Jak rozpoznać sygnały alarmowe w związku?

Rozpoznawanie czerwonych flag na początku związku pomoże nam uniknąć przyszłych konfliktów, niepowodzeń i emocjonalnych ran. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Jak rozpoznać sygnały alarmowe w związku?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy wchodzimy w nowy związek, nieuchronnie analizujemy drugą osobę, aby ocenić, czy i w jaki sposób do siebie pasujemy. Porównujemy z naszymi oczekiwaniami mocne i słabe strony partnera, jego gusta, zainteresowania i ideały. Ten proces jest niezbędny, ponieważ pozwala nam zidentyfikować sygnały alarmowe, które mogą sprawić, że związek stanie się absolutnym koszmarem.

Sygnały alarmowe wyrażane jako “czerwone flagi” to termin, który stał się ostatnio popularny w sieciach społecznościowych, w szczególności wśród młodych ludzi. Wskazuje jednak na coś, na co zawsze zwracaliśmy uwagę: aspekty niepodlegające negocjacjom lub czerwone linie, których nie można przekroczyć, jeśli chcemy, aby związek był udany.

Czym są sygnały alarmowe?

Errores más comunes al entablar una conversación.
Zwracanie uwagi na czerwone flagi pozwala nam wydostać się z potencjalnie szkodliwych dla nas związków.

Czerwone flagi to właśnie sygnały alarmowe. Znaki ostrzegawcze, które zwracają naszą uwagę na szkodliwe lub niezgodne zachowanie lub opinię innej osoby .

Mogą być różne rodzaje takich sygnałów. Niektóre są ogólne i dotyczą każdego rodzaju relacji. Na przykład mogą obejmować brak szacunku, znęcanie się fizyczne lub werbalne, manipulację, unieważnianie uczuć itp.

Jednak inne konkretnie wiążą się z tym, czego każdy z nas szuka w więzi emocjonalnej. Odnoszą się do istnienia lub braku wspólnego projektu, podobnych ideałów lub zgodnego stylu życia. Na przykład z tym, że jedna osoba chce założyć rodzinę, a druga nie chce mieć dzieci.

Ostatecznie początek związku zawsze wiąże się z procesem dostosowania i negocjacji, w którym obie osoby mogą się do siebie dopasować. Są jednak pewne punkty, w których nie można się poddać, ponieważ są one sprzeczne z istotą naszego jestestwa.

To jest niebezpieczeństwo, przed którym ostrzegają nas właśnie czerwone flagi.

Dlaczego ważne jest, aby zidentyfikować sygnały alarmowe na czas?

Nie da się dogłębnie poznać drugiego człowieka w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Jednak ważne jest, aby wcześnie wyjaśnić te kluczowe punkty, aby uniknąć przyszłych wpadek.

Czasami dopiero, gdy związek jest już zaawansowany, ujawniają się pewne niezgodności, ponieważ wszyscy staramy się pokazać z jak najlepszej strony na początku relacji. Sam proces zakochiwania się może nas zaślepić na te czerwone flagi.

Mimo to, o ile to możliwe, powinniśmy je zidentyfikować wcześnie z następujących powodów:

  • O wiele bardziej pomocne i mniej szkodliwe jest wybieranie osób, które są z nami zgodne od samego początku, niż próba ich późniejszej zmiany. Jeśli nie zidentyfikujemy czerwonych flag na czas lub je zignorujemy, konflikty i kłótnie będą prawdopodobnie stałym elementem codziennego życia pary, a tym samym będą generować negatywną dynamikę, która może z czasem eskalować.
  • Niezadowolenie, brak poczucia szczęścia i frustracja są prawie gwarantowane, jeśli nie zidentyfikujemy problemów na czas. Życie i dzielenie się naszym życiem z lekceważącymi, manipulującymi ludźmi lub po prostu tymi, którzy bardzo się od nas różnią, wypełni nasze codzienne życie cierpieniem i goryczą. Emocjonalne wyczerpanie będzie znaczące.
  • Ponadto będziemy zmuszeni opuścić związek, aby na dłuższą metę chronić naszą integralność i szczęście. Jednak ten krok będzie znacznie trudniejszy po latach wspólnego mieszkania, budowania i dzielenia się, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą dzieci. Dlatego lepiej jest od początku rozpoznać i zaakceptować, że najlepiej nie wchodzić w tę relację.
  • Niezadowalające lub bolesne relacje mogą powodować psychologiczne i emocjonalne rany, które będą trudne do wyleczenia. Złe traktowanie, ciągła niewierność, a nawet obojętność mogą spowodować poważne szkody w poczuciu własnej wartości, które nie tylko ograniczą nas w przyszłych relacjach, ale będą wymagały od nas osobistej pracy w celu uzdrowienia.

Jak rozpoznać sygnały alarmowe w związku

5 señales de posible violencia en las parejas adolescentes.
Dyskomfort i niezadowolenie w związku mogą stanowić alarmowe sygnały ostrzegawcze.

Wczesne rozpoznanie czerwonych flag może nie być łatwe. Dlatego przeanalizujemy niektóre aspekty, którym powinniśmy się przyjrzeć, aby je rozpoznać i odpowiednio postępować.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

Czujesz, że musisz zrezygnować z tego, kim jesteś

Odkąd spotkałeś tę osobę, zacząłeś porzucać swoje hobby, zainteresowania i pasje, aby dostosować się do innych. Musiałeś zmienić swoje ideały lub zrezygnować z rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Krótko mówiąc, czujesz się zmuszony do udawania, aby dopasować się do drugiej osoby.

Stałeś się społecznie odizolowany

Przestałeś spędzać czas z naszą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Twoje życie coraz bardziej sprowadza się do relacji z partnerem. Możesz mieć wrażenie, że robisz to dobrowolnie, ale prawdopodobnie jest to spowodowane subtelną manipulacją.

Możesz odizolować się od innych, aby uniknąć dramatu lub wrogich lub obojętnych postaw ze strony partnera, które pojawiają się, gdy chcesz się udzielać towarzysko.

Czujesz się unieważniony, źle traktowany lub niezadowolony

Pamiętaj, że Twoje emocje są zawsze aktualne i masz prawo je odczuwać, wyrażać i otrzymywać empatię od partnera. Stajesz w obliczu znaczącej czerwonej flagi, jeśli twój partner oskarży cię o dramatyczność, przesadę lub szaleństwo, gdy ujawniasz niezadowolenie lub sprzeciw.

Nawet jeśli nie jest to tak jasne i widoczne, powinieneś zwrócić na to uwagę, jeśli ogólnie czujesz niezadowolenie w związku. Analiza tego, co jest nie tak, to pierwszy krok, by zadbać o siebie.

Kłamiesz na temat swojego związku

Nasi bliscy znają nas głęboko i kochają, więc nie wahają się dać nam znać, gdy wyczują, że coś nas boli.

Nie zapominajmy o tym, jeśli musimy ukrywać pewne aspekty związku przed naszymi bliskimi w obawie, że będą nas krytykować lub nakłaniać do opuszczenia naszego partnera.

Patrzysz w przyszłość ze strachem zamiast podekscytowania

Ostatecznie jedną z najważniejszych czerwonych flag jest postrzeganie przyszłości związku ze strachem, smutkiem lub beznadziejnością. Wspólne tworzenie życia powinno generować nadzieję i spokój. Powinno dawać nam poczucie, że jesteśmy we właściwym miejscu.

Jeśli postrzegamy przyszłość jako ciągłą walkę lub rezygnację, jasne jest, że coś jest nie tak.

Sygnały alarmowe pomagają nam reagować na czas

Kiedy wykryjemy czerwoną flagę, naszym pierwszym impulsem jest zwykle próba jej naprawienia. Może nam się wydawać, że sprawa nie jest aż tak duża i poważna. Łudzimy się, że można zbliżyć się do siebie, albo że nie powinniśmy być tak wymagający. Tak więc idziemy dalej, aż sytuacja stanie się nie do zniesienia.

Jednak jeśli chodzi o aspekty niepodlegające negocjacjom, najlepszą decyzją jest wcześniejsze opuszczenie związku. Pozostawanie w relacji z niekompatybilną osobą prędzej czy później doprowadzi do nieszczęścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meyer, J. P., & Pepper, S. (1977). Need compatibility and marital adjustment in young married couples. Journal of Personality and Social Psychology35(5), 331.
  • Fernández, C., Pérez, M., & Hidalgo, N. (2020). Estrés postraumático complejo en mujeres supervivientes de violencia de género: un objetivo para la intervención psicosocial. ENCUENTROS, 137.
  • Crawford, D. W., Houts, R. M., Huston, T. L., & George, L. J. (2002). Compatibility, leisure, and satisfaction in marital relationships. Journal of Marriage and Family64(2), 433-449.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.