W jaki sposób cukrzyca wpływa na wzrok?

W jaki sposób cukrzyca wpływa na wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2021

Cukrzyca wiąże się z obrzękiem plamki żółtej, zaćmą oraz retinopatią cukrzycową. To tylko niektóre z zaburzeń, które wpływają na jakość widzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się w jaki sposób cukrzyca wpływa na wzrok.

To choroba, która niestety może pogarszać stan różnych narządów w naszym ciele. Dotyczy to również wzroku, który może pogarszać w znaczący sposób. Czytaj dalej, aby przekonać się jak cukrzyca wpływa na wzrok.

Cukrzyca to choroba przewlekła, podczas której nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać lub wykorzystywać insuliny. Insulina to “klucz”, który pozwala glukozie przedostawać się z krwi do komórek. Kiedy do tego nie dochodzi, wzrasta stężenie glukozy we krwi.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie z cukrzycą zmagają się 422 miliony osób. Co więcej, eksperci uważają, że do 2030 r. cukrzyca będzie znajdowała się na siódmym miejscu na liście najczęstszych przyczyn śmierci.

Liczba przypadków cukrzycy wzrasta z powodu niewłaściwego stylu życia. W rozwoju tego zaburzenia niezwykle istotną rolę odgrywają dieta i siedzący tryb życia, chociaż znaczący wpływ mają na nią również inne czynniki, jak choćby genetyka.

Szacuje się, że około 15% osób chorych na cukrzycę typu I i 40% osób chorych na cukrzycę typu II cierpi na retinopatię cukrzycową. To powikłanie, które obejmuje oczy i prowadzi do stopniowej utraty widzenia. W dzisiejszym artykule przedstawimy informacje odnośnie wpływu cukrzycy na wzrok.

W jaki sposób cukrzyca wpływa na wzrok?

Mężczyzna podczas badania wzroku

Cukrzyca, jak już wspomnieliśmy wcześniej, wiąże się ze wzrostem poziomu glukozy we krwi. Czasami nie musi to wcale odbijać się na wzroku.

Jednak kiedy cukrzyca nie jest właściwie kontrolowana, a glukoza pozostaje na wysokim poziomie przez dłuższy czas, naczynia krwionośne w całym ciele mogą zostać uszkodzone. Często dotyka to osoby, które nie wiedzą nawet, że mają cukrzycę, i dlatego nie kontrolują jej.

Na początku glukoza wycieka do tkanek. W ten sposób powstaje obrzęk. Oznacza to, że dany obszar może zacząć puchnąć z powodu gromadzenia się tego płynu.

Źle kontrolowana cukrzyca pobudza również tworzenie się nowych naczyń krwionośnych w oku. Takie naczynia krwionośne są słabe, więc mają tendencję do pękania i krwawienia. Powstają często wokół źrenicy, co wywołuje uszkodzenia wzroku.

Cukrzyca może również zwiększać ciśnienie wewnątrz oka. Każda z takich sytuacji (zwiększone ciśnienie, tworzenie słabych naczyń i obrzęk) prowadzi koniec końców do uszkodzeń wzroku.

Z cukrzycą wiążą się głównie następujące choroby oczu:

  • Retinopatia cukrzycowa
  • Zaćma
  • Obrzęk plamki żółtej

Poniżej wyjaśnimy na czym polega każda z nich.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa polega na uszkodzeniu siatkówki. To wrażliwa na światło tkanka, która znajduje się w oku i umożliwia widzenie. To postępująca choroba, podczas której na początku w naczyniach krwionośnych dostarczających krew do siatkówki pojawiają się niewielkie obszary objęte stanem zapalnym.

Wraz z upływem czasu takie naczynia krwionośne zatykają się, a dopływ krwi do danego obszaru jest ograniczony. Brak natlenionej krwi sprawia, że organizm tworzy nowe naczynia krwionośne, aby odżywić siatkówkę.

Jednak takie nowoutworzone naczynia są słabe i mają tendencję do pękania. Kiedy do tego dochodzi, obecność krwi w tym obszarze wywołuje zmiany w polu widzenia, ponieważ nie pozwala siatkówce znajdować się we właściwym stanie.

Do najbardziej typowych objawów zaliczamy widzenie jak za mgłą lub częste pojawianie się kropek w polu widzenia. Poza tym z czasem traci się widzenie i pojawiają się obszary, w których ginie całkowicie.

Retinopatia cukrzycowa - jak cukrzyca wpływa na wzrok?

Może Cię również zainteresować: Wady wzroku – wszystko, co musisz wiedzieć

Zaćma wywołana cukrzycą

Zaćma polega mętnieniu soczewki ocznej, czyli przejrzystej soczewki, która przepuszcza światło, co prowadzi do uniemożliwienia przepuszczania światła. Dochodzi do tego, ponieważ soczewka przejmuje nadmiar glukozy z organizmu i zamieniają ją w sorbitol, substancję, która sprawia, że soczewka staje się mętna, gdy się w niej odkłada.

Obrzęk plamki żółtej wywołany przez cukrzycę

Plamka żółta to część oka, która pozwala nam dostrzegać detale i jest odpowiedzialna za widzenie środkowe. Obrzęk plamki żółtej polega na gromadzeniu się płynu wokół plamki żółtej z powodu cukrzycy. Z tego powodu proces widzenia nie może przebiegać w prawidłowy sposób.

Może Cię również zainteresować: Wysoki poziom cukru we krwi – 6 typowych objawów

Podsumowując

Cukrzyca może wpływać na wzrok na wiele sposobów, co przekłada się na liczne choroby wzroku. Dlatego też tak ważną rolę odgrywa dbanie o siebie i udawanie się do lekarza w przypadku jakichkolwiek pytań. Należy ściśle kontrolować poziom glukozy, aby uniknąć takich sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.