Stymulacja krążenia krwi - 5 prostych ćwiczeń

Serce, stosunkowo niewielki narząd naszego organizmu, odgrywa w nim niezwykłą rolę. Jest w stanie pompować natlenioną krew do nawet najbardziej odległych części naszego ciała. Co, kiedy występują u nas problemy z krążeniem krwi?
Stymulacja krążenia krwi - 5 prostych ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy stymulacja krążenia krwi jest możliwa przy pomocy niewielkiej aktywności fizycznej? Jak najbardziej tak! Zdrowe nawyki są kluczem do poprawy funkcjonowania układu krążenia. Pozwoli to załagodzić dokuczliwe dolegliwości i zapobiegać chorobom.

Wyobraź sobie, że możesz wyeliminować z życia potencjalne żylaki, ćwicząc kilka minut w ciągu dnia. Regularne ćwiczenia wzmacniają nasz organizm, dzięki czemu stymulacja krążenia krwi jest możliwa.

Prawidłowy przepływ krwi w organizmie wzmacnia tętnice i żyły. Ponadto pozwala zmniejszyć poziom cholesterolu i toksyn w organizmie, także tych związanych z chorobami układu krążenia. Głównymi funkcjami ćwiczeń na krążenie są: zwiększenie i poprawa dopływu krwi do pracujących mięśni.

Najistotniejsze jest to, że nie musisz biec na siłownię ani do drogiego centrum treningowego, aby czerpać korzyści ze sportu. Istnieje szereg prostych czynności, które możesz wykonać samodzielnie w domu bez profesjonalnych narzędzi czy specjalistycznych maszyn.

Zastanawiasz się, dlaczego stymulacja krążenia krwi jest taka ważna i jak wyglądają wspomniane ćwiczenia? Poniżej znajdziesz potrzebne odpowiedzi.

Stymulacja krążenia krwi – dlaczego jest taka ważna?

Wraz z krwią do wszystkich tkanek i układów organizmu człowieka dostają się tlen, hormony i substancje odżywcze, a odbierane są zbędne produkty przemiany materii. Tak naprawdę od dobrze funkcjonującego układu krwionośnego zależy funkcjonowanie wszystkich narządów ciała.

Zatem kiedy krążenie krwi narażone jest na nieprawidłowości, może wywołać poważne objawy i choroby, które zdecydowanie obniżają jakość życia. Dobra cyrkulacja krwi w organizmie jest motorem napędowym dla transportu niezbędnej energii dla wszystkich funkcji organizmu.

grafika krążenia krwi do serca

Istnieje kilka powodów zakłóceń krążenia krwi w organizmie:

  • Siedzący tryb życia.
  • Spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans.
  • Problemy z wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą.
  • Spożywanie napojów alkoholowych i tytoniu.
  • Zbyt obcisła odzież.
  • Choroby układu krążenia.
  • Chroniczny stres.

Serce – to w nim następuje wymiana krwi. Zbudowane jest z dwóch przedsionków, prawego i lewego oraz z 2 komór, prawej i lewej. Oddzielone są od siebie przegrodą. Do przedsionka krew dociera żyłami. Z komór zaś wydostaje się tętnicami. Z lewej komory krew płynie do największa tętnicy, którą jest aorta.

Stymulacja krążenia krwi – 5 najefektywniejszych ćwiczeń

Jeśli podejrzewasz lub zostało stwierdzone, że grozi Ci niewydolność krążenia czy też odczuwasz pewne dolegliwości związane z nieprawidłową cyrkulacją krwi: nadszedł czas na szereg prostych ćwiczeń, które są doskonałymi stymulantami przepływu krwi w organizmie.

1. Podnoszenie nóg

To prosta czynność, która pomaga wzmocnić mięśnie, poprawiając tym samym krążenie krwi dolnych części ciała. Te ćwiczenia są świetnym sprzymierzeńcem w walce z żylakami gdyż niwelują stan zapalny.

Co należy zrobić?

  • Połóż się na podłodze lub na łóżku, podnieś nogi do sufitu i spróbuj je w pełni wyprostować.
  • Przytrzymaj pozycję przez kilka sekund, zegnij kolana i ponownie rozciągnij nogi.
  • Wykonaj od 15 do 20 powtórzeń, aż poczujesz się rozluźniony.

2. Rowerek na leżąco – skuteczna stymulacja krążenia krwi w kończynach

Chociaż regularne ćwiczenia na rowerze to doskonały sposób na reaktywację krążenia, symulacja roweru w pozycji leżącej ma też inne zalety.

Stymulacja krążenia to tylko jedna z nich. Tym ćwiczeniem dodatkowo wzmocnisz mięśnie brzucha, poprawiając oczywiście wymianę krwi do serca.

Co należy zrobić?

  • Połóż się na plecach z rękami na głowie lub szyi i wyciągnij nogi.
  • Następnie unieś trochę nogi i zacznij symulować jazdę na rowerze przez 1 minutę.
  • Kontroluj pracę brzucha tak, aby nogi nie spadały łatwo na ziemię.
  • Wykonaj 2 lub 3 powtórzenia, po jednej minucie.

3. Podnoszenie pięty (stawanie na palcach)

Jak sama nazwa wskazuje, ćwiczenie to polega na podniesieniu pięty w taki sposób, aby stopy opierały się na palcach. Dzięki takiemu zachowaniu stymulacja krążenia krwi jest dużo łatwiejsza, a dodatkowo wzmacniamy mięśnie łydek.

W czołówce ćwiczeń na żylaki są takie, które uruchamiają tzw. pompę mięśniową czyli mięśnie łydek, których nacisk na żyły usprawnia przepływ krwi. 

Co należy zrobić?

  • Stań prosto, dłonie luźnie zwisają wzdłuż ciała, trzymając jakiś mały ciężar np. butelkę z wodą.
  • Następnie oderwij pięty od podłogi, tak aby nacisk był skoncentrowany na palcach.
  • Przytrzymaj przez 3 lub 5 sekund i wróć do pozycji wyjściowej.
  • Wykonaj od 15 do 20 powtórzeń.

4. Ćwiczenia z użyciem stepu – idealna stymulacja krążenia krwi

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których zaleca się ćwiczenia stepowe na poprawę krążenia krwi. Przede wszystkim jest to czynność sercowo-naczyniowa, która pozwala schudnąć i zmniejszyć napięcie w żyłach. Z drugiej strony zmniejszają stan zapalny nóg, ułatwiając powrót żylny.

Step jest urządzeniem do ćwiczeń często spotykanym w klubach fitness lub na siłowniach. Pojawił się w Ameryce na początku lat 90. XX wieku. Step ma postać podłużnego, dość szerokiego stopnia w formie platformy. Ma on jednak wiele zamienników także w domowych warunkach – do ćwiczeń wystarczy dobry schodek.

Co należy zrobić?

  • Poszukaj ławki lub czegoś podobnego do stepu.
  • Postaw jedną nogę na powierzchni stepu, ramiona przy bokach ciała, przenoś swój ciężar prostując na przemian przednią nogę.
  • Zamieniaj nogi i powtórz 15 razy.

5. Oddzielanie nóg

Czynność tę można wykonywać na podłodze lub na wygodniejszej powierzchni, takiej jak łóżko czy mata do jogi. Co sprawia, że stymulacja krążenia krwi jest możliwa? Ruch powoduje, że krążenie powraca z dolnej części ciała do serca, co zmniejsza też powstawanie żylaków.

stymulacja krążenia krwi poprzez unoszenie nóg

Co należy zrobić?

  • Połóż się na plecach twarzą do sufitu.
  • Podnieś nogi prosto i rozstawiaj je na boki, nie pozwalając im upaść na ziemię. Wykonuj tzw. nożyce.
  • Powtarzaj ćwiczenie od 15 do 20 razy.

Jeśli czujesz, że Twoje kończyny stały się ociężałe lub zauważyłeś że sinieją Ci żyły, to może świadczyć o niewydolności krążenia krwi. Powinieneś rozważyć te ćwiczenia jako stały element swojej codzienności.

Możesz je wykonywać też bez względu na problemy z żylakami czy złym krążeniem. Tego rodzaju aktywności są po prostu bardzo korzystne dla zdrowia i nie wymagają zbyt wiele czasu!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.