Mod Podge - czym jest i jak go używać

Jeden z najbardziej funkcjonalnych klejów do prac dekoracyjnych, Mod Podge ma zdolność uszczelniania i polerowania w tej samej aplikacji. Dowiedz się wszystkiego o tym w tym artykule!
Mod Podge - czym jest i jak go używać

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2022

Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać błyszczące, gładkie papierowe dekoracje na naczyniach, ramkach lub meblach, odpowiedzią jest Mod Podge. Jest to biały klej z możliwością klejenia, uszczelniania i lakierowania w tej samej aplikacji. Ten produkt pełni funkcję dekoracyjną i ochronną, jeśli chodzi o różnorodne materiały, w tym drewno, papier i tkaniny. Ponadto jest łatwy w użyciu i nie zawiera toksycznych elementów.

W szczególności jest niezastąpionym narzędziem do decoupage, techniki zdobienia opartej na kawałkach papieru. W zależności od pożądanego rodzaju wykończenia i materiału, nad którym będziesz pracować, istnieje wiele różnych formuł Mod Podge.

Mod Podge – rodzaje i efekty

Standardowa lub klasyczna odmiana Mod Podge jest najbardziej uniwersalna i możesz jej użyć na większości wymienionych przez nas przedmiotów. Występuje w trzech wersjach: matowej – z bardziej nieprzezroczystym wykończeniem, błyszczącej – podobnej do zwykłego kleju i satynowej – zapewniającej efekt pośredni lub półmat.

Jednak zastosowania Mod Podge mogą być bardzo różnorodne, zarówno w elementach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W przypadku bardziej specyficznych materiałów, takich jak ceramika czy szkło, istnieją specjalne formuły, które im odpowiadają.

Rodzaje Mod Podge

 • Papier. Chociaż klasyczna formuła dotyczy papieru, ten specjalny Mod Podge został zaprojektowany z myślą o bardziej zaawansowanych technikach, takich jak scrapbooking. Przedłuża trwałość i zapobiega żółknięciu liści.
 • Pociągnięcie pędzla. Główną cechą tej substancji jest jej teksturowy i wymiarowy efekt, który nadaje artystyczny wygląd, jakby był ręcznie malowany.
 • Tkanina. Substancja ta jest idealna do stosowania na tkaninach i przyklejania ich do innych powierzchni. Możesz nałożyć go na produkt przed cięciem, aby uniknąć strzępienia.
 • Na wolnym powietrzu. Przeznaczony do projektów, które pozostaną na zewnątrz. Chociaż ma większą odporność na wilgoć, możesz na końcu nałożyć specjalistyczny uszczelniacz, aby uzyskać większą trwałość.
 • Mega Brokat. Jest to formuła, którą można myć w zmywarce, więc nadaje się do materiałów takich jak drewno, szkło lub ceramika. Efektem końcowym jest obiekt z brokatem, który składa się z czterech różnych mikrocząstek.
 • Antyczny. Działa to jak retro filtr z mediów społecznościowych. Ma brązowy odcień i matowe wykończenie, które nadaje przedmiotom wygląd vintage, którym chcesz nadać antyczny charakter.
 • Twardy płaszcz. Ta formuła Mod Podge ma mocne satynowe wykończenie, które powoduje większą trwałość. Idealnie nadaje się do mebli, ponieważ rysy i ślady są znacznie mniej widoczne.
 • Blask. Dla miłośników efektu tęczy ta formuła osiąga właśnie to dzięki kawałkom hologramu i mocnemu połyskowi, który zwiększa się z każdą warstwą.

Więcej przydatnych rodzajów Mod Podge

 • Można myć w zmywarce. To kolejny model, który nadaje się do użytku na zewnątrz i działa na szkle, metalu lub ceramice i zapewnia błyszczące wykończenie. Produkty możesz myć ręcznie lub w zmywarce, o ile masz wystarczająco dużo czasu na utwardzenie. Zalecany czas utwardzania to 28 dni.
 • Przenoszenie zdjęć. Stworzony dla rzemiosła ze zdjęciami, zarówno czarno-białymi, jak i kolorowymi. Najlepiej zrobić to z kserokopią laserową oryginalnego obrazu. Dobrze sprawdza się, gdy przykleja się go do drewna lub płótna.
 • Magia Wymiarowa. Wreszcie nazwa tej odmiany wynika z lekkiego efektu trójwymiarowości. Posiada wykończenie przypominające żywicę, dzięki czemu idealnie nadaje się na biżuterię lub papier.
Dekoracja pudełka
Mod Podge to niezastąpiony produkt, jeśli chodzi o decoupage.

Przeczytaj również: Dekorowanie doniczek – poznaj kilka ciekawych trików!

Jak używać Mod Podge do decoupage

Jak zapewne wiesz, decoupage to technika ozdabiania przedmiotów (najczęściej drewna lub porcelany) wyciętymi kawałkami papieru i tkaniny. Zarówno do klejenia, jak i końcowego lakierowania tych elementów, Mod Podge jest produktem z wyboru.

Osiąga efekt ręcznego malowania, dzięki czemu idealnie nadaje się do wykorzystania w tych projektach. Na przykład niektóre przedmioty, na które można zastosować decoupage, to pokrowce na telefony komórkowe, podstawki pod szklanki, tace śniadaniowe, okładki na notesy lub pamiętniki, domki dla lalek, a nawet talerze i naczynia.

Materiały, których będziesz potrzebować

Niektóre podstawowe elementy wykonania tej techniki to powierzchnia projektu, wybór formuły Mod Podge, papier lub tkanina na wycięcia oraz farba akrylowa. Jeśli chodzi o narzędzia, to pędzle o miękkim, gładkim włosiu idealnie nadają się do równomiernego rozprowadzania kleju. Nożyczki, ołówek i linijka są również niezbędne do zaznaczenia rysunków na pożądanej powierzchni.

Ważne jest, aby umyć pędzle zaraz po ich użyciu. W ten sposób możesz usunąć resztki kleju i zapobiec zniszczeniu pędzli po wyschnięciu. Wszystko, czego potrzebujesz, to zwykłe mydło czyszczące i nieścierne, aby wykonać zadanie.

Decoupage z Mod Podge

1. Wybierz powierzchnię

Przed rozpoczęciem musisz wybrać materiał bazowy, z którym chcesz pracować. Niektóre z najczęstszych to drewno, papier-maszyna, cyna, tektura, szkło i niektóre rodzaje tworzyw sztucznych. W zależności od wybranej opcji i pożądanego wyglądu wybierzesz najbardziej odpowiednią formułę Mod Podge.

2. Przygotuj materiały

Kolejnym krokiem jest ułożenie elementów dekoracyjnych. W przypadku tkaniny należy ją wcześniej wyprać i wyprasować. Dodatkowo nałóż warstwę Mod Podge przed cięciem. Jeśli chodzi o papier, chociaż można użyć dowolnego rodzaju papieru, najlepiej wybrać grubszy.

3. Wytnij i sklej

Gdy materiały są gotowe, wytnij elementy według pożądanego rozmiaru. Aby przykleić je do powierzchni, możesz wykonać rysunki ołówkiem, nakreślając przestrzenie. Posmaruj pierwszą warstwę Mod Podge, dobrze ją rozprowadzając, aby nie tworzyły się bąbelki.

4. Umieść swoje wycięcia

Delikatnie umieszczaj wycięcia na powierzchni, tylko wtedy, gdy klej jest dobrze rozprowadzony. Upewnij się, że nakładasz tak dokładnie, jak to możliwe, ponieważ klej szybko schnie i utrudni ich przesuwanie, gdy już będą na miejscu.

Kobieta nakładająca mod podge na puszkę.
Nakładając klej na wybraną powierzchnię, należy pamiętać, że szybko wysycha. Dlatego wymagana jest precyzja i zwinność.

5. Nałóż warstwę wierzchnią

Wygładź elementy wałkiem, aż znikną bąbelki i zmarszczki. Następnie po 20 minutach schnięcia nałożyć wierzchnią warstwę Mod Podge, aby uzyskać charakterystyczny lakier i połysk. Wystarczą dwie lub trzy warstwy, zawsze pozostawiając czas na wyschnięcie.

Ostateczne wskazówki

Na koniec, aby uzyskać lepszą przyczepność, pamiętaj o nałożeniu kleju po obu stronach styku powierzchni projektu. Chociaż Mod Podge jest wodoodporny, nie jest to produkt całkowicie wodoodporny. Dlatego należy go szybko wysuszyć, także formuły przeznaczone do stosowania na zewnątrz i kontaktu z płynem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.