Wpływ alkoholu na choroby układu pokarmowego?

Spożywanie alkoholu jest całkowicie przeciwwskazane dla zdrowia, a tym bardziej w przypadku patologii układu pokarmowego, ponieważ nasila objawy.
Wpływ alkoholu na choroby układu pokarmowego?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 17 września, 2022

Niezależnie od spożytej dawki alkohol jest substancją toksyczną, która może wpływać na choroby przewodu pokarmowego, aż do pogorszenia ich rokowania. Chociaż należy go ograniczyć w każdej diecie, należy zwrócić szczególną uwagę na wpływ alkoholu na przewlekłe patologie o podłożu zapalnym.

W takim przypadku jego spożycie może prowadzić do nasilenia objawów i innych powikłań. I choć jest to napój akceptowany w społeczeństwie, nadal należy do grupy używek szkodliwych dla zdrowia. W perspektywie średnio- i długoterminowej ma tendencję do powodowania uszkodzeń w różnych układach organizmu, nawet przy umiarkowanym spożyciu.

Wpływ alkoholu na organizm

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że alkohol zwiększa poziom stanów zapalnych. To naprawdę poważna sprawa, niezależnie od tego, czy choroba przewlekła już istnieje, czy jeszcze nie.

Kiedy rozwija się stan przewlekłego zapalenia o niskim nasileniu, procesy fizjologiczne organizmu ulegają zaburzeniu. Tak więc, jak pokazują badania opublikowane w The British Journal of Nutrition , stan zdrowia ma tendencję do pogarszania się.

W rzeczywistości ten zły nawyk zmienia również gospodarkę hormonalną. W szczególności powoduje spadek poziomu testosteronu oraz zwiększa stężenie kortyzolu. Z drugiej strony hamuje syntezę białek, prowadząc do degradacji mięśni szkieletowych.

Taki mechanizm dodatkowo nasila proces zapalny i powoduje szkodliwe zmiany w funkcjach metabolicznych. I chociaż dotyczy to obu płci, uważa się, że jest to szczególnie szkodliwe dla mężczyzn.

Powód? Spadek poziomu testosteronu wiąże się z większą tendencją do starzenia. W końcu mówimy o głównym hormonie płciowym mężczyzn.

Efekty te nasilają się po 40 roku życia, jeśli nawyki związane ze stylem życia nie zostaną skorygowane. Mogą się objawiać różnymi zaburzeniami zdrowia.

Kobieta z alkoholem.
Chociaż napoje alkoholowe znajdują akceptację w społeczeństwie, w rzeczywistości stanowią środki toksyczne dla organizmu.

Jesteśmy pewni, że zainteresują Cię 4 wskazówki, jak przestać pić alkohol

Alkohol i patologie trawienne

Oprócz wspomnianych wyżej problemów, należy również zwrócić uwagę na wpływ alkoholu na mikrobiotę jelitową. Badanie opublikowane w czasopiśmie Behavioral Brain Research stwierdza, że zmniejsza gęstość i różnorodność bakterii żyjących w jelitach, co zwiększa ryzyko dysbiozy.

Po zmianie mikroflory procesy trawienne zaczynają się pogarszać. Może to skutkować nietolerancjami lub nasilonymi objawami związanymi z patologiami jelit. Ponadto sama toksyna alkoholowa może być przyczyną niektórych z nich, takich jak wrzody czy refluks żołądkowo-przełykowy.

W rzeczywistości, gdy cierpisz na tę ostatnią chorobę, najlepiej unikać spożywania alkoholu i substancji drażniących. Z drugiej strony spożywanie tego typu napojów może modyfikować wchłanianie niektórych składników odżywczych i naruszać homeostazę organizmu.

Mówiąc dokładniej, powoduje ostrą hipoglikemię, choć w średnim okresie powoduje insulinooporność, a także stłuszczenie wątroby, które negatywnie wpływa na funkcjonowanie metabolizmu. Najlepiej więc unikać alkoholu w diecie, nawet sporadycznie.

Wpływ alkoholu na wydzielanie kwasu żołądkowego

Nie wolno nam zapominać, że spożywanie alkoholu może również wpływać na produkcję kwasu w żołądku. Jeśli z jakiegokolwiek powodu tkanka zostanie uszkodzona, pogorszy to objawy.

W tej sytuacji najlepiej jest rozważyć miękką dietę i zwiększyć spożycie witaminy C, aby promować syntezę kolagenu i osiągnąć odpowiednią regenerację.

Na koniec należy wspomnieć, że samo spożywanie napojów alkoholowych uważa się za czynnik ryzyka rozwoju raka przewodu pokarmowego. Przełyk, żołądek i jelita będą miały zmodyfikowany nabłonek ze względu na obecność toksyny w diecie. W dłuższej perspektywie prowadzi to do genezy komórek nowotworowych.

Mężczyzna pijący alkohol.
Alkohol pogarsza choroby przewodu pokarmowego i nasila ich objawy. Ponadto wywołuje inne schorzenia.

Wpływ alkoholu jest niebezpieczny, nie tylko dla chorób przewodu pokarmowego

Wszędzie tam, gdzie pojawiają się patologie przewodu pokarmowego, konieczne jest całkowite ograniczenie spożycia napojów odurzających. W przeciwnym razie objawy mogą się pogorszyć lub stan chorobowy może postępować szybciej.

W rzeczywistości tych toksycznych substancji należy unikać w każdym kontekście. Chociaż jeszcze kilka lat temu spekulowano, że niewielka ilość może chronić układ sercowo-naczyniowy, obecnie wiadomo, że nie ma co do tego pewności.

W związku z tym konsumpcja alkoholu nie powinna być już normalizowana i akceptowana społecznie, ale, w miarę możliwości, odrzucana. Zamiast tego priorytetem powinno być spożywanie wody mineralnej, która jest najlepszym źródłem nawodnienia organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Minihane, A. M., Vinoy, S., Russell, W. R., Baka, A., Roche, H. M., Tuohy, K. M., Teeling, J. L., Blaak, E. E., Fenech, M., Vauzour, D., McArdle, H. J., Kremer, B. H., Sterkman, L., Vafeiadou, K., Benedetti, M. M., Williams, C. M., & Calder, P. C. (2015). Low-grade inflammation, diet composition and health: current research evidence and its translation. The British journal of nutrition114(7), 999–1012. https://doi.org/10.1017/S0007114515002093
  • Qamar, N., Castano, D., Patt, C., Chu, T., Cottrell, J., & Chang, S. L. (2019). Meta-analysis of alcohol induced gut dysbiosis and the resulting behavioral impact. Behavioural brain research376, 112196. https://doi.org/10.1016/j.bbr.2019.112196
  • Sethi, S., & Richter, J. E. (2017). Diet and gastroesophageal reflux disease: role in pathogenesis and management. Current opinion in gastroenterology33(2), 107–111. https://doi.org/10.1097/MOG.0000000000000337

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.