7 produktów, które eliminują głód i nie powodują tycia

Uciążliwością dla wielu osób jest ciągle towarzyszący im głód. Osoby, które odczuwają ciągły głód uważają, że nieustannie muszą zaspokajać swój apetyt, a spożywane posiłki powinny być duże. Tego typu uciążliwości mogą zależeć od wieku, przemiany materii czy stylu życia każdego z nas, istnieją jednak produkty, które zapewnią nam uczucie sytości bez potrzeby spożywania dużych ilości pokarmu.

Co ważne, zbilansowana dieta jest na ogół dużo bardziej satysfakcjonująca niż dieta bogata w tłuszcze i węglowodany. Dlatego też wyróżnimy teraz najbardziej sycące produkty i udzielimy kilku rad, jak unikać ataków głodu.

Owoce i warzywa, szczególnie te surowe, pomogą nam zaspokoić głód, a do tego odżywią nasz organizm w witaminy i minerały, przy spożyciu tylko niewielkiej liczby kalorii. Połączenie błonnika i wody łatwo zapełnia nasz żołądek i mimo, że też szybko ulega strawieniu, to w zdrowy i przyjemny sposób rozwiązuje nasz problem, kiedy musimy coś przekąsić.

Dobrym rozwiązaniem na zaspokojenie głodu są też koktajle owocowe, które możemy przygotować ucierając owoce z wodą, jeżeli owoce, z których przyrządzamy koktajl nie są słodkie, do osłodzenia koktajlu możemy użyć słodzika. Niestety #2:7-produktów-które-eliminują-głód.jpg

Produkty pełnoziarniste

Większość produktów zbożowych, które spożywamy jest przetworzonych co oznacza, że produkty te nie mają już zawartości błonnika. Dlatego też, jeżeli spożywamy produkty pełnoziarniste, wpływają one bardzo korzystnie na nasz organizm. Warto więc spośród szerokiej gamy dostępnych produktów, wybierać te pełnoziarniste, zwłaszcza ryż, mąkę, chleb, itd.

#4:7-produktów-które-eliminują-głód.jpg

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe, które niegdyś spożywało się bardzo często, ostatnimi czasy są nieco zaniedbane, a wielka szkoda, bo są one bardzo smaczne. Są one bogate w białko, co oznacza, że w towarzystwie warzyw lub produktów pełnoziarnistych, mogą z powodzeniem być daniem głównym naszego posiłku. Ponadto rośliny strączkowe, w przeciwieństwie do białka zwierzęcego, są bogate w błonnik. Co więcej, nawet spożywanie ich w małych ilościach, powoduje uczucie sytości.

Jeżeli mamy tendencje do niestrawności, rośliny strączkowe możemy gotować z dodatkiem kminku, curry lub kopru włoskiego i nie łączyć ich z innymi produktami. Możemy też  przygotować z nich pure.

Starożytne lekarstwo

Mieszając w tych samych proporcjach zmielone siemię lniane, otręby pszenne i psyllium (roślina lecznicza, wykorzystywana jako naturalny środek przeczyszczający), otrzymamy proszek, który ma ogromne właściwości sycące. Jedną lub dwie łyżeczki przygotowanego proszku rozpuszczamy w szklance wody i tak przygotowany roztwór spożywamy na 10-15 minut przed każdym posiłkiem, sprawi to, że szybko zauważymy, że wcale nie musimy jeść tak dużo aby poczuć się sytymi.

Woda

Wiele razy mylimy głód z uczuciem pragnienia, innym razem jest to „głód emocjonalny” albo zwykła potrzeba włożenia czegoś do ust. Wtedy nie ma lepszego rozwiązania niż wypicie dwóch szklanek wody. W zasadzie picie wody kiedy poczujemy głód jest zawsze dobrym rozwiązaniem, jeżeli pięć minut po wypiciu wody wciąż jesteśmy głodni, jest to oznaka, że powinniśmy coś zjeść.

Ważnym jest aby woda, którą pijemy była ciepła, powinniśmy unikać picia bardzo zimnej wody, bo może ona wychłodzić układ trawienny i spowodować zwolnienie procesów trawiennych.

Odpowiednie przeżuwanie pokarmu

Na koniec nie możemy pominąć kwestii odpowiedniego przeżuwania pokarmu, która ma ogromny wpływ na zaspokojenie apetytu. Głód trwa około 20 minut od momentu rozpoczęcia konsumowania posiłku, jeżeli dobrze przeżuwamy pokarm, nie potrzebujemy zjadać dużych porcji, a przy okazji pomagamy organizmowi strawić to, co już zdążyliśmy zjeść.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Food Thinkers, hedonistin i sweetbeetandgreenbean.