Niebezpieczne pozycje seksualne dla penisa - poznaj je!

Podczas seksu niektóre pozycje mogą stanowić zagrożenie dla penisa, szczególnie gdy ruchy są zbyt energiczne lub niekontrolowane.
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2023

Urazy prącia są jednym z największych lęków dla większości mężczyzn. Oprócz wstydu i bólu, jaki wywołują w danej chwili, strach przed możliwymi konsekwencjami urazu powoduje wiele stresu. W tym artykule przeanalizujemy najbardziej niebezpieczne pozycje seksualne dla penisa.

Wiele par lubi eksperymentować w łóżku, jednak często nie zdaje sobie sprawy, że nie wszystkie fantazje dobrze się kończą. Jeśli przyjmują pozycje seksualne niebezpieczne dla penisa, miłosny akt może się przerodzić w traumatyczne przeżycie.

Najbardziej niebezpieczne postawy seksualne dla penisa

Kiedy penis znajduje się w wzwodzie, ryzyko obrażeń może wzrosnąć podczas próby wykonywania pewnych pozycji seksualnych. Niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne.

1. Kobieta na górze

Badanie przeprowadzone w Brazylii w 2014 roku wykazało, że jedną z najbardziej niebezpiecznych pozycji seksualnych dla mężczyzn jest pozycja, kiedy kobieta jest na górze. Nie zdając sobie z tego sprawy, mogłaby utrzymywać cały ciężar swojego ciała na wyprostowanym penisie. Taka sytuacja, w połączeniu z szaleństwem ruchów, mogłaby przypadkowo spowodować uszkodzenie. Nie trzeba dodawać, że jest to bardzo bolesne dla mężczyzny i wymaga leczenia chirurgicznego.

To samo badanie przytacza pozycję, która zajmuje drugie miejsce pod względem ryzyka uszkodzenia prącia: na pieska, czy pozycja od tyłu. Jednak należy zaznaczyć, że inne źródła podają tę pozycję na pierwszym miejscu w rankingu niebezpieczeństwa.

2. Pozycja na pieska

To badanie przygotowane w 2017 roku wskazuje pozycję od tyłu (kobieta na czworakach i mężczyzna z tyłu) nie tylko jako najbardziej ryzykowną. Taka pozycja niesie bowiem ze sobą ryzyko dużo poważniejszych obrażeń. Ta właśnie pozycja seksualna pojawiła się w ponad połowie przypadków obrażeń. Ponadto porównano ją z innymi układami, w których kobieta lub mężczyzna jest na górze.

W przypadku tej pozycji ryzyko wynika z faktu, że mężczyzna dominuje w stosunku seksualnym. Przy wysokim stopniu podniecenia i intensywności penetracji może się zdarzyć, że penis wyjdzie z pochwy i uderzy mocno w krocze lub spojenie łonowe.

Z tego samego powodu powyższe badanie pokazuje także pozycję misjonarza (mężczyzna na górze) jako czynnik ryzyka. W tej tradycyjnej pozycji można wprowadzić drobną sztuczką, która pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa. Mianowicie, mężczyzna powinien mocno trzymać kobietę za biodra. W ten sposób może lepiej kontrolować ruchy.

Niebezpieczne pozycje seksualne dla penisa: inne przyczyny

Jak widzimy, każda pozycja seksualna może spowodować złamanie penisa, jeśli ruchy są bardzo energiczne. W każdej chwili można stracić kontrolę nad penetracją. Może to prowadzić do uderzenia penisa w dowolną część ciała lub o jakiś przedmiot.

Jednak tego typu urazy mogą mieć także inne przyczyny, jak pokazują przytoczone wyżej badania. W niektórych przypadkach pacjenci doznali urazu podczas masturbacji lub pewnego rodzaju manipulacji członkiem. W innych sytuacjach, uszkodzenie mogło nastąpić na skutek uderzenia lub gdy mężczyzna gwałtownie odwrócił się w łóżku podczas snu z penisem w pozycji wzwodu.

Wreszcie zdarzały się również przypadki, w których mężczyzna uszkodził sobie penisa, próbując założyć bieliznę. Wystarczyło, ze robił to zbyt energicznie lub wywierał zbyt dużą presję nie zwracając uwagi na to, że nastąpiła erekcja.

Co zrobić, jeśli doznasz obrażeń?

W przypadku odniesienia obrażeń najlepiej jest jak najszybciej udać się na pogotowie, szczególnie jeśli odczuwasz bardzo silny ból, który uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie. Po dokonaniu oceny przypadku lekarz może postawić diagnozę i ustalić, które leczenie najlepiej zastosować.

Trzy objawy, o których pacjenci najczęściej wspominają w czasie oceny urazu, to: dźwięk podobny jak przy złamaniu, utrata erekcji i silny ból.

Jeśli uraz penisa doprowadził również do uszkodzenia cewki moczowej możliwe jest, że u pacjenta wystąpią inne dolegliwości. Między innymi może się pojawić niezdolność do oddawania moczu  a także krwawienie. Zwykle dzieje się to w ponad jednej trzeciej przypadków i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Na koniec należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie jest wskazane samoleczenie lub ignorowanie dolegliwości. Zastosowanie nieodpowiednich środków lub brak leczenia może tylko pogorszyć problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reis, L. O., Cartapatti, M., Marmiroli, R., Oliveira Júnior, E. J. De, Saade, R. D., & Fregonesi, A. (2014). Mechanisms predisposing penile fracture and long-term outcomes on erectile and voiding functions. Advances in Urology. https://doi.org/10.1155/2014/768158
  • Barros, R., Schulze, L., Ornellas, A. A., Koifman, L., & Favorito, L. A. (2017). Relationship between sexual position and severity of penile fracture. International Journal of Impotence Research. https://doi.org/10.1038/ijir.2017.24
  • Kara, N., Morel Journel, N., Ruffion, A., & Terrier, J. E. (2015). Management of penile fracture. Progres En Urologie – FMC. https://doi.org/10.1016/j.fpurol.2015.06.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.