Wymioty z krwią: co może je powodować?

Istnieje wiele przyczyn wymiotów z krwią. Jeśli do nich dojdzie, zwróć uwagę na inne objawy, ponieważ stan może wymagać natychmiastowej uwagi.
Wymioty z krwią: co może je powodować?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2023

Wymioty z krwią mogą wystraszyć, ale nie zawsze oznaczają coś poważnego. Objaw ten, którego fachowa nazwa to wymioty krwawe (haematemesis), polega na cofaniu się krwi, czasem zmieszanej z treścią żołądka.

W najcięższych przypadkach krwawe wymioty wskazują na krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Obejmuje on jamę ustną, przełyk, żołądek i górną część jelita cienkiego. Jednak czasami objaw pojawia się, ponieważ doszło do połknięcia krwi po krwotoku z nosa lub w wyniku m.in. gwałtownego kaszlu.

Wymioty z krwią stanowią sygnał alarmowy, zwłaszcza gdy osoba wymiotuje dużo krwi i jeśli towarzyszą jej zawroty głowy podczas wstawania lub trudności w oddychaniu. W takich przypadkach chodzi o nagły wypadek medyczny.

Co powoduje krwawe wymioty?

Jelito.
Krwawe wymioty zwykle występują w przypadku krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, chociaż krew może również pochodzić z innych obszarów ciała.

Istnieje wiele przyczyn wymiotów z krwią. W rzeczywistości czasami krew nie pochodzi z żołądka, ale z zębów, gardła lub ust. Ponadto, gdy z jakiegoś powodu  dojdzie do połknięcia krwi, zwykle organizm ją zwraca.

Objaw ten pojawia się również w przypadku połknięcia ciała obcego lub w wyniku podrażnienia lub rozerwania przełyku. Może się to zdarzyć po gwałtownym kaszlu lub przewlekłych wymiotach. Inne możliwe przyczyny to:

 • Wrzód przełyku, żołądka lub pierwszego odcinka jelita cienkiego
 • Zapalenie błony śluzowej żołądka
 • Zaburzenia krzepnięcia
 • Zapalenie trzustki
 • Skutki uboczne aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych
 • Marskość lub alkoholowe zapalenie wątroby
 • Guzy w jamie ustnej, gardle, przełyku lub żołądku
 • Rak przełyku lub trzustki

Jakie inne objawy mogą wystąpić?

Wymiotom krwi zwykle towarzyszą inne objawy, takie jak nudności, złe samopoczucie i ból brzucha. Możliwe są również jednoczesne wymioty treści żołądkowej.

Czasami pojawiają się inne objawy, które uważa się za wskaźniki nagłego przypadku wymagającego natychmiastowej interwencji medycznej. Wśród nich amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna odnotowuje, co następuje:

 • Zawroty głowy
 • Dezorientacja
 • Półomdlały
 • Silny ból brzucha
 • Rozmazany obraz
 • Przyspieszone tętno
 • Zimna lub lepka skóra
 • Zmiany w oddychaniu
 • Wymioty krwią po urazie

Jak się diagnozuje wymioty z krwią?

Ponieważ krwawe wymioty mogą wystąpić z wielu powodów, diagnoza może wymagać kilku badań. Najczęściej zaczyna się od badania fizykalnego i dokładnego wywiadu.

Jeśli lekarz uzna to za stosowne, zleci wykonanie jednego lub kilku badań obrazowych w celu obserwacji stanu przewodu pokarmowego. W ramach procesu diagnostycznego najczęściej wykonuje się następujące badania:

 • Endoskopia
 • Badanie rentgenowskie
 • USG
 • Rezonans magnetyczny
 • Tomografia komputerowa

Ponadto często wykonuje się badanie krwi lub pełną morfologię krwi. To pomaga ustalić, ile stracił krwi pacjent. Na tej podstawie można przeprowadzić inne testy. W niektórych przypadkach wykonuje się biopsję.

Wymioty z krwią: jakie są sposoby leczenia?

Jeśli wymioty były bardzo obfite, może być konieczna transfuzja krwi i podanie płynów w celu nawodnienia organizmu. Obie procedury przeprowadza się są dożylnie.

Najczęściej lekarz przepisuje pewne leki zapobiegające wymiotom, zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego lub leczące wrzód, jeśli taki występuje. Jeśli podejrzewa się poważniejszy stan, sprawa najprawdopodobniej zostanie skierowana do specjalisty.

W najcięższych przypadkach krwawe wymioty są oznaką krwawiącego wrzodu, urazu przewodu pokarmowego lub perforacji żołądka lub jelita. W takim przypadku leczeniem, które należy zastosować, jest zwykle operacja w nagłych wypadkach.

Zalecenia i środki zapobiegawcze

Kobieta gotująca.
Zdrowa dieta pomaga zapobiegać problemom, takim jak wrzody, które mogą prowadzić do krwawych wymiotów.

Najlepszym sposobem na uniknięcie epizodu krwawych wymiotów jest dbanie o zdrowie przewodu pokarmowego. Osiąga się to dzięki odpowiedniej diecie i zdrowym nawykom. Niektóre pokarmy zwiększają kwasowość żołądka i generują większe ryzyko zapalenia błony śluzowej żołądka i innych problemów.

Wśród pokarmów, które należy spożywać z umiarem, są pikantne potrawy. Również wszystko, co zawiera kofeinę, w tym kawa bezkofeinowa i czekolada. Z drugiej strony dobrze jest ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, tłuszczów zwierzęcych i produktów z białej mąki.

Alkohol jest jedną z substancji o największym potencjale podrażnienia przewodu pokarmowego. Jego nadmierne i długotrwałe spożywanie może spowodować poważne uszkodzenie żołądka i jelit. Drażniący jest również tytoń, a także m.in. aspiryna i ibuprofen.

Dbanie o ogólny stan zdrowia zapobiegnie krwawym wymiotom

Stres to kolejny czynnik, który może wpływać na zdrowie przewodu pokarmowego. Najlepiej szukać mechanizmów, które go kontrolują. Jednym z najlepszych sposobów są regularne ćwiczenia, które chronią zdrowie fizyczne i psychiczne.

Ponadto ważne jest, aby dbać o dobrą higienę żywności. To pozwoli zapobiegać infekcjom bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym. Powinieneś też jeść powoli, dobrze przeżuwać jedzenie i zachować spokój umysłu. Spożywanie probiotyków jest również wysoce zalecane.

Podsumowując, aby utrzymać dobry stan układu trawiennego, należy dbać o ogólny stan zdrowia poprzez stosowanie zrównoważonej i zdrowej diety, regularne ćwiczenia fizyczne i unikanie substancji, które mogą powodować długotrwałe uszkodzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.