całkowitą kontrolę nad Twoimi wydatkami lub zarządza przyznawanym Ci zasiłkiem. Może nawet wymagać płacenia rachunków.
  • Zabrania Ci pracy, próbuje zmusić Cię do rezygnacji lub to on mówi, jaką pracę powinieneś/powinnaś podjąć, nie biorąc pod uwagę Twojej opinii.
  • Twój partner kupuje i wydaje Twoje pieniądze bez uwzględniania Twoich potrzeb.
  • Pozbywa się Waszych wspólnych oszczędności bez Twojej zgody.
  • Nie chce generować dochodu.
  • Twój partner wykazuje niewielkie zainteresowanie pokrywaniem części wspólnych wydatków, takich jak między innymi ubrania, lekarstwa, jedzenie.
  • Ucieka się do manipulacji i ma tendencję do obwiniania Cię o problemy finansowe.
  • Twój partner lubi często atakować cię fizycznie lub psychicznie.
  • Wierzy, że mają pełne prawo do Twoich pieniędzy i majątku.
  • Twój partner zmusza Cię do podpisywania dokumentów finansowych bez uzasadnionego wyjaśnienia.
  • Grozi, że zmniejszy twoje dochody, jeśli nie zgadzasz się z jego warunkami.
  • Odmawia płacenia alimentów na dzieci.
  • Twój partner nęka Cię w pracy, dzwoni do Ciebie, pisze z przesadną częstotliwością lub z zaskoczenia i podejrzliwie przechodzi obok miejsc, w których przebywasz.
  • Niszczy Twoją historię kredytową, zużywając Twoje karty do granic możliwości.
  • Nie płaci rachunków.

Co mogę zrobić, jeśli jestem ofiarą nadużycia finansowego?

Nadużycia finansowe to sytuacja, która z biegiem czasu nie poprawia się, dlatego nie zaleca się czekania, aż w przyszłości sama się rozwiąże.

Postaraj się poszukać wsparcia i skontaktować się z instytucją rządową w swoim kraju. Znalezienie sojusznika, doradcy lub wizyta u psychologa to najlepszy sposób na poradzenie sobie z problemem, w którym się znajdujesz. W Twoim kraju może istnieć linia telefoniczna, która obsługuje tego rodzaju sprawy. Postaraj się zadzwonić jak najszybciej. Najlepszym rozwiązaniem jest pomoc przeszkolonych adwokatów.

O czym należy pamiętać przy nadużyciach finansowych

Może rzadko się o tym mówi, jednak w niezdrowych związkach często jedna ze stron pada ofiarą nadużyć finansowych. Sprawca ma pełną kontrolę nad aktywami i może używać manipulacji lub agresji, aby utrzymać kontrolę.

Każda sytuacja może się różnić. Jednak wszystkie mają cel końcowy, taki jak kradzież lub przejęcie części lub całości dochodów i majątku ofiary. Starsze osoby mogą być najbardziej narażone, ponieważ sprawcy wykorzystują ich ograniczenia pamięci, niedobory motoryczne lub samotność.

Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą nadużyć finansowych lub podejrzewasz, że dotyczy jakiejś starszej osoby, zgłoś to odpowiednim władzom i uzyskaj profesjonalną pomoc. Przedłużanie tej sytuacji tylko ją pogorszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adams, A. E. (2011). Measuring the Effects of Domestic Violence on Women’s Financial Well-Being. The Center for Financial Security, 5-6.
  • Hafemeister TL. Financial Abuse of the Elderly in Domestic Setting. In: National Research Council (US) Panel to Review Risk and Prevalence of Elder Abuse and Neglect; Bonnie RJ, Wallace RB, editors. Elder Mistreatment: Abuse, Neglect, and Exploitation in an Aging America. Washington (DC): National Academies Press (US); 2003. 13. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK98784/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.