Jak zapobiegać stagnacji w związku - oto kilka cennych rad

Każda relacja jest skomplikowana, ale możesz poradzić sobie z problemem stagnacji w związku. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak.
Jak zapobiegać stagnacji w związku - oto kilka cennych rad

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszystkie relacje są skomplikowane, ale jak uniknąć stagnacji w związku? Rozwiązując pewne sytuacje, które mogą na nią wpłynąć. Rzeczywiście, przebywanie z tą samą osobą przez wiele lat może sprawić, że poczujesz się jak w rutynie. Możesz jednak uniknąć stagnacji w związku.

To właśnie zamknięcie z powodu pandemii uruchomiło dzwonki alarmowe u wielu osób. Kryzysy par narastały, a liczba rozwodów wzrosła. Wiele par stwierdziło, że są znudzone osobą, z którą dzieliły swoje życie. Nie było już tej iskry.

Problem stagnacji w związku

Stagnacja w związku to nieprzyjemna sytuacja, w której nikt z nas nie chce się znaleźć. Problem stagnacji w związku to między innymi brak iluzji, wątpliwości dotyczące tego, czy kontynuować związek, nuda, znużenie czy poczucie pustki w naszym życiu.

W wielu przypadkach smutek i frustracja odczuwania tych wszystkich negatywnych emocji sprawiają, że zrywamy więź z drugą osobą, ponieważ porównujemy ją z romantyczną miłością, którą tyle razy widzieliśmy w filmach. Ta wszechogarniająca pasja, to ekscytujące życie, które sprawia, że nasze dni są tak zabawne… Jednak ważne jest, aby pamiętać, że to nie jest prawdziwe.

Obowiązki, problemy i zmartwienia mogą mieć wpływ na związek. Jest jednak coś jeszcze ważniejszego, co dzieje się, gdy zanika faza zauroczenia. Przestajemy czuć motyle, nie ma już prawie nic nowego do odkrycia i zaczynamy się nudzić.

Nuda w związku
Rutyna może prowadzić do nudy w związku. Często jest trudne do przezwyciężenia.

Jak wygląda stagnacja w związku?

Zanim nauczysz się, jak uniknąć stagnacji, najpierw musisz wiedzieć, jak to jest być w związku, który popadł w stagnację. W ten sposób możemy określić, czy przechodzimy przez to samo:

  • Nie masz ochoty robić wspólnych planów: nie masz ochoty chodzić na spacer, chodzić razem na zakupy ani robić żadnych zabawnych planów. Nie ma ochoty na wspólne planowanie wakacji. To kluczowy moment, który może ostrzec przed problemem stagnacji, monotonii i nudy.
  • Brak namiętności: Seks jest ważną częścią związku pary. Chociaż z biegiem lat może zanikać, pasja może przejawiać się na wiele sposobów. Całowanie, przytulanie, bliskość lub potrzeba kontaktu fizycznego to wszystkie sposoby, w jakie ta pasja może się przejawiać. Jeśli jednak tego brakuje, to znak, że w twoim związku może panować stagnacja.
  • Brak komunikacji: brak chęci można przenieść na poziom komunikacji. Czy zaczęliście mieć przed sobą tajemnice? Czy nie czujesz potrzeby podzielenia się tym, jak minął Twój dzień? Jeśli tak, to macie problem.

Wskazówki, jak zapobiegać stagnacji w związku

Jeśli zidentyfikowałeś którąś z powyższych sytuacji, być może będziesz musiał wykonać trochę pracy, aby uniknąć stagnacji. Więc co możemy zrobić?

Oto kilka porad.

1. Porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, co się dzieje

Może druga osoba przechodzi przez to samo, a ty nie zauważyłeś! Niezbędne jest podjęcie decyzji i bycie szczerym.

Poza tym być może Twój partner będzie mógł zaproponować plan (np. weekendowy wypad). Często pojawiają się pomysły, o których nie pomyśleliśmy, ale inne osoby mogą.

2. Staraj się robić plany

Romantyczne wyobrażenia, że miłość może wszystko, nie są prawdziwe. Każdy związek wiąże się z podejmowaniem wysiłków. Dlatego musimy podjąć wysiłek, aby komunikować się ze sobą, osiągać porozumienia, podejmować decyzje i planować, jeśli zauważymy, że nie pracujemy tak ciężko, jak kiedyś.

3. Zastanów się, co Was łączy

Usiąść przed czystą kartką papieru i spisać wszystko, co łączy was razem, może być interesujące, aby przypomnieć sobie wszystko, o czym zapomnieliśmy. Co na początku przyciągnęło cię do twojego partnera? Co sprawiło, że się w nim zakochałeś? Dlaczego kontynuujemy współpracę z tą osobą? Czy oboje zmierzacie w tym samym kierunku?

4. Idźcie na terapię par

Czasami nie możemy rozwiązać tego, co się z nami dzieje bez pomocy. Tak jak ważne jest indywidualne podejście do psychologa, możemy iść na terapię par, aby uniknąć stagnacji lub ją rozwiązać, jeśli zdaliśmy sobie sprawę, że sytuacja nie idzie do przodu. Wielu profesjonalistów jest chętnych do pomocy.

Wspólna terapia. Problem stagnacji w związku
Terapia par pomaga wielu osobom. Jeśli masz problemy z samodzielnym rozwiązaniem stagnacji, wizyta u profesjonalisty to najlepszy sposób, by iść naprzód.

Istnieją sposoby, aby zapobiec stagnacji w związku

Uniknięcie stagnacji w związku nie jest łatwe. To normalne, że z biegiem czasu zapominamy wykonać swoją część lub popadamy w koleiny. Związek może zgasnąć, jak płomień świecy, która się wypala. Jeśli jednak zdamy sobie z tego sprawę na czas, możemy podjąć działania i przywrócić płomień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar Montes de Oca, Y. P., Bernal Hernández, V. H., Torres Muñoz, M. A., Alvarado Orozco, J., & González Arratia López Fuentes, N. I. (2018). Causas de apatía en parejas casadas y en unión libre. Acta de investigación psicológica8(1), 83-94.
  • Aguilar, C. E. V., & Paladinez, J. L. J. (2020). Desgaste emocional en la convivencia afectiva de pareja. ACADEMO Revista de Investigación en Ciencias Sociales y Humanidades7 (1), 58-66.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.