Gazpacho z zielonych szparagów: smaczny przepis wegetariański

Gazpacho z zielonych szparagów to nie tylko pyszny i odmienny przepis, ale także świetnie nadaje się do oczyszczania organizmu dzięki właściwościom moczopędnym jego głównego składnika.
Gazpacho z zielonych szparagów: smaczny przepis wegetariański

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Wspaniałą rzeczą w wegetariańskich recepturach jest to, że dają Ci możliwość jak najlepszego wykorzystania składników. Ponadto stanowią również wyzwanie dla wyobraźni podczas gotowania. Dlatego właśnie nauczymy Cię dzisiaj, jak zrobić w domu gazpacho z zielonych szparagów.

Gazpacho to znany przepis na hiszpański chłodnik najczęściej przygotowywany jednak z pomidorów. Zastąpienie ich szparagami przyniesie nieoczekiwane korzyści Twojemu organizmowi: doskonałe oczyszczenie! A jakby tego było mało, szparagi pomogą Ci również stracić zbędne kilogramy.

Dodatkowo, jako zimny krem, gazpacho z zielonych szparagów doskonale nadaje się do spożycia, jako lekki lunch z dodatkiem sporej ilości białka. Wynika to głównie ze składników obecnych w recepturze. Zwłaszcza bulion, który jest bazą tego przepisu, zawiera wiele witamin i mało kalorii.

Gazpacho – proste i pyszne hiszpańskie danie

Co sprawia, że ​​ten przepis jest tak wyjątkowy? Po prostu może być gotowy dosłownie w kilka minut a jednocześnie jest tak powszechny, jak chleb. To uwaga dla osób, które znajdują się poza terytorium Hiszpanii. Dla nich może się to wydawać nieco dziwne (i jest to normalne), ale gazpacho to danie typowe dla tego kraju.

Czasem towarzyszą mu kromki chleba i zwykle podaje się je w temperaturze pokojowej. Stąd termin „krem na zimno” lub po prostu „chłodnik”. Prawda jest taka, że gazpacho ​​jest tak smaczne, że ​​bez względu na to, gdzie mieszkasz, znajdziesz przyjemność w każdym łyżce, którą spróbujesz.

Ponadto nie ma zbyt wielu komplikacji w tym przepisie i można go łatwo przygotować w czasie krótszym niż 30 minut. Jego wykonanie jest bardzo proste, a przy tym dostarczy nam wartościowych składników a także wyjątkowych doznań smakowych.

Istnieje jednak wyraźna różnica w stosunku do tradycyjnego andaluzyjskiego gazpacho. Chodzi o to, że ta wersja jest w pełnie przystosowana dla tych, którzy praktykują wegetarianizm. Istnieją pewne istotne zmiany w stosunku do oryginału:

 • Ten przepis nie zawiera pomidorów ani żadnych składników, które by od nich pochodziły.
 • Nie zawiera również ogórków ani papryki jakiegokolwiek rodzaju.

Możesz jednak dodać kilka kawałków chleba w postaci grzanek lub takiego, który lubisz i który pasuje do Twoich smaków i tradycji kulinarnej. Natomiast smak podstawowych składników należy utrzymać, bo właśnie dzięki nim to zielone gazpacho jest tak wyjątkowe i zdrowe.

Przepis na gazpacho z zielonych szparagów

Dlaczego szparagi? Co wnoszą do naszego zdrowia?

Szparagi należą do grupy roślin zwanych „zielnymi”, dlatego są jarzynami. Ale nie należy się mylić: nie chodzi tu o jakikolwiek rodzaj warzyw. W rzeczywistości ten konkretny gatunek, którego użyjesz do przepisu na gazpacho, jest dobrze znany i ma ważne implikacje dla zdrowia naszego organizmu.

Szparagi

Dzikie szparagi są świetnym substytutem pomidora w tym daniu, ponieważ pomagają oczyścić organizm z nagromadzonych zanieczyszczeń. Ponadto ich specyficzny warzywny smak nie koliduje z bulionem ani innymi składnikami.

Składniki na gazpacho

 • 1 paczka dzikich szparagów (180 g)
 • 1 jajko ugotowane na twardo
 • 2 ząbki czosnku bez skórki
 • 1 łyżka białego wina (15 ml)
 • 2 szklanki przefiltrowanej wody (500 ml)
 • 1 duży lub 2 średnie ziemniaki (180 g)
 • 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (30 ml)
 • 2 łyżki octu sherry (30 ml)
 • 1 łyżka soli morskiej (15 g)
Zielone szparagi na gazpacho.

Przygotowanie

 1. Zacznij od starannego oczyszczenia szparagów. Pamiętaj, że czasami są one wypełnione resztkami ziemi i trzeba usunąć je jak najdokładniej.
 2. Teraz możesz przystąpisz do pocięcia ich na drobne kawałki. Następnie odstaw je na razie ale nie wyrzucaj końcówek.
 3. W kolejnym kroku wlej kilka kropli oliwy z oliwek na patelnię, a kiedy będzie gorąca, podsmaż lekko szparagi, aż uwolnią aromat.
 4. Po lekkim obsmażeniu na patelni przełóż szparagi do blendera i dodaj czosnek, wino i wodę.
 5. Przetwarzaj przez kilka minut, aż osiągniesz mniej lub bardziej jednorodny krem. Przecedź gazpacho go przez sitko i zauważysz, że zostaną na nim nie zmiksowane pasma szparagów.
 6. Następnie dodaj do chłodnika żółtko ugotowanego jajka, razem z solą i octem sherry, i ponownie zmiksuj. Tym razem będziesz też po trochu dodawać przewidziane łyżki oliwy. Po zakończeniu wstaw gazpacho do lodówki.
 7. Prawie na samym końcu, obierz i pokrój ziemniaki, a potem przełóż je na podgrzaną patelnię, aby je usmażyć. Kiedy ziemniaki będą gotowe, dodaj końcówki szparagów, które wcześniej odłożyłaś i również je usmaż.
 8. Na koniec pokrój w kostkę białko ugotowanego jajka, aby wrzucić je jako dodatek, który może towarzyszyć zielonemu gazpacho ze szparagów.

Jeśli chcesz dostosować ten przepis, aby uczynić go wegańskim, po prostu zrób go bez jajka. Życzymy smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Pandey AK, Gupta A, Tiwari M, Prasad S et al. Impact of stress on female reproductive health disorders: Possible beneficial effects of shatavari (Asparagus racemosus). Biomed Pharmacother. 2018 Jul;103:46-49.
 • Romojaro A, Botella MÁ, Obón C, Pretel MT. Nutritional and antioxidant properties of wild edible plants and their use as potential ingredients in the modern diet. Int J Food Sci Nutr. 2013 Dec;64(8):944-52.
 • Hamdi A, Jaramillo S, Rodríguez R, Jiménez A et al. Phytochemical Characterization and Bioactivity of Asparagus acutifolius: A Focus on Antioxidant, Cytotoxic, Lipase Inhibitory and Antimicrobial Activities. Molecules. 2021 Jun 1;26(11):3328.
 • Bilušić T, Šola I, Rusak G, Poljuha D et al. Antiproliferative and pro-apoptotic activities of wild asparagus (Asparagus acutifolius L.), black bryony (Tamus communis L.) and butcher’s broom (Ruscus aculeatus L.) aqueous extracts against T24 and A549 cancer cell lines. J Food Biochem. 2019 Apr;43(4):e12781.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.