Czym się charakteryzuje osoba kontrolująca i jak ją rozpoznać?

Osoba kontrolująca cały czas czuje się zagrożona, ponieważ każda następująca zmiana jest potencjalnie niebezpieczna dla jej doskonałego planowania.
Czym się charakteryzuje osoba kontrolująca i jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 11 września, 2022

Osoba kontrolująca dąży do tego, aby zawsze mieć wszystko w porządku i pod kontrolą. Na pierwszy rzut oka niektórzy powiedzieliby, że nie ma w tym nic złego. W końcu dobre planowanie może zapobiec wielu problemom. Kiedy jednak przeanalizujemy trochę głębiej, zobaczymy, że za tą idealną organizacją kryje się dużo wysiłku, napięcia i nerwów.

Osoba kontrolująca podtrzymuje swój spokój przez niepewną równowagę. W rzeczywistości wisi on na włosku, ponieważ każde nieprzewidziane wydarzenie grozi złamaniem doskonałych planów. Właśnie tego najbardziej boją się osoby kontrolujące.

Przyjrzyjmy się więc, jak zidentyfikować ten sposób bycia i jak sobie z nim radzić.

Czym się wyróżnia osoba kontrolująca?

Osoba kontrolująca charakteryzuje się tym, że dyktuje, co i jak należy robić. Tzn. definiuje i kontroluje wszystkie aspekty sytuacji, dzięki czemu czuje się bezpiecznie. Jednak w głębi duszy ma niepewną osobowość. Dlatego stara się wszystko kontrolować.

Zazwyczaj zwraca szczególną uwagę na wszystkie szczegóły, ponieważ nie potrafi poradzić sobie z improwizacją ani jej nie toleruje. Problem w związku z taką osobą polega na tym, że stara się ona wszystko kontrolować. Z czasem związek staje się przytłaczający.

W rzeczywistości może to prowadzić do niewyobrażalnych konsekwencji. Na przykład, gdy w miejscu pracy jest szef kontrolujący, jego pracownicy są ograniczeni do odpowiadania na jego polecenia zamiast poszukiwania innowacji, kreatywności lub wprowadzania ulepszeń. W ten sposób to, co w zasadzie wydaje się cnotą, staje się w rzeczywistości piętą achillesową tych ludzi.

¿Cómo es una persona controladora?
Osoba kontrolująca jest dokładna w każdym szczególe. Ponadto stara się manipulować otaczającymi ją osobami.

Cechy osoby kontrolującej

Wiele znaków może zidentyfikować osoby kontrolujące. Niektóre z najczęstszych to:

  • Zachowują się tak, jakby chroniły innych ludzi. W ten sposób ukrywają swoje pragnienie kontroli pod fasadą zainteresowania lub troski.
  • W głębi duszy ten typ osoby ma stałe poczucie niepewności i „zagrożenia”. Z tego powodu z wielką uwagą śledzą sytuacje, które ich interesują, co prowadzi do ciągłego doświadczania stresu.
  • To nieelastyczni ludzie, którym trudno jest dostosować się do zmian i nieprzewidzianych wydarzeń. Na ogół starają się ustalić własne reguły gry. Z tego powodu zwykle nie są zbyt spontaniczni.
  • Są niepewne siebie i mają niską samoocenę, chociaż czasami może wydawać się, że osiągają dobre wyniki. Boją się utraty kontroli i odsłonięcia lub tego, że ludzie zrozumieją, jak się czują, dlatego zawsze starają się być na czele.
  • W niektórych przypadkach są to bardzo inwazyjne osoby, które mogą nie szanować Twojej prywatności, a nawet mogą poprosić Cię o podanie hasła do telefonu komórkowego lub komputera.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

Jak radzić sobie z osobą kontrolującą

Nauka radzenia sobie z sytuacjami z osobą kontrolującą może pomóc w zapobieganiu niekomfortowym momentom. Oto kilka zaleceń dotyczących radzenia sobie z tą osobowością:

Pozostań silny i stanowczy

Na początku ważne jest, abyś nie pozwalał jej na przejęcie kontroli nad twoim życiem lub przejęcie roli wykraczającej poza tę, którą chcesz, aby miała. Oznacza to, że unikaj wyjaśniania, gdzie, kiedy, z kim lub co robisz, niezależnie od tego, czy jest to twój partner, przyjaciel czy rodzic.

Nie udzielaj wyjaśnień, aby uniknąć konfrontacji, ponieważ w końcu się zmęczysz. Im więcej wyjaśnień udzielisz, tym więcej będą prosić, więc konflikt pojawi się w pewnym momencie, jeśli sytuacja się utrzyma.

Wyznaczaj granice

Nie bój się wyznaczać granic. Musisz dochodzić swojej prywatności i swoich praw.

Są szczegóły twoich działań lub historii, którymi chcesz się podzielić, ale kiedy i jak, to zależy od ciebie. Kiedy to robisz, działaj asertywnie i unikaj przemocy i agresji. Nie odkładaj na drugi plan swoich potrzeb i pragnień.

Pozbądź się poczucia winy

Bardzo często osoba kontrolująca ma tendencję do obwiniania innych. Nie dopuść do tego. Nie próbuj też się tłumaczyć, ponieważ zwykle potrafi to wykorzystać.

Drugą stroną poczucia winy jest to, że często używa emocjonalnej manipulacji, aby uzyskać to, czego chce. W ten sposób wywołuje poczucie winy i litość u innych, którzy w efekcie robią to, co im każe.

Naucz się więc mówić „nie”, gdy jest to konieczne.

Wzmocnij swoją samoocenę

Wreszcie, bardzo ważne jest również, abyś pracował nad swoją samooceną, aby docenić siebie i wzbudzić szacunek. Czasami możesz się poddać, aby uniknąć konfliktu, ponieważ myślisz, że „nic cię to nie kosztuje”. Z tego powodu kontrola zaczyna się rozszerzać swoje kręgi.

Ilekroć istnieje osoba, która sprawuje kontrolę, zaraz znajduje się też inna, która ma trudności z ustaleniem granic. Dlatego ważne jest, abyś Ty również mógł „oderwać się” od tego miejsca lub tej roli.

¿Qué hacer con una persona controladora?
Silna samoocena pozwala wyznaczać granice osobom, które mogą próbować przejąć kontrolę.

Sądzimy, że zainteresuje Cię to: Jak pomóc komuś z zespołem lęku uogólnionego

Ekstremalna kontrola jest toksyczna

Jak powiedzieliśmy, posiadanie pewnej kontroli nad życiem jest pozytywne, ponieważ pozwala mieć margines bezpieczeństwa, wiedzieć, jak postępować i nie czuć, że jesteś „w szczerym polu”. Nie należy tego jednak mylić z kontrolowaniem życia innych ludzi. Każdy powinien mieć własną autonomię i swobodę podejmowania własnych decyzji.

Kontrola często prowadzi do konfliktu i jest toksyczna dla relacji, ponieważ kończy się uczuciem przytłoczenia. Oczywiście ważne jest, aby zrozumieć, że nie zawsze wszystko jest czarno-białe. Często, za pewnymi zachowaniami kryją się pewne historie, które pozwalają nam lepiej zrozumieć, dlaczego dana osoba może być taka, jaka jest.

Na przykład w niektórych przypadkach potrzeba kontroli wynika z rodzaju otrzymanego wychowania, takiego jak autorytarne lub sztywne rodzicielstwo. W tym sensie, niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która chce przejąć kontrolę, czy też przechodzisz przez taką sytuację, ważne jest, aby poprosić o pomoc. W ten sposób możesz uniknąć szkód na swoim zdrowiu psychicznym lub osób wokół ciebie.

Wreszcie, konieczne jest rozpoznanie konsekwencji wpływu kontrolowania dla własnego zdrowia, aby rozpocząć powrót do zdrowia. Ostatecznie takie zachowanie prowadzi do epizodów niepokoju, stresu, depresji i stałego napięcia, ponieważ osoba kontrolująca nie może przeoczyć ani jednego szczegółu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Naranjo Pereira, M. L. (2007). Autoestima: un factor relevante en la vida de la persona y tema esencial del proceso educativo. Actualidades investigativas en Educación7(3), 1-27.
  • Rosales Álamo, Manuel; Jiménez Betancort, Heriberto; Serio Hernández, Angelo; Castro Sánchez, José Juan. CARACTERÍSTICAS PSICOLÓGICAS ASOCIADAS A LA MANIPULACIÓN INTERPERSONAL EN ADOLESCENTES JÓVENES International Journal of Developmental and Educational Psychology, vol. 1, núm. 1, 2005, pp. 481-492 Asociación Nacional de Psicología Evolutiva y Educativa de la Infancia, Adolescencia y Mayores Badajoz, España

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.