Zaburzenia seksualne u diabetyków - dowiedz się więcej na ich temat

30 grudnia, 2019
Zaburzenia seksualne to bardzo częsty problem, z którym borykają się osoby z cukrzycą. Jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów i małych naczyń krwionośnych. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych zaburzeń.

Zaburzenia seksualne u diabetyków występują dość często. Zazwyczaj dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wynika to z faktu, że wysokie poziomy glukozy we krwi, które występują przy cukrzycy, wpływają bezpośrednio na nerwy i naczynia krwionośne. Powoduje to wiele powikłań, a wiele z nich dotyczy okolic narządów płciowych.

Reakcja organizmu na bodźce seksualne jest związana z zarówno z układem nerwowym, jak i z układem krążenia. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, jak objawiają się zaburzenia seksualne u kobiet i mężczyzn z cukrzycą.

Zaburzenia seksualne u mężczyzn z cukrzycą

Zaburzenia erekcji

Problemy z erekcją są najczęstszym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn z cukrzycą. Objawia się to stałą i powtarzającą się niezdolnością do osiągnięcia erekcji po stymulacji seksualnej. Problem występuje u około połowy mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat, niezależnie od tego, czy są oni chorzy na cukrzycę, czy nie.

Mężczyzna siedzi zmartwiony na łóżku, a za nim sfrustrowana kobieta.
Niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do zmniejszenia wrażliwości i zaburzeń seksualnych.

W górnej części penisa powyżej cewki moczowej znajdują się struktury zwane ciałami jamistymi. Po stymulacji seksualnej, ciała jamiste rozluźniają się i dostaje się do nich krew. Następnie penis rozszerza się i następuje erekcja. Zatem wszelkie zmiany w elementach zaangażowanych w ten proces mogą prowadzić do zaburzeń erekcji.

Cukrzyca wpływa na rozwój tej dysfunkcji seksualnej na różne sposoby:

  • W wyniku zablokowanych tętnic następuje utrudnione krążenie krwi w narządach płciowych.
  • W ten sposób wpływa to na system nerwowy i wrażliwość penisa.

Osoba z cukrzycą powinna poinformować swojego lekarza o tego rodzaju problemach. Specjalista będzie w stanie ustalić leczenie i może przepisać odpowiednie leki.

Jednak w większości przypadków najlepszą drogą do odzyskania sprawności seksualnej jest zachowanie odpowiedniej kontroli nad poziomem cukru we krwi. Zapobiegnie to uszkodzeniu nerwów i naczyń krwionośnych.

Przeczytaj również: Zaburzenia erekcji – od diagnozy do leczenia

Zaburzenia seksualne u kobiet z cukrzycą

Seksualność kobiet jest znacznie mniej zbadana niż seksualność mężczyzn. Niestety, nie ma wystarczających badań, aby potwierdzić, że kobiety z cukrzycą są bardziej podatne na zaburzenia seksualne.

Jednak problemy, o których wspomnimy, mogą mieć związek z uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych.

Niewystarczające nawilżenie jest formą zaburzenia seksualnego

Niedostateczne nawilżenie okolicy narządów płciowych oraz brak rozluźnienia pochwy jest najczęstszym zaburzeniem seksualnym u kobiet chorych na cukrzycę. Prowadzi to do braku gotowości do seksu, ponieważ penetracja bez nawilżenia powoduje tylko ból i podrażnienie.

Kobieta zakrywa okolice intymne
Kiedy kobieta ma cukrzycę, może często występować u niej brak nawilżenia pochwy. Bez tego trudno odczuwać przyjemność podczas stosunku płciowego.

Ten rodzaj dysfunkcji seksualnych może mieć wiele wspólnego z cukrzycą. Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do odwodnienia, a tym samym do suchości pochwy. Dlatego podczas stosunku może wystąpić niedostateczne nawilżenie pochwy.

Zmniejszone libido to także zaburzenia seksualne

Pożądanie seksualne jest główną reakcją seksualną, która prowadzi do podniecenia i późniejszego orgazmu. Jego brak uniemożliwia więc odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Hiperglikemia jest często odpowiedzialna za silne zmęczenie i zmniejszenie libido u kobiet z cukrzycą.

Pochwica

Brak nawilżenia pochwy wraz z nadwrażliwością może sprawić, że stosunek płciowy będzie bolesny, a przez to niewygodny.

Sfrustrowana kobieta w łóżku, zaburzenia seksualne

Pochwica jest objawem bardzo wyraźnym z powodu mimowolnego skurczu mięśni dna miednicy. Powoduje to całkowite lub częściowe zamknięcie pochwy. Tak zamknięta pochwa nie pozwala na satysfakcjonującą penetrację. Jest to bowiem doznanie bardzo bolesne.

W większości przypadków wynika to głównie z braku nawilżenia. Może jednak również mieć związek ze zwiększoną wrażliwością pochwy. To z kolei może być wynikiem neuropatii czuciowej.

Przeczytaj również: Brak orgazmu u kobiet – sposoby leczenia

Anorgazmia, czyli brak możliwości osiągnięcia orgazmu

Anorgazmia to niezdolność do osiągnięcia orgazmu po odpowiedniej stymulacji seksualnej.

Cukrzyca nie jest bezpośrednią przyczyną tego zaburzenia seksualnego. Jest to jednak związane z brakiem pożądania i nawilżenia. Obie sytuacje powodują niezadowolenie, a nawet ból podczas seksu. To wszystko uniemożliwia osiągnięcie orgazmu.

W większości wyżej wymienionych przypadków hiperglikemia zwiększa również predyspozycje do zakażeń pochwy. Powodują one nieprawidłowe wydzielanie śluzu, a także ból, swędzenie i nadwrażliwość w okolicy pochwy. Oczywiście prowadzi to do zaburzeń seksualnych, ponieważ stosunek płciowy jest wówczas bardzo niewygodny.

  • Hatzimouratidis, K., & Hatzichristou, D. (2009). Erectile dysfunction and diabetes mellitus. Insulin. https://doi.org/10.1016/S1557-0843(09)80020-1
  • Rozhivanov, R. V., Melnichenko, G. A., Suntsov, Y. I., & Kalinchenko, S. Y. (2006). Erectile dysfunction in patients with diabetes mellitus. Endokrinologya.
  • Clayton, A. H., & Valladares Juarez, E. M. (2017). Female Sexual Dysfunction. Psychiatric Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.psc.2017.01.004