Odrzucenie w miłości - jak je przetrwać?

Nie możesz pozwolić, by zawód miłosny pogrążył Cię w bezdennej rozpaczy. Choć może Ci się to wydawać niezwykle trudne, powinnaś postarać się złapać dystans do tego co się stało i wykorzystać to jako cenną naukę. Daj sobie czas na przetrwanie bólu odrzucenia, ale pamiętaj, że z czasem będziesz musiała po prostu zostawić to za sobą.
Odrzucenie w miłości - jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Być może miałaś to wielkie szczęście i nie spotkał Cię nigdy zawód ani odrzucenie w miłości. Musisz jednak wiedzieć, że spotyka to większość z nas, odrzucenie jest znacznie powszechniejszym problemem, niż Ci się wydaje.

Naturalną reakcją na odrzucenie w miłości jest ból, cierpienie, niepokój i ogólnie bardzo złe samopoczucie. Jeżeli przechodząc przez ten bolesny problem nie działamy z rozwagą, może na tym bardzo poważnie ucierpieć nasze poczucie wartości. I – choć często nie da się tego uniknąć – nikt z nas nie lubi być odrzucany.

Choć być może wiemy o tym dużo w teorii, praktyka to już inna sprawa. Okazuje się ona znacznie trudniejsza, niż się spodziewamy. Dlatego warto przygotować się nieco na taką sytuację, gdyż w pewnym momencie może się ona przydarzyć każdemu z nas.

Z tego też powodu dzisiejszy artykuł poświęcimy tematowi emocjonalnemu: Jak przetrwać odrzucenie w miłości?

1. Odrzucenie – Naprawdę chciałam być z tym człowiekiem?

Czasem chcemy być sami, to całkiem naturalne. Bywa jednak, że poszukujemy tej wyjątkowej osoby, która będzie nam towarzyszyć w naszej drodze. Trzeba o tym pamiętać, gdy przechodzimy odrzucenie w miłości.

Odrzucenie w miłości - powszechny problem

Zastanów się jednak: Naprawdę chciałaś być z tym człowiekiem? A może była to po prostu irracjonalna, przelotna potrzeba?

Choć może się to wydawać trudne do pojęcia, każda nieszczęśliwa miłość i każde odrzucenie w miłości możesz wykorzystać jako coś, co Cię czegoś nauczy i wzmocni. Uświadamia nam czy to, co sobie wyobrażałyśmy, rzeczywiście było prawdą, czy może tylko naszą iluzją.

Wykorzystaj odrzucenie, jakie przechodzisz, by zastanowić się na poważnie, czy pragnienie bycia z tym człowiekiem było autentyczne.

2. Każde odrzucenie stwarza możliwości

Pomyśl o tym w ten sposób: za każdym błędem idzie jakaś nauka. Idąc tym tokiem myślenia, każde odrzucenie miłosne stwarza dla Ciebie nowe możliwości. Tak właśnie powinniśmy na to patrzeć, żeby przejść przez ten trudny etap z podniesioną głową.

Pojawiające się znienacka odrzucenie miłosne może stanowić dla nas swoisty trening nauki radzenia sobie ze swoimi emocjami. Oczywiście, nie jest to przyjemna sytuacja, ale właśnie wtedy mamy możliwość nauczyć się najwięcej.

Dlatego właśnie naucz się postrzegać odrzucenie i zawody miłosne jako możliwość wzmocnienia człowieka, którym jesteś, jako możliwość emocjonalnego podbudowania się.

Nie zapomnij też, że z każdej trudnej sytuacji możesz wyciągnąć jakąś wartościową naukę. Jak mówi mądre ukraińskie przysłowie, “każda kałuża odbija niebo”. Pamiętaj o tym, gdy czujesz, że jest naprawdę źle.

3. Postrzeganie czy zwracanie uwagi?

Kiedy przychodzi nam stawić czoła sytuacji, jaką jest odrzucenie miłosne, tak bardzo skupiamy się na naszych negatywnych emocjach, że zapominamy o czymś bardzo ważnym: o zwracaniu uwagi.

Gdyby tylko udało się nam odizolować od bombardujących nas emocji i tego, jak postrzegamy rzeczywistość, ze znacznie większą łatwością dostrzegałybyśmy jak się zachować, by spotykająca nas sytuacja nie była aż tak bolesna.

Kobieta

Można to przyrównać do postrzegania sytuacji tak, jakbyśmy były trzecią osoba w sytuacji. To oczywiste, że na początku będzie trudno. Emocje mają tendencję do zaciemniania jasnego spojrzenia na to, co nas spotyka.

Ale bądź pewna – nie stanie Ci się nic złego, jeżeli spróbujesz to jasne spojrzenie odzyskać.

4. Nie uciekaj od negatywnych emocji

Oczywiście, jeżeli spotka Cię zawód miłosny, nie spodziewasz się deszczu pozytywnych emocji. Ale czy usprawiedliwia to uciekanie od jakichkolwiek emocji – również tych negatywnych? Ucieczka nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli uciekasz od tego, co Cię boli, na zawsze pozostanie to w Twoim umyśle. Dlatego koniecznie musisz nauczyć się akceptować i uznawać istnienie Twoich emocji, nawet jeśli nie byłyby dla Ciebie łatwe czy przyjemne.

Myśl o nich, pozwól sobie na nie. W taki czy inny sposób – wyjdź im naprzeciw! Tylko w taki sposób zdołasz zdrowo przejść przez miłosne odrzucenie.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Twój strach – naucz się z nim mierzyć

5. Zakładanie z góry prowadzi do błędów

Gdy spotyka nas coś negatywnego, z reguły zastanawiamy się, co konkretnie doprowadziło nas do tak trudnej sytuacji. Pamiętaj jednak – tu nie chodzi o pecha, nie popełniłaś też żadnych błędów. Rzeczy się dzieją. Po prostu.

Jeżeli zaczniesz szczegółowo analizować albo coś z góry zakładać, możesz popaść w obsesję i jeszcze więcej czasu zajmie Ci przetrwanie odrzucenia i zawodu miłosnego. Zakładanie z góry ponadto bardzo często prowadzi do błędnych wniosków, zwłaszcza, gdy nie mają one solidnych podstaw.

Nie zakładaj z góry. Po prostu akceptuj. Uznaj rzeczywistość, to najlepsze wyjście.

6. Bądź ostrożna z nawracającymi myślami

Nieraz pewnie w Twoim życiu spotkała Cię sytuacja, w której nie mogłaś przestać myśleć o czymś negatywnym, ponieważ bezustannie wracało to do Twojej głowy. To naturalne, że gdy coś nie ma rozwiązania, chcąc nie chcąc powraca to w Twoich myślach.

Dlatego to takie ważne, żebyś rozpoznała i skutecznie określiła nawracające myśli, które burzą Twój pokój.

Kobieta

Jak już określisz i skutecznie zidentyfikujesz nawracające do Ciebie, uciążliwe myśli, będziesz miała możliwość refleksji nad nimi. Tym samym zwiększysz prawdopodobieństwo tego, że znajdziesz ich rozwiązanie i skutecznie się ich pozbędziesz.

Przetrwać odrzucenie miłosne nigdy nie jest łatwe. Nie będzie też łatwo wprowadzić w czyn podane przez nas w tym artykule rady. Jak już wspomnieliśmy, rzeczywistość bardzo często różni się od teorii. Teraz jednak będziesz przynajmniej przygotowana na to, co zrobić i jak się zachować.

Tak czy inaczej wszystkiemu warto wychodzić naprzeciw, warto mierzyć się z własnymi emocjami i uczyć się z błędów, nieważne jak trudne by się to wydawało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corrales, R. U. Herramientas para incrementar la autoestima: Fortaleciendo el amor hacia mí. Guía de Apoyo Psicológico para Universitarios, 61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.