Nie analizuj miłości, po prostu kochaj!

Kochać nie oznacza wypełniać pustkę pozostawioną przez innych ani uciekać przed samotnością. Kto wchodzi w związek ze strachu przed samotnością, jest egoistą. Kochaj bezwarunkowo – tylko wtedy osiągniesz pełnię szczęścia.

Żaden z nas nie ma obowiązku być panaceum na samotność innych osób. Ten, kto szuka w miłości jedynie sposobu na wyleczenie bolesnych ran czy wypełnienie pozostałej po poprzednim związku pustki, popada w emocjonalny chaos, który sprzyja obniżeniu poczucia własnej wartości.

Uwielbiamy słuchać z ust naszych partnerów zdań typu: „bardzo cię potrzebuję”, „bez ciebie byłbym bardzo samotny”. W rzeczywistości tego typu wyznania nie powinny nas wzruszać, lecz zaalarmować, ponieważ w miłości nie powinno być miejsca na strach przed samotnością i wewnętrzną pustką.

Powinniśmy umieć zaoferować naszemu partnerowi szczere uczucie, bez oczekiwań, że miłość ukoi nasze rozgoryczenie. Istoty ludzkie to nie naczynia, które stale powinny być wypełnione, lecz organizmy żywe, złożone na poziomie emocjonalnym, których jedynym dążeniem w życiu jest szczęście, w samotności lub w związku.

Dziś chcemy zaprosić cię do refleksji na temat strachu przed samotnością, niespełnieniem w życiu oraz bezinteresownej i szczerej miłości między dwiema osobami.

Szczęście w miłości nie oznacza wypełniania pustki po innych

Kiedy człowiek usilnie szuka miłości tylko po to, by uciec w ten sposób przed samotnością, w rzeczywistości popełnia wielki akt egoizmu. Przykry jest fakt, że tego typu zachowania są bardzo powszechne na całym świecie. Przeanalizujmy je!

Samotność odzwierciedleniem osobistej i emocjonalnej niedojrzałości

Kobieta i niebieskie motyle

Niezwykle istotna jest umiejętność rozróżniania poszczególnych rodzajów samotności. Weźmy za przykład ludzi starszych, którzy wcześniej prowadzili aktywne i szczęśliwe życie wraz ze swoimi najbliższymi, a teraz gdy wisi nad nimi widmo starości i nie mogą już sami o siebie zadbać, przenoszą się do domów opieki.

Samotność dotyka wielu osób starszych, szczególnie kiedy tracą swoich małżonków lub w wyniku obojętności swoich własnych dzieci.

Z drugiej strony, nie brakuje osób dla których samotność jest odzwierciedleniem nierozwiniętych zdolności, niedojrzałości emocjonalnej, braku poczucia własnej wartości i niepewności.

Dmuchawiec

  • Nigdy nie powinniśmy się obawiać własnej samotności, jest to bowiem przestrzeń w życiu, dzięki której możemy odkryć samego siebie, bez ingerencji innych w nasze myśli i refleksje. To my sami powinniśmy być w stanie pocieszyć się i zmotywować w chwilach zwątpienia.
  • Kto się boi samotności, nie docenia samego swoich możliwości, nie zna siebie i potrzebuje aprobaty ze strony innych, aby poczuć się dobrze.
  • Ludzie, którzy potrzebują zewnętrznego wsparcia, aby odnaleźć szczęście, często stają się despotyczni i apodyktyczni.
  • Zachowanie takich osób jest infantylne, nastawione na otrzymywanie wyłącznie pozytywnych bodźców, uznania i miłości, jednak bez wzajemności.

Przeczytaj koniecznie: Dojrzałość emocjonalna i życie i idealne

Nie chcę żebyś mnie potrzebował, chcę abyś mnie wybrał

W odniesieniu do związków uczuciowych i miłości należy zrozumieć niektóre terminy, bez których nie można zbudować trwałego szczęścia. We współczesnym społeczeństwie wciąż wielką popularnością cieszy się tzw. miłość romantyczna, będąca obrazem z późnego okresu klasycznego i która zakłada że:

  • Miłość jest przejawem namiętności i potrzeby przynależności do ukochanej osoby.
  • Zazdrość jest odzwierciedleniem gorącego uczucia i dozgonnej miłości, potrzeby kontrolowania ukochanego czy ukochanej, aby na zawsze pozostali przy naszym boku.
  • Kiedy namiętność staje się synonimem miłości, liczą się tylko dwie sprzeczności: „wszystko albo nic”. Nie ma wówczas miejsca na osobistą przestrzeń każdego z partnerów, ponieważ dwie osoby stanowią nierozerwalną jedność.
Pocałunek

Jak możemy zaobserwować, wszystkie powyższe aspekty prowadzą do absolutnej kontroli nad partnerem. Warto więc zastanowić się nad poniższymi kwestiami.

Przeczytaj koniecznie: Jaki partner jest dla ciebie najlepszy?

Potrzeba posiadania partnera, który da nam miłość, nie zawrze jest kluczem do stworzenia udanego związku. To oczywiste, że kiedy kogoś bardzo kochamy, nie wyobrażamy sobie bez niego życia i podświadomie czujemy, że go potrzebujemy. Jednak nigdy ta postawa nie powinna iść w parze z poniższymi sytuacjami.

  • Potrzebuję cię, ponieważ bez ciebie nie będę szczęśliwy. Jeśli mnie zostawisz, moje życie nie będzie miało sensu. Takie zdania są jasną oznaką na to, że nie potrafisz być sam i pokładasz wszystkie swoje osobiste potrzeby w partnerze. W ten sposób podświadomie zmuszasz go do wypełniania swej wewnętrznej pustki.
  • Zamień zdanie potrzebuję cię na: ciebie wybieram. Coś tak prostego jak zmiana jednego słowa potrafi uzdrowić twoją miłość i wnieść więcej szczęścia do związku.
  • Wybranie odpowiedniego partnera oznacza, że osoba dojrzała, szczęśliwa i nie obawiająca się samotności świadomie decyduje się spędzić życie z ukochaną osobą, wspólnie się rozwijać, bez oczekiwań, że partner wypełni naszą wewnętrzną pustkę czy uleczy dawne rany.

Przeczytaj koniecznie: Miłość to nie tylko słowa, ale i czyny

Kilka słów na zakończenie…

Miłość i związki uczuciowe bez wątpienia są skomplikowane i bardzo złożone. Spotykamy się w życiu i poznajemy, kiedy dźwigamy już ze sobą spory bagaż doświadczeń, rozczarowań, żalu i rozmaitych historii naszego życia.

Rozpoczynając każdy nowy związek, powinniśmy potrafić zostawić za sobą przeszłość i nie oglądać się więcej za siebie, gdyż dawne lęki i rozczarowania rzucą ogromny cień na twoją nową miłość. Wybierz partnera z entuzjazmem i potraktuj nowy związek jak czystą kartkę, której treścią będzie tylko to, co od tej pory na niej zapiszesz.

Nigdy nie szukaj związku „na siłę”. Prawdziwa miłość sama przyjdzie to ciebie, kiedy rzeczywiście będziesz na nią gotowy. Jak rozpoznać dobry moment? Kiedy uporasz się ze strachem przed samotnością, odnajdziesz szczęście w samym sobie i po prostu będziesz szczęśliwy.

Tylko dojrzałe emocjonalnie osoby bez goryczy i obaw są w stanie dać partnerowi to, co w nich najlepsze. Jeśli chcesz stworzyć harmonijny związek, pamiętaj, że w prawdziwej miłości nie ma miejsca na strach i egoizm.

WIĘCEJ DLA CIEBIE