Burrata: co to jest i jakie są korzyści z jej spożywania?
Odkąd burrata przygotowano po raz pierwszy, wiele osób myli ją z rodzajem świeżego sera. Ale prawda jest taka, że jej produkcja nie ma nic wspólnego z produkcją tradycyjnego sera. Burrata powstaje w wyniku przekształcenia sera mozzarella i jego produktów ubocznych w wyrób pochodny z kategorii gourmet (dla smakoszy).
Ten produkt nabiałowy, typowy dla południowych Włoch, ma bardzo szczególną historię. Nazwa wywodzi się od włoskiego burro, co oznacza „masło”, co może dawać mieć pojęcie na temat jego właściwości organoleptycznych.
Czy kiedykolwiek go miałeś okazję skosztować burraty? Jeśli uważasz, że ten wyrób nabiałowy zasługuje na uwagę i chcesz dowiedzieć się więcej o jej przygotowaniu i zaletach, zostań z nami.
Co to jest burrata?
Według książki Salvadori del Prato burrata jest tradycyjnym produktem regionu Apulia w południowych Włoszech. Przypomina sery typu pasta filata i składa się z nadzienia ze śmietany i pasków sera mozzarella, często pozyskiwanego z resztek podczas produkcji.
Według del Prato jest prawdopodobne, że burrata została stworzona, aby wykorzystać resztki sera mozzarella. Jednak inna historia mówi, że w 1956 r. rolnik Bianchino z regionu Apulia, nie mogąc dostarczyć śmietany i sera na czas, zdecydował się zakonserwować je w workach uformowanych z sera o włóknistej konsystencji.
We Włoszech obowiązuje prawo narzucające wyrób mozzarelli i burraty z mleka bawolego. Produkty zrobione z mleka krowiego noszą nazwę flor di latte. Według Lo Russo burrata nie znajduje się na liście produktów rolnych Unii Europejskiej, ale jest wpisana do rejestru tradycyjnych produktów spożywczych regionu Apulia.
Czym się wyróżnia burrata
Z technicznego punktu widzenia burrata ma zewnętrzną część wykonaną z mozzarelli, która jest uformowana w pustą, otwartą kulę. W środku natomiast znajdują się paski mozzarelli ze śmietaną, która nazywa się stracciatella.
Produkt finalny ma kulistą formę, z głową i krótką szyją zawiązaną węzłem. Po przekrojeniu zawartość wylewa się na talerz.
Może ważyć od 100 gramów do 1 kilograma. W pewnym artykule zauważono, że burrata ma powierzchnię pozbawioną skórki, jest mlecznobiała, gładka i błyszcząca.
Burratę można również przygotować z mleka krowiego. Kolor jest inny, z kremowożółtym odcieniem podkreślonym przez karotenoidy. Można ją uznać za prawie słodki ser mozzarella, o gładkiej konsystencji gęstej, rozpływającej się w ustach śmietanki.
Grupa agronomów z University of Foggia zwraca uwagę, że burrata ma wysokie wartości wolnej wody sprzyjającej wzrostowi bakterii, które zmieniają produkt. Dlatego należy go przechowywać w lodówce i szybko zjeść, zanim się zepsuje.
Jednak tym ekspertom udało się wydłużyć okres przydatności do spożycia burraty z 3 do 10 dni. Włożyli ją do solanki, dodali środki przeciwdrobnoustrojowe do nadzienia i zabezpieczyli powłoką.
Możesz być zainteresowany: Korzyści zdrowotne i wartość odżywcza sera mascarpone
Jak się robi burratę?
Profesor Atanu Jana z Indii wyjaśnia, że można zastosować 2 techniki: rzemieślniczą i przemysłową. Wszystko zaczyna się od produkcji sera mozzarella. Zakwaszoną serwatkę dodaje się do mleka podgrzanego do 37 stopni Celsjusza. Dodaje się również podpuszczkę cielęcą.
Mleko zsiada się przez 20 do 30 minut, po czym zamienia się w ser. Przez kolejne 30 minut trzyma się go w serwatce, a następnie ugniata z użyciem gorącej wody o temperaturze 85 do 90 stopni Celsjusza. Następnie rozciąga się mozzarellę w celu wytworzenia nici, a inna część jest formowana w kształcie worka.
Każdy worek jest następnie napełniany ciężką mieszanką śmietany i nitkami mozzarelli. Końcówki zawiązuje się w supełek i wreszcie wkłada się burratę do solanki na 2 minuty, aby zaakcentować smak. Należy ją pozostawić do ostygnięcia do 4 stopni Celsjusza i zapakować do pojemników wypełnionych zimną serwatką, aby zapobiec wysychaniu.
Korzyści ze spożywania burraty
Mówiąc o zaletach burraty, należy odnieść się do wartości sera mozzarella. Niektórzy mogą się zastanawiać, w jaki sposób ser o całkowitej zawartości tłuszczu 33% może być zdrowy. Cóż, istnieją inne składniki korzystne dla zdrowia.
1. Burrata jest źródłem składników odżywczych
Burrata jest źródłem niezbędnych aminokwasów, ponieważ podobnie jak inne sery, zawiera skoncentrowane białko kazeiny. Dostarcza 18 gramów protein o wysokiej wartości biologicznej na 100 gramów burraty. Najobficiej występującym aminokwasem jest lizyna.
Pamiętaj, że zjadając tradycyjną burratę, musisz kontrolować porcję, bez względu na to, jak bardzo jest pyszna. Ma wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, podobnie jak cholesterolu. Jednak niektórym ekspertom udało się wyprodukować niskotłuszczową burratę.
2. Jest źródłem sprzężonego kwasu linolowego, czyli CLA
Obecność sprzężonego kwasu linolowego może zapewniać pewne korzyści zdrowotne. Średnio ser zawiera od 0,5 do 1,7 grama na 100 gramów wszystkich kwasów tłuszczowych.
Artykuł opublikowany w International Journal of Dairy Technology wskazuje na zalety CLA. Ten kwas tłuszczowy ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwcukrzycowe. Inne badanie wykazało, że różne lipidy zawarte w cząsteczce tłuszczu burraty mają związek z redukcją chorób przewlekłych typowych dla starzenia.
3. Bioaktywne peptydy
Rozdział Odżywcze właściwości sera wyjaśnia, że chociaż burrata nie jest serem dojrzewającym, to podczas jej trawienia mogą powstawać bioaktywne peptydy o pozytywnym wpływie na zdrowie. Niektóre z nich mają działanie przeciwnadciśnieniowe, przeciwzakrzepowe i przeciwdrobnoustrojowe.
4. Burrata może działać jako źródło probiotyków
Niektórzy eksperci uznali świeże sery za dobre podłoże dla bakterii probiotycznych. Są źródłem laktozy i innych składników odżywczych, które umożliwiają rozwój prozdrowotnych mikroorganizmów, jednocześnie unikając szkodliwych bakterii.
Tego typu produkty probiotyczne poprawiają zdrowie jamy ustnej, wzmacniają układ odpornościowy i łagodzą zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Chronią też przed chorobami układu oddechowego. Kilku badaczy dostrzega jeszcze inne korzyści.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Wszystko, co musisz wiedzieć o serze feta
Jak spożywać burratę?
Kontrast zewnętrznej faktury i płynnego apetycznego nadzienia oraz smak sprawiają, że burrata doskonale się łączy z ogromną różnorodnością potraw. Ogólnie rzecz biorąc, jednym z najlepszych sposobów jej podania jest kilka płatków gruboziarnistej soli, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia do smaku i pieprz.
Inne dobre kombinacje pokazano poniżej:
- Burrata z szynką, rukolą, octem balsamicznym i jajkiem na twardo.
- Ze świeżymi figami, rukolą, prażonymi pistacjami i octem balsamicznym.
- Świeże lub pieczone pomidory zmieszane z octem i oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia.
- Kilka grillowanych warzyw, takich jak bakłażan, szparagi, cukinia i papryka. Dodaj oliwę z oliwek i ocet.
- Z tartymi listkami bazylii, świeżym pomidorem i odrobiną oliwy z oliwek extra virgin.
- Smażone nektarynki lub brzoskwinie z prażonymi migdałami lub orzechami włoskimi, rukola i oliwa z oliwek.
- Bardzo dobrze komponuje się też z karczochami, pieczoną cykorią, czarnymi oliwkami, oliwą z oliwek i octem balsamicznym.
Prosty przepis z burratą
Proponujemy prosty przepis do przygotowania bez wielu składników. Pamiętaj, że możesz go spożywać jako danie białkowe.
Składniki są następujące:
- 1 kulka burraty
- Sól i pieprz
- Świeża bazylia
- Prażone ziarna sezamu
- Papryka
- 125 mililitrów śmietany
Przygotujesz go, wykonując następujące czynności:
- Rozgrzej patelnię na małym ogniu.
- Umieść na niej burratę razem ze śmietaną.
- Pozostaw na ogniu, aż burrata całkowicie się rozpadnie.
- Po rozpuszczeniu dodaj sól i pieprz do smaku.
- Podając, na ciepło lub zimno, dodaj sezam, paprykę i liście bazylii.
Pamiętaj, że bez względu na to, jak apetyczna jest burrata, nic nie jest dobre w nadmiarze. Podawaj normalną porcję i zawsze dodawaj do niej świeże lub grillowane warzywa. W ten sposób zachowasz równowagę kaloryczną i odżywczą w każdym przepisie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Abd El-Salam, M. H., & El-Shibiny, S. (2014). Conjugated linoleic acid and vaccenic acid contents in cheeses: An overview from the literature. Journal of Food Composition and Analysis, 33(1), 117-126. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889157512001494?via%3Dihub
- Atanu, J. (2020). Burrata cheese-mozzarella transformed. International Journal of Fermented Food, 9(1), 13-17. https://www.indianjournals.com/ijor.aspx?target=ijor:ijff&volume=9&issue=1&article=002
- Bergamo, P., Fedele, E., Iannibelli, L., & Marzillo, G. (2003). Fat-soluble vitamin contents and fatty acid composition in organic and conventional Italian dairy products. Food chemistry, 82(4), 625-631. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814603000360?via%3Dihub
- Cicognini, F. M., Rossi, F., Sigolo, S., Gallo, A., & Prandini, A. (2014). Conjugated linoleic acid isomer (cis9, trans11 and trans10, cis12) content in cheeses from Italian large-scale retail trade. International Dairy Journal, 34(2), 180-183. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0958694613002343?via%3Dihub
- Collomb, M., Schmid, A., Sieber, R., Wechsler, D., & Ryhänen, E. L. (2006). Conjugated linoleic acids in milk fat: Variation and physiological effects. International Dairy Journal, 16(11), 1347-1361. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0958694606001440?via%3Dihub
- Conte, A., Brescia, I., & Del Nobile, M. A. (2011). Lysozyme/EDTA disodium salt and modified-atmosphere packaging to prolong the shelf life of burrata cheese. Journal of Dairy Science, 94(11), 5289-5297. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030211005558
- Costantino, G., Calasso, M., Minervini, F., & De Angelis, M. (2020). Use of exopolysaccharide-synthesizing lactic acid bacteria and fat replacers for manufacturing reduced-fat Burrata cheese: Microbiological aspects and sensory evaluation. Microorganisms, 8(10), 1618. https://www.mdpi.com/2076-2607/8/10/1618
- Costa, C., Lucera, A., Conte, A., Zambrini, A. V., & Del Nobile, M. A. (2017). Technological strategies to preserve burrata cheese quality. Coatings, 7(7), 97. https://www.mdpi.com/2079-6412/7/7/97
- Dambrosio, A., Quaglia, N. C., Saracino, M., Malcangi, M., Montagna, C., Quinto, M. & Normanno, G. (2013). Microbiological quality of burrata cheese produced in Puglia region: Southern Italy. Journal of Food Protection, 76(11), 1981-1984. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0362028X23054261
- Da Cruz, A. G., Buriti, F. C. A., de Souza, C. H. B., Faria, J. A. F., & Saad, S. M. I. (2009). Probiotic cheese: health benefits, technological and stability aspects. Trends in Food Science & Technology, 20(8), 344-354. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224409001770
- Di Cerbo, A., Miraglia, D., Marino, L., Stocchi, R., Loschi, A. R., Fisichella, S., … & Rea, S. (2020). “Burrata di Andria” PGI Cheese: Physicochemical and Microbiological Features. Foods, 9(11), 1694. https://www.mdpi.com/2304-8158/9/11/1694
- Faccia, M., Trani, A., Loizzo, P., Gagliardi, R., La Gatta, B., & Di Luccia, A. (2014). Detection of αs1-I casein in mozzarella Fiordilatte: A possible tool to reveal the use of stored curd in cheesemaking. Food Control, 42, 101-108. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0956713514000590?via%3Dihub
- Ganesan, P., Kwak, H., & Hong, Y. Nutritional Benefits in Cheese. In R. Foster. (Ed.). Cheese:types, Nutrition and Consumption (pp. 269-289). https://www.researchgate.net/publication/284479670_Nutritional_Benefits_in_Cheese
- Lo Russo, G. (2008). Burrata cuore di panna e mozzarella. Origine, 4, 32-6. https://www.yumpu.com/it/document/read/15379326/burrata-cuore-di-panna-e-mozzarella-linformatore-agrario
- Minervini, F., Conte, A., Del Nobile, M. A., Gobbetti, M., & De Angelis, M. (2017). Dietary fibers and protective lactobacilli drive burrata cheese microbiome. Applied and Environmental Microbiology, 83(21), 1-15. https://journals.asm.org/doi/full/10.1128/AEM.01494-17
- Natrella, G., Gambacorta, G., & Faccia, M. (2022). Use of dry ice as innovative technology to preserve the chemical and microbial characteristics of burrata cheese. Journal of Food Processing and Preservation, 46(10), 16908. https://ifst.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jfpp.16908
- Natrella, G., Gambacorta, G., & Faccia, M. (2023). Application of Commercial Biopreservation Starter in Combination with MAP for Shelf-Life Extension of Burrata Cheese. Foods, 12(9), 1867. https://www.mdpi.com/2304-8158/12/9/1867
- Rea, S., Marino, L., Stocchi, R., Branciari, R., Loschi, A. R., Miraglia, D., & Ranucci, D. (2016). Differences in Chemical, Physical and Microbiological Characteristics of Italian Burrata Cheeses Made in Artisanal and Industrial Plants of Apulia Region. Italian Journal of Food Safety, 5(3), 5879. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27853715/
- Santanatoglia, A., Nzekoue, F. K., Alesi, A., Ricciutelli, M., Sagratini, G., Suo, X., … & Caprioli, G. (2023). Development of Innovative Vitamin D Enrichment Designs for Two Typical Italian Fresh Cheeses: Burrata and Giuncata. Molecules, 28(3), 1049. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5090119/
- Trani, A., Gambacorta, G., Gomes, T. F., Loizzo, P., Cassone, A., & Faccia, M. (2016). Production and characterisation of reduced-fat and PUFA-enriched Burrata cheese. The Journal of Dairy Research, 83(2), 236–241. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27210495/