Ciekawe funkcje WhatsApp, których prawdopodobnie nie znasz

Najpopularniejsza na świecie aplikacja do przesyłania wiadomości jest stale aktualizowana. Dlatego ciągle pojawiają się nowe narzędzia.
Ciekawe funkcje WhatsApp, których prawdopodobnie nie znasz

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2023

Minęło kilka lat, odkąd WhatsApp stał się jednym z najważniejszych narzędzi komunikacji cyfrowej. Dzięki miliardom użytkowników na całym świecie aplikacja pozostaje na szczycie listy najczęściej pobieranych i używanych. Chociaż jej podstawowe narzędzia są proste, istnieją różne funkcje WhatsApp, których prawdopodobnie nie znałeś.

Stale dokonywane aktualizacje modyfikują aplikację i zawierają nowe narzędzia, które nie zawsze są wdrażane. Jednak te szczegóły mogą stanowić wspaniałe udogodnienia dla niektórych użytkowników, zarówno w środowisku pracy, jak i w grupach przyjaciół lub w nauce.

Odkryj funkcje WhatsApp, których można używać do wielu zadań.

WhatsApp i jego znaczenie w komunikacji

Od momentu uruchomienia w 2009 roku usługa przesyłania wiadomości WhatsApp nie przestaje się rozwijać. Zwłaszcza od 2014 roku, kiedy aplikacja została przejęta przez firmę Meta, wówczas jeszcze pod nazwą Facebook. Obecnie ma ponad 2 miliardy użytkowników i jest liderem w tej dziedzinie.

Przewyższa pod względem liczby użytkowników swoich najbardziej bezpośrednich konkurentów, takich jak Telegram i Facebook Messenger. Część tego trwałego sukcesu ma związek z ciągłymi aktualizacjami, które są dokonywane zarówno w aplikacjach na smartfony, jak i w wersji na komputery stacjonarne.

Jeśli porównamy pierwsze wersje WhatsApp z najnowszymi, widzimy, że dziś jest to coś więcej niż usługa przesyłania wiadomości. Aplikacja stała się użyteczna jako narzędzie pracy, organizacji, agendy i przechowywania.

Przydatne narzędzia i funkcje WhatsApp, których prawdopodobnie nie znałeś

Ze względu na ogromny rozwój i wykorzystanie jako głównej usługi przesyłania wiadomości programiści WhatsApp dbają o utrzymanie jej na pozycji lidera. Ciągle pojawiają się aktualizacje i nowe wersje aplikacji. Każda z nich zawiera nowe funkcje.

Jednak często wiele z tych narzędzi pozostaje niezauważonych. Chociaż istnieją bardzo widoczne szczegóły, pewne funkcje WhatsApp prawdopodobnie pozostają dla ciebie nieznane.

1. Zatrzymaj automatyczne pobieranie

Jeśli jesteś zmęczony wszystkimi treściami multimedialnymi wysyłanymi do grup, które są pobierane automatycznie, powinieneś poznać tę sztuczkę. W sekcji Ustawienia, a następnie w sekcji Pamięć i dane można wyłączyć automatyczne pobieranie.

Na przykład dotyczy to zdjęć lub filmów. Można również wybrać, w której grupie lub konwersacji zezwolić na pobieranie.

To jedna z najważniejszych sztuczek WhatsApp, ponieważ pliki multimedialne często zajmują dużo miejsca w telefonie. Ponadto, jeśli ta opcja nie jest pod kontrolą, aktywuje się wykorzystanie danych i miesięczny limit Internetu może się wyczerpać.

Automatyczne pobieranie zapełnia telefon treścią, przez co może spowolnić jego działanie.

2. Funkcje WhatsApp dla tymczasowych wiadomości

Jeśli zajdzie potrzeba usunięcia wiadomości po pewnym czasie, niezależnie od przyczyny, WhatsApp ma możliwość tworzenia wiadomości tymczasowych. Są one automatycznie usuwane po 1 tygodniu. Tę opcję należy aktywować w ustawieniach czatu grupowego lub indywidualnego, w którym chcesz wysyłać tymczasowe wiadomości.

3. Miotła

Aby dokładniej usunąć dane zapisane w rozmowach, musisz wejść do ustawień aplikacji. Następnie przejdź do opcji czatu i na koniec do historii.

Po kliknięciu legendy usuń wszystkie czaty, cały zapis wiadomości na koncie zostanie usunięty. Jest to radykalna alternatywa, mająca zastosowanie tylko wtedy, gdy chcesz całkowicie zresetować WhatsApp.

4. Podkreślenie i pogrubienie

Nie musisz otwierać innej aplikacji, aby wiadomości były ciekawsze. Jeśli chcesz wysłać słowa pogrubione, musisz umieścić tekst między gwiazdkami. Na przykład: *Do widzenia*.

Z drugiej strony, aby użyć kursywy, musisz umieścić tekst w znakach podkreślenia, na przykład w następującym przykładzie: _Bye_. Aby użyć przekreślonego słowa, zastosuj symbol ~ w ten sam sposób.

Możesz jednak także po prostu przytrzymać wciśnięte słowo, które już napisałeś, a pojawią się wszystkie te opcje i będziesz mógł je wybrać.

5. Skrót

W przypadku potrzeby stałego dostępu do określonego czatu lub grupy istnieje możliwość utworzenia skrótu na ekranie głównym. Aby to zrobić, naciśnij i przytrzymaj ikonę WhatsApp przez kilka sekund. Otworzą się najczęstsze rozmowy. Klikając na żądaną konwersację, utworzysz skrót na pulpicie.

6. Wysyłaj zdjęcia z wysoką jakością

Wysyłanie zdjęć przez WhatsApp jest szybkie i bezpieczne. Jednak aplikacja domyślnie obniża ich jakość.

Aby udostępnić zdjęcie w oryginalnej jakości, wyślij je jako plik. Oznacza to, że musisz użyć opcji wyślij pliki lub dokumenty, a nie galeria.

7. Funkcje WhatsApp, aby zyskać miejsce

Aby usunąć niektóre pliki zajmujące najwięcej miejsca w pamięci telefonu, przejdź do ustawień. Następnie przejdź do opcji danych i przechowywania. Wreszcie wybierz zarządzanie pamięcią masową.

W ten sposób można zarządzać przestrzenią, wybierając dokumenty, które chcesz usunąć. Bez konieczności usuwania wszystkiego.

8. Wyślij rozmowę przez e-mail

Jeśli z jakiegoś powodu musisz wysłać całą rozmowę na czacie przez e-mail, jedna ze sztuczek WhatsApp pozwala to zrobić. W opcjach czatu lub grupy poszukaj menu więcej, a następnie wyeksportuj czat.

Tutaj można wysłać wszystko w skompresowanym pliku, za pośrednictwem poczty e-mail, Google lub Dropbox. Można dołączyć pliki multimedialne i audio, więc jest to również alternatywa, aby dowiedzieć się o niektórych wiadomościach bez powiadomienia nadawcy.

9. Unikaj wysyłania potwierdzeń

Ponadto, aby nadawca wiadomości nie dowiedział się, że ją przeczytałeś, można uniknąć podwójnego niebieskiego “ptaszka” lub potwierdzenia przeczytania. Chociaż istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć, najłatwiej jest wyszukać żądaną rozmowę w lupie, którą aplikacja ma na górze.

Tam wpisujesz nazwę lub pseudonim, a następnie WhatsApp wyświetla wiadomości według czasu. Czytając je w ten sposób, haczyki potwierdzające odczytanie nie są zaznaczone.

10. Funkcje WhatsApp dotyczące notatek głosowych

Notatki głosowe były jednym z najlepszych dodatków do aplikacji w ostatnich latach. Jednak niektóre osoby mogą ich wysłuchać w określonych godzinach, zwłaszcza jeśli są bardzo długie, lub chcą odsłuchać własne przed wysłaniem.

Istnieją sztuczki WhatsApp rozwiązujące te problemy:

  • Unikaj potwierdzania odsłuchu. Innym sposobem na odsłuchiwanie dźwięków bez wiedzy nadawcy jest użycie okna powiadomień telefonu. Pojawią się tam najnowsze audio wraz z opcją ich odtworzenia.
  • Odsłuchaj przed wysłaniem. Jeśli nie masz pewności, czy wysłać właśnie nagraną notatkę, możesz wyjść z aplikacji, o ile została już nagrana. Po ponownym zalogowaniu ta sama notatka pozostanie na pasku pisania, gdzie można ją odsłuchać i w razie potrzeby edytować przed wysłaniem.
  • Kontynuuj słuchanie. W przypadku bardzo długich wiadomości głosowych WhatsApp stworzył opcję odtwarzania ich podczas zmiany okien, podobnie jak w aplikacjach muzycznych. Mimo że nie jest to ukryta sztuczka, wiele osób nie wiedziało, że ta zmiana nastąpiła w ostatnim czasie.

11. Pikselowe obrazy

Może się to wydawać nieco skomplikowane, ale WhatsApp pozwala na pikselowanie obrazu lub jego części w bardzo prosty sposób. Wybierając zdjęcie do wysłania w galerii, przed jego potwierdzeniem należy wybrać ikonę ołówka.

Następnie na dolnej krawędzi otwiera się kilka alternatyw. Ikona piksela pojawi się po prawej stronie. Dzięki niej możesz rozmyć obraz, aby ukryć niechciane części.

12. Przede wszystkim bezpieczeństwo

Tak jak ogólnie telefony mają opcję odblokowywania za pomocą odcisku palca, możliwe jest również jej włączenie dla WhatsApp. W ustawieniach konta, w sekcji prywatności, istnieje alternatywa o nazwie blokada linii papilarnych.

Po włączeniu konto jest chronione w ten sposób. Możliwe jest również wybranie, żeby odcisk palca nie był wymagany przez 30 minut.

W aplikacji dostępne są również biometryczne środki bezpieczeństwa.

13. Funkcje WhatsApp dla prywatnego profilu

Wiele osób woli nie pokazywać żadnego obrazu w profilu aplikacji. Aby to zrobić, musisz przejść do ustawień prywatności, a następnie do zdjęcia profilowego. Wśród możliwych opcji możesz pokazać zdjęcie wybranym kontaktom, wszystkim lub nikomu.

14. Czat z samym sobą

Aby rozpocząć rozmowę ze sobą, przejdź do dowolnego czatu i wpisz: wa.me/ kod kraju i numer telefonu. Spowoduje to otwarcie kolejnego okna z własną konwersacją, które można wykorzystać do wysyłania plików lub przypomnień do siebie.

15. Ulubione reakcje

Jedną z najnowszych opcji aplikacji jest włączanie reakcji na wiadomości. Te reakcje domyślnie oferują ograniczoną liczbę emotikonów. Jednak po prawej stronie znajduje się symbol +, na którym można wybrać dowolną alternatywę reakcji.

Funkcje WhatsApp oferują wiele opcji

Dzięki tej serii porad możliwe jest kompleksowe korzystanie z aplikacji. Ponieważ WhatsApp dodawał więcej funkcji z każdą aktualizacją, możliwości użycia stają się coraz szersze. Dlatego jest prawdopodobne, że z czasem zostaną dodane nowe narzędzia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez Valerio D. Más allá de la mensajería instantánea: WhatsApp como una herramienta de mediación y apoyo en la enseñanza de la Bibliotecología. ICS [Internet]. 19 de mayo de 2020 [citado 20 de septiembre de 2022];(42):107-26. Disponible en: http://revistascientificas.filo.uba.ar/index.php/ICS/article/view/7391
  • Baishya, Diganta, and Saurabh Maheshwari. “Whatsapp Groups in Academic Context: Exploring the Academic Uses of Whatsapp Groups among the Students.” Contemporary Educational Technology 11.1 (2020): 31–46. Disponible en: https://doi.org/10.30935/cet.641765
  • Guiñez-Cabrera, Nataly, Mansilla-Obando, Katherine. Uso de WhatsApp en los trabajadores de la salud en el proceso de vacunación chileno contra la pandemia COVID-19. COMUNI@CCION: Revista de Investigación en Comunicación y Desarrollo [Internet]. 2022;13(1):5-15. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=449870430001
  • Masoni, Marco, and Maria Renza Guelfi. “WhatsApp and Other Messaging Apps in Medicine: Opportunities and Risks.” Internal and Emergency Medicine 15.2 (2020): 171–173. Disponible en: https://doi.org/10.1007/s11739-020-02292-5
  • Rubio-Romero, Juana, Lamo de Espinosa, Marta Perlado.  El fenómeno WhatsApp en el contexto de la comunicación personal: una aproximación a través de los jóvenes universitarios. ICONO 14, Revista de comunicación y tecnologías emergentes [Internet]. 2015;13(2):73-94. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=552556568005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.