Ból związany z rwą kulszową podczas ciąży - co warto o nim wiedzieć?

Rwa kulszowa jest częstym schorzeniem występującym u kobiet w drugiej połowie ciąży. Jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce i postępowaniu, można ograniczyć związane z nią dolegliwości i zminimalizować dyskomfort ciężarnej.
Ból związany z rwą kulszową podczas ciąży - co warto o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2019

Czy cierpisz na ból związany z rwą kulszową podczas ciąży? Zapalenie nerwu kulszowego wiąże się z bardzo intensywnym bólem, który odczuwany jest wzdłuż tylnej części nogi aż do pięty. Jest to stan zapalny lub podrażnienie nerwu kulszowego.

Dolegliwość ta dotyczy ponad połowy ciężarnych kobiet i zwykle pojawia się około szóstego miesiąca ciąży. Poniżej poznasz przyczyny i objawy tego stanu. Dowiesz się również, jak poprzez odpowiednie leczenie można kontrolować ból związany z rwą kulszową.

Ból związany z rwą kulszową podczas ciąży

Przyczyny

Ucisk na nerw kulszowy podczas ciąży może wynikać z wielu przyczyn. Jednak wszystkie one mają to samo pochodzenie: zmiany anatomiczne i hormonalne zachodzące u matki podczas rozwoju płodu w macicy.

Ciąża jest szczególnym stanem, w którym organizm kobiety przechodzi wiele zmian. Może dojść do szeregu problemów:

 • Po pierwsze, wzrost macicy w jamie brzusznej uciska i wypiera niektóre narządy wewnętrzne, które mogą uszkodzić nerw kulszowy.
 • Pozycja macicy i płodu powoduje, że matka, aby utrzymać równowagę, ma tendencję do wypychania miednicy do przodu. To zmienia jej środek ciężkości. Następnie stopy oddzielają się i kobieta stawia je szerzej. Plecy nadmiernie się wyginają, tworząc w ten sposób pozycję, w której może dojść do ucisku na nerw kulszowy.
 • Pod koniec okresu ciąży rośnie poziom hormonu relaksyny. Zwiększa to rozszerzenie macicy, a więzadła w całym ciele stają się bardziej elastyczne. Prowadzi to do większej niestabilności stawów, pojawiają się również przykurcze.

Ból związany z rwą kulszową podczas ciąży – objawy

Ból może się znacznie różnić w zależności od stopnia ucisku wywieranego na nerw kulszowy. Niektóre kobiety określają go jako bardzo intensywny i paraliżujący, podczas gdy inne odczuwają jedynie niewielki dyskomfort.

Ciężarna leży na łóżku cierpiąc na ból związany z rwą kulszową

Najczęstsze objawy to:

 • W przypadku łagodnej rwy kulszowej ból rozciąga się od dolnej części pleców do pośladków i zwykle występuje punktowo na niewielkim obszarze.
 • W przypadku bardziej intensywnej rwy kulszowej ból promieniuje wzdłuż nogi. Może nawet dochodzić do kolana i pięty.
 • Ból może się nasilać podczas kaszlu lub kichania.
 • Może wystąpić drętwienie lub osłabienie mięśni.
 • W najpoważniejszych przypadkach ból może prowadzić do zmniejszenia ruchomości.

Jak zapobiegać i leczyć ból związany z rwą kulszową podczas ciąży

Dzięki ćwiczeniom i sztuce oddychania możesz wzmocnić swoje ciało i zapobiec bólowi związanemu z rwą kulszową podczas ciąży.

Kobieta ciężarna - oddychanie

Stosując kilka środków ostrożności, będziesz w stanie leczyć i kontrolować tą nieprzyjemną dolegliwość. Pomoże Ci to również lepiej znieść ciążę i sam poród. Będziesz także mogła zapobiec dalszemu uszkodzeniu nerwu kulszowego.

Oto kilka porad:

 • Kontroluj swoją wagę podczas ciąży.
 • Ćwicz, ale z umiarem. Aktywność fizyczna, taka jak spacery, pływanie, joga lub pilates, pomaga wzmocnić mięśnie brzucha.
 • Termoterapia. Miejscowe zastosowanie ciepła w dotkniętym obszarze rozluźnia i zmniejsza uczucie bólu.
 • Umieść poduszkę między nogami, jeśli śpisz na boku, lub pod nimi, jeśli śpisz na plecach.
 • Noś pas biodrowy, który pomoże lepiej rozłożyć ciężar brzucha i utrzymać prawidłową postawę.
 • Wybierz odpowiednie obuwie dostosowane do naturalnej krzywizny Twoich pleców. Odradza się noszenie wysokich obcasów.
 • W przypadku długiego siedzenia, rób przerwy. Wstań, przespaceruj się i rozluźnij nogi nie rzadziej niż co dwie godziny.
 • Jeśli ból jest silny, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeutów. Masaż dotkniętego miejsca rozluźni i odciąży mięśnie.
 • Bardzo ważne jest, aby nie leczyć się samodzielnie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zamiast tego skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj jednak, że w przypadku wszelkich dolegliwości w ciąży, najlepszym doradcą na temat terapii jest lekarz.

Zmiany w ciele, które zachodzą w czasie ciąży, mają swoje konsekwencje. Najlepszym sposobem na zdrową i szczęśliwą ciążę jest odpowiednia świadomość i wiedza, jak radzić sobie z wszelkimi problemami, które mogą się pojawić w tym szczególnym okresie życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ostgaard, H. C., Andersson, G. B., & Karlsson, K. (1991). Prevalence of back pain in pregnancy. Spine. https://doi.org/10.1097/00007632-199105000-00011
 • L., T., A., R., & M., M. (1994). Autotraction treatment for low-back pain in pregnancy: A pilot study. Clinical Rehabilitation.
 • Valat, J. P., Genevay, S., Marty, M., Rozenberg, S., & Koes, B. (2010). Sciatica. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2009.11.005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.