Ser feta - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Czy słyszałeś kiedyś o takim czymś, jak ser feta? Ten produkt mleczny rodem z Grecji może zapewnić ogromne korzyści tym, którzy go regularnie jedzą. Dowiedz się czegoś więcej o jego zaletach i o tym, jak go jeść dzięki naszemu artykułowi!
Ser feta - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ser feta to produkt mleczny wywodzący się z kultury greckiej, który dzięki swojej wszechstronności i właściwościom stopniowo rozprzestrzenił się na wiele innych krajów. Jest sprzedawany w postaci zanurzonej w solance, co wydłuża jego trwałość.

Produkt ten wytwarzany jest z mleka owczego, chociaż istnieje również możliwość zakupu innych odmian, których głównym składnikiem jest mleko klaczy. Ser feta ma charakterystyczny kwaśny smak i wysoką zawartość tłuszczu w przeliczeniu na całkowitą kaloryczność.

Czy słyszałeś kiedyś o takim czymś, jak ser feta? Ten produkt mleczny rodem z Grecji może zapewnić ogromne korzyści tym, którzy go regularnie jedzą. Zwykle jest sprzedawany w drewnianych pudełkach lub w pojemnikach z cyny lub aluminium, które zachowują jego smak, zapach i konsystencję.

Dowiedz się czegoś więcej o jego zaletach i o tym, jak go jeść dzięki naszemu artykułowi!

Właściwości odżywcze cechujące ser feta

Podobnie jak każdy inny produkt z grupy nabiałowej, także i ser feta wyróżnia się zawartością białka. Tak przynajmniej wskazuje aktualna literatura naukowa. Są to składniki odżywcze o wysokiej wartości biologicznej, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i są również łatwo przyswajalne przez ludzki organizm.

Białko ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chorobom i stanom związanym ze starzeniem się i degeneracją tkanki mięśniowej. Artykuł opublikowany w magazynie Nutrients pokazuje nam, że spożycie białka pomaga opóźniać i zapobiegać niszczeniu tkanki beztłuszczowej oraz utracie jej funkcjonalności.

Jakby tego było mało, ser feta zawiera w swoim składzie dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Do niedawna była to zła wiadomość. Jednak nauka zmieniła ostatnio swoje stanowisko w tym zakresie.
Nasycone lipidy nie są już uważane za wyłącznie szkodliwe.

Dzisiaj naukowcy dostrzegają ich zalety, ponieważ istnieją wystarczające dowody, aby potwierdzić, że te kwasy tłuszczowe  pomagają zmniejszyć ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, a także zapadalności na inne złożone choroby.

Ogólnie rzecz biorąc miej na uwadze to, że ser feta pochodzi z Grecji i jest wysokobiałkowym produktem mlecznym.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zdrowe śniadanie bez nabiału, mąki lub cukru

Mikroskładniki odżywcze występujące w serze feta

Zawartość makroskładników w serze feta jest ważna. Ale zawiera on również korzystne dla zdrowia minerały i witaminy. Jednym z przykładów tego typu elementów jest wapń. Naukowcy udowodnili, że spożywanie produktów mlecznych pomaga zmniejszyć ryzyko osteoporozy własnie ze względu na wysoką zawartość wapnia. A ser feta nie jest tutaj wyjątkiem od tej reguły.

Oprócz tego zawiera w swoim składzie znaczne ilości witaminy D. Ten składnik odżywczy jest kluczowy dla utrzymania dobrego zdrowia, a także dla zapobiegania złożonym chorobom sercowo-naczyniowym i metabolicznym.

W rzeczywistości niektóre rodzaje raka mają nawet lepsze rokowanie dotyczące wyleczenia, gdy organizm ma odpowiedni poziom witaminy D. Oprócz tego istnieją dowody na to, że może pomóc nam ona chronić się przed rakiem skóry.

Paradoksalnie, ogólna populacja ludzi ma na ogół dość spory niedobór tego konkretnego składnika odżywczego. Aby zagwarantować jego dzienne spożycie w odpowiedniej ilości, dobrym pomysłem jest spożywanie produktów mlecznych (takich jak właśnie ser feta), ryb o chudym mięsie i jajek kurzych.

Oprócz tego eksperci zalecają częstą, bezpieczną ekspozycję na światło słoneczne, aby stymulować syntezę witaminy D w naszym organizmie.

Przepisy na potrawy z serem feta

W tej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci dwa proste przepisy, których bazą jest ser feta. Dzięki temu będziesz mógł zacząć wprowadzać ten produkt spożywczy do swojej codziennej diety.

Ser feta w piecu lub w piekarniku

Ser feta można przygotować w piekarniku, podobnie jak włoski ser provolone. Dzięki prostej kombinacji przypraw takich jak oregano, tymianek i pieprz oraz dressingiem z oliwy z oliwek, otrzymujesz bardzo smaczne danie!

Jedyne, co należy z nim zrobić, to wstawić je na 8 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza. Ustaw grzanie z góry i z dołu, jeśli masz taką możliwość. Po wyjęciu gotowego produktu zalecamy ponowne doprawienie go odrobiną oliwy z oliwek.

Sałatki z serem feta

Sałatki to świetny pretekst do zjedzenia sera feta. Wystarczy go pokroić w drobną kostkę i dodać do swojej ulubionej kombinacji składników tworzących sałatkę. Następnie polej całość oliwą z oliwek i octem, aby uzyskać pyszną i pożywną sałatkę. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć w niej zawartość białka, dodaj trochę tuńczyka z puszki.

Ser feta w sałatkach ma inną konsystencję, która dobrze kontrastuje z typowymi składnikami w postaci warzyw lub owoców.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: 3 pyszne i zdrowe sałatki z komosy ryżowej

Inne zalety cechujące ser feta

Jak z pewnością zdążyłeś się przekonać, ser feta jest bardzo korzystnym dla naszego zdrowia produktem mlecznym. Zwłaszcza jeśli jest spożywany regularnie. Zawartość białka, tłuszczu i mikroelementów sprawia, że jest to żywność, która może pokryć nasze codzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i pomaga jednocześnie zapobiegać różnym chorobom.

To bardzo wszechstronny produkt, który można przygotować na różne sposoby. Z jednej strony możesz uczynić go głównym składnikiem wielu potraw. Alternatywnie, możesz użyć go jako uzupełnienia mającego dodać odrobinę kwasowości i uzyskanie kontrastu z innymi produktami.

Niezależnie od przypadku, włącz go do swojej diety już dziś. Z pewnością tego nie pożałujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tessier AJ., Chevalier S., An update on protein, leucine, omega 3 fatty acids, and vitamin D in the prevention and treatment of sarcopenia and fucntional decline. Nutrients, 2018.
  • Szajewska H., Szajewski T., Saturated fat controversy: importance os systematic reviews and meta analyses. Crit Rev Food Sci Nutr, 2016. 56 (12): 1947-51.
  • Thorning TK., Raben A., Tholstrup T., Soedamah Muthu SS., et al., Milk and dairy products: good or bad for human health? An assessment of the totality of scientific evidence. Food Nutr Res, 2016.
  • Anagnostopoulos AK., Tsangaris G., Feta cheese proteins: manifesting the identity of Greece’s national treasure. Data Brief, 2018. 19: 2037-2040.
  • Gilaberte, Y., et al. “La vitamina D: evidencias y controversias.” Actas dermo-sifiliográficas 102.8 (2011): 572-588.
  • Álvarez, A. Alonso, V. Martínez Suárez, and J. Dalmau Serra. “Profilaxis con vitamina D.” Acta Pediátrica Española 69.3 (2011).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.