Zaburzenia erekcji i cukrzyca: co je łączy?

Zaburzenia erekcji i cukrzyca: co je łączy?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że zaburzenia erekcji i cukrzyca są ze sobą połączone, a problemy z erekcją stanowią jedno z częstych powikłań cukrzycy? W jaki sposób? I co możesz zrobić, aby sobie z tym poradzić? Dowiedz się więcej na ten temat czytając dzisiejszy artykuł.

Zaburzenia erekcji i cukrzyca to problemy zdrowotne, która są sobą połączone. Wszystko dlatego, że cukrzyca wpływa na cały ludzki organizm.

Cukrzyca to schorzenie, w którym organizm nie produkuje właściwych ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystywać jej we właściwy sposób. Insulina to substancja, która pozwala glukozie przedostawać się do komórek. Kiedy do tego dochodzi, poziom cukru we krwi wzrasta.

Z kolei zaburzenia erekcji pojawiają się, gdy mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu. Niektórzy mężczyźni są w stanie uzyskać erekcję, ale nie mogą jej utrzymać podczas stosunku.

Niestety cukrzyca dotyka coraz więcej osób. Poza tym wiemy, że może nawet trzykrotnie zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy związek łączący oba te schorzenia oraz postaramy się wytłumaczyć jak można poprawić taką sytuację.

Zaburzenia erekcji i cukrzyca: co je ze sobą łączy?

Zamyślony mężczyzna
Mężczyźni z cukrzycą są trzykrotnie bardziej narażeni na występowanie takich problemów jak zaburzenia erekcji.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cukrzyca (zwłaszcza cukrzyca typu II) w znaczący sposób zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Ryzyko pojawienia się tego schorzenia wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny.

Istnieją liczne badania, które potwierdzają, że problem ten dotyka prawie 50% mężczyzn po 60. roku życia. To kwestia wieloczynnikowa, która wywołuje problemy w zakresie poczucia własnej wartości oraz związków u zmuszonych stawiać jej czoła osób.

Poziom cukru we krwi wzrasta u osób cierpiących na cukrzycę. Z kolei glukoza niszczy tkanki naczyń krwionośnych oraz nerwów, gdy jej poziom nie znajduje się pod ścisłą kontrolą.

To pierwsze połączenie między cukrzycą i zaburzeniami erekcji. W nerwach pojawiają się zmiany, więc wrażenia pochodzące z penisa również się zmieniają. Oznacza to, że pojawia się znaczący spadek wrażliwości, a wraz z nim spadek umiejętności wywołania erekcji.

Poza tym erekcje pojawiają się, gdy naczynia krwionośne w penisie zaczynają się wypełniać. Kiedy takie naczynia są uszkodzone, prawdopodobieństwo ich wypełnienia zmniejsza się.

Poza tym wydaje się, że cukrzyca uszkadza również włókna mięśniowe penisa, które nie są w stanie się rozluźnić. Niestety brak możliwości rozluźnienia się komplikuje wypełnianie się tkanek krwią, podobnie jak dzieje się w przypadku naczyń krwionośnych.

Inne czynniki wpływające na zaburzenia erekcji

Zauważyliśmy już, że zaburzenia erekcji i cukrzyca są ze sobą połączone. Jednak istnieją również inne istotne czynniki związane z tą relacją. Jak już zapewne wiesz, cukrzyca łączy się z wieloma innymi schorzeniami.

Musisz mieć świadomość, że cukrzyca często wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zaburzenia lipidowe, itp. Wszystkie z nich mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Poza tym musimy podkreślić fakt, że każde schorzenie układu krążenia wpłynie na możliwość osiągnięcia erekcji. Dlatego też osoba, która cierpi na inne schorzenia poza cukrzycą, na przykład nadciśnienie, jest narażona na wysokie ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Jak chronić się przed cukrzycą i zaburzeniami erekcji

Mężczyzna z Viagrą - zaburzenia erekcji i cukrzyca
Lekarz musi dobrać właściwe leczenie zaburzeń erekcji. Ogólnie rzecz biorąc, obejmuje ono wprowadzenie zmian w stylu życia i przyjmowanie niektórych leków.

Na cukrzycę wpływają liczne czynniki. Podstawę leczenia stanowi zdrowy styl życia w połączeniu z przyjmowaniem leków. Właśnie dlatego kluczową rolę stanowią zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i właściwa dieta.

Takie środki mogą w znaczący sposób zmniejszać zaburzenia erekcji. Oprócz tego mężczyzna cierpiący na to zaburzenie musi zrezygnować z picia alkoholu i palenia tytoniu, ponieważ obie te używki pogarszają jego stan.

Poza tym istnieją określone leki i urządzenia, które pomagają uzyskać erekcję, kiedy inne sposoby nie pozwalają rozwiązać problemu. Najbardziej znany lek na zaburzenia erekcji to Viagra, jednak istnieje również wiele innych.

Istnieje również urządzenie nazywane pompką do penisa. To tuba, w której mężczyzna powinien umieścić swojego penisa. Jak sama nazwa wskazuje, to pompka, która pobudza dopływ krwi do penisa i pozwala mężczyźnie osiągnąć erekcję.

W przypadku zaburzeń erekcji należy skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie wybrać jak najlepsze rozwiązanie.

Podsumowanie

Cukrzyca może wywoływać zaburzenia erekcji, ponieważ może dotykać zarówno nerwów, jak i naczyń krwionośnych w penisie. Jednak jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, najlepiej byłoby skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.