Zmierzyć się z nieznanym - 5 kluczy do sukcesu

Aby niespodziewane sytuacje Cię nie przytłoczyły, ważne jest, aby nauczyć się jak pokonać trudności i zmierzyć się z nieznanym w skuteczny i szybki sposób. Wtedy będziesz w stanie utrzymać swoje dobre samopoczucie i pewność siebie na pożądanym, optymalnym poziomie.
Zmierzyć się z nieznanym - 5 kluczy do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zawsze mogą w życiu każdego z nas wydarzyć się sytuacje, które pojawiają się niespodziewanie i nikt nie może Ci pokazać, jak sobie z nimi poradzić. Dlatego dzisiaj pokażemy Ci 5 kluczy, które pozwolą Ci zmierzyć się z nieznanym.

Wbrew pozorom, jest to stosunkowo proste zadanie. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą Ci poradzić sobie z tymi sytuacjami w najlepszy możliwy sposób.

Na przykład dość często różne nieprzewidziane zdarzenia mogą zdarzyć się podczas wakacji. A choćby, gdy Twój lot zostanie odwołany po zaplanowaniu podróży na urlopowy wyjazd. Możesz również zaplanować sobie wycieczkę, ale w tym konkretnym dniu nagle zachorujesz. Te sytuacje są nieoczekiwane, ale po tym artykule dowiesz się, jak lepiej sobie z nimi radzić i jak się zmierzyć z nieznanym.

1. Bądź bardziej elastyczny, jeśli chcesz się zmierzyć z nieznanym

Aby niespodziewane sytuacje Cię nie przytłoczyły, ważne jest, aby nauczyć się jak pokonać trudności i zmierzyć się z nieznanym w skuteczny i szybki sposób. Wtedy będziesz w stanie utrzymać swoje dobre samopoczucie i pewność siebie na pożądanym, optymalnym poziomie.

Pierwszym z kluczy do pokonania wszelkich problemów, który pozwoli Ci także zmierzyć się z nieznanym jest po prostu nauczenie się bycia bardziej elastycznym, niż do tej pory. Na czym to polega? Poniżej zamieszczamy kilka typowych przykładów.

Załóżmy, że planujesz sobie wakacje lub razem z kimś opracowujesz jakiś bardzo drobiazgowy plan. W takim przypadku będzie Ci ciężko poradzić sobie z czymś, czego nie zaplanowałeś. Oto kilka wskazówek, dzięki którym możesz rozwiązać potencjalne problemy, jakie możesz napotkać:

Praca nad elastycznością
  • Zawsze miej w zanadrzu plan B. W ten sposób możesz stawić czoła różnym nieznanym trudnością w lepszy sposób. A to dlatego, że masz do dyspozycji plan zapasowy, na którym w wielu wypadkach będziesz mógł się oprzeć.
  • Oszczędzaj wcześniej pieniądze. W ten sposób, jeśli pojawi się coś nieoczekiwanego na Twojej drodze, co ma związek z pieniędzmi, będziesz mieć do dyspozycji wystarczająco dużo oszczędności. Nawet jeśli jest to niewielka kwota, sprawi, że poczujesz się bezpieczniej i Twoje dalsze kroki staną się pewniejsze.

Jednym ze sposobów na skutecznie ćwiczenie swojej własnej elastyczności jest regularne wprowadzanie drobnych zmian w swoich codziennych procedurach i zachowaniach. W ten sposób możesz również zdać sobie sprawę z tego, czy jesteś może także zbyt wymagający i sztywny wobec samego siebie.

2. Zaakceptuj fakt, że czasami będziesz musiał zmierzyć się z nieznanym, czy tego chcesz, czy też nie

Innym kluczem, który pozwoli Ci pokonać trudności i zmierzyć się z nieznanym, jest po prostu zaakceptowanie tego, czego tak naprawdę potrzebujesz i co Cię spotyka. Zaprzeczanie rzeczywistości nie pomoże Ci znaleźć żadnego satysfakcjonującego Cię rozwiązania.

Jeśli zaakceptujesz nieoczekiwane wydarzenia, nie będziesz tracić energii na zbyteczne denerwowanie się. Zamiast tego użyjesz całej swojej siły i mądrości, aby dowiedzieć się, co możesz robić, by to miało jakiś użyteczny skutek.

Zdenerwowanie, frustracja, emocje i myślenie, że masz zwyczajnego pecha, również nie jest w żaden sposób godnym uwagi pomysłem. Nie ma żadnego zewnętrznego powodu, dla którego znalazłeś się w tej złej dla Ciebie sytuacji. Przeciwnie, radzenie sobie z nieoczekiwanymi okolicznościami to tylko część normalnego życia każdego z nas.

3. Wygospodaruj w swoim życiu miejsce na nieprzewidziane zdarzenia

Trzecim kluczem do pokonania problemów na swej drodze, który pozwoli Ci także zmierzyć się z nieznanym, jest stworzenie sobie miejsca w życiu na rożnego rodzaju nieprzewidziane zdarzenia. W ten sposób możesz zobaczyć tę część siebie, która jest rzeczywiście najbardziej sztywna, nieelastyczna i wymagająca.

Jeśli nigdy nie zostawisz sobie ani odrobiny miejsca na nieprzewidziane zdarzenia i będziesz zawsze chciał mieć wszystko pod kontrolą, to staje się o wiele bardziej prawdopodobne to, że będziesz się częściej denerwować, gdy już coś pójdzie nie po Twojej myśli.

Pamiętaj bowiem o tym, że nie można mieć wszystkiego pod kontrolą cały czas. I chociaż są wokół nas rzeczy, które możesz kontrolować, to jest także wiele innych spraw, nad którymi nie jesteś w stanie zapanować w żaden sposób. Świadomość istnienia tej skomplikowanej rzeczywistości pomoże Ci lepiej poznać to, co jest obecnie dla Ciebie nieznane.

4. Ustaw sobie priorytety, które pozwolą Ci łatwiej zmierzyć się z nieznanym

Zawsze dobrym pomysłem jest ustawienie sobie priorytetów. Kiedy już w Twoim życiu pojawiają się takie niespodziewane sytuacje, musisz zadać sobie proste pytanie: „co jest dla mnie najważniejsze?” To pomoże Ci odłożyć na bok negatywne myśli i skupić się na tym, co jest dla Ciebie nieznane.

Wyobraź sobie na przykład, że zostajesz ukarany wysoką grzywną, a w tym konkretnym miesiącu nie masz pieniędzy na jej uregulowanie. Zamiast niepotrzebnie narzekać, wpadać w złość lub obwiniać kogoś innego za ten obrót wydarzeń, spraw, aby priorytetem dla Ciebie stała się ta właśnie grzywna.

Ustalanie priorytetów pozwoli Ci zmierzyć się z nieznanym

Następnie skup swoją energię na tym, jak sobie zamierzasz z nią poradzić. Czyli jak ją chcesz zapłacić. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, możesz mieć do dyspozycji kilka różnych opcji. Jeśli masz trochę pieniędzy, możesz je wykorzystać.

Z drugiej strony możesz także spróbować wydać trochę mniej na inne rzeczy (nawet jeśli oznacza to poświęcenie tego, czy owego), pożyczyć pieniądze od znajomego lub członka rodziny itp. Krótko mówiąc, musisz podjąć działania pozwalające Ci rozwiązać to, co jest dla Ciebie najważniejsze w tym momencie.

5. Niezależnie od rozwoju wydarzeń, zawsze zachowaj spokój

Ostatnią z naszych wskazówek, która pozwoli Ci skutecznie zmierzyć się z nieznanym, jest tak trywialna sprawa, jak zachowanie spokoju. Kiedy coś Cię zaskakuje, normalnym zjawiskiem jest to, że nie wiesz, co masz w takiej chwili zrobić. Następne zaczynasz się pocić i panikować. Nie pomaga to jednak Ci w żaden sposób w jasnym myśleniu.

Ponadto musisz pozbyć się wszelkich oczekiwań, które możesz mieć. Co więcej, największym problemem może być starać się nie myśleć o najgorszym możliwym scenariuszu.

Na przykład pomyśl o przykładzie, który wykorzystaliśmy we wcześniejszej części naszego dzisiejszego artykułu. Jeśli masz obsesję na punkcie zamartwiania się, że nie możesz zapłacić grzywny, będziesz musiał zapłacić po prostu nieco wyższą kwotę z tytułu odsetek za zwłokę.

Zachowanie spokoju pomoże Ci natomiast przemyśleć kroki, które musisz podjąć, aby rozwiązać problem, który masz przed sobą. W ten sposób możesz myśleć zarówno racjonalnie, jak i konkretnie.
Jak zmierzyć się z nieznanym i odnieść zwycięstwo? Czy pozostawiasz miejsce do działania czystemu przypadkowi, czy też zawsze starasz się mieć wszystko pod kontrolą?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alejo Riveros, A, Rojas Arias, P, Pérez-Acosta, AM. PSICOLOGÍA Y ASUNTOS ECONÓMICOS: UNA APROXIMACIÓN AL ESTADO DEL ARTE. International Journal of Psychological Research [Internet]. 2008;1(1):49-57. Recuperado de: http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=299023503008
  • Dungan, J. A., Stepanovic, M., & Young, L. (2016). Theory of mind for processing unexpected events across contexts. Social cognitive and affective neuroscience11(8), 1183-92.
  • Wessel, J. R., & Aron, A. R. (2017). On the Globality of Motor Suppression: Unexpected Events and Their Influence on Behavior and Cognition. Neuron93(2), 259-280

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.