Ból neuropatyczny - naturalne terapie przeciwdziałające

Ból neuropatyczny jest wynikiem urazu lub wadliwego działania układu nerwowego. W wyniku tego pacjent odczuwa ból, osłabienie a nawet drętwienie. Zadamy sobie pytanie, czy istnieją naturalne terapie, które mogą ukoić ten ból? Dowiedzmy się tego wspólnie. 
Ból neuropatyczny - naturalne terapie przeciwdziałające
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Ból neuropatyczny może być bardzo uciążliwy. W ostatnich latach niektóre terapie naturalne zyskują popularność i akceptację jako uzupełnienie metod leczenia bólu tego rodzaju. Dowiedz się więcej w tym artykule.

Chociaż powinniśmy pamiętać, że nie jest to leczenie pierwszej potrzeby, można je jednak zasugerować jako dopełnienie kuracji. Pozwoli to zmniejszyć objawy a zwiększyć jakość naszego życia.

Ból neuropatyczny to ból, który powstaje w wyniku urazu lub dysfunkcji układu nerwowego, zgodnie z definicją Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu (IASP).

Może być zlokalizowany w centralnym układzie nerwowym – szpiku kostnym i mózgu – lub w obszarach peryferyjnych – nerwów, splotów i mikroskopijnych zakończeń nerwowych.

Ból często przyjmuje formę przewlekłą i silną – tym samym trudną do wyleczenia. Przede wszystkim więc będzie konieczna konsultacja z lekarzem i ocena możliwości terapeutycznych w zależności od przypadku.

Jednakże, jak już wspomnieliśmy, można również rozważyć pewne naturalne terapie, które wydają się pomagać w opanowaniu niektórych objawów. Kolejne fragmenty tego artykułu bliżej przedstawią najbardziej wartościowe propozycje.

Ból neuropatyczny – naturalne terapie uzupełniające

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w The Lancet Neurology: ból neuropatyczny charakteryzuje się ciągłym lub kłującym, nagłym bólem, który pojawia się przy niektórych bodźcach.

U pacjentów, których dotknął problem bólu neuropatycznego reakcje na ból są zdecydowanie wzmocnione.

Ze względu na złożoność problemu, także pod względem diagnostycznym – ustalenie odpowiedniego leczenia jest dość kłopotliwe.

Pamiętajmy jednak, że istnieją pewne zaawansowane farmakologiczne metody leczenia, które mogą pomóc kontrolować nam niektóre objawy. Wśród tych możemy wymienić:

  • Amitryptylina, gabapentyna i pregabalina, które bywają najczęstszym wyborem.
  • Duloksetyna, to drugi popularny wybór.
  • Opioidy, tramadol i leki miejscowe.
  • Inne leki przeciwpadaczkowe i antydepresyjne.

Jednak dzięki ostatnim badaniom ustalono, że istnieją też alternatywne i naturalne rozwiązania, metody leczenia oparte o naturalne środki, które mogą stanowić świetne uzupełnienie tradycyjnego leczenia.

Zaproponowano kilka naturalnych metod leczenia, które mogą przyczynić się do wyeliminowania objawów bólu neuropatycznego. Chociaż wskazane jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii alternatywnej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Przyjrzyjmy się kilku ciekawym propozycjom alternatywnych kuracji bólu neuropatycznego.

Akupunktura

Akupunktura może być pomocna między innymi w poprawie krążenia krwi i zmniejszenia reakcji na ból. Jest rodzajem terapii uzupełniającej, która wpisuje się w tradycyjną medycynę chińską. Na czym polega?

Ból neuropatyczny - akupunktura

Podczas tego zabiegu małe igiełki wprowadzane są do skóry, w różnych miejscach i punktach nacisku. Ma to na celu zrównoważanie energii w organizmie.

Z punktu widzenia medycyny zachodniej, ten rodzaj terapii pomaga w pobudzeniu nerwów i mięśni. Dlatego uważa się, że może on być pomocny właśnie w celu poprawy krążenia krwi i zmniejszenia reakcji na ból. Potrzebne są jednak dalsze badania w tym zakresie.

Mimo to, wielu pacjentów z bólem neuropatycznym zdecydowało się na zastosowanie tej terapii, licząc na zmniejszenie objawów. Pilotażowe badanie opublikowane w European Journal of Neurology wykazało interesujące wyniki w leczeniu bólu spowodowanego tym schorzeniem.

W każdym razie, jest to terapia, która powinna być stosowana przez licencjonowanych specjalistów, ponieważ niesie ze sobą też ryzyko. Zła praktyka może prowadzić do urazów, infekcji i wielu innych poważnych komplikacji.

Ćwiczenia fizyczne a ból neuropatyczny

Jedną z najlepszych naturalnych metod leczenia bólu neuropatycznego są ćwiczenia fizyczne. W rzeczywistości, w medycynie konwencjonalnej jest to rozwiązanie sugerowane w celu poprawy zdrowia i jakości życia pacjentów dotkniętych tym schorzeniem.

Regularna aktywność fizyczna pomaga zwiększyć napięcie mięśni i sprzyja krążeniu, dlatego może przyczynić się do uspokojenia niektórych objawów neuropatii.

Badanie opublikowane w “Frontiers in Cellular Neuroscience” wykazało, że trening fizyczny pomaga poprawić funkcjonowanie nerwów i zmniejsza ból neuropatyczny. Pozytywnie wpływa też na inne rodzaje dysfunkcji sensorycznej, takie jak drętwienie.

Z drugiej strony, ćwiczenia sprzyjają kontroli poziomu glukozy we krwi, co pomaga zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z neuropatią cukrzycową.

Idealnie byłoby zacząć stopniowo, bez przekraczania swoich możliwości fizycznych. Pamiętajmy jednak, że ogromnie pomocne będzie znalezienie wsparcia u profesjonalnego trenera lub fizjoterapeuty. 

Medytacja i joga

Medytacja pomaga zmniejszyć zmęczenie i ból powodowany przez neuropatię
Techniki takie jak medytacja i joga mogą stanowić świetne uzupełnienie w przypadku kuracji bólu neuropatycznego.

Joga na ból

Obie te praktyki mogą pomóc nam lepiej radzić sobie z uciążliwym bólem. Przydadzą się też w łagodzeniu stresu i innych negatywnych emocji. Pamiętajmy, że nasze zdrowie psychiczne oddziałuje na funkcjonowanie naszego organizmu.

  • Badania opublikowane w International Journal of MS Care wykazały, że medytacja pomaga zmniejszyć zmęczenie i ból powodowany przez neuropatię. Ponadto przyczynia się do poprawy zdrowia psychicznego pacjentów, którzy są szczególnie podatni na stres, lęk i depresję.
  • Tymczasem ostatnie badania w “Annals of Neurosciences” wskazują, że joga może być stosowana jako uzupełnienie bólu neuropatycznego, wywołanego urazami szpiku kostnego.
    Ich systematyczna praktyka może mieć pozytywny wpływ na leczenie bólu.

Zalecenia dotyczące praktykowania obu dyscyplin są podobne. Pamiętajmy, że w rzeczywistości można je łączyć. Najlepiej byłoby znaleźć cichą, komfortową przestrzeń odizolowaną od wszelkich zakłóceń. Powinniśmy też działać pod okiem eksperta w danej dziedzinie, pomoże nam dobrze pokierować swoim organizmem i ciałem.

Ból neuropatyczny – czy znamy inne naturalne kuracje?

Oprócz wspomnianych terapii naturalnych istnieją też inne możliwości, które możemy rozważyć w przypadku bólu neuropatycznego. Przede wszystkim jednak nie powinniśmy zastępować leczenia tradycyjnego wyłącznie alternatywnymi rozwiązaniami. Wszystko łączmy z należytą ostrożnością. 

Poniżej przedstawiamy inne uzupełniające działania, które możemy podjąć, aby zmniejszyć ból neuropatyczny. Między innymi:

  • Kąpiele w ciepłej wodzie.
  • Możemy stosować też miejscowe maści kapsaicynowe.
  • Zapewnij sobie optymalne spożycie witamin, zwłaszcza kompleksu witamin B.
  • Stosuj olejki eteryczne poprzez masaż lub aromaterapię.
  • Unikaj też spożywania alkoholu i tytoniu.

Podsumowanie

Jeśli dokucza Ci ból neuropatyczny pamiętaj o regularnych badaniach lekarskich. Lekarze i specjaliści powinni być jedynymi osobami, które prowadzić będą Twoją terapię. Nie zapominajmy o tym zanim zastosujemy alternatywne, niepoparte dowodami naukowymi rozwiązania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Colloca, L., Ludman, T., Bouhassira, D., Baron, R., Dickenson, A. H., Yarnitsky, D., … Raja, S. N. (2017). Neuropathic pain. Nature Reviews Disease Primers3. https://doi.org/10.1038/nrdp.2017.2
  • Macone, A., & Otis, J. A. D. (2018). Neuropathic Pain. Seminars in Neurology38(6), 644–653. https://doi.org/10.1055/s-0038-1673679
  • Baron, R., Binder, A., & Wasner, G. (2010, August). Neuropathic pain: Diagnosis, pathophysiological mechanisms, and treatment. The Lancet Neurology. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(10)70143-5
  • Baute, V., Zelnik, D., Curtis, J. et al. Complementary and Alternative Medicine for Painful Peripheral Neuropathy. Curr Treat Options Neurol 21, 44 (2019). https://doi.org/10.1007/s11940-019-0584-z
  • Dimitrova, A., Murchison, C., & Oken, B. (2017, March 1). Acupuncture for the Treatment of Peripheral Neuropathy: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Alternative and Complementary Medicine. Mary Ann Liebert Inc. https://doi.org/10.1089/acm.2016.0155
  • Schröder, S., Liepert, J., Remppis, A., & Greten, J. H. (2007). Acupuncture treatment improves nerve conduction in peripheral neuropathy. European Journal of Neurology14(3), 276–281. https://doi.org/10.1111/j.1468-1331.2006.01632.x
  • Tavee J, Rensel M, Planchon SM, Butler RS, Stone L. Effects of meditation on pain and quality of life in multiple sclerosis and peripheral neuropathy: a pilot study. Int J MS Care. 2011;13(4):163–168. doi:10.7224/1537-2073-13.4.163
  • Telles, S., Sayal, N., Nacht, C., Chopra, A., Patel, K., Wnuk, A., … Anand, A. (2019). Yoga: Can it be integrated with treatment of neuropathic pain? Annals of Neurosciences26(2), 82–91. https://doi.org/10.5214/ans.0972.7531.260208

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.