Korzyści i znaczenie bycia cierpliwym

W dzisiejszych czasach cierpliwość to cecha, którą posiada bardzo niewiele osób. W tym artykule powiemy Ci, dlaczego powinieneś kultywować tę cnotę i jak to robić.
Korzyści i znaczenie bycia cierpliwym

Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia, 2022

Cierpliwość to zdolność do akceptowania i tolerowania trudności, opóźnień i niepewności z siłą, spokojem i skupieniem. Innymi słowy, odnosi się do zdolności do zachowania równowagi w każdej niepokojącej sytuacji. Jednak cierpliwość to cecha, którą posiada niewielu.

W dzisiejszych czasach umiejętność czekania została zastąpiona bezpośredniością coraz bardziej wymagającej i skoncentrowanej technologicznie rzeczywistości. Okazuje się jednak, że pod wieloma względami nadal jesteśmy tacy sami jak wcześniej. Coraz większe rewolucje w tempie życia uniemożliwiają nam właściwe i terminowe załatwianie spraw.

Dlatego w tym artykule chcielibyśmy porozmawiać o korzyściach i znaczeniu, jak jakie ma cierpliwość oraz o tym, co możemy zrobić, aby rozwinąć tę cechę.

Znaczenie rozwijania cierpliwości

Znaczenie cierpliwości polega na możliwości uczynienia nas silniejszymi w obliczu niepewności lub frustracji, co oznacza, że cierpimy mniej. Cierpliwość wiąże się z samokontrolą i tolerancją na frustrację, które są niewątpliwie niezbędnymi elementami do osiągnięcia sukcesu i wzmocnienia osobistego rozwoju.

Ponadto, gdy staniemy się bardziej cierpliwi, będziemy mieli większą zdolność do podejmowania dobrych decyzji. Nie będziemy bowiem działać pod wpływem impulsu i emocji.

Wreszcie cierpliwość pomaga nam w naszych relacjach z ludźmi. Będąc cierpliwym, uczymy się znosić niedogodności życia. Mamy również tendencję do bycia milszymi i bardziej wyrozumiałymi wobec osób wokół nas.

Korzyści, jakie daje cierpliwość

Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających wspaniałe korzyści płynące z bycia cierpliwym. Niektóre z nich obejmują następujące aspekty.

Cierpliwość prowadzi do mniejszej podatności na uzależnienie

Dowody wykazały, że cierpliwe dzieci i młodzież wykazują mniejsze ryzyko palenia i używania narkotyków.

Wykazano to w badaniu The American Economy Review, według którego niecierpliwe dzieci i młodzież mają większą skłonność do wydawania pieniędzy na alkohol i papierosy. Ponadto mają wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), rzadziej oszczędzają i mają gorsze zachowanie w szkole.

Joven niecierpliwy.
Niecierpliwi młodzi ludzie mają znaczny czynnik ryzyka rozwoju uzależnień.

Cierpliwość może prowadzić do mniejszej liczby epizodów depresji

Tymczasem badanie opublikowane przez The Journal of Positive Psychology wykazało, że ludzie, którzy są cierpliwi, mają mniej epizodów depresyjnych i częściej doświadczają pozytywnych emocji. Może to wynikać z tego, że wiedzą, jak radzić sobie w stresujących lub przykrych sytuacjach.

Bycie cierpliwym może prowadzić do większego sukcesu w pracy w zespole

Cierpliwość pomaga nam również w pracy zespołowej. W rzeczywistości zostało to zasugerowane przez badania opublikowane w Amerykańskim Towarzystwie Psychologicznym. Według badań ludzie, którzy są bardziej cierpliwi, mają tendencję do lepszej koordynacji ze swoim zespołem i czerpią większe korzyści ze współpracy.

Może prowadzić do większej precyzji działania

Kolejną korzyścią płynącą z bycia cierpliwym jest tendencja do dokładniejszego ustalenia, kiedy i jak postępować. Dzięki cierpliwości możemy lepiej myśleć niezależnie od tego, co czujemy, co pozwala nam racjonalnie i obiektywnie ocenić sytuację.

Bycie cierpliwym może zmniejszyć poziom stresu i lęku

Niecierpliwi ludzie łatwiej się irytują i stresują . Dzieje się tak, ponieważ nie potrafią tolerować frustracji i nieodpowiednio radzą sobie z trudnościami życiowymi.

Wskazówki dotyczące cierpliwości

Teraz, gdy już znasz korzyści i znaczenie bycia cierpliwym, nie ma wątpliwości, że cierpliwość jest umiejętnością, do której wszyscy powinniśmy dążyć. Jeśli chcesz wiedzieć, jak stać się bardziej cierpliwą osobą, poniżej podpowiemy ci kilka wskazówek.

1. Naucz się rozpoznawać w sobie niecierpliwość

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to wiedzieć, jak rozpoznać, kiedy zaczynamy się niecierpliwić. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje, ponieważ mamy tendencję do obwiniania innych.

Aby rozpoznać w sobie niecierpliwość, zadaj sobie pytanie: Czy oczekuję, że inni spełnią moje potrzeby, czy oczekuję, że inni poradzą sobie z moimi żądaniami, czy też moje oczekiwania są nierealistyczne?” Jeśli odpowiesz twierdząco na którekolwiek z tych pytań, możesz doświadczać epizodu niecierpliwości.

Jeśli tak, zidentyfikuj, jak niecierpliwość przejawia się w twoim umyśle i ciele. Następnie zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić, aby przekształcić tę niecierpliwość w cierpliwość.

2. Skup się na dobrych rzeczach

Jednym ze sposobów na uwolnienie się od niecierpliwości jest skupienie się na dobru. W takim przypadku możesz posłuchać ulubionej piosenki, czekając na coś, poszukać w swoim otoczeniu czegoś, co przyciągnie twoją uwagę lub zauważyć i obserwować wygląd rzeczy wokół ciebie.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

3. Rozróżniaj, co zależy od Ciebie, a co nie

Innym sposobem rozwijania cierpliwości jest zrozumienie i zaakceptowanie, że nie kontrolujemy wszystkiego, co dzieje się w życiu. Dlatego trzeba się skupić na tym, co można zmienić i poprawić, i nauczyć się odpuścić całą resztę.

4. Naucz się żyć w teraźniejszości

Aby być cierpliwym, ważne jest, aby przestać rozpamiętywać przeszłość lub przewidywać przyszłość. Zamiast tego najlepiej byłoby działać w obecnej rzeczywistości, skupiając się na tu i teraz. Dobrym sposobem na to jest ćwiczenie uważności.

Meditación para ser pacientes.
Medytacja to ścieżka, która promuje spokój i cierpliwość, aby lepiej reagować na stresujące sytuacje.

5. Zatrzymaj się i oddychaj

W obliczu trudnych i frustrujących wydarzeń najlepiej jest zatrzymać się na chwilę i wziąć kilka głębokich oddechów. Pomoże to wyregulować twoje emocje w tej chwili i pomoże ci jaśniej myśleć.

Wszyscy możemy opanować cierpliwość

Cierpliwość jest dziś bardzo zaniedbaną cnotą, która prowadzi nas do życia bardziej sfrustrowanego, niezadowolonego i nieszczęśliwego. Jeśli ten artykuł potwierdził, że cierpliwość nie jest twoją mocną stroną, nie czekaj dłużej, aby poprawić tę umiejętność! Pomoże Ci poprawić samopoczucie i rozwój osobisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Ubaydli O, Jones G, Weel J. Patience, cognitive skill, and coordination in the repeated stag hunt. Journal of Neuroscience, Psychology and Economics [Internet] 2013 [consultado 22 nov 2021]; 6(2): 71–96. Disponible en:  https://doi.org/10.1037/npe0000005.
  • Schnitker S. An examination of patience and well-being. The Journal of Positive Psychology [Internet] 2012 [consultado 22 nov 2021]; 7(4): 263-280. Disponible en: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/17439760.2012.697185.
  • Sutter M, Kocher M, Glätzle-Rützler D, Trautmann S. Impatience and Uncertainty: Experimental Decisions Predict Adolescents’ Field Behavior. American Economic Review [Internet] 2013 [consultado 22 nov 2021]; 103(1): 510-531. Disponible en: https://www.aeaweb.org/articles?id=10.1257/aer.103.1.510.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.