Ghosting: jak go przezwyciężyć i powody, aby go unikać
Sieci społecznościowe otworzyły szeroki wachlarz możliwości nawiązywania relacji przez Internet. To, pomimo wielu zalet, sprawia, że ghosting staje się coraz częstszy, zjawisko, którego prawdopodobnie stałaś / stałeś się ofiarą, a nawet sama go stosowałaś.
Wyobraź sobie następującą sytuację: wirtualnie spotykasz nową osobę, rozmowa płynie, a nawet masz kilka randek. Wydaje się, że wszystko idzie idealnie, ale nagle pewnego dnia ta osoba znika.
Nie czyta Twoich wiadomości, nie odpowiada na Twoje telefony i blokuje dostęp do wszystkich swoich profili. Nigdy więcej nie usłyszysz ani nie otrzymasz nic od tej osoby. To jest właśnie ghosting: zerwanie kontaktu bez udzielenia wyjaśnień, nie pozostawiając drugiej osobie możliwości zareagowania.
Jakie konsekwencje może generować ghosting?
Wraz z pojawieniem się Internetu zmienił się sposób nawiązywania relacji. Mnożą się płynne relacje, a empatia wobec innych znacznie spadła.
Dziś wiele osób zupełnie już nie myśli o tym, że takie postępowanie ma ogromny wpływ na uczucia innych. Całkowicie lekceważy się też odpowiedzialność uczuciową. Jednak zachowania takie jak ghosting mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje.
Ci, w których uderza ghosting, mogą doznać ogromnego uszczerbku na swojej samoocenie, poczuć wstyd, upokorzenie i odrzucenie. Ponadto mogą przeżywać rozstanie dłużej i w bardziej skomplikowany sposób niż zwykle, ponieważ pozbawia się możliwości normalnego zakończenia związku.
Może to prowadzić do poważnych problemów z zaufaniem w przyszłych relacjach.
Z drugiej strony ci, którzy praktykują ghosting, mogą również doświadczać konsekwencji swojego zachowania. Przede wszystkim poczucie winy i wyrzuty sumienia z powodu zranienia drugiej osoby, z którą łączyła ich więź.
Ale także wstyd i dyskomfort związany z brakiem wiedzy, jak stawić czoła skomplikowanym sytuacjom społecznym i jak je rozwiązać.
Dowiedz się więcej również na ten temat: 4 oznaki uzależnienia od zakupów
Jak można pokonać ghosting?
Możliwe, że jeśli jeszcze ci się to nie przydarzyło, w pewnym momencie przyjdzie ci zmierzyć się z ghostingiem. Z tego powodu oferujemy kilka wskazówek, jak przezwyciężyć to doświadczenie i zapobiec jego konsekwencjom.
Zaakceptuj to, co się stało
Bardzo częstą początkową reakcją, gdy druga osoba znika, jest myśl, że coś się jej stało i dlatego nie odpowiada. Może to prowadzić do uporczywego poszukiwania jej lub próby skontaktowania się z nią. Wobec braku żadnej odpowiedzi, dodatkowo szkodzi to poczuciu własnej wartości.
Ważne jest, aby zaakceptować to, co się stało. Najlepiej założyć, że druga osoba postanowiła nie mieć więcej kontaktu. Ale dodatkowo trzeba zaakceptować, że jest to bolesna sytuacja, uznać smutek, rozczarowanie lub złość, które wywołuje ghosting.
Uważaj na przypisywanie przyczyn
Kiedy dana osoba jest ofiarą ghostingu, często obwinia się za to, co się stało. W związku z tym może interpretować, że jej sympatia przerwała kontakt, ponieważ popełniła błąd lub dlatego, że nie jest wystarczająco interesująca lub atrakcyjna.
Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, pamiętaj, że działania innych ludzi mówią o nich, a nie o tobie. W tym przypadku prawdopodobnie odzwierciedlają brak asertywności lub lęk przed konfliktem.
Z drugiej strony można popełnić duży błąd wierząc, że jeśli zdarzyło się to raz, to powtórzy się w przyszłości w nowych związkach. Jeśli pamiętasz, że jest to odosobnione i pojedyncze wydarzenie, łatwiej i z mniejszą nieufnością stawisz czoła przyszłym interakcjom.
Patrz naprzód
Chociaż jest to związek o krótkiej historii i pomimo tego, że nawiązaliście go przez Internet, jego utrata może być równie bolesna.
Dlatego po zmierzeniu się z ghostingiem, możesz potrzebować trochę czasu na przepracowanie żalu po stracie. Skoncentrowanie się na sobie, swoich zainteresowaniach i celach może być przez jakiś czas bardziej wskazane niż rozpoczęcie poszukiwania nowego związku.
Przede wszystkim staraj się zadbać o swój wewnętrzny dialog. Kiedy osoba, na której Ci zależy, znika, umysł wypełnia się pytaniami, które wymagają odpowiedzi. Często popadamy w ruminacje i powtarzamy myśli typu: dlaczego odszedł, dlaczego mi się to przydarzyło, co mogło się stać?
Prawdopodobnie nigdy nie otrzymasz odpowiedzi na te pytania. Pamiętaj więc przede wszystkim, ze twoje zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż próba zrozumienia motywów innych ludzi. Dlatego staraj się skupić na swojej teraźniejszości i przyszłości i zostaw przeszłość za sobą.
Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Praca zdalna – jak wpływa na twoje zdrowie?
Dlaczego ghosting nie jest dobrą metodą na zerwanie?
Jeśli w jakimkolwiek momencie przyjdzie ci do głowy, by zastosować ghosting aby z kimś zerwać, pomyśl najpierw o konsekwencjach. Możliwe, że boisz się konfliktu lub chcesz uniknąć niewygodnej sytuacji, w której druga osoba wpada w złość lub smutek.
Jeśli jednak znikniesz bez wyjaśnienia, możesz spowodować znaczne szkody emocjonalne. Jest nawet bardzo możliwe, że ty również będziesz cierpieć z powodu tej decyzji. Z tego samego powodu staraj się okazywać empatię i zakończyć relację w sposób asertywny.
Unikaj ghostingu dla twojego zdrowia psychicznego
Łatwo popaść w bezwładność nowego typu relacji, które mają swoje źródło w internecie. Jednak dbanie o swoją przestrzeń psychiczną i zdrowie emocjonalne (a także innych) musi być priorytetem.
Dlatego pracuj nad sobą, nad swoimi lękami i niepewnością i nad swoimi umiejętnościami społecznymi. Wzmacniaj swoje wartości, abyś nie musiał / musiała uciekać się do ghostingu. Silne zasady i wartości pomogą ci przezwyciężyć tę pokusę i w konsekwencji wzmocnisz się na wypadek, gdyby ghosting uderzył kiedyś w Ciebie.
Pamiętaj, że to Ty tworzysz największą sieć bezpieczeństwa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- LeFebvre, L. E., Allen, M., Rasner, R. D., Garstad, S., Wilms, A., & Parrish, C. Ghosting in Emerging Adults’ Romantic Relationships: The Digital Dissolution Disappearance Strategy.
- Pinzón Salcedo, E. R. (2020). El Ghosting como fenómeno de ruptura virtual en relaciones de pareja.
- Verdés Bertolín, N. (2020). Enamorarse en el enjambre digital: relaciones virtuales y aplicaciones de citas.