8 rodzajów moczu, które mogą powiedzieć coś ważnego o Twoim zdrowiu

Chcielibyśmy opowiedzieć o 8 rodzajach moczu - a raczej 8 kolorach, jakie może mieć ludzki mocz i co one oznaczają. Nie przegap tego!
8 rodzajów moczu, które mogą powiedzieć coś ważnego o Twoim zdrowiu
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Rodzaje moczu – lub lepiej mówiąc, kolory moczu – były od czasów starożytnych jednym z najpowszechniej stosowanych sposobów na poznanie stanu zdrowia człowieka. Dzięki tym kolorom możliwe jest badanie ewentualnych dolegliwości różnego rodzaju, nie tylko problemów z nerkami czy moczem.

Wydalamy z moczem setki rodzajów odpadów, których organizm nie potrzebuje i które pochodzą ze wszystkiego, co jemy i pijemy. Dlatego jedzenie i nawodnienie są bezpośrednio związane z kolorem naszego moczu.

Aspekty, które są brane pod uwagę, to kolor, gęstość i zapach. Oczywiście to wszystko na poziomie powierzchownym, ponieważ analiza laboratoryjna jest bardziej wszechstronna.

Przyjrzyjmy się bliżej!

Kolory i rodzaje moczu

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, przynajmniej ogólnie, co kolor moczu oznacza dla twojego zdrowia. W ten sposób możesz wykryć sygnały, które organizm wysyła w przypadku dyskomfortu, dzięki czemu możesz poinformować lekarza o wszelkich nieprawidłowościach.

1. Przezroczysty lub bardzo jasny rodzaj moczu

Kiedy mocz nie ma koloru lub jest bardzo klarowny, oznacza to, że pijesz znacznie więcej wody, niż potrzebujesz i musisz przystopować, aby nie dekompensować soli mineralnych w organizmie. Chociaż prawdą jest, że ryzyko picia zbyt dużej ilości wody jest rzadkie, nikt nie jest wolny od problemów z tego powodu.

Jeśli kolor jest zbyt jasny i osoba musi często oddawać mocz, może to być zatrucie wodą lub przewodnienie. Z drugiej strony, jeśli kolor jest jasny, odczuwasz potrzebę oddania moczu, ale nie wypiłeś dużo płynu, może to wskazywać na cukrzycę.

2. Jasny: idealny kolor moczu!

Jasny mocz, który nie ma mocno żółtego odcienia, wskazuje na dobre nawodnienie organizmu. Ten kolor jest zwykle uważany za oznakę dobrego zdrowia.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

3. Jasnożółty mocz

Jasnożółty to także znak dobrego nawilżenia. Jeśli jednak kolor zaczyna ciemnieć do głębokiego żółtego, bursztynowego lub brązowego, to znak, że trzeba pić więcej wody.

Ten charakterystyczny kolor zawdzięcza pigmentowi zwanemu urobiliną. Zwykły mocz zawiera urobilinę, która jest rozcieńczona w wodzie i tworzy prawie przezroczysty żółty kolor, który wskazuje, że jesteśmy odpowiednio nawodnieni.

4. Rodzaje moczu: Brązowy mocz

Brązowy kolor może wynikać ze spożycia pokarmów, takich jak fasola,groch, inne nasiona strączkowe, a także rabarbar lub niektóre leki. W najbardziej ekstremalnym przypadku kolor ten może wskazywać na problemy z wątrobą lub poważne odwodnienie.

Mal kolor de la orina.

5. Co powoduje spożywanie żywności różowej, czerwonej i temu podobnej

Niektóre czerwone pokarmy mogą powodować zmiany w kolorze moczu i powodować różowy lub czerwonawy odcień. Jedzenie jagód, rabarbaru, buraków lub jakiejkolwiek czerwonawej żywności może spowodować, że mocz zmieni się na ten odcień.

Jednak ten kolor może być również spowodowany niektórymi lekami lub krwią. Generalnie nie należy tego traktować jako niepokojącego znaku. Może jednak wskazywać na krwiomocz (krew w moczu) z powodu infekcji.

Z drugiej strony, ostatnie badania wskazują, że mocz może również zmienić kolor na fioletowy w przypadku niektórych infekcji bakteryjnych. Zazwyczaj ten stan pojawia się u osób, które używają cewników lub sond. Fioletowe zabarwienie jest wynikiem połączenia czerwonych i niebieskich pigmentów wytwarzanych przez bakterie.

6. Pomarańczowy mocz

Spożywanie pokarmów takich jak maliny moroszki, buraki, marchewki lub jakiekolwiek pomarańczowe produkty może spowodować chwilową zmianę koloru moczu.

W niektórych przypadkach może to również wskazywać na problemy z wątrobą lub przewodami żółciowymi, zwłaszcza jeśli towarzyszą im jasne stolce. Odwodnienie, które może powodować zagęszczenie moczu i głębszy kolor, może również spowodować, że mocz będzie miał pomarańczowy kolor.

7. Rodzaje moczu: Jasno zielonkawy lub niebieski

Zielony mocz pojawia się czasami podczas infekcji dróg moczowych wywołanych przez bakterie Pseudomonas. Poza tym może to być również spowodowane spożyciem niektórych pokarmów, zwłaszcza jeśli ma kolor niebieski lub zielony. Na przykład szparagi mogą powodować, że mocz będzie miał lekko zielony lub niebieski odcień.

Z drugiej strony niebieski lub zielonkawy odcień może również wskazywać, że jesteś w trakcie przyjmowania witamin lub leków. Wśród leków, które mogą nadać moczowi ten odcień, są propofol, metoklopramid i tradycyjna medycyna chińska. Jeśli żaden z tych dwóch przypadków nie wyjaśnia niebiesko-zielonego koloru, skonsultuj się z lekarzem.

Kolor de la orina.

Inne aspekty, o których należy pamiętać

Piana

Zbyt pienisty mocz może wskazywać na nadmiar białka w organizmie lub chorobę nerek, którą należy jak najszybciej poddać leczeniu.

Mętny wygląd moczu

Mętny wygląd może wskazywać, że mocz zawiera wysoki poziom fosforanów, co może być spowodowane kamieniami nerkowymi. Jeśli mocz pozostaje mętny przez kilka dni, jest to wyraźna oznaka infekcji dróg moczowych, dlatego zaleca się jak najszybszą wizytę u lekarza.

Mętnemu wyglądowi towarzyszy również nieprzyjemny zapach i częste oddawanie moczu. W przypadku mężczyzn mętny lub brudny kolor moczu może być spowodowany pozostawaniem nasienia w drogach moczowych.

Zapach

Wreszcie, kiedy mocz ma intensywny i nieprzyjemny zapach, może to wynikać zarówno z tego, co zostało spożyte (szparagi, kawa, lekarstwa, itp.), jak i z infekcji. Dlatego jeśli zapach jest bardzo silny, zaleca się wizytę u lekarza w celu oceny problemu.

Jeśli kolor moczu Cię niepokoi, porozmawiaj ze swoim lekarzem

Zarówno kolor, jak i inne aspekty moczu mogą być bardzo przydatne w określaniu stanu zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza diety i nawodnienia. Dlatego ważne jest, aby nie przegapić oznak, regularnie sprawdzać swój organizm i utrzymywać dobre nawyki związane ze stylem życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brunzel, N. A. (2013). Fundamentals of Urine & Body Fluid Analysis. In Fundamentals of Urine & Body Fluid Analysis. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Hooper, L., Bunn, D. K., Abdelhamid, A., Gillings, R., Jennings, A., Maas, K., … Fairweather-Tait, S. J. (2016). Water-loss (intracellular) dehydration assessed using urinary tests: How well do they work? Diagnostic accuracy in older people. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.115.119925
  • Mundt, L. A., & Shanahan, K. (2011). Chemical Analysis of Urine. In Graff’s Textbook of Routine Urinalysis and Body Fluids. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.