Zabiegi z użyciem kurkumy dla zdrowia skóry - poznaj 3 propozycje!

Kurkuma jest znana z tego, że przynosi niesamowite korzyści dla zdrowia Twojej skóry. Czy wiesz, że możesz jej użyć do zapobiegania i łagodzenia wielu problemów dermatologicznych, takich jak trądzik, starzenie związane z warunkami środowiska i łysienie?
Zabiegi z użyciem kurkumy dla zdrowia skóry - poznaj 3 propozycje!
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy wiesz, że niektóre zabiegi z użyciem kurkumy mają dobroczynne działanie na Twoją skórę? Ta niesamowita przyprawa posiada wiele właściwości leczniczych, dzięki czemu jest doskonałym środkiem na niezliczoną ilość dolegliwości.

Zabiegi z użyciem kurkumy stanowią łatwy i naturalny sposób leczenia trądziku, zapobiegania zjawisku fotostarzenia się twarzy, a nawet łysienia.

Dowiedz się krok po kroku, jak je przygotować.

Zabiegi z użyciem kurkumy

Kurkuma (Curcuma longa) to przyprawa bardzo popularna w wielu kuchniach i w wielu kulturach. Oprócz jej charakterystycznego, intensywnie żółtego koloru, który poprawia wygląd dań, wyróżnia się ona także właściwościami przeciwutleniającymi, przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Pomaga także zapobiegać proliferacji komórek nowotworowych.

Ze względu na te zalety niektóre zabiegi z użyciem kurkumy mogą być skutecznym i naturalnym sposobem leczenia wielu problemów skórnych. Kluczowym elementem tego działania jest kurkumina, która jest aktywnym składnikiem działającym zarówno po podaniu doustnym, jak i po aplikacji na skórę.

Ogólnie rzecz biorąc, kurkuma może być skuteczna w leczeniu niektórych typowych chorób dermatologicznych, takich jak:

 • Trądzik
 • Łysienie
 • Atopowe zapalenie skóry
 • Fotostarzenie się twarzy
 • Świąd
 • Łuszczyca

1. Trądzik

Dzięki działaniu przeciwdrobnoustrojowemu kurkuma wydaje się być skuteczna w leczeniu trądziku.

Kurkuma - korzeń i proszek

Pierwszy zabieg z użyciem kurkumy do leczenia trądziku opiera się na przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych właściwościach tej przyprawy.

Skuteczność stosowania kremu wykonanego z wyciągu z kłącza kurkumy została potwierdzona badaniami. W szczególności pomaga on w regulacji nadmiernego wydzielania sebum u osób cierpiących na trądzik i inne powiązane problemy skórne.

Składniki

Sposób przygotowania

Aby zrobić to lekarstwo, wystarczy zmieszać oba składniki, aż kurkuma całkowicie się rozpuści w żelu z aloesu.

Sposób zastosowania

 1. Przede wszystkim zalecamy przechowywanie preparatu w lodówce. Ponadto, kiedy specyfik jest zimny podczas aplikacji, zwiększa to jego działanie łagodzące i przeciwzapalne.
 2. Zastosuj preparat rano. Zrób to po umyciu i oczyszczeniu skóry twarzy.
 3. Nakładaj go również tuż przed pójściem spać.
 4. Jeśli nie podoba ci się zapach lub wygląd preparatu na skórze, zastosuj go tylko wieczorem.

2. Fotostarzenie twarzy

Fotostarzenie twarzy odnosi się do procesów utleniania zachodzących w skórze pod wpływem ekspozycji na słońce.

Na szczęście, aby z nim walczyć i zapobiec przedwczesnemu starzeniu, możesz skorzystać z przeciwutleniaczy zarówno przyjmowanych doustnie, jak i stosowanych zewnętrznie.

Dlatego możesz również stosować dietę bogatą w owoce i warzywa, jednocześnie stosując miejscowo kurkumę. Możesz również wzbogacić preparat dodatkiem witaminy E, która jest kolejnym silnym przeciwutleniaczem.

Składniki

 • 1 łyżeczka ekstraktu z kurkumy (5 ml)
 • ½ szklanki witaminy E (100 ml)

Sposób przygotowania

 • Po pierwsze, po prostu wymieszaj ekstrakt z kurkumy z witaminą E.
 • Przechowuj preparat w ciemnym pojemniku w lodówce, aby zapobiec jego utlenieniu.

Sposób stosowania

 1. Nałóż preparat na twarz, wykonując przy tym delikatny masaż.
 2. Następnie pozostaw na skórze na noc i umyj twarz rano jak zwykle.

3. Zabiegi z użyciem kurkumy na łysienie

Łysienie lub wypadanie włosów jest stanem, który ma duży wpływ na samoocenę mężczyzn i kobiet.

Mężczyzna sprawdza swoją łysinę - zabiegi z użyciem kurkumy mogą zatrzymać to zjawisko

Mimo że w wielu przypadkach trudno jest przerwać trwający proces łysienia, zabiegi z użyciem kurkumy i innych składników leczniczych mogą pomóc zapobiegać lub zmniejszyć intensywność wypadania włosów.

Składniki

 • 2 łyżeczki ekstraktu z kurkumy (10 ml)
 • ½ szklanki żelu aloesowego (100 g)
 • ¼ szklanki soku z marchwi (62 ml)
 • ¼ szklanki olejku migdałowego (60 ml)

Sposób przygotowania

 • Najpierw zacznij od zmieszania ekstraktu z kurkumy z żelem aloesowym.
 • Następnie dodaj olej migdałowy i kontynuuj mieszanie.
 • Na koniec dodaj sok z marchwi i dobrze wymieszaj, aby zhomogenizować różne konsystencje.
 • Można przechowywać w lodówce do tygodnia.

Sposób stosowania

 1. Zastosuj ten preparat na całej skórze głowy, dokładnie go wmasowując.
 2. Pozostaw na skórze na co najmniej pół godziny. Idealne jest jednak pozostawienie preparatu na noc. Aby to zrobić, możesz użyć czepka lub ręcznika.
 3. Powtórz zabieg dwa lub trzy razy w tygodniu.

Po przeczytaniu tego artykułu znasz już trzy skuteczne zabiegi z użyciem kurkumy, które mogą pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów skórnych. Zawsze zaleca się jednak konsultację z dermatologiem, który znajdzie rozwiązanie dopasowane odpowiednio do Twoich problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Vaughn, A. R., Branum, A., & Sivamani, R. K. (2016). Effects of Turmeric (Curcuma longa) on Skin Health: A Systematic Review of the Clinical Evidence. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.5640
 • Zaman, S. U., & Akhtar, N. (2013). Effect of turmeric (Curcuma longa Zingiberaceae) extract cream on human skin sebum secretion. Tropical Journal of Pharmaceutical Research. https://doi.org/10.4314/tjpr.v12i5.1
 • Sahu, P. K., Giri, D. D., Singh, R., Pandey, P., & Gupta, S. (2013). Therapeutic and Medicinal Uses of Aloe vera : A Review. Scientific Research.
 • Kaushik, R., Gupta, D., & Yadav, R. (2011). Alopecia: Herbal Remedies. International Journal of Pharmaceutical Science and Research. https://doi.org/10.13040/IJPSR.0975-8232.2(7).1631-37

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.