Wypróbuj te pozycje jogi na schudnięcie i ćwicz regularnie

Ćwiczenia jogi są dobrym uzupełnieniem odchudzania i wzmacniania mięśni. W rzeczywistości mogą być stosowane jako alternatywa dla tradycyjnych procedur treningowych.
Wypróbuj te pozycje jogi na schudnięcie i ćwicz regularnie
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Praktyka jogi stała się jedną z ulubionych alternatyw dla osób zmagających się z nadwagą. Chociaż konieczne jest podjęcie innych środków, aby wyeliminować te „dodatkowe kilogramy”, tego typu ćwiczenia działają bardzo korzystnie. Dlatego warto poznać szczególnie skuteczne pozycje jogi na schudnięcie i wykonywać je regularnie.

W rzeczywistości niektórzy wolą jogę od tradycyjnego treningu fizycznego, ponieważ pozwala spalić tłuszcz i wzmocnić mięśnie bez intensywnych ćwiczeń lub dodatkowych maszyn. Ponadto ta dyscyplina poprawia samopoczucie emocjonalne i pomaga kontrolować niepokój, który prowadzi do przejadania się.

Co najlepsze, jogę można ćwiczyć wszędzie, ponieważ oferuje szereg pozycji, które nie zajmują dużo miejsca i są łatwe do wykonania. Czy chcesz je wypróbować? Oto kilka interesujących opcji, które pomogą Ci zacząć tę praktykę.

Czy joga to skuteczna metoda na odchudzanie?

Wiele osób może uznać za dziwne mówienie o jodze jako metodzie odchudzania. Jednak według badań opublikowanych przez Yoga in Prevention and Therapy, ta dyscyplina rzeczywiście może pomóc Ci schudnąć. I to z różnych powodów.

Autorzy badania wyjaśniają, że joga sprzyja zmianom stylu życia, które następnie znajdują odzwierciedlenie w składzie ciała. Zmiany te obejmują na przykład regularną aktywność fizyczną, lepszą dietę a w konsekwencji zwiększoną beztłuszczową masę ciała.

Podobnie inne badanie, w tym przypadku opublikowane w Indian Journal of Physiology and Pharmacology, wskazuje, że joga zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. To może również zwiększyć motywację i siłę do wykonywania innych ćwiczeń.

Jednak w odniesieniu do tego badania powinniśmy również zauważyć, że wpływ jogi na utratę wagi, który przeanalizowano, był mniejszy niż szacowano na początku.

Wreszcie, nie możemy ignorować kwestii odpoczynku. Wiadomo, że joga sprzyja relaksacji i uwalnianiu stresu, co z kolei dobrze wpływa na sen. Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Sleep wykazały natomiast, że utrata tkanki tłuszczowej jest mniejsza u osób, które pomimo diety śpią mniej.

Pozycje jogi na schudnięcie

Zanim zaczniesz ćwiczyć, pamiętaj, że wskazane jest wykonanie krótkiej rozgrzewki oraz delikatnych i prostych ćwiczeń rozciągających. W ten sposób zwiększasz krążenie krwi w mięśniach i, jak wskazują badania opublikowane przez British Journal of Sports Medicine, możesz zapobiegać pewnym kontuzjom podczas ćwiczeń.

1. Pozycja wielbłąda

Ejercicios de yoga para adelgazar: postura del camello

Pozycja wielbłąda czyli Ustrasana to kompletne ćwiczenie jogi na odchudzanie i ujędrnianie. Polecana jest do wzmocnienia mięśni brzucha, gdyż ten obszar ciała pracuje tu w sposób szczególny.

 • Uklęknij na macie do jogi z wyprostowanymi plecami. Upewnij się, że kolana są rozstawione na szerokość bioder.
 • Ułóż stopy na podłodze, tak aby podbicie znajdowało się na macie.
 • Wyciągnij ręce do tyłu odchylając całe ciało do tyłu. Spróbuj położysz dłonie na stopach.
 • Utrzymaj tę pozycję przez 10 do 15 sekund, utrzymując skurcz brzucha.
 • Następnie wróć do pozycji wyjściowej, powoli wydychając powietrze.
 • Wykonaj od 3 do 6 powtórzeń.

2. Pozycje jogi na schudnięcie: pozycja kobry

Kobra to asana jogi, która działa na mięśnie dolnej części pleców i brzucha. Wiele osób poleca ją, aby ujędrnić pośladki i zmniejszyć nagromadzenie tłuszczu w biodrach.

 • Połóż się twarzą w dół na macie do jogi, opierając się na brzuchu z wyprostowanymi nogami.
 • Ustaw dłonie na wysokości klatki piersiowej i podnieś górną część ciała opierając się na rękach.
 • Odchyl się jak najdalej prostując ramiona i spójrz w górę.
 • Przytrzymaj przez 10 sekund i zrelaksuj się.
 • Wykonaj od 5 do 8 powtórzeń.

3. Pozycja wojownika

Ejercicios de yoga para adelgazar: postura del guerrero

Pozycja wojownika to ćwiczenie jogi, które między innymi zwiększa pojemność płuc. Dzięki tej praktyce mięśnie brzucha, nogi i pośladki pracują razem.

 • Stań na podłodze w pozycji wyprostowanej i rozstaw nogi.
 • Obróć prawą nogę w prawą stronę i odstaw ją jak najdalej zginając w kolanie pod kątem 90 stopni. Jednocześnie trzymaj lewą nogę wyprostowaną.
 • Podnieś ręce do sufitu i wyciągnij je jak najwyżej. Złóż dłonie razem jak w pozycji modlitewnej i spójrz w górę.
 • Weź głęboki oddech, zrelaksuj się i powtórz czynność po przeciwnej stronie.
 • Wykonaj 10 do 12 powtórzeń.

4. Pozycja szczypiec

Mówi się, że ta asana jest jedną z najlepszych opcji, jeśli chodzi o pozycje jogi na schudnięcie, zwłaszcza gdy celem jest walka z tłuszczem brzusznym. Jest bardzo łatwy do wykonania, chociaż wymaga pewnej wytrzymałości fizycznej i elastyczności.

 • Usiądź na macie, wyprostuj plecy i wyprostuj nogi przed sobą.
 • Zrób wydech i pochyl ciało do przodu, próbując dotknąć czubkami palców stóp dłońmi.
 • Staraj się chwycić palce u nóg i oprzyj czoło na łydkach lub na kolanach.
 • Utrzymaj pozycję przez 10 sekund i odpocznij.
 • Spróbuj wykonać od 8 do 10 powtórzeń.

5. Pozycje jogi na schudnięcie: łuk

Pozycje jogi na schudnięcie.

Aby zakończyć tę prostą serię ćwiczeń jogi na odchudzanie, możesz wybrać klasyczną pozę łuku. Jest to aktywność na zwiększenie gibkości i koncentracji, która pozwala wzmocnić pośladki. Ponadto zapewnia większą stabilność kręgosłupa oraz zmniejsza bóle i dolegliwości.

 • Połóż się na macie opierając się na brzuchu i unieś nogi do tyłu, zgięte w kolanach.
 • Spróbuj unieść nogi jak najwyżej, aby uformować łuk.
 • Podnieś również górną część ciała i patrz prosto przed siebie.
 • Wyciągnij ręce do tyłu i spróbuj złapać nogi rękami.
 • Zrób głęboki wdech i wydech i przytrzymaj pozycję przez co najmniej 10 sekund.
 • Odpocznij i wykonaj pięć powtórzeń.

Pozycje jogi na schudnięcie dają efekty, jeśli utrzymujesz zdrowe nawyki

Jak wyjaśniono powyżej, w celu utraty wagi, oprócz jogi konieczne jest również wykonywanie innych ćwiczeń, aby stymulować mięśnie na różne sposoby. Niezbędne jest ponadto połączenie ćwiczeń ze zdrowym stylem życia.

Jeśli szukasz sposobu na schudnięcie, ale jeszcze nie ćwiczysz, możesz wybrać te interesujące pozycje jogi. Chociaż na początku ich opanowanie jest trochę żmudne, stopniowo zwiększysz swoją elastyczność i wytrzymałość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.