6 wskazówek, jak przezwyciężyć niewierność

Niewierność jest trudną i bardzo bolesną sytuacją, ale można ją przezwyciężyć, nawet jeśli wynik poprowadzi ciebie i twojego partnera różnymi ścieżkami.
6 wskazówek, jak przezwyciężyć niewierność

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wyzwanie, by przezwyciężyć niewierność to jedna z najbardziej skomplikowanych sytuacji, przez jakie może przejść para. Okoliczność, w której zaufanie pokładane w drugiej osobie zostało zerwane. Wiele osób dopuszcza się niewierności, ponieważ leży to w ich sposobie bycia. Inni nie są w stanie być szczerzy wobec partnera, aby wyrazić potrzebę posiadania otwartego związku. Tak czy inaczej, tym, kto cierpi, jest osoba, która była wierna i zawiodła się.

Niestety niewierność jest obecnie na porządku dziennym. Kilka badań twierdzi, że około 30% populacji dopuściło się niewierności wobec swojego partnera, i dotyczy to zarówno od mężczyzn, jak i kobiet. Warto też wspomnieć, że definicja niewierności nie jest taka sama dla wszystkich i jest wiele osób, które nie ograniczają się do kontaktu fizycznego. W każdym razie wiąże się to z zerwaniem wcześniejszej umowy, która niszczy zaufanie i zagraża stabilności pary.

Jak przezwyciężyć niewierność partnera

Niewierność często powoduje wielkie cierpienie; nie tylko z powodu doznanego poczucia zdrady, ale także dlatego, że budzi różne lęki. Strach przed byciem niewystarczająco dobrym dla naszego partnera, strach przed porzuceniem i zerwaniem oraz późniejszą sytuacją samotności…

Chociaż cierpimy w takiej sytuacji, dużym problemem jest to, jak najlepiej poradzić sobie i przezwyciężyć niewierność. Nie jesteśmy na to przygotowani, nikt nas nie nauczył, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Dzisiaj odkryjemy kilka sposobów na pokonanie niewierności, aby jak najszybciej złagodzić ból emocjonalny. Ponieważ nie trzeba już dłużej dłubać w ranie.

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać czerwone flagi w związku

1. Nigdy nie ukrywaj bólu

Kiedy w relacji pojawia się niewierność, konieczna jest komunikacja, a ponadto konieczne jest, aby osoba niewierna była zawsze szczera. W waszym związku zabrakło już prawdy, więc teraz nie wypada już kłamać. Nawet jeśli czujesz ból, będziesz chcieć odpowiedzi, będziesz zadawać pytania, nawet jeśli to ci nie pomoże. Po prostu nie rób tego, co robi wielu ludzi: nie ukrywaj bólu, ignorując go.

Powiedzenie „co z oczu to z serca” wcale nie jest właściwe. Żadnego udawania, ignorowania, żadnego pozowania, że nic się nie wydarzyło. Twój ból pojawi się w najbardziej nieoczekiwanym momencie, bez względu na to, jak bardzo go zakryjesz. Będziesz tylko opóźniać to, co nieuniknione. Teraz jest czas na podejmowanie decyzji, nawet jeśli to boli.

2. Trzeba być szczerym w związku

niewierny pareja

Niektórym parom udaje się kontynuować związek po akcie niewierności, ale nie wszystkie relacje są takie same. Kiedy ktoś złamał istniejące zaufanie, należy zadać sobie kilka pytań. Czy będziesz w stanie wybaczyć coś takiego? Czy będziesz mogła dalej spać obok tej osoby? Bądź ze sobą szczera, ponieważ jest wiele osób, które odpowiadają „tak” na te pytania, a potem nie ustają w codziennych wyrzutach wobec partnera.

Może chwilowa separacja pomoże ci doprecyzować twoje myśli, zobaczyć wszystko z dystansu. Być może, jeśli niewierność była błędem, nie jest to dla ciebie takie ważne. Ale jeśli był to podwójny związek, być może będziesz musiała podjąć działanie. Jedną z możliwości, którą możesz rozważyć, jeśli stanie się to dla Ciebie zbyt ciężkie, jest terapia par. Opcja sprawdza się, o ile nie ma wzajemnych oskarżeń, nie ma nienawiści. Tylko miłość i pragnienie pojednania.

3. Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz kontynuować związek

Jeśli myślisz o próbie wybaczenia i kontynuowaniu związku, ważne jest, abyś zadała sobie pytanie, dlaczego chcesz to zrobić. Czy motywuje Cię prawdziwa miłość i chęć odbudowania więzi? A może wręcz przeciwnie, czy twoja decyzja jest odpowiedzią na zależność ekonomiczną lub emocjonalną, strach przed samotnością lub troskę o to, co ludzie powiedzą?

W tym drugim przypadku, być może bardziej korzystne byłoby szukanie pomocy w pracy nad sobą i rozwiązywaniu tych lęków i konfliktów, niż dalsze pozostawanie w związku, który wyrządza więcej szkody niż pożytku.

4. Porzuć postawę ofiary i przyjmij postawę proaktywną

mujer-dolor-por-infidelidad

Jest praktycznie nieuniknione, że na początku czujesz się zdradzona i żądasz wyjaśnień, skruchy i zadośćuczynienia od partnera. Ale ta pozycja nie może być utrzymywana w nieskończoność. W pewnym momencie konieczne jest porzucenie bycia ofiarą i skupienie się na podejmowaniu decyzji, proponowaniu rozwiązań oraz ustalaniu środków i warunków. Na przykład możesz rozważyć potrzebę zerwania wszelkich kontaktów z osobą trzecią, jeśli zamierzasz kontynuować związek.

Podobnie, kiedy przestaniesz postrzegać siebie jako ofiarę, ważne jest, aby przestać etykietować drugą osobę jako niewierną. Ta etykieta może prowadzić do wyrzutów i utrwalania nieufności i może sprawić, że twój partner straci motywację do prób poprawy.

5. Życie istnieje nawet bez Twojego partnera

Niewierność łamie nas od środka i wydaje się, że świat wali się na nas. Myślimy, że nigdy nie przezwyciężymy tego wielkiego rozczarowania, ale wiesz co? Nie masz racji. Ta sytuacja to tylko kolejny etap, bardzo trudny, to prawda, ale możesz wyjść z niego silniejsza, jeśli potraktujesz go we właściwy sposób. Miłość będzie głównym bodźcem, który sprawi, że będziesz chciała rozwiązać tę sytuację i znowu iść razem ramię w ramię.

Jeśli jednak widzisz, że nie ma rozwiązania lub nawet nie chcesz go szukać, na końcu tunelu jest światełko. Życie nie kończy się na twoim partnerze, przed Tobą jeszcze długa droga, wielu ludzi do poznania i wiele doświadczeń do przeżycia. Musisz tylko wyjść ze strefy komfortu.

6. Nigdy nie płać tą samą monetą

umysł

Są ludzie, którzy wierzą, że poczują się lepiej, jeśli sprawią, że druga osoba będzie cierpieć tak samo jak oni. Dlatego starają się wyrządzić te same szkody. Może wybaczasz swojemu partnerowi tylko po to, by być niewiernym i pokazać mu, jak to jest. Może, jak tylko partner zakończy swój związek, zaczniesz spotykać się z kimś, aby wzbudzić w nim zazdrość lub uświadomić mu, że ci na nim nie zależy.

Czy zdajesz sobie sprawę z pozycji, którą zajmujesz, działając w ten sposób? Nie poczujesz się lepiej, a poza tym może to w ogóle nie wpłynąć na osobę, która była twoim partnerem. Starasz się działać w sposób, który nie uszczęśliwi Cię, nie przyniesie Ci niczego dobrego, a dodatkowo zaakcentuje odczuwany ból.

Płacz, rozmawiaj, wychodź z przyjaciółmi, opieraj się na tych wszystkich, którzy Cię kochają, zrzucaj swój ciężar, ale nie rób rzeczy, których możesz żałować. Możesz przezwyciężyć niewierność, nawet jeśli przeżywasz ją z dużo większą intensywnością. Nie tarzaj się w swoim bólu, wyczekuj i bądź szczęśliwa. Niewierność to tylko kolejne doświadczenie, z którego możesz się wiele uczyć, niezależnie od wyniku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Camacho, J. “Fidelidad e infidelidad en las relaciones de pareja.” Buenos Aires (2004).
  • Muñiz, Sánchez, and Mónica Parada. Recursos utilizados en la relación de pareja que ayudan a superar la crisis producida por infidelidad. BS thesis. Universidad de la Sabana, 2012.
  • Ontaneda Puente, María Carolina. Factores que facilitan que una pareja pueda superar una infidelidad. BS thesis. Quito: USFQ, 2016, 2016.
  • Varela, M. (2014). Estudio sobre infidelidad en la pareja: Análisis de contenido de la literatura. Alternativas en Psicología, 30, 36–49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.