Cyberbezpieczeństwo seniorów - o czym należy pamiętać

Podobnie jak dzieci, osoby starsze są łatwym celem dla pozbawionych skrupułów osób w sieci. Jak je chronić? Odkryj kilka wskazówek.
Cyberbezpieczeństwo seniorów - o czym należy pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Kiedy dzieci surfują po Internecie bez nadzoru, mogą paść ofiarą cyberprzemocy i groomingu, znanego również jako „pedophile grooming”. Równie ważne jest również cyberbezpieczeństwo seniorów. Wiele ataków kierowanych jest właśnie do tej grupy użytkowników.

Dzieje się tak, ponieważ istnieją ludzie pozbawieni skrupułów, którzy wykorzystują cudzy brak doświadczenia w cyfrowym świecie, aby ich oszukać lub ukraść ich tożsamość. Tak więc, jeśli jesteś seniorem lub znasz seniora, który jest zagrożony, zobacz, jak w praktyce ulepszyć cyberbezpieczeństwo seniorów.

Cyberbezpieczeństwo seniorów – wskazówki

Jak stwierdzono w artykule opublikowanym w The National Council on Aging (NCOA) , istnieje wiele oszustw internetowych skierowanych do seniorów.  Z tego powodu, podczas surfowania w sieci należy wdrożyć środki bezpieczeństwa cybernetycznego. Czym oni są? Przyjrzyjmy się im.

1. Twórz bezpieczne hasła

Większość ludzi tworzy hasła na podstawie daty urodzenia, imienia partnera, a nawet ulubionego zespołu lub superbohatera. Łatwo je zapamiętać, ale przez nie możesz stać się łatwym łupem dla tych, którzy chcą zdobyć twoje pieniądze i informacje.

Aby tego uniknąć, możesz przejrzeć lub nauczyć swojego przełożonego, jak działa menedżer haseł. Ogólnie rzecz biorąc, jest to program, który przechowuje użytkowników i hasła do każdej platformy i usługi, w której dana osoba ma konto.

Jednak, zamiast uczyć się wielu różnych haseł, pamiętaj tylko jedno, które będzie „hasłem głównym” i dzięki któremu będziesz mógł uzyskać dostęp do wszystkich pozostałych. Całkiem przydatne, prawda?

Kobieta pracuje przy użyciu laptopa
Jednym z najważniejszych środków bezpieczeństwa cybernetycznego są silne hasła. Najlepiej unikać używania danych, które mogą być oczywiste.

Przeczytaj również: 

2. Nie zostawiaj swoich haseł w widocznych miejscach

Nie umieszczaj swojego hasła na kartce papieru przyklejonej magnesem do lodówki lub na notatce w telefonie lub komputerze. Opiekunowie mogą nie być dobrymi ludźmi. Jeśli skopiują dane, ukradną lub zhakują jedno z tych urządzeń, będą mieli dostęp do wszystkiego.

Jeśli więc chcesz zapisać hasło, trzymaj je w miejscu, do którego dostęp masz tylko Ty i Twoje zaufane osoby. Poproś też zaufaną osobę, aby nauczyła Cię szyfrować dokument. Oczywiście możesz również nauczyć się, jak to zrobić, pamiętaj tylko, że może to wygenerować nowe hasło, aby chronić inne.

3. Nie otwieraj linków ani nie pobieraj podejrzanych dokumentów

W e-mailu, wiadomości w sieci społecznościowej lub aplikacji do obsługi wiadomości często pojawiają się linki, w których obiecuje się prezenty lub nagrody po kliknięciu lub pobraniu dokumentu. Jest to jedna z najczęstszych technik phishingowych, a seniorzy są jedną z pierwszych ofiar.

W tym sensie seniorzy powinni wystrzegać się klikania tego typu rzeczy. Aby stwierdzić, że jest to możliwe oszustwo lub kradzież tożsamości, rozważ następujące kwestie:

  • Jeśli nazwa odbiorcy jest błędna. Na przykład błędna pisownia nazwy instytucji bankowej świadczy o tym, że jest to oszustwo.
  • Jeśli przesyłka jest pilna, prosząc o pieniądze lub informując Cię o nieprawidłowej sytuacji na Twoim koncie bankowym.

4. Cyberbezpieczeństwo dla seniorów: nie wchodź od razu na ważne strony

W przypadku banków bardzo często nie wchodzisz na „oficjalną” stronę, ponieważ hakerzy utworzyli fałszywą stronę docelową. Tak więc, gdy próbujesz się zalogować, dzieje się tak, że dostają w swoje ręce Twoje informacje, a wkrótce Twoje pieniądze. To koszmar nie tylko dla seniorów; dlatego niektóre wskazówki dotyczące cyberbezpieczeństwa obejmują:

  • Sprawdź, czy w adresie URL strony nie ma błędów pisowni.
  • Sprawdź, czy jest to https, a nie http. Należy jednak pamiętać, że temu, jak i kłódce „bezpiecznego połączenia” nie można całkowicie ufać.
  • Sprawdź, czy witryna zawiera „oświadczenie o prywatności” i stronę kontaktową.

5. Miej dobry program antywirusowy

Bez programu antywirusowego Twoje urządzenia mogą zostać zaatakowane przez pozbawionych skrupułów ludzi. Z tego powodu instalacja programu antywirusowego staje się niezbędna. Programy te przeszły długą drogę i teraz oprócz ochrony urządzeń przed złośliwym oprogramowaniem oferują inne funkcje, takie jak menedżery haseł i narzędzia antyphishingowe.

6. Aktualizuj programy

Program ze starszą wersją może stanowić lukę, która ułatwia oszustom dostęp do informacji. Z tego powodu powinieneś zawsze starać się mieć najnowszą wersję wszystkich programów. A ponieważ można o tym zapomnieć, można skonfigurować, aby aktualizacje odbywały się automatycznie. Poproś jednego z członków rodziny o pomoc lub dowiedz się, jak to zrobić samodzielnie.

Rozsądnie jest również sprawdzić, czy program jest godny zaufania przed jego zainstalowaniem, ponieważ podobnie jak podejrzane linki i dokumenty, mogą one wyrządzić wiele szkód na Twoich urządzeniach i danych osobowych.

7. Cyberbezpieczeństwo seniorów: zawsze się wylogowuj

Otwarta sesja na nieznanym urządzeniu to jeden z najczęstszych sposobów utraty ważnych informacji. Upewnij się, że zawsze wylogujesz się m.in. ze stron banków i sklepów internetowych. Oczywiście nie ogranicza się to tylko do tego, kiedy jesteś poza domem; to samo dotyczy urządzeń, które masz w domu.

Starszy mężczyzna kupuje przez internet
Ważna jest weryfikacja bezpieczeństwa stron. Wyloguj się także z kont po zakończeniu ich używania.

O czym pamiętać?

Oprócz powyższych istnieją inne środki, które mogą pomóc seniorom w kwestiach cyberbezpieczeństwa. Po pierwsze, powinieneś być bardzo ostrożny, akceptując zaproszenia do znajomych w sieciach społecznościowych. Ponadto dobrze jest mieć prywatny profil i nie podawać nikomu danych osobowych.

Innym błędem, który może narazić Twoje dane na ryzyko, jest dokonywanie transakcji bankowej podczas połączenia z publiczną siecią Wi-Fi. Dotyczy to również zakupów, a nawet samego logowania.

Publiczne sieci Wi-Fi to narzędzie, z którego korzysta wielu oszustów tożsamości, aby zdobyć Twoje dane.

Na koniec pamiętaj, że jeśli jest coś, czego nie wiesz, jak zrobić lub nie rozumiesz, zawsze możesz poprosić o pomoc członka rodziny lub osobę, której ufasz. Cyberbezpieczeństwo należy traktować poważnie. W przeciwnym razie możesz ponieść znaczne straty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.