Więcej czasu we dwoje - jak to osiągnąć?

Spędzanie więcej czasu we dwoje jest ważne dla powodzenia w związku. Zwiększa emocjonalną intymność i satysfakcję. Jak uzyskać wspólny czas?
Więcej czasu we dwoje - jak to osiągnąć?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dlaczego należy spędzać więcej czasu we dwoje? Kiedy po raz pierwszy spotykamy kogoś, kim jesteśmy podekscytowani, dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć wspólne chwile. Jednak wtedy zwykle się relaksujemy, przyjmujemy związek za pewnik i bywa, że zaniedbujemy więź. Jednak sformalizowanie związku nie oznacza, że możemy go ignorować i po prostu pozwolić mu podążać jego biegiem.

Wręcz przeciwnie, musimy ją pielęgnować. Dlatego chcielibyśmy zaproponować kilka kluczy do spędzenia więcej czasu we dwoje. Jest to podstawowy element, aby więź dobrze się rozwijała i aby oboje członkowie byli usatysfakcjonowani. Również dzięki wspólnemu czasowi tworzy się emocjonalna bliskość, wzmacnia się intymność, a dwoje ludzi zbliża się do siebie. Warto więc spędzać więcej czasu we dwoje.

Te chwile służą nam do łączenia nas i pomagają nam rozwiązywać problemy i nieporozumienia. Możliwe, że osobiste obowiązki każdego partnera utrudniają znalezienie chwil samotności w ich codziennym życiu. Nawet jeśli oboje mieszkacie razem, czas, który dzielicie, prawdopodobnie nie jest taką jakością, jaką powinien być. Jednak kilka wskazówek może pomóc.

1. Zdecyduj się spędzać więcej czasu we dwoje

To podstawowy pierwszy krok, który często pomijamy. Praca nad relacją to codzienna decyzja. Jeśli damy się ponieść inercji, możliwe, że nigdy nie znajdziemy w naszych grafikach miejsca na tę datę lub rozmowę, którą odkładaliśmy. Dlatego kluczem jest uświadomienie sobie wagi i konieczności wspólnego spędzania czasu.

Gdy postawisz swojego partnera i swój związek na pierwszym miejscu i uświadomisz sobie, że musisz codziennie pielęgnować tę miłość, łatwiej będzie znaleźć na to czas. Nie czekaj, aż rutyna pogorszy więź tak bardzo, że będzie za późno.

Ona i on. Wspólny posiłek
Oboje partnerzy powinni stworzyć przestrzeń i poszukiwać wspólnego czasu jako para.

2. Ustal rutynę

Rutyny mogą stać się świetnymi sojusznikami w stosunku do poprzedniego celu. Tak więc, jeśli pewne plany lub czynności są włączone do codziennych zajęć, nie będzie konieczne podejmowanie wysiłku, aby znaleźć tę wspólną chwilę.

Pamiętaj, że chociaż możemy starać się spędzać razem czas, ważna jest również ilość. Dzielenie się codziennym życiem buduje i wzmacnia więzi, dlatego warto wiedzieć, jak z tej możliwości skorzystać. Możesz na przykład zdecydować się na codzienną wspólną kolację lub pogawędzić przez chwilę przed pójściem spać. Nawet jeśli to tylko kilka minut, poświęcacie je sobie nawzajem, a to zrobi różnicę.

Ponadto ważne jest, aby co najmniej raz lub dwa razy w miesiącu wychodzić lub planować daty. Przestrzenie te powinny być przeznaczone do przerywania rutyny, odłączania się od obowiązków i łączenia się z partnerem. Nawet jeśli masz dzieci, postaraj się osiągnąć ten cel, ponieważ bardzo często rodzicielstwo dotyka i alienuje pary.

3. Zaoferuj uwagę i obecność

Jeśli chcesz spędzić więcej czasu jako para, oto jedna maksyma, której powinieneś przestrzegać: bez rozpraszania się. Kiedy jesteście razem, wyłączcie telewizor, wyciszcie telefony komórkowe i skupcie całą swoją uwagę na sobie nawzajem. To smutne, że tak wiele par je razem kolację i przykleja się do swoich ekranów, nie mówiąc do siebie ani słowa.

W takich okolicznościach podział czasu nie jest zbyt przydatny, ponieważ musimy czuć się widziani i słyszani przez naszego partnera. Nawet jeśli nie ma nic do powiedzenia, zaoferowanie swojej obecności i pełnej uwagi w tej wspólnej chwili robi różnicę. Spojrzenie, uśmiech czy pieszczota są o wiele cenniejsze niż kilka godzin spędzonych razem w całkowitym dystansie emocjonalnym.

4. Prowadź wysokiej jakości rozmowy

Mimo że spędzają razem cały dzień, wiele par nie czuje, że są ze sobą związani. Wynika to z niskiej jakości prowadzonych przez nich rozmów. Mówienie o pogodzie, dzieciach i tym, co zjeść następnego dnia, nie ma znaczenia, jeśli chodzi o tworzenie intymności. Aby to osiągnąć, musi istnieć podatność, samoujawnienie i głębia.

Jeśli chcesz zbliżyć się do swojego partnera, podziel się swoimi marzeniami i pragnieniami oraz swoimi obawami i zmartwieniami. Podziel się swoimi oczekiwaniami i opiniami. Pokaż się takim, jakim jesteś – swoim prawdziwym ja. Zrób to, nawet jeśli to cię przeraża.

Bądźcie gotowi poznać, zrozumieć i przyjąć nawzajem swoją esencję. Słuchaj uważnie, zadawaj odpowiednie pytania i oferuj wsparcie i potwierdzenie ich emocji. To właśnie ta dynamika wzmacnia miłość i pozwala ci rozumieć, negocjować i współodczuwać. Dlatego unikaj codziennych, płytkich tematów i nie bój się wchodzić głębiej.

5. Wybierz odpowiednie zajęcia, aby spędzić więcej czasu we dwoje

Wreszcie, dobrze jest nie zaniedbywać czynności, w które zamierzasz zainwestować swój wspólny czas. Każda codzienna chwila (kolacja, rozmowa, po prostu wspólne zakupy), jeśli doświadczana jest z obecnością, może stać się przestrzenią jakości. Wskazane jest jednak, aby plany były zróżnicowane i stymulujące.

W ten sposób możesz wybrać się na krótką wycieczkę lub wypad razem, zapisać się na kurs lub zajęcia, które Cię interesują, posłuchać grupy muzycznej lub uprawiać sport na świeżym powietrzu. Wszystko powinno zależeć od waszych upodobań; oczywiście musi być miejsce na obie twoje preferencje.

Kiedy nasz partner jest zainteresowany naszymi hobby i jest zachęcany do dzielenia się nimi, czujemy się wyjątkowi, docenieni i rozważeni. Podobnie, kiedy robimy to samo dla nich, pokazujemy im, jak bardzo nam zależy.

Wykonując zabawne i przyjemne zajęcia z naszym partnerem, kojarzymy mu się z tymi pozytywnymi uczuciami. Dlatego nasze powinowactwo będzie wzrastać i coraz bardziej będziemy mieli ochotę spędzać z nimi czas.

Ona i on. Wspólne bieganie
Dzielenie się zajęciami, które są przyjemne dla was obojga, jest sposobem na wzmocnienie więzi.

Zawsze jest czas na dobrą parę

Krótko mówiąc, spędzanie więcej czasu we dwoje jest decyzją i celem, nad którym oboje powinniście pracować. Nie zawsze będzie to łatwe, a czasami będzie kuszące, by dać się ponieść inercji.

Błędne myślenie, że „jesteśmy razem i to wszystko, czego potrzebujemy” jest powszechne. Jednak dalsze kultywowanie pasji i intymności to najlepsza gwarancja długotrwałej satysfakcji w związku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Contreras, A. U., García, M. T. I., & González, R. A. M. (2019). Diseño y validación de la Escala del Tiempo Compartido en la Pareja (TCP). Psychology, Society & Education11(2), 165-175.
  • Domínguez Folgueras, M. (2012). La división del trabajo doméstico en las parejas españolas. Un
    análisis de uso del tiempo. Revista internacional de sociología, 70(1), 153-179. doi:
    10.3989/ris.2009.08.26
  • Sánchez, R. (2017). Auto-divulgación: Medición en la pareja mexicana. Revista Iberoamericana de Psicología: Ciencia y Tecnología10(2), 11-24. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6642553

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.