Zaburzenia erekcji - kilka sposobów na rozwiązanie problemu

Zdrowie seksualne jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Oto kilka rad na radzenie sobie w sytuacji gdy pojawiają się zaburzenia erekcji.
Zaburzenia erekcji - kilka sposobów na rozwiązanie problemu
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Zaburzenia erekcji podczas stosunku płciowego są jednym z problemów, które mogą wpłynąć na samoocenę mężczyzny. Ponadto kolejną jego konsekwencją może być brak pewności siebie w momencie intymności z partnerką. Jeśli przechodzisz przez tę sytuację, oto kilka kluczy do radzenia sobie z nią.

Zaburzenia erekcji to stan, w którym mężczyzna nie może osiągnąć odpowiedniej erekcji prącia podczas stosunku płciowego. Jest również powszechnie określany jako „impotencja”, a jego objawy mogą również obejmować zmniejszenie pożądania seksualnego.

Jeśli ten problem trwa dłużej niż kilka tygodni lub miesięcy, lekarz prawdopodobnie zdiagnozuje zaburzenia erekcji i zaleci odpowiednie leczenie. Tymczasem warto zauważyć, że stres, alkohol i otyłość są wielkimi wrogami erekcji, na co wskazuje kilka publikacji medycznych.

Zaburzenia erekcji — przyczyny

Przyczyny impotencji są różne i na ogół związane są ze złym stylem życia. Te, utrzymujące się przez długi czas, są szkodliwe dla zdrowia mężczyzny. Dlatego tak ważne jest korygowanie i ulepszanie tych nawyków, gdy jest to konieczne.

W związku z tym specjaliści Mayo Clinic wskazują następujące możliwe przyczyny zaburzeń erekcji:

 • Zaburzenia snu.
 • Palenie, alkoholizm i nadużywanie innych substancji.
 • Niektóre choroby, takie jak otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, problemy z sercem, hipercholesterolemia, zespół metaboliczny, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane, między innymi.
 • Spożywanie niektórych leków oraz niektórych metod leczenia raka prostaty i powiększenia prostaty.
 • Wśród przyczyn psychologicznych możemy wymienić przewlekły stres, depresję, lęk, lęk przed dysfunkcją seksualną po pierwszym doświadczeniu i inne obawy.

Sposoby na utrzymanie erekcji

Oprócz poniższych kluczy, które mogą Ci pomóc jako uzupełnienie leczenia, należy podkreślić, że zaburzenia erekcji to problem, który może mieć wiele przyczyn. Dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu profesjonalnej i dokładnej diagnozy. Po konsultacji rozważ również następujące działania:

Podnieś się na duchu!

Jeśli masz zaburzenia erekcji, nie zniechęcaj się i utrzymuj dobre nastawienie. Istnieje wiele zaleceń i wskazówek, którymi możesz się kierować, aby pokonać tę przeszkodę na drodze do pełnej radości z życia seksualnego. Niektórzy z nich są:

 • Ćwicz penisa, a konkretnie mięsień łonowo-guziczny. Jest to odpowiedzialne za kontrolowanie przepływu moczu i skurczów w męskim punkcie kulminacyjnym. Z tego powodu specjaliści z Boston Medical Group zalecają w tym celu ćwiczenia Kegla.
 • Ćwicz przerywanie w oddawaniu moczu, ale bez silnego ściskania, dzięki czemu możesz przedłużyć i wzmocnić erekcję. Po prostu rób to przez trzy sekundy, napinając pęcherz.
 • Sprawdź zdrowie naczyń krwionośnych. Jak wyjaśniono powyżej, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu we krwi są szkodliwe dla zdrowia seksualnego.
 • Za wszelką cenę unikaj alkoholu i tytoniu lub ogranicz ich spożycie.

Ćwiczenie

Siedzący tryb życia wpływa bezpośrednio między innymi na zdrowie seksualne i reprodukcyjne. Ten styl życia jest bezpośrednio związany z wieloma wymienionymi powyżej przyczynami zaburzeń erekcji, takimi jak cukrzyca, nadwaga oraz problemy z metabolizmem lub sercem.

Nie wahaj się ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie i energetyzować organizm. Zaplanuj zaplanowaną rutynę i uwzględnij zobowiązanie do dobrego samopoczucia w codziennych czynnościach. Z kolei ćwiczenia Kegla lub dna miednicy działają bezpośrednio na skurcz mięśnia łonowo-guzicznego i są ćwiczeniami mającymi na celu wzmocnienie okolicy miednicy.

Jak wskazano we wspomnianej wyżej publikacji BMG, praktykowanie ich pomaga zwiększyć jakość twoich orgazmów i doznań seksualnych. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

 1. Połóż się na podłodze ze zgiętymi stopami i rękami po bokach.
 2. Napinaj miednicę na trzy sekundy w górę.
 3. Zrelaksuj się i rozluźnij mięsień na kolejne trzy sekundy.
 4. Powtórz ten ruch w górę, a następnie w dół około 20 razy.
 5. Zrób wdech, gdy napinasz mięsień, i wydychaj, gdy go puszczasz.
Erekcja

Dobre nawyki promujące erekcję

Zwróć uwagę na sposób, w jaki prowadzisz codzienne życie. Proste zadanie może być przyczyną twoich zaburzeń erekcji. Zwróć więc uwagę na następujące sugestie:

 • Uważaj na obcisłą bieliznę. Mówi się, że podwyższona temperatura wytwarzana przez obcisłe ubranie może podnieść temperaturę jąder, co może mieć wpływ na liczbę plemników i poziom testosteronu. Jednak pomimo tego, że ta rada jest nadal powszechna, badania z 2018 r., takie jak przeprowadzone w Human Reproduction, twierdzą, że dowody te są niespójne.
 • Wysypiaj się każdego dnia. Minimum to siedem godzin, chociaż może się różnić w zależności od osoby. Brak snu może bardzo negatywnie wpływać na jakość życia.
 • Spróbuj wykonać czynność, którą lubisz, czy to jogę, medytację, czy sport. Chodzi o to, aby uwolnić napięcie emocjonalne, a tym samym zadbać o swoje ciało i umysł.

Zdrowo się odżywiaj

Czy znasz wyrażenie „Jesteś tym, co jesz”? To, co jesz, bezpośrednio wpływa na Twoją wydajność podczas aktywności seksualnej, co zostało potwierdzone w badaniu opublikowanym przez Sexual Medicine Reviews.

Rozważ te produkty, aby poprawić zdrowie penisa:

 • Ciemna czekolada jest jednym z kluczy do utrzymania silniejszej erekcji, ponieważ według publikacjiJournal of Military Health zawiera flawonoidy, które pomagają rozszerzać tętnice.
 • Przeciwutleniacze: czarne owoce i jagody, takie jak jeżyny, jagody i czarne jagody, zawierają wysoki poziom antocyjanów, przeciwutleniaczy, które pomagają zwiększyć libido u mężczyzn. Zgodnie z badaniami wspomnianymi powyżej, badanie z The American Journal of Clinical Nutrition potwierdza ten związek między przeciwutleniaczami a zdrowiem.
 • Aminokwas L-arginina: Zapytaj swojego lekarza, czy możesz przyjmować ten suplement. Występuje naturalnie w organizmie i jest odpowiedzialny za produkcję tlenku azotu, pierwiastka, który wspomaga erekcję, ponieważ jest odpowiedzialny za rozluźnienie naczyń krwionośnych.
Owoce i warzywa

Twoje nawyki wpływają na erekcję

Nie martw się, że nie zauważysz wyników od razu, ponieważ nic nie dzieje się z dnia na dzień. Bądź konsekwentny w dobrych nawykach, a wkrótce zauważysz pozytywne rezultaty. Zdrowsze życie pozwoli Ci poprawić erekcję, poczucie własnej wartości i zdrowie seksualne.

Pamiętaj, że jeśli problem nie ustąpi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać dokładną diagnozę oraz bezpieczne i skuteczne leczenie. Ciesz się swoją seksualnością tak, jak na to zasługujesz!

To może Cię zainteresować ...
Guzki na penisie: przyczyny i leczenie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Guzki na penisie: przyczyny i leczenie

Guzki na penisie zwykle występują w okresie dojrzewania i najczęściej pojawiają się u mężczyzn z trądzikiem w innych częściach ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cassidy A, Franz M, Rimm EB. Dietary flavonoid intake and incidence of erectile dysfunction. Am J Clin Nutr. 2016 Feb;103(2):534-41.
 • Cho JW, Duffy JF. Sleep, Sleep Disorders, and Sexual Dysfunction. World J Mens Health. 2019 Sep;37(3):261-275.
 • Dorey G, Speakman MJ, Feneley RC, Swinkels A, Dunn CD. Pelvic floor exercises for erectile dysfunction. BJU Int. 2005 Sep;96(4):595-7.
 • Golomb BA, Berg BK. Chocolate Consumption and Sex-Interest. Cureus. 2021 Feb 12;13(2):e13310.
 • La Vignera, S., Condorelli, R., Vicari, E., D’Agata, R., & Calogero, A. E. Physical activity and erectile dysfunction in middle‐aged men. Journal of andrology. 2012; 33(2): 154-161.
 • Leproult R, Van Cauter E. Effect of 1 week of sleep restriction on testosterone levels in young healthy men. JAMA. 2011 Jun 1;305(21):2173-4.
 • Pastuszak AW. Current Diagnosis and Management of Erectile Dysfunction. Curr Sex Health Rep. 2014 Sep;6(3):164-176.
 • Pyke RE. Sexual Performance Anxiety. Sex Med Rev. 2020 Apr;8(2):183-190.
 • Yafi FA, Jenkins L, Albersen M, Corona G, Isidori AM, Goldfarb S, Maggi M, Nelson CJ, Parish S, Salonia A, Tan R, Mulhall JP, Hellstrom WJ. Erectile dysfunction. Nat Rev Dis Primers. 2016 Feb 4;2:16003.
 • Su, L., Yang, Z. T., Qu, H., Luo, C. L., Yuan, G. X., Wu, J., & Jiao, Y. Effect of Antioxidants Supplementation on Erectile Dysfunction: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Sexual Medicine Reviews. 2022.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.