Cyber hazard i hazard sportowy online: jak rzucić

Dialog w rodzinie jest niezbędny, aby wesprzeć kogoś uzależnionego od cyber hazardu. Jakie strategie można zastosować? Dowiedz się więcej na ten temat!
Cyber hazard i hazard sportowy online: jak rzucić
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2022

Cyber hazard i gry sportowe online zaczynają się bardzo niewinnie. „Kwota, którą obstawiałam, nie była istotna, to nie  to wpędziło mnie w problemy”. „Wszystko skomplikowało się później, kiedy myślałem, jak zdobyć pieniądze na zakład, i że gdybym dużo wygrał, potem mógłbym postawić więcej”.

Takie zdania spotykamy w historiach wielu ludzi, których łączy podobne doświadczenie. Przekonali się, jak szkodliwy i uzależniający jest kompulsywny hazard. Zobaczmy, o co w tym wszystkim chodzi.

Sportowy hazard online: co to jest?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że cyber hazard to uzależnienie behawioralne. To znaczy takie, które wiąże się z zachowaniami, a nie substancjami. Wcześniej mówiło się o uzależnieniu tylko w związku z narkotykami lub alkoholem.

Jednak od 2013 roku patologiczny hazard zaczął być uważany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne za uzależnienie psychologiczne. Określa się je jako niesubstancjalne i nie należy już do zaburzeń wynikających z braku kontroli impulsów.

To bez wątpienia wielki krok naprzód, aby lepiej nagłośnić ten problem. Innymi słowy, dotychczasowy pogląd został poszerzony, ponieważ lepiej zrozumiano mechanizmy leżące u podstaw zachowania podtrzymującego uzależnienie.

Mówimy tu o satysfakcjonującym wzmocnieniu, które uzyskuje się, sygnalizując mózgowi powtórzenie doświadczenia. Między innymi adrenalina i dopamina odpowiadają za to poczucie bycia na krawędzi, przyjemność i dobrostan. Dlatego zarówno przy wygrywaniu, jak i przegrywaniu pojawia się chęć zrobienia tego ponownie.

Początek uzależnienia ma miejsce, gdy osoba zaczyna stale powtarzać czynność, ponieważ zapewnia jej przyjemność. Na przykład podczas gry i wygrywania odczuwa pewną satysfakcję. Jednak wtedy mechanizm bardziej się komplikuje. W pewnym momencie bowiem aktywność kontynuuje się już po to, by uniknąć dyskomfortu związanego z jej zaprzestaniem.

Czym jest hazard sportowy online?

Hazard jest dziś dostępny dla wszystkich

Dziś hazard jest jeszcze bardziej dostępny niż kiedyś. W przeszłości, aby uprawiać hazard, trzeba było udać się w określone miejsce. Teraz jednak hazard odbywa się na urządzeniach elektronicznych. Dlatego mówimy o cyber hazardzie i uzależnieniu od cyber hazardu.

W tym momencie problem polega na tym, że często „wpadamy” w ten nałóg, nie zdając sobie z tego sprawy. Dzieje się tak, ponieważ projekty gier mają na celu przeniesienie nas do następnego etapu w wyniku prostego “kliknięcia”. W tym momencie już płacimy pieniędzmi za monety, życie lub za to, czego potrzebuje postać lub fabuła gry.

Z drugiej strony musimy również wziąć pod uwagę, że bardzo często problem jest niedoceniany lub odpowiednia interwencja przychodzi za późno. Chodzi bowiem o to, że „granie” należy do normalnych zajęć, które powtarzamy w ciągu dnia. Innymi słowy, samo w sobie nie stanowi problemu. I właśnie dlatego ryzyko bardzo często jest pomijane.

Mimo to należy zwrócić uwagę, jakie miejsce hazard zajmuje w naszym życiu i jak się do niego odnosimy. Nie musi to od razu oznaczać obsesji na punkcie gier online. Nie każdy, kto korzysta z tej formy rozrywki, wpadnie w nałóg. Ważne jest jednak, aby mieć ją pod kontrolą i być świadomym zagrożenia.

Możesz przeczytać również: Korzyści i znaczenie bycia cierpliwym

Sygnały identyfikujące uzależnienie od hazardu cybernetycznego

Oto niektóre znaki, które mogą wskazywać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od hazardu:

  • Intensywne pragnienie wykonania aktywności i syndrom odstawienia (niepokój, udręka, drażliwość itp.), gdy nie jest to możliwe.
  • Utrata zainteresowania innymi czynnościami niezwiązanymi z hazardem.
  • Upośledzenie w innych istotnych obszarach, takich jak relacje społeczne, nauka, praca, odpoczynek.
  • Zaprzeczanie istnienia problemu. Brak rozpoznania problemu lub pomniejszanie powagi sytuacji.

Jak poradzić sobie z cyber hazardem lub zakładami sportowymi online

Wcześniej profil hazardzisty koncentrował się między 18 a 35 rokiem życia. Poza tym byli to głównie mężczyźni. W dzisiejszych czasach uzależnienie zaczyna się w młodszym wieku, dlatego  potrzeba szczególnej uwagi i czujności rodziców. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Promuj bezpieczną przestrzeń do dialogu

Często nastolatek zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd przy pierwszym zakładzie lub sytuacja wymyka się spod kontroli. Jest jednak bardzo zawstydzony i boi się reakcji innych.

Ważne więc, aby w domu panował klimat zaufania, w którym może porozmawiać o tym, co się dzieje, poprosić o pomoc i znaleźć wsparcie. Dzięki temu wczesne rozpoznanie problemu znacznie ułatwia jego rozwiązanie.

Miej otwartą postawę

Bardzo ważne jest również, aby mieć otwartą postawę, okazywać empatię i zrozumienie. Spróbuj pomóc dziecku zastanowić się, dlaczego gra w ten sposób i czego szuka. Jeśli uzna, że ma problem pomóż mu zrozumieć, jakie to pociąga za sobą konsekwencje.

Na przykład przydatne jest sporządzenie „przewodnika” po sytuacjach i emocjach, które skłaniają do rozpoczęcia gry. Dzięki tej metodzie rodzice również mogą się zaangażować i unikać ich w ramach strategii rodzinnej. Otwarty i nieoceniający dialog może otworzyć drzwi do udzielenia pomocy.

Bądź blisko i monitoruj wykorzystanie nowych technologii

Chociaż należy szanować prywatność młodych ludzi, konieczne jest ustalenie pewnych wytycznych dotyczących użytkowania i selekcji gier lub aplikacji, z których korzystają.

zakłady sportowe online
Aby poradzić sobie z cyberuzależnieniem, konieczna jest pomoc w rozpoznaniu problemu. Pomoc profesjonalisty jest bardzo na czasie.

Nie nagradzaj pieniędzmi

Kiedy sytuacja się komplikuje, ważne jest, aby młodzi ludzie nie mieli do czynienia z pieniędzmi ani kartami kredytowymi. Nie oznacza to, że nie możemy wynagrodzić ich wysiłku w inny sposób; na przykład kupując ubrania, które im się podobają lub zapraszając ich do ulubionej restauracji.

Zachęcaj do udziału w wielu zajęciach

Chodzi o to, że ktoś, kto koncentruje się wyłącznie na grach online, z większym prawdopodobieństwem nawiąże szkodliwą relację z technologią. Dlatego zaoferuj dziecku zajęcia sportowe, rekreacyjne, rodzinne, spotkania z przyjaciółmi i różne opcje w świecie offline, które pozwolą mu się oderwać.

Zarządzanie emocjami będzie kluczem do kontrolowania impulsów.

Doceń wysiłki i zachęć do ich kontynuowania

Jeśli dziecko poczuje się wspierane, pewne siebie i nie pozostawione sobie, będzie miało silniejszą motywację. Bez względu na to, jak mały może się wydawać, każdy sukces oznacza ogromny wysiłek dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Uzależnienia podczas kwarantanny: co powinieneś wiedzieć

Należy zadbać o kompleksowe podejście do problemu

Wreszcie, myśląc o rozpoczęciu leczenia, koniecznie musimy spojrzeć na problem kompleksowo. Innymi słowy, trzeba wyjść poza podejście skoncentrowane wyłącznie na osobie uzależnionej. Należy pomyśleć o całej złożoności problemu, w którą zaangażowana jest również część środowiska.

Pozwoli to nam uczestniczyć w poprawie sytuacji, a także uświadomić sobie rolę, jaką odgrywamy. Może się okazać, że my sami mamy związek z przyczyną powstania lub utrzymania problemu. Trzeba zrozumieć również, że uzależnienie nie jest czymś, co możemy rozwiązać „za zamkniętymi drzwiami”. Wymaga interwencji specjalistów.

To może Cię zainteresować ...
Uzależnienia behawioralne: definicja, typy i leczenie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Uzależnienia behawioralne: definicja, typy i leczenie

Uzależnienia behawioralne nie są związane z konsumpcją żadnej substancji. Chociaż mniej się o nich mówi, stanowią poważny problem.



  • Moliner, M. M., & Montañés, M. C. (2020). Comorbilidad entre adicciones comportamentales en la adolescencia. Revista española de drogodependencias, (45), 86-95.
  • Cía, A. H. (2014). Las adicciones no relacionadas a sustancias (DSM-5, APA, 2013): un primer paso hacia la inclusión de las Adicciones Conductuales en las clasificaciones categoriales vigentes. Revista De Neuro-Psiquiatria76(4), 210. https://doi.org/10.20453/rnp.v76i4.1169
  • Salas-Blas, Edwin, Copez-Lonzoy, Anthony, & Yance-Yupari, Victoria. (2021). Mapeo científico de las adicciones comportamentales en el caso de las revistas peruanas. Revista Digital de Investigación en Docencia Universitaria15(2), e1460. Epub 00 de julio de 2021.https://dx.doi.org/10.19083/ridu.2021.1460

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.