Ser – jaki gatunek jest najzdrowszy?

Przy wyborze sera powinniśmy wsiąść pod uwagę jego pochodzenie. Znajomość marki jest dla Nas gwarancją jakości. Ser świeży oraz ricotta są uważane za najzdrowsze gatunki serów.
Ser – jaki gatunek jest najzdrowszy?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ser, jako rodzaj pożywienia zawiera w swoim składzie ogromne ilości składników odżywczych. Jest źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej. Dodatkowo dostarcza naszemu organizmowi składników takich jak wapń, fosfor i witaminy A i D. Ogólnie, jego składniki sprawiają, że jest on szczególnie korzystny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów.

Dodatkowo ze względu na ryzyko związane z procesem wytwarzania – ser powinien być dobrej jakości. Produkty wytwarzane w warunkach braku podstawowej higieny mogą narazić konsumenta na pewne choroby i nieprzyjemne konsekwencje.

Jeśli chodzi o wybór jakości sera, ogólną zasadą jest znajomość renomy firmy, która go produkuje. Z pewnością zapewni to klientów, że został wyprodukowany w dobrych warunkach produkcyjnych, co jest punktem wyjścia, jeśli chodzi o jakość sera.

Ser – rodzaje i gatunki

Ser będzie zdrowszy lub mniej zdrowy w zależności od stanu zdrowia osoby, która je konsumuje. Choroby, takie jak wysokie nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia i problemy z jelitami lub wątrobą wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu takich konsumentów.

Ogólnie mówiąc, spożycie niektórych serów nie zawsze jest zalecane. W praktyce niektórzy ludzie mogą cierpieć na nietolerancję któregokolwiek ze składników znajdujących się w poszczególnym gatunku sera.

Biorąc pod uwagę ten fakt, ważne jest to, aby znać rodzaje serów i wykorzystywać tę wiedzę przy wyborze idealnego produktu mlecznego a następnie przyjrzeć się naszym preferencjom smakowym:

Ser świeży

Proces produkcyjny sera polega wytrąceniu z mleka, tłuszczu i białka w postaci skrzepu. Ponadto nie zachodzi potrzeba leżakowania ani pasteryzacji. Dodatkowo ważne jest to, aby przechowywać go w lodówce w temperaturze 3 lub 4 stopni Celsjusza.

Do tej grupy należą: mozzarella, tłoczony biały ser mielony, ser, twarożek, serek wiejski i feta.

świeży ser

Świeży ser jest gotowy do spożycia zaraz po zakończeniu procesu produkcyjnego. Jest uznawany, jako najzdrowszy gatunek sera.

Ser dojrzewający

Po procesie produkcji ten typ sera musi być również przechowywany w wymaganej temperaturze oraz w specjalnych warunkach. W wyniku czego mogą zachodzić zmiany fizyczne i chemiczne, których ser potrzebuje, aby osiągnąć wymagane walory smakowe.

Zazwyczaj ma intensywny zapach i smak. Do najpopularniejszych należą: cheddar, gouda, emmental, parmezan i edam.

Są one niezwykle bogate w tłuszcz, co należy wziąć pod uwagę w Naszej codziennej diecie.

Ser niebieski/pleśniowy

Ser niebieski ma wysoką zawartość pleśni, co nadaje mu intensywny smak i zapach z kwaśnym posmakiem. Ten ser potrzebuje wilgotnego środowiska, które sprzyja rozprzestrzenianiu się pleśni. Do najpopularniejszych należą roquefort i gorgonzola.

niebieski ser

Serki topione: śmietankowe i kanapkowe

Serki topione zawierają więcej śmietany, co wiąże się w wysoką zawartością tłuszczu, w przeciwieństwie do świeżego sera.

Jego konsystencja jest bardzo kremowa. Serki topione używa się do smarowania pieczywa, w związku z tym przechowywany jest w plastikowych pojemnikach. Najpopularniejsze rodzaje to Camembert i Filadelfia.

Ser topiony

Serek topiony składa się z dwóch lub więcej serów, które się ze sobą łączy. Podczas produkcji eliminuje się mikroorganizmy, które nadają smak naturalnym serom. Z tego względu jego smak jest nieco mdły dla naszego podniebienia.

sery przetworzone

Brak aromatu jest zwykle kompensowany przez dodanie soli. Można go łatwo kroić w plasterki za pomocą noży do smarowania, w związku z czym jest idealnym serem do przekąsek i kanapek. Osoby borykające się z wysokim ciśnieniem krwi imające problem z układem krwionośnym – powinny unikać tego rodzaju sera.

Ser Ricotta

Ser ricotta wytwarzany jest z serwatki mleka krowiego. Ma jędrną i lekko ziarnistą konsystencję. Ponadto zawiera śladowe ilości soli w porównaniu z serkiem wiejskim, dwa razy więcej wapnia i cynku oraz cztery razy więcej witaminy A. Często wykorzystujemy go, jako składnik przetworzonych produktów spożywczych, takich jak nadzienia i desery.

Jak wybrać najzdrowszy gatunek sera?

Powinieneś wybrać  ser, który lekarze zalecają, jako najzdrowszy w kontekście codziennego spożycia. Najzdrowszym wyborem będzie taki o niskiej zawartości tłuszczu, kalorii i soli. Ponadto powinieneś również wybrać ten, który naturalnie zachowuje swoje witaminy i minerały a jednocześnie zmniejsza podaż innych składników, które mogą być szkodliwe dla twojego zdrowia.

Sery zawierające najwięcej tłuszczu i kalorii to parmezan, provolone i camembert. Te, które mają najmniej cholesterolu, to serek wiejski i mozzarella. Ponadto mają one również stosunkowo niską zawartość kalorii.

Tajemnica uwzględnienia serów w naszej diecie

Ser jest popularnym składnikiem Naszej codziennej diety. Dla tych osób, które spożywają ser przez całe swoje życie – ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niego.

Nie musisz rezygnować ze spożywania sera. Kluczem jest włączenie najzdrowszych jego typów i zachowaniu umiaru. Niewątpliwie Twoje zdrowie, wówczas na tym nie ucierpi.

  • Dla zdrowych osób dorosłych zaleca się około 30 gramów sera dziennie.
  • Wybierz sery o niskiej zawartości tłuszczu i soli. Obecnie przemysł mleczarski komercjalizuje sery o niskiej zawartości tłuszczu i sodu.

Podsumowując: świeży ser i ricotta, w szczególności uznaje  się za najzdrowsze sery.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dekker L, Vinke P, Riphagen I, Minović I et al. Cheese and Healthy Diet: Associations With Incident Cardio-Metabolic Diseases and All-Cause Mortality in the General Population. Front Nutr. 2019 Dec 17;6:185.
  • Nilsen R, Høstmark AT, Haug A, Skeie S. Effect of a high intake of cheese on cholesterol and metabolic syndrome: results of a randomized trial. Food Nutr Res. 2015 Aug 19;59:27651.
  • Mozaffarian D. Dairy Foods, Obesity, and Metabolic Health: The Role of the Food Matrix Compared with Single Nutrients. Adv Nutr. 2019 Sep 1;10(5):917S-923S.
  • Montel M, Buchin S, Mallet A, Delbes C et al. Traditional cheeses: rich and diverse microbiota with associated benefits. Int J Food Microbiol [Internet]. 2014;177:136–54.
  • Hermans W, Fuchs C, Hendriks F, Houben L et al. Cheese Ingestion Increases Muscle Protein Synthesis Rates Both at Rest and During Recovery from Exercise in Healthy, Young Males: A Randomized Parallel-Group Trial. J Nutr. 2022 Apr 1;152(4):1022-1030.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.