Korzyści zdrowotne i wartość odżywcza sera mascarpone

Jeśli lubisz sery, nie możesz przegapić odmiany mascarpone, zwłaszcza do przygotowania kremowych sosów i słodkich deserów.
Korzyści zdrowotne i wartość odżywcza sera mascarpone
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2022

Ser mascarpone to kremowy produkt mleczny, który jest używany jako główny składnik do przygotowania niektórych sosów i deserów, takich jak tiramisu. Ma łagodny i neutralny smak, który doskonale komponuje się z wieloma różnymi rodzajami potraw. Ponadto posiada właściwości odżywcze, dzięki czemu bez przeszkód można go często włączać do diety.

Zanim zaczniemy, należy zauważyć, że regularne spożywanie produktów mlecznych jest zalecane przez prawie wszystkich ekspertów ds. żywienia. Te pokarmy zwykle dostarczają wysokiej jakości białka i niezbędnych częściej wybierać nabiał fermentowany, ponieważ zawiera również probiotyki. Może pomóc zadbać o mikrobiotę jelitową.

Informacje o wartościach odżywczych serka mascarpone

Ser mascarpone dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Z punktu widzenia wartości odżywczych każda 28-gramowa porcja serka mascarpone dostarcza około 120 kalorii. Jest to zatem produkt wysokoenergetyczny. Z tego powodu konieczne będzie wprowadzenie go do diety uwzględniając pewne kryteria, aby uniknąć tworzenia pozytywnego bilansu kalorycznego, który sprzyja przybieraniu na wadze. Nie przyniosłoby to korzyści dla organizmu.

Jeśli chodzi o makroelementy, największy udział mają tłuszcze. Ustalona racja zawiera 14 gramów tego składnika i tylko 2 gramy białka, jednak o dużej wartości biologicznej. Nie zawiera również żadnych węglowodanów,i cukrów, ani błonnika.

Na koniec należy wspomnieć o wapniu, ponieważ 28 gramów serka pokrywa 4% zalecanej dziennej ilości tego ważnego minerału. Jest to substancja niezbędna do utrzymania prawidłowej struktury kości na przestrzeni lat. W związku z tym zaleca się regularne spożywanie produktów mlecznych i warzyw zawierających wapń, aby zapobiec złamaniom i innym niekorzystnym zmianom w kościach.

Korzyści ze spożywania włoskiego serka

Białka zawarte w serku mascarpone mają wysoką wartość biologiczną. Oznacza to, że zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i mają wysoki wynik strawności.

Jego spożywanie przyczyni się więc do utrzymania zdrowej beztłuszczowej masy ciała, unikając rozwoju przewlekłych patologii, takich jak sarkopenia. Tak donosi badanie opublikowane w BioMed Research International.

Wapń będzie ponadto kluczowym elementem w zapobieganiu osteoporozie. Ta choroba występuje częściej u kobiet, które przeszły już menopauzę i znacznie zwiększa ryzyko złamań kości. Może tez wpłynąć na stan dobrego samopoczucia.

Jednak, aby ułatwić prawidłowe przyswajanie wapnia, konieczne będzie zapewnienie optymalnego poziomu witaminy D w organizmie, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Frontiers of Hormone Research.

Mimo to, należy zachować pewne środki ostrożności podczas spożywania sera mascarpone. Pierwszy z nich dotyczy tego, żeby unikać dodawania cukru. W przypadku deserów jest to skomplikowane, ale można chociaż ograniczać jego spożycie.

Poprawimy dzięki temu zdrowie metaboliczne, ponieważ węglowodany proste mogą negatywnie wpływać na czynność trzustki, szczególnie w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia. Potwierdza to badanie opublikowane w Current Diabetes Reports.

Alergie na serek mascarpone

Tarta mascarpone z limonem.
Ser mascarpone może powodować alergie, podobnie jak inne produkty mleczne.

Należy wziąć pod uwagę, że osoby uczulone na białka mleka nie mogą spożywać sera mascarpone. W takim przypadku powinny poszukać alternatywy przygotowując desery lub sosy. To prawda, że w produkcji tej odmiany sera odchodzi duża część alergennej serwatki, ale nadal jest to produkt mleczny.

Jeśli ktoś cierpi na nietolerancję laktozy, po spożyciu tego pokarmu mogą pojawić się objawy. Zawartość tego cukru nie jest wysoka, a niektórzy tolerują pewną jego ilość w diecie. Najlepiej jednak przetestować indywidualną tolerancję, aby zobaczyć, jak organizm przyjmie produkt.

Ser mascarpone, dobroczynny produkt nabiałowy

Jak już zauważyłeś, ser mascarpone to nieco szczególny rodzaj nabiału, który ma bogate właściwości zdrowotne. Ma mniej białka i więcej tłuszczu niż inne pochodne mleka.

Dlatego może być uwzględniany z pewną regularnością w planach żywieniowych. Jednak w miarę możliwości nie należy dodawać cukru, aby uniknąć pobudzania trzustki.

Na koniec należy zauważyć, że spożycie wapnia powinno być optymalizowane na wszystkich etapach życia, aby zapobiec osteoporozie w przyszłości. Choroba ta jest uważana za przewlekłą i ma duży wpływ na samopoczucie cierpiących na nią ludzi. Jednak nawet gdy już się rozwinie, można ją skutecznie leczyć poprzez poprawę diety i regularne treningi siłowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martone AM, Marzetti E, Calvani R, et al. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017;2017:2672435. doi:10.1155/2017/2672435
  • Goltzman D, Mannstadt M, Marcocci C. Physiology of the Calcium-Parathyroid Hormone-Vitamin D Axis. Front Horm Res. 2018;50:1-13. doi:10.1159/000486060
  • Yoshida Y, Simoes EJ. Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Curr Diab Rep. 2018;18(6):31. Published 2018 Apr 18. doi:10.1007/s11892-018-1004-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.