Urządzenia do kontroli cukrzycy - poznaj najpraktyczniejsze z nich

Ciągłe monitorowanie poziomu glukozy a także regularne ćwiczenia są niezbędne, aby mieć cukrzycę pod kontrolą. W tym artykule powiemy o niektórych urządzeniach pomocniczych.
Urządzenia do kontroli cukrzycy - poznaj najpraktyczniejsze z nich

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Codzienna kontrola cukrzycy jest niezbędna dla każdego pacjenta, który cierpi na tę chorobę. Przede wszystkim bierze się pod uwagę zalecenia przepisane przez lekarza. Ponadto, należy wprowadzić zdrowe nawyki w stylu życia. Obejmują one odpowiednią dietę, dobre nawodnienie i dobrze dobrany plan ćwiczeń. Jednak, aby mieć stale pod kontrolą poziom glukozy we krwi, trzeba się zaopatrzyć w urządzenia do kontroli cukrzycy.

Wszystko to oczywiście powinno się również opierać na regularnym zapisywaniu przeprowadzanych zabiegów i pomiarów. Chodzi o utrzymanie porządku w nawykach, aby w zależności od zebranych informacji, ocenić, co jest korzystne, a co nie. W ten sposób można również przedstawić lekarzowi więcej informacji, które pozwolą mu dokładniej zbadać nasz stan zdrowia.

Jednak w dwudziestym pierwszym nie trzeba już używać papieru i ołówka, aby prowadzić rejestr pomiarów i działań. Na szczęście dzisiejsza technologia oferuje wszelkiego rodzaju udogodnienia, a wśród znajdujemy również urządzenia do kontroli cukrzycy.

Urządzenia do kontroli cukrzycy

Glukometr do kontroli cukrzycy

Glukometr to instrument od lat powszechnie stosowany przez samych pacjentów w leczeniu a także w kontroli cukrzycy w domu. Jest to urządzenie, które pomaga w danej chwili uzyskać informacje o stężeniu glukozy we krwi, na podstawie zaledwie jednej kropli. Taki natychmiastowy pomiar pozwala podjąć odpowiednie działania w zależności od wyników.

Przyrząd pobiera małą próbkę krwi włośniczkowej, analizuje wartości i w ciągu kilku sekund (od 5 do 6) na wyświetlaczu pokazuje się wynik w mg / dl.

Pomiar poziomu cukru we krwi
Jednym z najczęściej używanych narzędzi do kontroli cukrzycy jest glukometr ze względu na łatwość i prostotę użytkowania.

W przeciwieństwie do testów przeprowadzanych w warunkach szpitalnych, glukometr nie wymaga wywoływania nagłego wzrostu cukru we krwi (hiperglikemii), aby dokonać pomiaru.  To proste i lekkie urządzenie dokonuje bowiem odczytu w oparciu o wartości znalezione we krwi w momencie pobierania próbki.

Natomiast w celu przeprowadzenia laboratoryjnego testu hiperglikemii konieczne jest, aby pacjent spożył pewną ilość glukozy na czczo. Wynik jest zwykle sprawdzany w dwóch etapach: bezpośrednio po spożyciu i dwie godziny później.

Czujniki jako wszczepione urządzenia do kontroli cukrzycy

Obecnie, oprócz glukometru zaczęto też powszechnie używać innego rodzaju instrumentów. na przykład specjalne wszczepione czujniki to urządzenia do kontroli cukrzycy, które na stałe umieszcza się pod skórą. Pozwalają one na ciągłe monitorowanie poziomów glikemii. Dlatego są również nazywane „glukometrami w czasie rzeczywistym”.

W przeciwieństwie do innych urządzeń czujniki mierzą poziom glukozy tkankowej śródmiąższowej, to znaczy w tkankach, a nie we krwi. Dlatego nie zastępują one glukometru, ale raczej działają jako urządzenia uzupełniające do kontroli cukrzycy.

Czujniki - wszczepione urządzenia do kontroli cukrzycy
Dzięki czujnikowi można zbierać informacje o glikemii w czasie rzeczywistym.

Stałe czujniki glukozy stanowią cenną pomoc, ponieważ przede wszystkim gromadzą większą ilości informacji w celu przeprowadzenia pełniejszych analiz. A ponadto, alarmują pacjenta, na 10–30 minut przed szczytem hipoglikemii lub hiperglikemii.

Alarmy pozwalają pacjentowi podejmować niezbędne środki w celu opanowania tych szczytów. Dzięki temu pacjent może utrzymywać, na tyle, na ile to możliwe, lepszą jakość życia.

Na przykład miernik marki Roche® ma czujnik wszczepiony w ramię, który wymaga półrocznej wymiany sensorów. Natomiast reszta czujników dostępnych na rynku europejskim wymaga cotygodniowej lub dwutygodniowej wymiany. Dlatego ten miernik ma wielką przewagę i zapewnia pacjentowi większy spokój i komfort przez dłuższy czas.

Aplikacje mobilne na telefonach komórkowych

Większość modeli telefonów zawiera aplikacje kontrolne powiązane z czujnikiem, które automatycznie zbierają dane na telefon komórkowy. W szczególności, pozwalają one na powiązanie wyników z krwi z innymi zajęciami pacjenta. Aplikacja może na przykład brać pod uwagę:

  • Odległości pokonywane przez cały dzień.
  • Albo wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną.

Należy zauważyć, że aplikacje mobilne to nowinki techniczne, które okazały się bardzo przydatne w kontroli cukrzycy. Dzięki temu, że używa się tak powszechnego urządzenia jak telefon, gromadzenie danych jest bardzo ułatwione. To z kolei bardzo pomaga w głębszej analizie stanu zdrowia pacjenta.

Jak uniknąć skoków glukozy?

Aby utrzymać cukrzycę pod stałą kontrolą i zminimalizować skoki glukozy, konieczne jest podjęcie pewnych środków, takich jak:

Glukometr
Obecnie dostępne urządzenia pozwalają pacjentom z cukrzycą cieszyć się dobrą jakością życia.
  • Monitorowanie poziomu glukozy we krwi przed, podczas i po aktywności fizycznej.
  • Wcześniejsze zaplanowanie aktywności fizycznej, aby móc zjeść odpowiednią ilość węglowodanów i dostosowywać dawki insuliny.
  • Spożywanie węglowodanów podczas sesji ćwiczeń (jeśli trwa ona długo).

Za pomocą dobrego, nowoczesnego urządzenia do kontroli cukrzycy pacjent musi tylko spojrzeć na ekran telefonu, aby w czasie rzeczywistym wiedzieć, jak wyglądają jego cukry i co powinien z tym zrobić. Niewątpliwie oznacza to dużą poprawę jakości życia osoby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kittah NE, Vella A. MANAGEMENT OF ENDOCRINE DISEASE: Pathogenesis and management of hypoglycemia. Eur J Endocrinol. 2017 Jul;177(1):R37-R47. doi: 10.1530/EJE-16-1062. Epub 2017 Apr 5. PMID: 28381450.
  • Grajower MM, Horne BD. Clinical Management of Intermittent Fasting in Patients with Diabetes Mellitus. Nutrients. 2019 Apr 18;11(4):873. doi: 10.3390/nu11040873. PMID: 31003482; PMCID: PMC6521152.
  • Westman EC, Tondt J, Maguire E, Yancy WS Jr. Implementing a low-carbohydrate, ketogenic diet to manage type 2 diabetes mellitus. Expert Rev Endocrinol Metab. 2018 Sep;13(5):263-272. doi: 10.1080/17446651.2018.1523713. PMID: 30289048.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.