Ból stawów - 5 naturalnych zabiegów przeciwzapalnych

Kurkuma zawiera podobną ilość przeciwzaplanych i przeciwbólowych właściwości jak ibuprofen, a zdecydowanie jest zdrowszą alternatywą tego popularnego leku. Dowiedz się, jak złagodzić ból stawów nie używając lekarstw.
Ból stawów - 5 naturalnych zabiegów przeciwzapalnych

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2019

Ból stawów kolan czy palców to dość powszechny problem i prawie zawsze sięgamy po leki, by załagodzić objawy. Ale czy wiedziałaś, że istnieją fantastyczne naturalne środki przeciwzapalne, które równie skutecznie pomagają zwalczać ból stawów? Oczywiście zawsze powinno się postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, ale jeśli jesteś w domu i zamierzasz łyknąć ibuprofen lub inny lek przeciwbólowy, to wypróbuj najpierw naturalne produkty.

Będziesz zaskoczona, jaką potrafią przynieść ulgę!

1. Rozmaryn na ból stawów

Rozmaryn to znane aromatyczne i medyczne zioło wykorzystywane w kuchni śródziemnomorskiej. Dodaje specyficznego smaku wielu potrawom i używany jest w wielu domowych środkach leczniczych. Czy wiedziałaś, że działa także jako naturalny środek przeciwbólowy? Dzięki temu świetnie nadaje się do uśmierzania wszelkich bólów stawów.

Herbata z rozmarynu na ból stawów

Jego właściwości przeciwbólowe mają źródło w kwasie ursolowym, który świetnie radzi sobie w zwalczaniu infekcji pojawiających się w chrząstkach i stawach dłoni oraz kolan. Nie powoduje przy tym żadnych skutków ubocznych. Zobacz, jak należy korzystać z rozmarynu w celu uśmierzenia bólu.

Składniki

  • 200 gram rozmarynu
  • 2 szklanki wody (400 ml)

Przygotowanie

Wystarczy, że przygotujesz po prostu herbatę. Zagotuj wodę i dodaj liście rozmarynu. Niech się moczą przez 20 minut, aż woda się ochłodzi do temperatury pokojowej. Możesz pić dwie szklanki tego roztworu dziennie.

2. Skrzyp

Skrzyp zakupisz w sklepach z naturalną żywnością. To jeden z najsilniejszych naturalnych środków przeciwzapalnych, który do tego dostarcza organizmowi ważnych witamin oraz minerałów.

Skrzyp polny na stole

Jak należy go przyjmować? Wystarczy prosta herbata, dwa razy dziennie. To takie proste!

3. Kurkuma na ból stawów

Na naszej stronie wiele pisaliśmy już o kurkumie. Ta ziołowa przyprawa pochodzi z Azji i używana jest w dużej mierze do doprawiania potraw, ale świetnie radzi sobie również na ból stawów. Koniecznie wypróbuj kurkumę zanim sięgniesz po ibuprofen.

Kurkuma jest świetna na ból stawów

Dzięki przeciwzapalnych, przeciwbólowym i antyoksydacyjnym właściwościom, kurkuma pomaga zwalczać wiele infekcji w ciele, naprawia uszkodzone tkanki oraz eliminuje toksyny. By czerpać korzyści z kurkumy, wykonaj następującą herbatę:

Składniki

  • 1 łyżka stołowa mielonej kurkumy (20 gram)
  • 3 szklanki wody (750 ml)
  • 3 łyżki stołowe miodu (60 g)

Sposób przygotowania

W pierwszej kolejności zagotuj wodę. Następnie dodaj łyżkę stołową kurkumy. Zauważysz, że woda bardzo szybko zabarwi się na żółto. Niech się gotuje przez następne 10 minut, a potem zdejmij z palnika.

Odsącz napar i dodaj trzy łyżki stołowe miodu, by osłodzić napój. Możesz go pić przez cały dzień, by złagodzić stany zapalne oraz ból w stawach. To takie proste!

4. Imbir na ból stawów

Być może spodziewałaś się, że imbir pojawi się na tej liście. Ten korzeń ma szerokie zastosowania w medycynie i jest jednym z najlepszych środków przeciwzapalnych, który świetnie sprawdza się na ból stawów.

Imbir na desce

Kiedy zaczniesz cierpieć na ból stawów, przygotuj następujący środek:

Składniki

  • 200 g zmielonego imbiru
  • 2 szklanki wody (400 ml)
  • 2 łyżki stołowe miodu

Sposób przygotowania

Tak jak w poprzednim przepisie, wykonasz herbatę na podstawie imbiru. Wystarczy zagotować wodę, dodać imbir i pozostawić przez 20 minut. Następnie niech herbata się ochłodzi przez 10 minut przed jej odcedzeniem.

Po odcedzeniu dodaj 2 łyżki stołowe miodu. Jak widzisz, miód jest ważnym składnikiem wielu środków dzięki posiadaniu wyjątkowych właściwości, które także pomagają na bóle stawów. Pij dwie szklanki takiej herbaty dziennie. Przyniesie Ci to ulgę.

5. Siemię lniane na ból stawów

Siemię lniane dostępne jest już w wielu sklepach. Jest niedrogie ma działanie przeciwzapalne, ale czy wiesz dlaczego nadaje się świetnie do leczenia bólu stawów?

Siemię lniane w misce
  • Siemię lniane to naturalne źródło kwasów omega 3. W ten sposób wzmacnia się system odpornościowy i zwalcza infekcje, które powodują zapalenia stawów. Warto pozyskiwać kwasy omega 3 z warzyw, ponieważ te z tłuszczów zwierzęcych mogą spowodować przeciwny efekt (np. większe zapalenie).
  • Jak spożywać siemię lniane? Przygotuj dwie łyżki stołowe (40 g) dziennie. Możesz je po prostu spożywać na surowo, dodawać do sałatek, ale nigdy ich nie gotuj, ponieważ tracą wtedy wiele kwasów omega 3 i nieprawidłowo mogą się trawić. Pamiętaj – spożywaj je na surowo każdego dnia. Twoje ciało przyjmie dodatkową dawkę witamin, co pomoże zredukować stany zapalne w stawach.

Zawsze staraj się wypróbować najpierw naturalne środki, zanim sięgniesz po medykamenty. Pamiętaj jednak, aby mimo wszystko w pierwszej kolejności kierować się zaleceniami lekarza.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.