Zdrowa żywność, która poprawia Twój humor

Czy wiedziałeś, że dzięki zawartości kwasu foliowego szpinak pomaga w walce ze stresem i niepokojem, a jednocześnie pomaga w wydzielaniu endorfin?
Zdrowa żywność, która poprawia Twój humor

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowa żywność z wysoką zawartością składników odżywczych, którą jemy, może pomagać nam w poprawianiu naszego humoru. Oczywiście bardzo często o tym zapominamy lub nie jesteśmy tego świadomi.

Substancje, które zawiera w sobie zdrowa żywność, pomagają naszemu organizmowi w produkowaniu ważnych hormonów pełniących bardzo istotną rolę w jakości naszego życia i w zwalczaniu skutków stresu.

Problem z reguły polega na tym, że spożywamy zbyt duże ilości pokarmów przepełnionych tłuszczami, cukrami i konserwantami. Skutkuje to bardzo negatywnie na nasz organizm.

Na pierwszy rzut oka te niezdrowe produkty powodują uczucie spełnienia. Jednakże suma wartości odżywczych w nich zawarta nie wygląda zbyt dobrze w porównaniu z produktami pochodzenia organicznego.

Właśnie z tego powodu chcemy Wam dzisiaj przedstawić 6 zdrowych alternatyw. Są one bardzo niskokaloryczne, a ich właściwości pomagają w lepszym samopoczuciu, a także w walce ze stresem, depresją czy ciągłym poirytowaniu.

Nie wahaj się włączyć tych zdrowych produktów do swojej diety! Popraw swój nastrój natychmiast!

1. Gorzka czekolada

Gorzka czekolada, która ma w składzie co najmniej 60% kakao, jest jednym z tych produktów, które jeżeli są konsumowane z umiarem, to promują ekscytacje i emocjonalną radość.

gorzka czekolada
 • Ta zdrowa żywność charakteryzuje się wysoką zawartością antyoksydantów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Składniki te mają właściwości stymulujące dla naszej aktywności mózgowej i dla całego układu nerwowego.
 • Zalecane są w redukowaniu skutków stresu i depresji powodując wzrost poziomu produkcji endorfin w organizmie.

*produkt ten nie jest zalecany w przypadku osób chorujących na cukrzycę lub inne problemy metaboliczne.

2. Mleko i produkty mleczne

Mleko i produkty mleczne są żywnością naszpikowaną witaminami, minerałami, białkiem i innymi niezbędnymi składnikami odżywczymi, które dają naszym ciałom bardzo wiele korzyści.

Niestety nie mogą być one prawidłowo trawione przez osoby cierpiące na nietolerancję laktozy, lecz dla całej reszty są świetną opcją na poprawę nastroju.

 • Zdrowa żywność znana jest z zawartości tryptofanu, który jest aminokwasem redukującym napięcie, podirytowanie i bezsenność.
 • Produkty mleczne zawierają znaczące ilości witaminy A, witaminy B i witaminy D, jak również minerałów takich jak wapń i fosfor. Wszystkie wymienione składniki działają znakomicie na prawidłowy balans w obrębie układu nerwowego człowieka.

3. Zielona herbata

Zielona herbata należy do najzdrowszych roślin dla ludzkiego ciała . Po pierwsze pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Dodatkowo antyoksydanty zmniejszają negatywne efekty procesów oksydacji, a także zaburzeń poznawczych.

zielona herbata
 • Liście zielonej herbaty zawierają katechnę i izoflawony, które mają pozytywny efekt w poprawianiu zdrowia emocjonalnego w trakcie zaburzeń hormonalnych.
 • Jej główny składnik znany pod nazwą Galusan Epigallokatechiny, minimalizuje negatywny wpływ wolnych rodników i chroni komórki nerwowe naszego mózgu.
 • Dodatkowo zielona herbata zawiera substancję o nazwie Teanina, która jest pomocna w blokowaniu kortyzolu (znanego jako hormon stresu).

4. Szpinak

Szpinak również wybraliśmy jako zdrową żywność za swoją bardzo wysoką zawartość składników odżywczych, a zarazem niesamowicie niską wartość kaloryczną.

Jest to pożywienie bardzo zalecane w walce z depresją, ponieważ w trakcie jego trawienia występuje chemiczne pobudzenie naszego mózgu, a to poprawia wydzielanie pożądanych hormonów.

 • Jedną z głównych zalet szpinaku poprawiających nastrój jest wysoka zawartość kwasu foliowego. Składnik ten zwalcza negatywnie skutki stresu, lęku i nerwowości.
 • Szpinak jest pełen antyoksydantów o niezwykle silnym działaniu, które po przedostaniu się do organizmu pomagają w eliminacji toksyn i minimalizują działanie wolnych rodników.

5. Banany

Banany są niezwykle smaczne, wszechstronne i dostarczają niezbędnych składników odżywczych, jakie potrzebuje nasze ciało i umysł.

banany zdrowa żywność
 • Naturalne cukry zawarte w bananach są bardzo łatwo przyswajalne przez ciało i zmniejszają uczucie zmęczenia i depresji.
 • Zawierają w sobie kwas foliowy, witaminę C i fosfor, czyli wszystkie niezbędne elementy biorące udział w produkcji endorfin i serotoniny.
 • Jest to również bardzo źródło tryptofanu, aminokwasu związanego z kontrolą depresji i bezsenności.

6. Zdrowa żywność – Miód

Miód jest przykładem tego, co zdrowa żywność powinna w sobie zawierać. Jest pełen ważnych składników odżywczych o wysokim stężeniu, które dostarczają nam wielu fizjologicznych i psychologicznych korzyści.

 • Naturalne cukry działają jako źródło „paliwa” dla naszych komórek, pomagając utrzymywać fizyczną i mentalną wytrzymałość na najwyższym poziomie.
 • Zawiera w sobie enzymy i najważniejsze aminokwasy, które po wchłonięciu przez nasz organizm wzmacniają nasz układ nerwowy i zdrowie mózgu.
 • Witaminy i minerały wpływają na poprawę syntezy serotoniny, znanej jako hormon szczęścia.

Przechodzisz przez trudny emocjonalnie okres? Czy łatwo się stresujesz? Jeżeli tak, to chcemy żebyś to zmienił. Postaraj się włączyć wymienione produkty do swojej codziennej diety i poczuj, jak pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.

Oczywiście, aby zobaczyć dobre rezultaty, zalecamy picie dużej ilości wody, a także stosowanie technik relaksacyjnych i dużej aktywności fizycznej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.