Olejki eteryczne w leczeniu neuropatii u osób z cukrzycą

Olejki eteryczne w leczeniu neuropatii u osób z cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe i uspokajające olejki eteryczne wydają się mieć pozytywny wpływ na leczenie neuropatii u pacjentów z cukrzycą. Dowiedz się, jaki wpływ mają olejki eteryczne w leczeniu neuropatii oraz jak z nich korzystać.

Olejki eteryczne od setek lat znane są ze swoich właściwości terapeutycznych. Ceniony jest ich pozytywny wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne, szczególnie w obliczu dodatkowych uwarunkowań takich jak choroby. Dlatego nie powinno zaskakiwać, że olejki można stosować jako suplement w leczeniu neuropatii u osób z cukrzycą.

Neuropatia to poważne powikłanie charakteryzujące się postępującym uszkodzeniem nerwów spowodowanym wysokim poziomem cukru we krwi. Można ją przechodzić bezobjawowo, ale zwykle powoduje drętwienie, ból i dyskomfort w kończynach.

Natomiast w ciężkich przypadkach zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu trawiennego i sercowego.

Jak olejki eteryczne mogą nam pomóc? Chociaż by potwierdzić ich działanie, potrzeba więcej naukowych dowodów, wyniki wielu dotychczasowych sugerują, że zastosowanie olejków w ramach leczenia neuropatii spowodowanej cukrzycą może pomóc zminimalizować niektóre z jej objawów. Szczegóły tego zagadnienia poniżej.

Czym jest neuropatia cukrzycowa?

Ból neuropatyczny - akupunktura
Neuropatia powstaje w wyniku uszkodzenia komórek nerwowych spowodowanych wysokim poziomem glukozy.

Zanim przejdziemy do szczegółów tego, jak wspomagają olejki eteryczne leczenie neuropatii u osób z cukrzycą, konieczne jest wyjaśnienie podstaw tego problemu. Jak już wspomniano, to poważne i częste powikłanie cukrzycy typu 1 i 2.

Występuje z wyniku długotrwale wysokiego poziomu glukozy we krwi, szczególnie gdy dzieje się to bez odpowiedniej kontroli. W rezultacie uszkodzone są nerwy, a obszary, za jakie są odpowiedzialne, zaczyna trawić ból, drętwienie i wiele innych objawów, które zwykle się nasilają z upływem czasu.

Pacjenci są podatni na trudne do wyleczenia urazy i infekcje. Przypadki te mogą zakończyć się amputacją, bo poziom cukrzycy sprawia, że urazy goją się dłużej.

Rodzaje neuropatii cukrzycowej

Termin neuropatia odnosi się do różnych rodzajów uszkodzeń nerwów. W przypadku pacjentów z cukrzycą można wyróżnić cztery główne typy neuropatii.

  1. Neuropatia obwodowa – ta najczęstsza postać. Obejmuje głównie na stopy i nogi, ale czasem również ręce i dłonie.
  2. Neuropatia autonomiczna – wpływa na autonomiczny układ nerwowy. Właśnie dlatego prowadzi to do problemów trawiennych, chorób sercowo-naczyniowych czy zaburzeń seksualnych.
  3. Mononeuropatia – zwana jest także neuropatią ogniskową. Występuje, gdy dochodzi do uszkodzenia określonego nerwu lub grupy nerwów, powodując osłabienie w dotkniętym obszarze. Zwykle wpływa na kończyny górne, głowę, tułów oraz nogi.
  4. Neuropatia proksymalna – to rzadka postać tej choroby. Często wpływa na biodra, pośladki i uda, powodując nagły ból i osłabienie mięśni.

Przyczyny neuropatii cukrzycowej

Cukrzyca typu 1
Aby zapobiec neuropatii przy cukrzycy, konieczne jest ścisłe monitorowanie poziomu glukozy we krwi.

Chorzy na cukrzycę są podatni na występowanie różnych form neuropatii z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi. Ryzyko jest większe, gdy choroba przez długi czas jest nieleczona lub niekontrolowana. Inne czynniki wpływające na rozwój neuropatii to:

  • uszkodzenie naczyń krwionośnych z powodu wysokiego poziomu cholesterolu;
  • urazy mechaniczne, takie jak spowodowane przez zespół cieśni nadgarstka;
  • złe nawyki, jak palenie i spożywanie napojów alkoholowych;
  • niedobór witaminy B12.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ból neuropatyczny – naturalne terapie przeciwdziałające

Objawy neuropatii cukrzycowej

Objawy neuropatii różnią się u każdego pacjenta, w zależności od dotkniętych nerwów. W większości przypadków pierwszym dotkniętym obszarem są stopy. Głównym symptomem jest wówczas dyskomfort w tej partii ciała, taki jak kłucia i ból. Inne objawy kliniczne to:

  • wrażliwość na dotyk,
  • utrata zmysłu dotyku,
  • problemy z koordynacją ruchu podczas chodzenia,
  • drętwienie, ból dłoni lub stóp,
  • pieczenie stóp, szczególnie w nocy,
  • osłabienie mięśni,
  • obrzęk,
  • nudności, niestrawność lub wymioty,
  • biegunka lub zaparcia,
  • zawroty głowy i nadmierne pocenie się,
  • problemy z pęcherzem, takie jak niepełne wypróżnianie,
  • suchość pochwy,
  • zaburzenie erekcji,
  • problemy ze wzrokiem, takie jak podwójne widzenie,
  • zaburzenia rytmu serca.

Olejki eteryczne w leczeniu neuropatii u osób z cukrzycą

Olejki eteryczne w leczeniu neuropatii
Działanie przeciwzapalne niektórych olejków eterycznych może pomóc złagodzić objawy neuropatii cukrzycowej.

Olejki eteryczne w leczeniu neuropatii, ale także ogólnie w medycynie naturalnej są stosowane jako sprzymierzeńcy w celu łagodzenia objawów różnych problemów zdrowotnych. Ich stosowanie, szczególnie w aromaterapii, może przyspieszyć regenerację niektórych stanów. Mogą również pomóc złagodzić:

  • rany, zadrapania i infekcje,
  • zaburzenia hormonalne,
  • stany stresu, napięcia i niepokoju,
  • problemy ze snem.

W tym konkretnym przypadku mogą stanowić dobre uzupełnienie leczenia neuropatii u osób z cukrzycą. Rzeczywiście, ich zalety obejmują złagodzenie bólu i lepsze trawienie. W jaki sposób działają dokładnie?

Olejki eteryczne w neuropatii cukrzycowej

Olejki eteryczne z mięty pieprzowej, rumianku rzymskiego i lawendy mogą mieć korzystny wpływ podczas leczenia neuropatii u osób z cukrzycą. Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu precyzyjnej oceny skutków, ryzyka i korzyści, jakie przynoszą olejki, wielu osobom przyniosły ulgę w leczeniu.

  • Mięta pieprzowa – wykazuje delikatne działanie przeciwbólowe, które pomaga łagodzić ból. Ponadto działa rozluźniająco na mięśnie i sprzyja łagodzeniu problemów trawiennych.
  • Rumianek rzymski – badanie przeprowadzone w 2014 roku wykazało, że roślina ta może pomóc w leczeniu stanów zapalnych. Pomaga nawet w walce ze stresem oksydacyjnym.
  • Lawenda – znana jest ze swojego relaksującego i łagodzącego ból działania. Ten olejek eteryczny pomaga w leczeniu neuropatii u osób z cukrzycą. Jego właściwości poprawiają jakość snu, rozluźniają mięśnie i zmniejszają ból.

Jak korzystać z olejków?

Olejki eteryczne można podawać na kilka sposobów. Zwykle stosuje się je miejscowo w celu złagodzenia bólu, zawsze rozcieńczone w oleju nośnym, takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Zapobiega to podrażnieniu skóry przez czysty olejek eteryczny.

Innym sposobem ich użycia jest rozcieńczenie niewielkiej ilości w wodzie do kąpieli. Pozwala to wykorzystać jego właściwości aromatyczne, a tym samym składniki wchłaniane przez skórę. Oba rozwiązania mogą zminimalizować niektóre objawy związane z uszkodzeniami nerwów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zdrowszy sen – 8 pomocnych aromatycznych olejków

Olejki eteryczne w leczeniu neuropatii: ryzyko i ostrzeżenia

Skuteczność stosowania olejków eterycznych w leczeniu neuropatii u osób z cukrzycą może być różna. Potrzeba więcej dowodów, aby zweryfikować ich działanie, prawdopodobnie też nie będzie działać tak samo u wszystkich pacjentów. Istotne jest ponadto, aby używać w 100% czystych olejków eterycznych.

Na rynku pojawiają się oleje niskiej jakości, które nie zapewniają takich samych korzyści. Konieczna jest również jakości olejków nośnych. Pamiętać też trzeba o ewentualnych alergiach. Aby uniknąć reakcji alergicznych, idealnym rozwiązaniem jest wykonanie małego testu produktu na niewielkim obszarze skóry.

Jeśli po zastosowaniu olejku zauważysz ogniska, obrzęk lub czerwone plamy, przerwij używanie. Kobiety w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem. Wreszcie trzeba pamiętać, że nie należy ich przyjmować z bez wyraźnego powodu.

Artykuł został zweryfikowany i zatwierdzony przez farmaceutę Sergio Alonso Castrillejo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yagihashi, S., & Mizukami, H. (2017). Diabetic neuropathy. In Diabetes and Aging-related Complications. https://doi.org/10.1007/978-981-10-4376-5_3
  • Callaghan, B. C., Cheng, H. T., Stables, C. L., Smith, A. L., & Feldman, E. L. (2012). Diabetic neuropathy: Clinical manifestations and current treatments. The Lancet Neurology. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(12)70065-0
  • Zhao, J., Khan, S. I., Wang, M., Vasquez, Y., Yang, M. H., Avula, B., … Khan, I. A. (2014). Octulosonic acid derivatives from Roman chamomile (Chamaemelum nobile) with activities against inflammation and metabolic disorder. Journal of Natural Products. https://doi.org/10.1021/np400780n
  • Davies, S. J., Harding, L. M., & Baranowski, A. P. (2002). A novel treatment of postherpetic neuralgia using peppermint oil. Clinical Journal of Pain. https://doi.org/10.1097/00002508-200205000-00011
  • Cavanagh, H. M. A., & Wilkinson, J. M. (2002). Biological activities of lavender essential oil. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1103
  • Hajhashemi, V., Ghannadi, A., & Sharif, B. (2003). Anti-inflammatory and analgesic properties of the leaf extracts and essential oil of Lavandula angustifolia Mill. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/S0378-8741(03)00234-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.