Niskie ciśnienie krwi: jak je podnieść w zdrowy sposób?

Hipotensja, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi powinno być dla Ciebie sygnałem alarmowym. Objawy tego schorzenia mogą być różne, ale główne jego przyczyny to odwodnienie i wystawienie się na działanie wysokich temperatur. Ale bez obaw, dostarczymy Ci dzisiaj niezbędnych informacji do podniesienia ciśnienia krwi w zdrowy i bezpieczny sposób.
Niskie ciśnienie krwi: jak je podnieść w zdrowy sposób?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Normalne ciśnienie krwi wynosi około 120/80 mmHg (skurczowe/rozkurczowe). Hipotensję, czyli niedociśnienie definiuje się jako ciśnienie o wartości skurczowej niższej niż 90 mmHg i rozkurczowej niższej niż 60 mmHg.

U zdrowych osób, takich jak na przykład sportowcy, niskie ciśnienie krwi jest oznaką dobrego stanu układu krążenia.


Jednak niskie ciśnienie krwi może być również powodem do zapalenia się w głowie czerwonej lampki, szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku.

Niższe ciśnienie krwi oznacza, że serce pompuje mniejsze ilości krwi do ważnych narządów ciała, takich jak serce i mózg.

W związku z tym ciśnienie krwi powinno być regularnie monitorowane i analizowane przez lekarza specjalistę. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której stwierdzono u Ciebie hipotensję, nie powinieneś jednak od razu popadać w panikę.

Istnieją bowiem zdrowe i w pełni naturalne sposoby na to, by nieco podnieść Twoje ciśnienie krwi do prawidłowego poziomu.

Niskie ciśnienie krwi i jego najbardziej typowe objawy

Objawy powodowane przez hipotensję są dość zróżnicowane i ciężko wskazać najczęściej występujące, jako że zależą głównie od indywidualnego przypadku.

Niemniej jednak powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, czy występują u Ciebie między innymi osłabienie, chroniczne uczucie zmęczenia, senność, zawroty głowy, mdłości i utraty przytomności.

Badanie ciśnienia krwi

Jeśli niskie ciśnienie krwi powoduje, że masz skłonności do chwilowych omdleń lub dłuższych okresów utraty przytomności, powinieneś zgłosić się do lekarza tak szybko, jak to tylko możliwe.

W przypadku innych osób o takich przypadłościach należy szybko przeprowadzić wstępną resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR), jeśli dana osoba nie oddycha lub nie ma tętna.

Jeśli występują u Ciebie następujące objawy kliniczne, powinieneś natychmiast udać się do najbliższego ośrodka zdrowia w celu wykonania badania kontrolnego:

  • Stolec w kolorze ciemnoczerwonym lub granatowym
  • Ból w klatce piersiowej
  • Zawroty głowy
  • Gorączka wyższa niż 38,5°C.

Najbardziej typowe przyczyny występowania niedociśnienia

Do najczęściej występujących przyczyn hipotensji mogą należeć: cukrzyca, ciąża, wystawienie się na działanie wysokich temperatur, odwodnienie, nadużywanie alkoholu, skutki uboczne zażywania niektórych leków.

Ciśnieniomierz

Ponadto mogą także występować inne przyczyny obejmujące zaburzenia czynności wątroby, krwotoki wewnętrzne, wymioty i biegunkę, anafilaksję, arytmię serca, zakażenia krwi, zbyt długie leżenie.

Jednak ze wszystkich tych przyczyn, odwodnienie i narażenie na działanie wysokich temperatur (ciepła) są głównymi przyczynami, dla których cierpisz na zbyt niskie ciśnienie krwi.

Ciśnienie krwi – czy istnieje zdrowy sposób na podniesienie go?

Poniżej zaprezentujemy Ci w pełni naturalne sposoby i środki zaradcze, które mogą pomóc Ci podnieść ciśnienie krwi w zdrowy sposób do odpowiedniego poziomu:

  • Woda: pamiętaj o tym, aby pić wystarczającą ilość wody każdego dnia, ponieważ niskie ciśnienie krwi często jest wynikiem zwykłego odwodnienia.
  • Napoje hipertoniczne: napoje te zawierają elektrolity (minerały takie jak sód, potas, magnez). Świetnie nadają się do podwyższania ciśnienia krwi w naturalny sposób.
  • Sól: dodawaj nieco więcej soli do swoich potraw. Pamiętaj jednak, aby były to jedynie niewielkie ilości, po prostu raptem szczypta więcej niż zwykle.
  • Powinieneś ją spożywać razem z pokarmami bogatymi w witaminę B. Niedobór tej witaminy oraz soli może powodować niskie ciśnienie krwi.
  • Owoce i warzywa: spożywanie ich pozwala Ci dostarczyć do swojego organizmu spore dawki witamin i składników mineralnych, co w naturalny sposób poprawi Twoje krążenie krwi.
  • Spożywanie owoców i soków utrzymują również prawidłową gęstość krwi w pełni zrównoważonych warunkach.
  • Naturalne soki: powinieneś wyrobić w sobie nawyk picia naturalnych soków owocowych i warzywnych, takich jak sok pomarańczowy, z kiwi, pomidorowy lub z buraków. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C soki takie są świetnym sposobem na przywrócenie ciśnienia krwi do prawidłowego poziomu.
  • Osolona woda: wypicie szklanki słonej wody (jedna łyżeczka na szklankę) może podnieść Ci ciśnienie krwi prawie natychmiast.
  • Gorzka czekolada: ten rodzaj czekolady jest zalecany do jedzenia w przypadku hipotensji ze względu na wysoką zawartość kofeiny i teobrominy. Obie te substancje w naturalny sposób nieznacznie podnoszą ciśnienie krwi.

Co więcej

  • Herbata lub kawa: umiarkowane spożycie tych napojów nieznacznie podnosi ciśnienie krwi, zwłaszcza kawy.
  • Wędliny i peklowane kiełbaski: w przypadku poważnego stanu niedociśnienia te produkty spożywcze z reguły mogą zdziałać cuda. Nie należy ich jednak jeść w nadmiernych ilościach ze względu na wysoki poziom cholesterolu i zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Żeń-szeń: zażywanie lub jedzenie tego produktu pod różnymi postaciami może podnieść Twoje ciśnienie krwi do pożądanego poziomu. Dobrym połączeniem składników do wypróbowania jest żeń-szeń, rozmaryn i cząber.
  • Środek na bazie imbiru: domowej roboty pasta, która oparta jest o imbir, sodę oczyszczoną, pieprz czarny i pieprz cayenne. To lekarstwo, które jest w pełni naturalne i skuteczne.
  • Świetnie nadaje się ona do podnoszenia niskiego ciśnienia krwi w sposób całkowicie naturalny.
  • Unoszenie nóg: dzięki temu banalnie prostemu sposobowi umożliwisz spłynięcie większej ilości krwi z powrotem do swojego serca. Wystarczy położyć się na łóżku i unieść nogi powyżej poziomu głowy. To wszystko.

Środki zapobiegawcze dotyczące hipotensji

Podobnie jak w przypadku wszystkich schorzeń, zawsze lepiej zapobiegać im, niż leczyć. Aby się uchronić przez hipotensją, możesz zastosować w praktyce następujące rady:

  • Pij dużo płynów, wody i naturalnych soków w ciągu dnia, jeśli to możliwe. Nigdy nie nadużywaj alkoholu ani nie pij mocno słodzonych napojów gazowanych.
  • Unikaj nadmiernego spożycia alkoholu, ponieważ działa on jako środek rozszerzający naczynia krwionośne. W ten sposób sprawia on, że przepływ krwi staje się znacznie łatwiejszy i swobodny, co w rezultacie obniża ciśnienie krwi.
Picie wody a ciśnienie krwi
  • Regularnie uprawiaj ćwiczenia lub jakąkolwiek aktywność fizyczną.
  • Staraj się unikać pomijania posiłków w ciągu dnia.
  • Przestrzegaj diet, które nie są nadmiernie restrykcyjne. Między innymi brak pewnych składników odżywczych może bezpośrednio wpływać na ciśnienie krwi.
  • Unikaj długotrwałego wystawiania się na działanie wysokich temperatur (sauna, upalne dni itp.).

Podane przez nas wskazówki z całą pewnością pomogą Ci kontrolować niedociśnienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.