Ból związany z rwą kulszową podczas ciąży - co warto o nim wiedzieć?
Czy cierpisz na ból związany z rwą kulszową podczas ciąży? Zapalenie nerwu kulszowego wiąże się z bardzo intensywnym bólem, który odczuwany jest wzdłuż tylnej części nogi aż do pięty. Jest to stan zapalny lub podrażnienie nerwu kulszowego.
Dolegliwość ta dotyczy ponad połowy ciężarnych kobiet i zwykle pojawia się około szóstego miesiąca ciąży. Poniżej poznasz przyczyny i objawy tego stanu. Dowiesz się również, jak poprzez odpowiednie leczenie można kontrolować ból związany z rwą kulszową.
Ból związany z rwą kulszową podczas ciąży
Przyczyny
Ucisk na nerw kulszowy podczas ciąży może wynikać z wielu przyczyn. Jednak wszystkie one mają to samo pochodzenie: zmiany anatomiczne i hormonalne zachodzące u matki podczas rozwoju płodu w macicy.
Ciąża jest szczególnym stanem, w którym organizm kobiety przechodzi wiele zmian. Może dojść do szeregu problemów:
- Po pierwsze, wzrost macicy w jamie brzusznej uciska i wypiera niektóre narządy wewnętrzne, które mogą uszkodzić nerw kulszowy.
- Pozycja macicy i płodu powoduje, że matka, aby utrzymać równowagę, ma tendencję do wypychania miednicy do przodu. To zmienia jej środek ciężkości. Następnie stopy oddzielają się i kobieta stawia je szerzej. Plecy nadmiernie się wyginają, tworząc w ten sposób pozycję, w której może dojść do ucisku na nerw kulszowy.
- Pod koniec okresu ciąży rośnie poziom hormonu relaksyny. Zwiększa to rozszerzenie macicy, a więzadła w całym ciele stają się bardziej elastyczne. Prowadzi to do większej niestabilności stawów, pojawiają się również przykurcze.
Przeczytaj również: Rwa kulszowa? Wypróbuj 6 prostych ćwiczeń
Ból związany z rwą kulszową podczas ciąży – objawy
Ból może się znacznie różnić w zależności od stopnia ucisku wywieranego na nerw kulszowy. Niektóre kobiety określają go jako bardzo intensywny i paraliżujący, podczas gdy inne odczuwają jedynie niewielki dyskomfort.
Najczęstsze objawy to:
- W przypadku łagodnej rwy kulszowej ból rozciąga się od dolnej części pleców do pośladków i zwykle występuje punktowo na niewielkim obszarze.
- W przypadku bardziej intensywnej rwy kulszowej ból promieniuje wzdłuż nogi. Może nawet dochodzić do kolana i pięty.
- Ból może się nasilać podczas kaszlu lub kichania.
- Może wystąpić drętwienie lub osłabienie mięśni.
- W najpoważniejszych przypadkach ból może prowadzić do zmniejszenia ruchomości.
Przeczytaj również: Pozycja do snu w ciąży a zdrowie dziecka
Jak zapobiegać i leczyć ból związany z rwą kulszową podczas ciąży
Dzięki ćwiczeniom i sztuce oddychania możesz wzmocnić swoje ciało i zapobiec bólowi związanemu z rwą kulszową podczas ciąży.
Stosując kilka środków ostrożności, będziesz w stanie leczyć i kontrolować tą nieprzyjemną dolegliwość. Pomoże Ci to również lepiej znieść ciążę i sam poród. Będziesz także mogła zapobiec dalszemu uszkodzeniu nerwu kulszowego.
Oto kilka porad:
- Kontroluj swoją wagę podczas ciąży.
- Ćwicz, ale z umiarem. Aktywność fizyczna, taka jak spacery, pływanie, joga lub pilates, pomaga wzmocnić mięśnie brzucha.
- Termoterapia. Miejscowe zastosowanie ciepła w dotkniętym obszarze rozluźnia i zmniejsza uczucie bólu.
- Umieść poduszkę między nogami, jeśli śpisz na boku, lub pod nimi, jeśli śpisz na plecach.
- Noś pas biodrowy, który pomoże lepiej rozłożyć ciężar brzucha i utrzymać prawidłową postawę.
- Wybierz odpowiednie obuwie dostosowane do naturalnej krzywizny Twoich pleców. Odradza się noszenie wysokich obcasów.
- W przypadku długiego siedzenia, rób przerwy. Wstań, przespaceruj się i rozluźnij nogi nie rzadziej niż co dwie godziny.
- Jeśli ból jest silny, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeutów. Masaż dotkniętego miejsca rozluźni i odciąży mięśnie.
- Bardzo ważne jest, aby nie leczyć się samodzielnie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zamiast tego skonsultuj się z lekarzem.
Pamiętaj jednak, że w przypadku wszelkich dolegliwości w ciąży, najlepszym doradcą na temat terapii jest lekarz.
Zmiany w ciele, które zachodzą w czasie ciąży, mają swoje konsekwencje. Najlepszym sposobem na zdrową i szczęśliwą ciążę jest odpowiednia świadomość i wiedza, jak radzić sobie z wszelkimi problemami, które mogą się pojawić w tym szczególnym okresie życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ostgaard, H. C., Andersson, G. B., & Karlsson, K. (1991). Prevalence of back pain in pregnancy. Spine. https://doi.org/10.1097/00007632-199105000-00011
- L., T., A., R., & M., M. (1994). Autotraction treatment for low-back pain in pregnancy: A pilot study. Clinical Rehabilitation.
- Valat, J. P., Genevay, S., Marty, M., Rozenberg, S., & Koes, B. (2010). Sciatica. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2009.11.005