Czy akupunktura leczy ból stawów? Poznaj kilka istotnych faktów

Czy akupunktura leczy ból stawów? Poznaj kilka istotnych faktów
Fabiola Marín Aguilar

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Fabiola Marín Aguilar.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Akupunktura to metoda stosowana od wieków w połączeniu z innymi metodami leczenia różnych schorzeń. Ale czy akupunktura leczy ból stawów? Jakie są jej zalety?

Czy wiesz, co sprawia, że akupunktura leczy ból stawów?

Akupunktura stanowi podstawę tradycyjnej medycyny chińskiej. Praktykuje się ją od tysięcy lat, łącząc ją z innymi metodami wspomagającymi leczenie różnych schorzeń i chorób.

Naukowcy nie są pewni na czym opiera się terapeutyczne działanie tej gałęzi medycyny alternatywnej. Mimo tego akupunktura jest obecnie niezwykle popularna również w krajach Zachodu. A wiele osób sięga po nią, aby poprawić jakość swojego życia.

Na czym polega akupunktura?

Chociaż nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób działa akupunktura, to wiele badań podkreśla zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie pacjenta po zabiegach. Jeden z efektów tego typu terapii to zmniejszenie bólu, w tym bólu stawów.

Akupunktura bazuje na działaniach, które stymulują określone punkty anatomiczne w ciele. W terapii stosuje się różne techniki, a najbardziej znana zakłada wykorzystywanie igieł. Korzyści zdrowotne związane z tego rodzaju praktykami są badane dogłębnie od wielu lat.

Ogólnie rzecz biorąc, akupunktura polega na wbijaniu małych, cienkich igieł w strategiczne miejsca na skórze, co zmniejsza ból wywoływany przez różne choroby.

Czy akupunktura leczy ból stawów?

Ból stawów to częsty problem dotykający większość populacji. Często wywołuje go nadmierne zużycie tkanki chrzęstnej, która chroni kości przed ocieraniem się o siebie.

Badanie przeprowadzone przez Międzynarodową Fundację ds. Choroby Zwyrodnieniowej Stawów (OAFI) pokazuje, że na ból stawów cierpi ponad 70% kobiet, które przekroczyły 35 rok życia. Zaburzenia tego typu dotykają układ mięśniowo-kostny i atakują stawy, które są odpowiedzialne za mobilność kości w kolanach, kostkach, biodrach i nadgarstkach.

Poważniejsze postaci tego schorzenia mogą nawet uniemożliwiać wykonywanie takich czynności jak chodzenie czy siedzenie na krześle.

Ból kolana

Ból stawów jest początkowo odczuwany jako mocny, ostry ból i sztywność, które ograniczają ruchy stawów w związku z rozwijającym się stanem zapalnym. Takie ograniczenie ruchów znacznie pogarsza jakość życia, utrudniając wykonywanie codziennych czynności.

Oto niektóre z objawów bólu stawów:

 • Stan zapalny, gorąca w dotyku skóra i zaczerwienienie wokół stawu.
 • Wysypka na skórze lub czerwone plamki.
 • Ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem.
 • Ból brzucha.
 • Gorączka, pocenie się lub dreszcze.

Osteoartroza (OA) to jedna z głównych przyczyn bólu stawów. To choroba zwyrodnieniowa polegająca na degeneracji tkanki chrzęstnej, co sprawia, że stawy nie mają odpowiedniej ochrony. Kości ocierają się o siebie i ścierają, co wywołuje silny ból i sztywność w stawie.

Czy akupunktura leczy ból stawów?

Akupunktura to jeden z najlepszych sposobów na leczenie bólu stawów, który należy stosować razem z innymi terapiami. Co więcej, okazuje się przydatna nawet w leczeniu objawów osteoartrozy.

Osteoartroza pojawia się w wyniku takich czynników jak wiek, waga i uwarunkowania genetyczne. Na szczęście wprowadzenie zmian w stylu życia może czasami zmniejszyć natężenie odczuwanych objawów. Ponadto większość badań podkreśla skuteczność akupunktury w leczeniu osteoartrozy.

Akupunktura leczy ból stawów

Badania umieszczone w bazie informacji na temat zdrowia Cochrane wskazują, że akupunktura leczy ból stawów, oczywiście w pewnym stopniu, oraz poprawia mobilność u pacjentów ze zdiagnozowaną osteoartrozą.

W celu przeprowadzenia badania pacjentów podzielono na dwie grupy. Jedna z nich była poddawana akupunkturze, zaś druga była grupą kontrolną i nie stosowano w niej żadnego leczenia. Po 8 i 26 tygodniach pacjenci, którzy byli poddawani zabiegom akupunktury, doświadczali mniejszego bólu i mogli cieszyć się zwiększoną mobilnością w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej.

Co z bólem stawów wywoływanym lekami?

Ból stawów może pojawić się również jako skutek uboczny przyjmowania leków. Inhibitory aromatazy to substancje używane w leczeniu pacjentów z rakiem piersi lub kobiet po menopauzie, u których występuje duże ryzyko wystąpienia raka. Ich przyjmowanie może wywoływać tak duży ból stawów, że niektórzy pacjenci zupełnie przestają je brać.

Badanie przeprowadzone niedawno przez naukową sieć badawczą SWOG (Południowo-Zachodnią Grupę Onkologiczną) wykazało, że akupunktura w znaczący sposób zmniejsza ból stawów wynikający z leczenia inhibitorami aromatazy u pacjentów we wczesnych stadiach menopauzy lub cierpiących na raka piersi.

W badaniu wzięło udział 226 pacjentów z różnych ośrodków medycznych. Podzielono ich na trzy grupy, w których zastosowano:

 • Leczenie akupunkturą,
 • Udawane leczenie akupunkturą,
 • Brak leczenia.

Po 12 tygodniach pacjenci leczeni akupunkturą zaobserwowali zmniejszenie natężenia bólu, które utrzymywało się przez kilka miesięcy. To pokazuje rozwój metod leczenia innych niż opioidy oraz skutki uboczne płynące z ich stosowania.

Podsumowanie

Chociaż aby zrozumieć działanie akupunktury nadal należy przeprowadzić więcej badań, to nie ma wątpliwości, że ta metoda bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu bólu stawów. Poza tym przynosi również ulgę pacjentom chorym na fibromialgię i choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona.

Właśnie dlatego niektórzy lekarze informują pacjentów, że wraz z innymi metodami leczenia mogą stosować akupunkturę. Poza tym akupunktura bywa czasem pokrywana przez ubezpieczenia zdrowotne, w zależności od kraju, w którym mieszkasz, regionu i firmy ubezpieczeniowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Chou PC, Chu HY. Clinical Efficacy of Acupuncture on Rheumatoid Arthritis and Associated Mechanisms: A Systemic Review. Evid Based Complement Alternat Med. 2018;2018:8596918. Published 2018 Apr 12. doi:10.1155/2018/8596918
 • Manheimer E, Cheng K, Linde K, et al. Acupuncture for peripheral joint osteoarthritis. Cochrane Database Syst Rev. 2010: CD001977. doi: 10.1002/14651858.CD001977.pub2.
 • Crew KD, Capodice JL, Greenlee H, et al. Randomized, blinded, sham-controlled trial of acupuncture for the management of aromatase inhibitor-associated joint symptoms in women with early-stage breast cancer. Journal of Clinical Oncology. 2010, 28:1154-1160. doi: 10.1200/JCO.2009.23.4708. Epub 2010 Jan 25.
 • Inhibidores de la aromatasa para reducir el riesgo de cáncer de seno. American cancer society. 2017. https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-seno/riesgos-y-prevencion/inhibidores-de-la-aromatasa-para-disminuir-el-riesgo-de-cancer-de-seno.html
 • Zhang Q, Yue J, Sun Z, Lu Y. Acupuncture for chronic knee pain: a protocol for an updated systematic review. BMJ Open. 2016;6(2):e008027. Published 2016 Feb 24. doi:10.1136/bmjopen-2015-008027
 • Manyanga T, Froese M, Zarychanski R, et al. Pain management with acupuncture in osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. BMC Complement Altern Med. 2014;14:312. Published 2014 Aug 23. doi:10.1186/1472-6882-14-312

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.