Głód - 7 produktów, które go eliminują i nie powodują tycia

Rośliny strączkowe, w przeciwieństwie do białka zwierzęcego, są bogate w błonnik. Co więcej, nawet spożywanie ich w małych ilościach powoduje uczucie sytości.
Głód - 7 produktów, które go eliminują i nie powodują tycia

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Uciążliwością dla wielu osób jest ciągle towarzyszący im głód. Osoby, które odczuwają ciągły głód uważają, że nieustannie muszą zaspokajać swój apetyt, a spożywane posiłki powinny być duże. 

Dlaczego nieustannie odczuwam głód?

Tego typu fizjologiczna niewygoda może zależeć od wieku, przemiany materii czy stylu życia każdego z nas. Istnieją jednak produkty, które zapewnią nam uczucie sytości bez potrzeby spożywania dużych ilości pokarmu.

Co ważne, zbilansowana dieta jest na ogół dużo bardziej satysfakcjonująca niż dieta bogata w tłuszcze i węglowodany. Dlatego też wyróżnimy teraz najbardziej sycące produkty i udzielimy kilku rad, jak unikać ataków głodu.

Miska warzyw pomoże zaspokoić głód

Owoce i warzywa, szczególnie te surowe, pomogą nam zaspokoić głód. Co więcej, odżywią nasz organizm w witaminy i minerały, przy spożyciu tylko niewielkiej liczby kalorii. Połączenie błonnika i wody łatwo zapełnia nasz żołądek. Chociaż szybko ulega strawieniu, to w zdrowy i przyjemny sposób rozwiązuje nasz problem, kiedy musimy coś przekąsić.

Dobrym rozwiązaniem na zaspokojenie głodu są też koktajle owocowe, które możemy przygotować ucierając owoce z wodą. Jeżeli owoce, z których przyrządzamy koktajl nie są słodkie, do osłodzenia koktajlu możemy użyć naturalnego słodzika.

 

Innym rozwiązaniem na wykorzystanie zalet warzyw jest gazpacho, hiszpańska zupa z surowych warzyw (pomidora, papryki, ogórka, itd.). Podaje się ją na zimno, przez co warzywa zachowują swój najcenniejszy składnik, czyli błonnik.

Produkty pełnoziarniste pomagają oszukać głód

Większość produktów zbożowych, które spożywamy, jest przetworzonych. Oznacza to, że żywność ta nie mają już wysokiej zawartości błonnika.

Ryż pełnoziarnisty na głód

Dlatego też, jeżeli spożywamy produkty pełnoziarniste, wpływają one bardzo korzystnie na nasz organizm. Warto więc spośród szerokiej gamy dostępnych produktów, wybierać te pełnoziarniste, zwłaszcza ryż, mąkę, chleb, itp.

Agar-agar

Agar-agar jest substancją wytwarzaną z krasnorostów i ma właściwości żelujące. Dlatego też, podobnie jak żelatyna spełnia funkcje zagęszczające. Po dostaniu się do układu trawiennego i wymieszaniu się z sokami żołądkowymi pęcznieje. Dzięki temu odczuwamy w naszym żołądku uczucie sytości.

Co więcej, agar-agar ma też świetne właściwości przeczyszczające. Pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu i poprawia pracę jelit, zapobiegając zaparciom.

Agar-agar

Możemy używać tej substancji do zagęszczania zup i gulaszu, jak i do przygotowywania deserów takich jak galaretka, czy używać jej w sokach owocowych lub koktajlach warzywnych.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe, które niegdyś spożywało się bardzo często, ostatnimi czasy są nieco zaniedbane. To wielka szkoda, bo są one bardzo smaczne i niezwykle bogate w białko. Oznacza to, że w towarzystwie warzyw lub produktów pełnoziarnistych mogą z powodzeniem być daniem głównym w naszym jadłospisie.

Ponadto rośliny strączkowe, w przeciwieństwie do białka zwierzęcego, są bogate w błonnik. Co więcej, nawet spożywanie ich w małych ilościach powoduje uczucie sytości.

Jeżeli mamy tendencje do niestrawności, rośliny strączkowe możemy gotować z dodatkiem kminku, curry lub kopru włoskiego. Nie należy jednak łączyć ich z innymi produktami. Możemy też przygotować z nich pyszne pure.

Starożytne lekarstwo oszukujące głód

Mieszając w tych samych proporcjach zmielone siemię lniane, otręby pszenne i psyllium (roślina lecznicza, wykorzystywana jako naturalny środek przeczyszczający), otrzymamy proszek, który ma ogromne właściwości sycące.

Jedną lub dwie łyżeczki przygotowanego proszku rozpuszczamy w szklance wody i tak przygotowany roztwór spożywamy na 10-15 minut przed każdym posiłkiem. Sprawi to, że szybko zauważymy, iż wcale nie musimy jeść tak dużo, aby poczuć sytość.

Woda

Wiele razy mylimy głód z uczuciem pragnienia. Innym razem jest to “głód emocjonalny” albo zwykła potrzeba włożenia czegoś do ust.

Wtedy nie ma lepszego rozwiązania niż wypicie dwóch szklanek wody. W zasadzie picie wody, kiedy poczujemy głód, jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Jeżeli pięć minut po wypiciu wody wciąż jesteśmy głodni, jest to oznaka, że powinniśmy coś zjeść.

Ważnym jest, aby woda, którą pijemy była ciepła. Powinniśmy unikać picia bardzo zimnej wody, bo może ona wychłodzić układ trawienny i spowodować zwolnienie procesów trawiennych.

Odpowiednie przeżuwanie pokarmu

Na koniec nie możemy pominąć kwestii odpowiedniego przeżuwania pokarmu, która ma ogromny wpływ na zaspokojenie apetytu.

Głód trwa około 20 minut od momentu rozpoczęcia konsumowania posiłku. Jeżeli dobrze przeżuwamy pokarm, nie potrzebujemy zjadać dużych porcji, a przy okazji pomagamy organizmowi strawić to, co już zdążyliśmy zjeść.

To może Cię zainteresować ...
Dieta niskowęglowodanowa – pomysł na menu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta niskowęglowodanowa – pomysł na menu

Dieta niskowęglowodanowa jest jednym z obecnych trendów, który pomaga nam schudnąć. Dowiedz się, jak skomponować menu, aby szybko zgubić zbędne kil...  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
  • Hannou SA., Haslam DE., McKeown NM., Herman MA., Fructose metabolism and metabolic disease. J Clin INvest, 2018. 128 (2): 545-555.
  • Vannucci L., Fossi C., Quattrini S., Guasti L., et al., Calcium intake in bone health: a focus on calcium rich mineral waters. Nutrients, 2018.