Wysokie ciśnienie krwi - czego nie jeść?

Wysokie ciśnienie krwi - czego nie jeść?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Specjaliści na wysokie ciśnienie krwi zalecają zarówno osobom chorym, jak i każdemu, kto chce zapobiec jakiemukolwiek problemowi związanemu ze stresem zdrowy styl życia, jako najlepszy sposób zapobiegania problemom w przyszłości.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co piąty dorosły cierpi na problemy z nadciśnieniem tętniczym. Wysokie ciśnienie krwi powoduje 9,4 miliona zgonów każdego roku na całym świecie z powodu związanych z nim powikłań. Pierwszym krokiem, aby tego uniknąć jest odpowiednia dieta.

Dlatego w tym artykule powiemy Ci, jakich pokarmów powinieneś unikać, jeśli cierpisz na nadciśnienie. Należy pamiętać, że oprócz diety istotnymi zmianami jest zaprzestanie palenia, regularne ćwiczenia, unikanie alkoholu i spożycie mniejszej ilości soli.

Czym jest wysokie ciśnienie krwi i co je powoduje?

Wysokie ciśnienie krwi czy nadciśnienie to nie żart. Nawet jeśli jest to dolegliwość, która na ogół nie objawia się w oczywisty sposób. W rzeczywistości oznacza to, że wielu z tych, którzy na nią cierpią nie poświęca tyle uwagi swojemu ciału, ile powinni.

Ponadto jest to jedna z najczęściej występujących chorób wśród dorosłej populacji dotykająca około 33% osób. Kiedy cierpisz na nadciśnienie ważne jest, aby stosować specjalną dietę, aby utrzymać je pod kontrolą i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Starzenie się lub czynniki genetyczne to niektóre z niemodyfikowalnych przyczyn, które zwiększają ryzyko wzrostu ciśnienia krwi. Istnieją jednak inne czynniki, które mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, takie jak nieodpowiednia dieta, nadwaga lub brak aktywności fizycznej.

Wysokie ciśnienie krwi – zakazane pokarmy

1. Zmniejsz spożycie soli

Sól na stole

Spróbuj zastąpić sól przyprawami, aby dodać smaku posiłkom. W ten sposób zmniejszysz wzrost sodu we krwi.

Pierwszą rzeczą, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi jest unikanie dodawania soli do posiłków lub jej zmniejszanie, ponieważ sód jest teraz Twoim największym wrogiem. Co najwyżej możesz przyjąć 1000 mg sodu dziennie, co byłoby odpowiednikiem 2 g soli kuchennej. Pamiętaj, że sód jest również obecny w składzie wielu produktów spożywczych.

2. Unikaj przetworzonej żywności

Unikaj wszelkiego rodzaju przetworzonej żywności, zarówno pakowanej, jak i puszkowanej. Ponieważ nawet te, w których wskazano, że mają niską zawartość soli nadal mogą być źródłem sodu, który może być częścią innych konserwantów. Takich jak benzoesan sodu, lub jako środki aromatyzujące, takie jak glutaminian sodu.

3. Ogranicz spożycie kofeiny

Mężczyzna pijący kawę a wysokie ciśnienie

Kofeina zawarta w kawie, napojach bezalkoholowych i niektórych herbatach może pomóc podnieść ciśnienie krwi.

Zwykła filiżanka kawy może zwiększyć ciśnienie krwi. Dlatego jej codzienne spożycie może przyczynić się do nadciśnienia. W rzeczywistości wszystkie napoje zawierające kofeinę mogą powodować wzrost ciśnienia krwi, przy czym najczęściej są to napoje gazowane lub z kofeiną.

4. Produkty mleczne i wysokie ciśnienie krwi

Produkty mleczne są dobrym źródłem minerałów, takich jak wapń i magnez. Ale są również bogate w tłuszcze nasycone, które mają tendencję do wywoływania wysokiego ciśnienia krwi. Jeśli jesteś miłośnikiem nabiału pamiętaj, aby spożywać mleko beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu, jogurt i ser.

5. Unikaj sosów przetworzonych

Musztarda

Wiele przemysłowych sosów i przypraw zawiera składniki bogate w sól, dlatego staraj się ich unikać i używać aromatów lub przypraw.

Sosy, takie jak bulion drobiowy, musztarda, keczup czy sos Worcestershire, między innymi, zawierają duże ilości sodu, co stawia je na czele zakazanej żywności dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Nie ma nic lepszego niż używanie przypraw i dodatków, takich jak bazylia, pietruszka, cytryna itp.

6. Ogranicz spożycie tłuszczu

Kurczak lub chrupiące frytki to pokusa, która może drogo Cię kosztować. Smażone jedzenie jest bogate w tłuszcz, co może przyczyniać się do nadwagi i wysokiego ciśnienia krwi. Najlepiej przyrządzić pieczonego lub grillowanego kurczaka i pieczone lub gotowane ziemniaki.

Należy pamiętać, że tłuszcze nasycone, zwłaszcza tłuszcze trans, są szkodliwe dla serca i naczyń krwionośnych. Dzieje się tak, ponieważ układ krążenia jest bardzo obciążony z powodu wysokiego ciśnienia krwi, a dodatkowy stres może być katastrofalny.

Na koniec pamiętaj, że specjaliści zalecają zarówno pacjentom z nadciśnieniem tętniczym, jak i każdemu, kto chce zapobiec jakiemukolwiek problemowi związanemu ze stresem zdrowy styl życia jako najlepszy sposób zapobiegania przyszłym problemom z ciśnieniem krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Farias, María Magdalena, Cuevas, Ada, & Ducci, Héctor. (2013). Más allá del sodio: cambios en la dieta y su efecto en hipertensión. Revista chilena de cardiología32(2), 141-151. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-85602013000200009
  • MIDGLEY JP, MATTHEW AG, GREENWOOD CM, LOGAN AG. Effect of reduced dietarysodium on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials. JAMA. 1996; 275: 1590-1597.
  • VOLLMER WM, SACKS FM, ARD J, APPEL LJ, BRAY GA, SIMONS-MORTON DG, et al. Effects of diet and sodium intake on blood pressure: subgroup analysis of the DASH-sodium trial. Ann Intern Med. 2001; 135: 10191028.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.