Zaburzenia seksualne u diabetyków - dowiedz się więcej na ich temat

Zaburzenia seksualne to bardzo częsty problem, z którym borykają się osoby z cukrzycą. Jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów i małych naczyń krwionośnych. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych zaburzeń.
Zaburzenia seksualne u diabetyków - dowiedz się więcej na ich temat
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zaburzenia seksualne u diabetyków występują dość często. Zazwyczaj dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wynika to z faktu, że wysokie poziomy glukozy we krwi, które występują przy cukrzycy, wpływają bezpośrednio na nerwy i naczynia krwionośne. Powoduje to wiele powikłań, a wiele z nich dotyczy okolic narządów płciowych.

Reakcja organizmu na bodźce seksualne jest związana z zarówno z układem nerwowym, jak i z układem krążenia. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, jak objawiają się zaburzenia seksualne u kobiet i mężczyzn z cukrzycą.

Zaburzenia seksualne u mężczyzn z cukrzycą

Zaburzenia erekcji

Problemy z erekcją są najczęstszym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn z cukrzycą. Objawia się to stałą i powtarzającą się niezdolnością do osiągnięcia erekcji po stymulacji seksualnej. Problem występuje u około połowy mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat, niezależnie od tego, czy są oni chorzy na cukrzycę, czy nie.

Mężczyzna siedzi zmartwiony na łóżku, a za nim sfrustrowana kobieta.
Niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do zmniejszenia wrażliwości i zaburzeń seksualnych.

W górnej części penisa powyżej cewki moczowej znajdują się struktury zwane ciałami jamistymi. Po stymulacji seksualnej, ciała jamiste rozluźniają się i dostaje się do nich krew. Następnie penis rozszerza się i następuje erekcja. Zatem wszelkie zmiany w elementach zaangażowanych w ten proces mogą prowadzić do zaburzeń erekcji.

Cukrzyca wpływa na rozwój tej dysfunkcji seksualnej na różne sposoby:

  • W wyniku zablokowanych tętnic następuje utrudnione krążenie krwi w narządach płciowych.
  • W ten sposób wpływa to na system nerwowy i wrażliwość penisa.

Osoba z cukrzycą powinna poinformować swojego lekarza o tego rodzaju problemach. Specjalista będzie w stanie ustalić leczenie i może przepisać odpowiednie leki.

Jednak w większości przypadków najlepszą drogą do odzyskania sprawności seksualnej jest zachowanie odpowiedniej kontroli nad poziomem cukru we krwi. Zapobiegnie to uszkodzeniu nerwów i naczyń krwionośnych.

Zaburzenia seksualne u kobiet z cukrzycą

Seksualność kobiet jest znacznie mniej zbadana niż seksualność mężczyzn. Niestety, nie ma wystarczających badań, aby potwierdzić, że kobiety z cukrzycą są bardziej podatne na zaburzenia seksualne.

Jednak problemy, o których wspomnimy, mogą mieć związek z uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych.

Niewystarczające nawilżenie jest formą zaburzenia seksualnego

Niedostateczne nawilżenie okolicy narządów płciowych oraz brak rozluźnienia pochwy jest najczęstszym zaburzeniem seksualnym u kobiet chorych na cukrzycę. Prowadzi to do braku gotowości do seksu, ponieważ penetracja bez nawilżenia powoduje tylko ból i podrażnienie.

Kobieta zakrywa okolice intymne
Kiedy kobieta ma cukrzycę, może często występować u niej brak nawilżenia pochwy. Bez tego trudno odczuwać przyjemność podczas stosunku płciowego.

Ten rodzaj dysfunkcji seksualnych może mieć wiele wspólnego z cukrzycą. Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do odwodnienia, a tym samym do suchości pochwy. Dlatego podczas stosunku może wystąpić niedostateczne nawilżenie pochwy.

Zmniejszone libido to także zaburzenia seksualne

Pożądanie seksualne jest główną reakcją seksualną, która prowadzi do podniecenia i późniejszego orgazmu. Jego brak uniemożliwia więc odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Hiperglikemia jest często odpowiedzialna za silne zmęczenie i zmniejszenie libido u kobiet z cukrzycą.

Pochwica

Brak nawilżenia pochwy wraz z nadwrażliwością może sprawić, że stosunek płciowy będzie bolesny, a przez to niewygodny.

Sfrustrowana kobieta w łóżku, zaburzenia seksualne

Pochwica jest objawem bardzo wyraźnym z powodu mimowolnego skurczu mięśni dna miednicy. Powoduje to całkowite lub częściowe zamknięcie pochwy. Tak zamknięta pochwa nie pozwala na satysfakcjonującą penetrację. Jest to bowiem doznanie bardzo bolesne.

W większości przypadków wynika to głównie z braku nawilżenia. Może jednak również mieć związek ze zwiększoną wrażliwością pochwy. To z kolei może być wynikiem neuropatii czuciowej.

Anorgazmia, czyli brak możliwości osiągnięcia orgazmu

Anorgazmia to niezdolność do osiągnięcia orgazmu  po odpowiedniej stymulacji seksualnej.

Cukrzyca nie jest bezpośrednią przyczyną tego zaburzenia seksualnego. Jest to jednak związane z brakiem pożądania i nawilżenia. Obie sytuacje powodują niezadowolenie, a nawet ból podczas seksu. To wszystko uniemożliwia osiągnięcie orgazmu.

W większości wyżej wymienionych przypadków hiperglikemia zwiększa również predyspozycje do zakażeń pochwy. Powodują one nieprawidłowe wydzielanie śluzu, a także ból, swędzenie i nadwrażliwość w okolicy pochwy. Oczywiście prowadzi to do zaburzeń seksualnych, ponieważ stosunek płciowy jest wówczas bardzo niewygodny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hatzimouratidis, K., & Hatzichristou, D. (2009). Erectile dysfunction and diabetes mellitus. Insulin. https://doi.org/10.1016/S1557-0843(09)80020-1
  • Rozhivanov, R. V., Melnichenko, G. A., Suntsov, Y. I., & Kalinchenko, S. Y. (2006). Erectile dysfunction in patients with diabetes mellitus. Endokrinologya.
  • Clayton, A. H., & Valladares Juarez, E. M. (2017). Female Sexual Dysfunction. Psychiatric Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.psc.2017.01.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.