Halucynacje muzyczne - czym są i jak się je leczy?

Czy słyszysz melodie, które pochodzą znikąd? Może cierpisz na halucynacje muzyczne. To problem, który ma różne przyczyny. Tutak dowiesz się o nim więcej!
Halucynacje muzyczne - czym są i jak się je leczy?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W pewnym momencie wszyscy słyszeliśmy kiedyś dzwonienie w uszach. To normalne, ale czasami ten dźwięk może być również utworem muzycznym, którego nikt inny nie słyszy, tylko my. W takim przypadku możemy cierpieć na halucynacje muzyczne.

W medycynie zjawisko to określa się jako szum w uszach (tinnitus) i dotyka ono znacznie więcej osób, niż mogłoby się wydawać.

Na przykład w samych Stanach Zjednoczonych około 15% populacji cierpi na halucynacje muzyczne, według American Tinnitus Association (ATA). Tak duży procent to wystarczający powód, aby bliżej poznać to zaburzenie słuchowe.

Czym są halucynacje muzyczne?

Chociaż możesz już zorientować się mniej więcej, czym są halucynacje muzyczne, chcemy to wyjaśnić bardziej szczegółowo. Muzyczny szum w uszach jest bowiem nadal nieznany wielu osobom. W tym artykule oprzemy się na tym, co wyjaśnia artykuł Często widziane, ale rzadko diagnozowane: zespół ucha muzycznego”.

Ten artykuł wyjaśnia również skąd się wziął akronim oznaczający ten syndrom, od jego angielskiej nazwy Musical Ear Syndrom (MES).

Ale dodatkowo zespół ten uważa się za rodzaj niepełnosprawności. Nie jest to jednak niepełnosprawność psychiatryczna, ale słuchowa, chociaż w tym przypadku chodzi o melodie lub muzykę, którą słyszy pacjent. Innymi słowy są to swego rodzaju muzyczne halucynacje.

W artykule wspomina się ponadto, że ten stan jest również powiązany z zespołem Charlesa Bonneta.

Zespół Charlesa Bonneta objawia się poprzez omamy wzrokowe, których doświadczają pacjenci z niepełnosprawnością wynikającą z zaawansowanej krótkowzroczności, graniczącej ze ślepotą, której nie można zatrzymać.

Otóż zespół ucha muzycznego, czy inaczej halucynacje muzyczne mogą być jego wariantem, chociaż w tym przypadku narządem dotkniętym chorobą byłoby ucho.

Kobieta słuchająca muzyki
Halucynacje muzyczne nie wiążą się z przyjemnym wrażeniem słuchania melodii dla rekreacji, ale jest formą szumu w uszach.

Jak często zdarzają się halucynacje muzyczne?

Wspomnieliśmy już, że około 15% populacji Stanów Zjednoczonych cierpi na halucynacje muzyczne. Ale liczby są jeszcze bardziej alarmujące. Według sondażu przeprowadzonego przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), prawie 20 milionów Amerykanów regularnie boryka się z tym zespołem.

Ponadto stwierdzono również, że 2 miliony ludzi cierpi na poważniejszą formę muzycznego szumu w uszach. Oznacza to, że cierpią z tego powodu na co dzień, co warunkuje ich życie, relacje społeczne i sposób funkcjonowania.

Inne dane z ATA wskazują, że szum w uszach występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, a także wśród osób starszych i melomanów (lub muzyków). Jednak do tej kategorii należą głównie ci, którzy pracują w środowiskach, w których panuje duży hałas i ci, którzy zajmowali stanowiska wojskowe.

Przeczytaj również ten ciekawy tekst: Badanie słuchu – kiedy ostatni raz je zrobiłeś?

Przyczyny, które wywołują halucynacje muzyczne

Oczywiste jest, że syndrom halucynacji muzycznych nie pojawia się znikąd. Dlatego istnieją różne zidentyfikowane przyczyny, takie jak hiperakuzja, czyli nadwrażliwość słuchowa. Problem ten może wystąpić u osób, które przez długi czas były narażone na duże natężenia dźwięku.

Przyczyną występowania halucynacji muzycznych u osób starszych jest również utrata słuchu. Podobnie jak w przypadku zespołu Charlesa Bonneta, gdy wrażliwość zmysłu zaczyna zanikać, mogą pojawić się halucynacje, próbujące zrekompensować osłabienie funkcji.

Jak to wyjaśnia wspomniany artykuł, uważa się, że dźwięki fantomowe są spowodowane nadwrażliwością kory słuchowej. Polega to na tym, że w tym przypadku nie jest to brzęczenie ani pikanie, ale melodie, muzyka popularna lub konkretne piosenki. To znaczy muzyczne halucynacje słuchowe.

Odkryj również te przydatne informacje: Problemy ze słuchem? – Pomogą rośliny lecznicze

Jak można to leczyć?

Istnieją różne sposoby leczenia zespołu ucha muzycznego, jak się określa halucynacje muzyczne w środowisku anglojęzycznym. Jednym z nich może być radzenie sobie ze stresem, który powoduje halucynacje z powodu lęku przed utratą słuchu.

Ćwiczenie jogi, medytacja, pilates lub ćwiczenia fizyczne mogą być bardzo pomocne.

Korzystanie ze słuchawek, tam gdzie mogą być pomocne, również zmniejsza halucynacje wywołane zespołem ucha muzycznego. Innym sposobem mogłoby być dodanie większej ilości hałasu.

Odtwarzanie muzyki w domu lub włączenie telewizora staje się okolicznością, w której ucha powstrzymuje halucynacji i skupia się na dźwiękach, które istnieją.

Ostatnią opcją jest stosowanie leków przepisanych przez lekarza. Kiedy nic nie działa, będzie to ostatnie podejście, aby pacjent mógł kontynuować swoje życie i nie czuł się sfrustrowany.

Halucynacje muzyczne
Halucynacje muzyczne to odmiana szumów usznych i tak właśnie są traktowane przez lekarzy w pierwszej kolejności.

Zespół ucha muzycznego to halucynacja

Z pewnością wiedziałeś o szumie i dzwonieniu w uszach. Ale możliwe, że nie miałeś pojęcia, że ​​istnieją też muzyczne halucynacje słuchowe. Na szczęście istnieje możliwość ich leczenia dzięki różnym opcjom, które obecnie mamy do dyspozycji.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś zespołu ucha muzycznego? A może ktoś ci bliski cierpi na halucynacje muzyczne?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cakmak, Mirac Aysen, et al. “Frequently Seen But Rarely Diagnosed: Musical Ear Syndrome/Sik Görülen Ancak Nadir Konan Bir Tani: Müzikal Kulak Sendromu.” Noro-Psikyatri Arsivi 53.1 (2016): 91.
  • Fabregat-Rossell, Alexandra, Laia Serra-Tomás, and Cristian Amézaga-Asensio. “Síndrome de Charles Bonnet; a propósito de un caso.” Gaceta Médica de Bilbao 117.3 (2020): 229-232.
  • Bauer, Carol A. “Tinnitus.” New England Journal of Medicine 378.13 (2018): 1224-1231.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.