Bezmięsny poniedziałek: trend korzystny dla zdrowia i środowiska
Bezmięsny poniedziałek to aktualny trend, który według zwolenników przynosi korzyści zdrowotne i środowiskowe. Jednak aby uzyskać maksymalne korzyści, konieczne jest jego prawidłowe przestrzeganie, optymalizując zawartość składników odżywczych i zapobiegając deficytom.
Przede wszystkim musimy jednak wyjaśnić, że mięso nie jest szkodliwym pokarmem. Wręcz przeciwnie, jest to produkt spożywczy o wysokiej gęstości odżywczej, który powinien być regularnie włączany do diety.
Zawiera proteiny o wysokiej wartości biologicznej oraz niezbędne minerały, które zapewniają produkcję hormonów. Z tego powodu powinno wchodzić w skład Twojej diety.
Jak uzupełnić dietę w bezmięsny poniedziałek?
Chociaż spożywanie mięsa uważa się za pozytywne, nadużywanie tego typu produktów i zaniedbywanie różnorodności już takie nie jest. Istnieją przecież inne pokarmy, które również mogą zapewnić wysokie spożycie białka o wysokiej wartości biologicznej.
W tej grupie możemy wymienić ryby, jajka i produkty mleczne. Wszystkie powinny być spożywane regularnie, aby uniknąć sarkopenii, na co wskazuje badanie opublikowane w BioMed Research International.
W rzeczywistości zastąpienie części naszego spożycia mięsa w diecie rybami może mieć pewne pozytywne efekty. Produkty morskie mają zwykle profil lipidowy wyższej jakości. Stanowią źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które, jak wykazano, regulują wewnętrzne stany zapalne. Ich działanie można zapobiegać przewlekłym i złożonym patologiom, takim jak choroby układu krążenia.
Należy również wspomnieć, że ryby są źródłem jodu. Ten minerał ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
W rzeczywistości niedobór tego minerału może prowadzić do niedoczynności tarczycy, zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie Pediatrics. W takim przypadku najlepiej zadbać o optymalne spożycie jodu, aby uniknąć znaczących zmian w składzie ciała.
Jedzenie białka, bez czerwonego mięsa
Niejedzenie mięsa w poniedziałki nie oznacza niedoboru białka. Jeśli jesz ryby, jajka i produkty mleczne, Twoje dzienne zapotrzebowanie zostanie pokryte.
Oczywiście należy również podkreślić obecność warzyw białkowych w posiłkach. Te pokarmy uzupełniają spożycie makroskładników i zapewniają dużą ilość fitochemikaliów o działaniu przeciwutleniającym.
Przeczytaj więcej: Białko rybne: dlaczego nie powinno go zabraknąć w Twojej diecie
Zmniejszenie spożycia mięsa z korzyścią dla środowiska?
W ostatnich latach pojawiło się wiele spekulacji na temat potrzeby ograniczenia spożycia mięsa, aby zapobiec postępowi zmian klimatycznych. Prawda jest taka, że wielu ekspertów podchodzi do tego sceptycznie.
W końcu główny problem zanieczyszczenia wynika z przeludnienia, a nie z konsumpcji mięsa jako takiego. Ponadto obecne mechanizmy produkcyjne i tak nie są w stanie zapewnić tego pożywienia dla wszystkich ludzi.
Kiedy myślimy o dbaniu o środowisko, istnieje wiele innych, bardziej wydajnych opcji, które można wdrożyć. Możemy zdecydować się na czystą energię, zmniejszyć ilość kupowanej odzieży lub tekstyliów i odpowiedzialnie korzystać z technologii.
Nie powinniśmy też myśleć, że produkcja żywności pochodzenia roślinnego nie generuje zanieczyszczeń. Pod tym względem nie jest to panaceum. Nie ma też solidnych badań porównujących różnicę w zanieczyszczeniu między farmą hodowlaną a gospodarstwem rolnym produkującym żywność roślinną.
Możesz być także zainteresowany: Włączenie mięsa do zdrowej diety
Bezmięsny poniedziałek: nowoczesne podejście
Poniedziałek bezmięsny może przynieść pewne korzyści zdrowotne, ale jest na ten temat dużo zbędnego szumu. To prawda, że zwiększenie spożycia ryb może być pozytywne, ale nie dlatego, że mięso jest szkodliwe dla organizmu. Nie wiąże się to też z lepszą troską o środowisko. Jeśli chodzi o planowanie odpowiedniej diety, po prostu najlepiej postawić na różnorodność i równowagę.
A kiedy mówimy o środowisku, musimy zwrócić większą uwagę na kilka aspektów. Recykling, unikanie nadmiernego zakupu produktów technologicznych i tekstylnych oraz dobre wykorzystanie energii to praktyczne sposoby na zmianę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martone AM, Marzetti E, Calvani R, et al. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017;2017:2672435. doi:10.1155/2017/2672435
- Calder PC. Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans. 2017;45(5):1105-1115. doi:10.1042/BST20160474
- Ikomi C, Cole CR, Vale E, Golekoh M, Khoury JC, Jones NY. Hypothyroidism and Iodine Deficiency in Children on Chronic Parenteral Nutrition. Pediatrics. 2018;141(4):e20173046. doi:10.1542/peds.2017-3046