Zaoszczędzić na weselu - 10 wskazówek, jak to zrobić

Chociaż istnieją pewne aspekty, takie jak strój panny młodej, w których nie chcemy skąpić, są z pewnością inne elementy, w których możemy zaoszczędzić, gdy przygotowujemy się do ślubu.
Zaoszczędzić na weselu - 10 wskazówek, jak to zrobić
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Można urządzić imprezę swoich marzeń a jednocześnie zaoszczędzić na weselu, jeśli się poświęci odrobinę czasu i uruchomi pokłady kreatywności. Państwo młodzi mogą nawet czerpać większą radość z przygotowań, w które zaangażują się razem lub z pomocą niektórych krewnych.

Jednak trzeba podejmować inteligentne decyzje, sporządzić listę wszystkich szczegółów i rozróżnić, w jakich rzeczach można zaoszczędzić pieniądze a w jakich nie. Dzięki dobrej organizacji ślub może być fantastyczny i jednocześnie tani.

10 wskazówek, aby zaoszczędzić na weselu i przeżyć najlepszą imprezę w swoim życiu

1. Dobrze wybierzcie datę

Pierwszą rzeczą jest zastanowienie się nad datą ceremonii. Chodzi o, żeby nie zjadały Was nerwy związane z tym wyjątkowym dniem. Wskazane jest, aby mieć wystarczająco dużo czasu na spokojną organizację wszystkich elementów uroczystości. Jeśli zdecydujecie się wziąć ślub za miesiąc, jest niemal pewne, że wydacie dwa razy więcej pieniędzy.

Planowanie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, z jednej strony pozwala zaoszczędzić pieniądze na ślub odkładając z każdego miesięcznego wynagrodzenia. Z drugiej strony, macie czas, aby porównać dostawców, znaleźć tańsze pomysły i przygotować pewne rzeczy w domu. Nietrudno jest stworzyć samemu pewne elementy na wesele, dzięki czemu oszczędzamy nie kupując ich.

2. W okresie mniejszego popytu, ceny spadają

Podobnie jak w przypadku miejsc turystycznych, ceny sal imprezowych zmieniają się w zależności od sezonu. Szczerze mówiąc, rozpiętość tych różnic jest zwykle dość szeroka, wiec wybór taniego sezonu może być świetnym sposobem na oszczędności ślubne.

Znajdźcie datę poza najpopularniejszym sezonem, aby zmniejszyć wydatki na catering i inne usługi. Gdy nie ma tak dużego popytu, otrzymujemy nawet specjalne oferty lub pakiety, które możemy wykorzystać. Ponadto oczywiste jest, że obsługa i jakość muszą być dokładnie takie same jak w innych, bardziej obleganych miesiącach.

3. Dobrze przemyślana lista gości

Lista gości jest jednym z tematów, które musicie przygotować i przemyśleć kilka razy przed wysłaniem zaproszeń. Jednym z największych wydatków weselnych jest koszt jedzenia, picia i obsługi uczestników. Dlatego właśnie w tym punkcie budżetu możecie zrobić znacznie więcej oszczędności niż myślicie. Musicie tylko zmniejszyć trochę liczbę gości.

Impreza na wolnym powietrzu

Dużym błędem jest zapisywanie wszystkich osób, z którymi macie jakikolwiek związek, choćby minimalny. W tym dniu, postarajcie się ograniczyć swoją listę zaproszonych wykreślając krewnych, których nie widzieliście od ponad 20 lat. Niektórych przecież nawet nie znacie, a jednak wydaje się, że Waszym obowiązkiem jest ich zaprosić.

Zróbcie świadomy wysiłek, by zawęzić listę do krewnych i przyjaciół, którzy naprawdę lubią się z Wami spotykać i robią to regularnie. Kameralny wieczór pozwala zaoszczędzić pieniądze na weselu i świętować z tymi, którzy zawsze są przy nas.

4. Łatwo można zaoszczędzić na zaproszeniach

Oddanie zlecenia drukarni lub firmie projektującej grafikę, aby wykonała zaproszenia, podziękowania i inne ślubne wydruki wymaga naprawdę wysokiego budżetu. Tymczasem zmniejszenie tych wydatków o połowę lub nawet więcej jest tak proste, jak siedzenie przy komputerze i naciśnięcie przycisku „drukuj”.

W sieci znajdują się setki lub tysiące modeli, które mogą Was zainspirować, by stworzyć własną ślubną papeterię. Możecie nawet dostosować wzór do wszelkich życzeń obojga państwa młodych. 

Można zaoszczędzić na zaproszeniach

5. Tańsze stroje

W zależności od osobowości i stylu życia pary, można zaoszczędzić na weselu, ograniczając pieniądze przeznaczone na garnitur i sukienkę ślubną. Możliwe, że pan młody już nigdy więcej nie założy garnituru, więc w takim przypadku wystarczy go wypożyczyć. Później piękny garnitur będzie uwieczniony na zdjęciach, natomiast nie będzie zalegał w szafie.

Jeśli chodzi o pannę młodą, istnieją firmy oferujące suknie ślubne, które mają bardzo tanie modele. Oczywiście, zgodnie z dzisiejszą tendencją, najlepiej wybrać model w internecie i porównać ceny nie wychodząc z domu. Wydaje się niewiarygodne, jak wielką różnicę cen można znaleźć szukając modeli o podobnej jakości, choć niekoniecznie od najdroższych marek.

6. Dekoracja

Recykling starych lub już bezużytecznych przedmiotów, takich jak słoiki i butelki szklane, jest bardzo uroczym i jednocześnie tanim trendem. Dzięki takim materiałom możemy wykonać eleganckie, proste i tanie elementy dekoracyjne. Poproś o pomoc członków najbliższej rodziny i zachęć wszystkich, aby zaczęli składać butelki, a następnie weźcie się wspólnie do pracy.

Istnieją również duże targi weselne lub hurtownie dekoracji, w których można znaleźć piękne produkty, a jednocześnie bardzo praktyczne. Z pomocą Internetu bardzo łatwo jest znaleźć oryginalne pomysły, które zadowolą wszystkie gusta.

7. Jak zaoszczędzić na kwiatach ślubnych

Kwiaty są bardzo ważnym elementem wystroju na ślubnych imprezach i mają duży wpływ na końcowy efekt wizualny każdego pomieszczenia weselnego. Aby zaoszczędzić na ślubie, wskazane jest wybranie kwiatów sezonowych i uniknięcie roślin importowanych. Koszty tych opcji różnią się znacznie między sobą, a przy dobrych ustaleniach wynik może być równie atrakcyjny.

Jak zaoszczędzić na kwiatach

Innym sposobem na obniżenie ceny kwiatów jest ich ponowne wykorzystanie. Po zakończeniu ceremonii cywilnej lub religijnej, rodzice pary młodej mogą zabrać kwiatowe dekoracje i przenieść je do sali balowej. Można je tam umieścić w szybki i subtelny sposób, jeśli zawczasu przygotuje się w rogach czekające na nie wazony.

8. Tort weselny

Chodzi o to, aby zadowolić się symbolicznym, prostym tortem, przy którym można zrobić zdjęcie, kiedy para młoda będzie kroić pierwszy kawałek. Sekret polega na tym, że po tej ważnej chwili, kelnerzy zabierają tort do kuchni i tam przygotowują porcje dla wszystkich gości, wykorzystując inne udekorowane biszkopty domowej roboty. Oczywiście jest to łatwe do zrobienia, jeśli w rodzinie jest ktoś, kto chciałby przygotować je dzień wcześniej.

  • Stół ze słodyczami jest również dobrym sposobem, aby zaspokoić apetyt na tort. Istnieje mnóstwo pysznych i dekoracyjnych przepisów, które można przygotować w domu z pomocą jakiejś doświadczonej cioci. Nie musicie wydawać dwa razy tyle lub więcej na ciasta dostarczone przez profesjonalne piekarnie.

9. Można też zaoszczędzić przy zakupie obrączek

Tradycyjne obrączki ślubne zawsze były złote i uważano, że im więcej ważą, tym lepiej. Jednak ten zwyczaj zmieniał się przez lata. Na rynku są piękne obrączki, wykonane z innych materiałów, takich jak na przykład srebro, które generują poważne oszczędności w weselnych wydatkach.

10. Powóz ślubny

Wynajem limuzyny lub specjalnego samochodu, aby przewieźć pannę młodą na miejsce ceremonii, jest możliwym do uniknięcia szczegółem. Zawsze znajdzie się jakiś przyjaciel lub członek rodziny, który może pożyczyć swój samochód na tę okazję. Jedynym kosztem będzie więc udekorowanie tego wozu dużym bukietem, wstążkami i problem rozwiązany.

Jak myślicie, ile pieniędzy możecie zaoszczędzić na ślubie, jeśli zastosujecie się do tych wskazówek? Z pewnością to o wiele więcej, niż sądzicie, jeśli nie pominiecie żadnych szczegółów.

To może Cię zainteresować ...
Idealny wygląd na ślub  – w co się ubrać?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Idealny wygląd na ślub – w co się ubrać?

Ślub i wesele to okzaje, kiedy idealny wygląd jest obowiązkowy. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci nie tylko dobrze wyglądać, ale również dobrze się...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.