Cellulit: 6 produktów, które go nasilają

5 lutego, 2019
Czy starasz się zredukować u siebie cellulit? Dowiedz się, które produkty spożywcze są dla Ciebie niezalecane, zacznij eliminować je ze swojej diety i zastępuj je ekologicznymi, alternatywnymi składnikami.

Cellulit jest dość specyficznym stanem naszej skóry charakteryzującym się tworzeniem się charakterystycznych grudek i pokładów tłuszczu na pośladkach, udach i brzuchu.

Jest również znany jako lipodystrofia gynoidalna, ale najbardziej powszechnie rozpoznawaną jego nazwą jest „efekt skórki pomarańczowej” ze względu na trudny do pomylenia z czymś innym wygląd, jakim cechuje się cellulit.

W naszym dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat 6 najpowszechniej występujących produktach spożywczych , które mogą zauważalnie nasilić cellulit.

Cellulit występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szczególnie zauważalny staje się już po okresie dojrzewania. Kobiety z nadwagą i cierpiące na zaburzenia równowagi hormonalnej są bardziej podatne na tę dolegliwość od innych.

Cellulit na udzie

I chociaż cellulit nie jest poważnym problemem natury zdrowotnej, to jednak jego obecność może wskazywać na przykład na nieprawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego, zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie i różnego rodzaju zaburzeniach o charakterze stanów zapalnych.

Pomimo tego, że istnieje wiele czynników związanych z pojawieniem się cellulitu, to regularne spożywanie pewnych określonych produktów spożywczych może dodatkowo pogorszyć ten stan.

A czy wiesz, jakie są wymienione powyżej produkty spożywcze nasilające cellulit? W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci 6 najpopularniejszych z nich. Po prostu je zapamiętaj, a następnie unikaj!.

Co powoduje cellulit?

Cellulit to ogólnie rzecz biorąc zapalenie tkanki podskórnej powstałe w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi w tym rejonie.

Cellulit na pośladku

Żyły zlokalizowane w obszarach dotkniętych chorobowo tracą swoją jędrność i elastyczność, powodując w ten sposób przestój krwi. Zapobiega to właściwemu odżywianiu komórek podskórnych.

A to z kolei zwiększa retencję toksyn w tkankach i wspomaga procesy odkładania tkanki tłuszczowej pod skórą.

Czynniki podwyższonego ryzyka

Cellulit nie jest spowodowany przez jedną tylko konkretną rzecz. Zamiast tego jeden lub więcej czynników przyczynia się do jego pojawienia się i dalszego wyglądu. Obejmują one takie kwestie, jak między innymi:

 • Nadwaga lub otyłość
 • Prowadzenie siedzącego trybu życia
 • Palenie papierosów i picie alkoholu w nadmiernych ilościach
 • Noszenie ciasnych ubrań, które utrudniają krążenie krwi
 • Stosowanie niezdrowej i niezrównoważonej diety
 • Nagłe zmiany hormonalne w organizmie (dojrzewanie, ciąża lub menopauza)
 • Zjawisko zatrzymania płynów w organizmie
 • Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych

Charakterystyczne objawy wskazujące na cellulit

Głównym objawem cellulitu jest zauważalna zmiana w wyglądzie skóry. Cechuje się ona charakterystycznymi wgłębieniami lub grudkowatością, podobną do skórki pomarańczy. Stąd też właśnie bierze się potoczne określenie tego stanu chorobowego.

Inne typowe dla cellulitu objawy obejmują między innymi:

 • Utratę elastyczności skóry
 • Ból i stan zapalny
 • Suchość skóry i widoczne wgłębienia
 • Różową skórę
 • Specyficzny, grudkowaty wygląd.

Produkty spożywcze, które mogą dodatkowo nasilić cellulit

Podczas gdy niektóre produkty spożywcze pomagają odtruć organizm w celu przyśpieszenia redukcji cellulitu, inne są pełne nasyconych tłuszczów, cukrów i dodatków chemicznych, które mają tendencję do pogarszania tego stanu fizjologicznego.

Poniżej prezentujemy niektóre z nich. Powinnaś za wszelką cenę ich unikać.

Mięso przetworzone metodami przemysłowymi

Tego typu mięsa zawsze wyglądają świeżo. Są także szybkie i łatwe do przyrządzenia i zjedzenia. Jednak ze względu na wysoką zawartość mąki, tłuszczu i sodu, są one jednym z najgorszych wrogów dla dobrej kondycji układu krążenia. A także ogólnego stanu zdrowia Twojego organizmu.

Przetworzone mięso

Regularne ich spożywanie prowadzi do szybkiego gromadzenia się złogów lipidowych w Twoich tętnicach, stymuluje zjawisko zatrzymywania wody w organizmie i zwiększa dodatkowo wagę Twojego ciała.

Dlatego też, aby zredukować cellulit lub przynajmniej zapobiec jego nasileniu się, nie powinieneś jeść zbyt dużych ilości produktów takich jak:

 • Konserwy mięsne
 • Szynka
 • Kiełbasy pepperoni
 • Kiełbaski
 • Boczek

Nabiał i produkty mleczne

Nie można zaprzeczyć, że produkty mleczne zawierają liczne korzystne składniki odżywcze. Jednak ze względu na wysoką koncentrację tłuszczów nasyconych, najlepiej unikać ich w nadmiarze. Pozwoli Ci to zauważalnie zredukować cellulit.

Nabiał

Szkodliwe substancje zawarte w produktach mlecznych i nabiale te osadzają się w tkankach i mogą nasilać obecność wiotkiej i nieprzyjemnej w dotyku skóry. Ponadto ze względu na wysoką zawartość laktozy mogą wywoływać reakcje zapalne u pacjentów z nietolerancją tej substancji chemicznej.

Zobacz także: Zdrowe śniadanie bez nabiału, mąki lub cukru

Sosy, dressingi i przyprawy

Ludzie zwykle dodają dressingi lub przyprawy do swoich potraw, aby poprawić ich smak. Problem polega jednak na tym, że wiele z ich składników zwiększa akumulację tłuszczu w ciele. Co więcej, może także doprowadzi do zjawiska zatrzymania płynów w tkankach organizmu.

Sosy

Najlepszą rzeczą, jaką możesz więc zrobić, to całkowicie wyeliminować ze swojej diety następujące produkty:

 • Majonez
 • Keczup
 • Musztarda
 • Sosy sojowe
 • Czarny sos

Kawa i napoje gazowane

Kawa i niektóre dostępne na rynku napoje gazowane zawierają duże dawki kofeiny. Jest to silnie pobudzająca substancja, która może zaszkodzić zdrowiu Twojej skóry.

Kawa

Co więcej, substancja ta przeszkadza w poprawnym dostarczaniu tlenku do komórek tkanek i zwiększa tym samym skłonność do wiotczenia skóry i rozwoju cellulitu. Powinnaś zatem zastąpić te napoje gazowane wodą, herbatą i naturalnymi sokami bez cukru.

Mąka rafinowana

Mąka pszenna rafinowana i jej pochodne zawierają spore ilości węglowodanów. Twój organizm może mieć spore problemy z poprawnym ich strawieniem. A to z kolei przyczynia się do przyśpieszonego powstawania złogów tłuszczu w różnych częściach ciała.

Mąka rafinowana

Włączenie produktów zawierających spore ilości mąki rafinowanej do swojej codziennej diety prowadzi w prostej linii do nadwagi i powstania cellulitu w różnych częściach ciała.

Przeczytaj również: Rafinowana mąka – 6 konsekwencji jej spożywania

Cukierki oraz inne słodycze

Cukierki i słodycze są uzależniające i dodają smaku wielu przepisom. Jednak należy przestać jeść produkty, które zawierają cukier po to, aby Twój cellulit nie nasilał się dodatkowo. Nadmiar cukru zwiększa bowiem stężenie glukozy we krwi i hamuje jednocześnie procesy metaboliczne.

Słodycze

Czy starasz się zredukować swój cellulit? Teraz, gdy wiesz już, że wymienione przez nas produkty spożywcze są szkodliwe, zacznij eliminować je ze swojej diety i zastępować je ekologicznymi oraz zdrowymi alternatywami.