Biomasa z zielonych bananów: korzyści i sposób jej przygotowania

Jeśli chcesz zwiększyć ilość błonnika w swojej diecie, nie przegap tego łatwego do przygotowania i zdrowego przepisu na biomasę z zielonych bananów.
Biomasa z zielonych bananów: korzyści i sposób jej przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2023

Biomasa z zielonych bananów to preparat, który zawiera dużą ilość skrobi opornej, substancji szczególnie korzystnej dla mikrobioty jelitowej.

W rzeczywistości regularne włączanie tego produktu do diety może przyczynić się do poprawy niektórych parametrów związanych ze zdrowiem, takich jak funkcjonowanie metabolizmu. W ten sposób można zapobiegać cukrzycy i innym rodzajom złożonych patologii.

Zanim zaczniemy, warto przypomnieć, że aby czerpać korzyści z zielonej biomasy bananowej, należy ją spożywać codziennie. W ten sposób możliwe jest zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na błonnik, które wynosi około 25 gramów, biorąc pod uwagę zarówno rozpuszczalną, jak i nierozpuszczalną postać.

Jednocześnie biomasa z zielonych bananów jest tak wszechstronna na poziomie kulinarnym, że można z niej zrobić między innymi zupy, ciasta a nawet chleb.

Jakie korzyści daje biomasa z zielonych bananów

Spożywanie biomasy z zielonych bananów może przynieść szereg pozytywnych skutków dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wspomaga odchudzanie. Wynika to ze sposobu, w jaki pobudza uczucie sytości. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrition Reviews, wystarczające spożycie błonnika pomaga zmniejszyć apetyt, co może zmniejszyć nieodpartą chęć jedzenia.

Trochę bananów.
Spożycie biomasy z zielonych bananów ma zwiększać uczucie sytości.

Jednocześnie sam błonnik może zwiększać objętość bolusa kałowego, powodując tym samym większą stymulację mechanoreceptorów przewodu pokarmowego. W efekcie ruchy perystaltyczne stają się coraz bardziej intensywne, co ułatwia przemieszczanie się pokarmu przez jelita. W rezultacie zmniejszają się zaparcia, zgodnie z badaniem opublikowanym w BMJ.

Istnieją nawet spekulacje, że biomasa z zielonych bananów może wpływać na profil lipidowy organizmu. Ma zmniejszać wchłanianie cholesterolu w jelitach. Ponieważ ten związek może być syntetyzowany endogennie, homeostaza zapewni, że wartości pozostaną mniej więcej w zakresie określonym przez czynniki genetyczne.

Błonnik może mieć decydujące znaczenie w modulowaniu wprowadzania cukrów do krwioobiegu. Istnieją dowody na to, że jego spożycie w wystarczających ilościach zmniejsza częstość występowania cukrzycy typu 2 i innych patologii metabolicznych. Trzustka będzie mniej cierpieć, próbując zrekompensować brak równowagi w kontroli glukozy, co spowoduje zmniejszenie wewnętrznego stanu zapalnego.

Biomasa z zielonych bananów – prosty przepis

  1. Umieść 5 zielonych bananów w szybkowarze na około 30 minut.
  2. Gdy będą ugotowane, zdejmij skórkę i zmiel je w blenderze, aż powstanie pasta. Może być konieczne dodanie około 10 mililitrów wody na każdego banana, aby uzyskać optymalną konsystencję.
  3. Po uzyskaniu gładkiej mieszanki rozłóż po 10 łyżek do pojemników i wstaw do lodówki.
  4. Gdy ostygnie, można ją spożywać i wykorzystywać do przepisów.

Biomasa z zielonego banana bez większych problemów wytrzyma w lodówce co najmniej 5 dni. Jeśli chcesz zachować ją dłużej, możesz ją zamrozić. W ten sposób przedłużasz okres przechowywania do 3 miesięcy.

Wartość odżywcza biomasy bananaowej

Banany na zieloną biomasę bananową.
Biomasa z zielonych bananów dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla organizmu.

Ten przepis na biomasę z zielonych bananów dostarcza około 65 kalorii na 100 gramów (4 uncje) produktu. 14,2 grama będzie pochodzić z węglowodanów, podczas gdy tylko 1,3 grama będzie pochodzić z białka. Jednak zawartość błonnika jest wysoka i wynosi aż 8,7 grama na 100 gramów produktu.

Jakby tego było mało, biomasa zawiera dużą ilość niezbędnych mikroelementów. Przede wszystkim należy wymienić fosfor, magnez i potas. Zawiera również ważne przeciwutleniacze, które pomagają neutralizować powstawanie wolnych rodników, utrzymując równowagę oksydacyjną.

Zrób biomasę z zielonych bananów, aby poprawić swoje zdrowie

Jak widzieliśmy, pyszna biomasa z zielonych bananów jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego i w konsekwencji stan zdrowia w perspektywie średnioterminowej.

To idealny preparat zwiększający obecność błonnika w diecie, ważnego elementu zapewniającego zagęszczenie i różnorodność bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym. Jak wiadomo dobry stan mikrobioty pomaga zapobiegać rozwojowi niektórych patologii.

Na koniec pamiętaj, że oprócz błonnika konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Dzięki niej niestrawne węglowodany pęcznieją i znacznie lepiej spełniają swoje funkcje. Podobnie płyn będzie smarował bolus kałowy, ułatwiając przejście przez przewód pokarmowy i zapobiegając zaparciom. Spowoduje to również wypełnienie żołądka, co zmniejszy apetyt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rebello CJ, O’Neil CE, Greenway FL. Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev. 2016;74(2):131-147. doi:10.1093/nutrit/nuv063
  • Tabbers MM, Benninga MA. Constipation in children: fibre and probiotics. BMJ Clin Evid. 2015;2015:0303. Published 2015 Mar 10.
  • Reynolds AN, Akerman AP, Mann J. Dietary fibre and whole grains in diabetes management: Systematic review and meta-analyses. PLoS Med. 2020;17(3):e1003053. Published 2020 Mar 6. doi:10.1371/journal.pmed.1003053

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.