Jak odzyskać związek, który się skończył, ale miał przyszłość?

Czy ty i twój partner rozstaliście się, ale nadal się kochacie? Jeśli tak, przeczytaj te wskazówki, aby odzyskać związek, który miał przyszłość.
Jak odzyskać związek, który się skończył, ale miał przyszłość?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Czy nadal coś czujesz do swojego byłego partnera? Odzyskanie związku, który już się skończył, nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak postarać się wrócić, jeśli nadal istnieją uczucia i wierzysz, że związek może mieć przyszłość. Najważniejszą rzeczą jest pewność, że chodzi o miłość i nie robisz tego tylko dla kaprysu.

Ponadto odbudowanie zerwanej więzi to praca, którą należy wykonać przy starannym planowaniu, a nie tylko na fali emocji. Oznacza to uważne rozważenie przeszłości, aby wyciągnąć wnioski z tego, co się wydarzyło i móc działać inaczej. W przeciwnym razie po prostu znowu dojdzie do rozstania.

Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Jak odzyskać związek, który zakończył się bez popełniania tych samych błędów

Musisz dokładnie przemyśleć, czego chcesz, zanim wrócisz do byłego partnera, aby nie popełniać tych samych błędów.

Czasami separacje lub rozpady relacji prowokują nieuchronną potrzebę odzyskania związku w jakikolwiek sposób. Wtedy jedno z partnerów lub oboje mogą podejmować niezdrowe decyzje, które ostatecznie jeszcze bardziej zaszkodzą relacji. Dlatego warto pamiętać o kilku wskazówkach, aby nie popaść w najczęstsze błędy.

1. Dystans zawsze jest zdrowy

Pozostanie na dystans przez jakiś czas to najlepszy sposób na ustalenie, czy naprawdę tęsknicie za sobą. Aby to zrobić dobrze, nie mogą odbywać się spotkania, rozmowy telefoniczne ani wzajemne odwiedzanie sieci społecznościowych. Może to być trudne dla niektórych osób o bardziej intensywnych emocjach, ale jest to bardzo potrzebny i cenny krok.

Brak wiedzy o byłym partnerze pozwala ocenić, czy naprawdę potrzebujesz go w swoim życiu tak bardzo, jak myślisz. W ten sam sposób ta sytuacja pozwala twojemu partnerowi zrobić to samo. Ponadto pozwala również lepiej rozpoznać jego mocne i słabe strony oraz daje trochę czasu na ich zapomnienie.

2. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie generuje pozytywne reakcje

Kobieta skacząca z radości
Szczęście tkwi w środku i ważne jest, aby o tym pamiętać, zanim spróbujesz wrócić do byłego partnera.

Codzienne wstawanie z najlepszą energią i myśl, że wszystko jest jak najlepiej, naprawdę pomaga w takich sytuacjach. Konieczne jest, aby zobaczyć pozytywną stronę każdej sytuacji i zrozumieć, dlaczego doszło do waszego rozstania.

Przyczyny zerwania mogą nadal być obecne, ale wystrzegaj się postrzegania ich jako przeszkody, a raczej jako okazję do nauki i rozwoju. Innymi słowy, powody twojego zerwania to okazje do przekształcenia twoich błędów w coś zdrowego, co możesz włączyć w swoje życie. W rzeczywistości jest to moment, aby pozwolić sobie na zmianę tego, co powodowało problemy w twoim związku.

Jeśli uda ci się zachować pozytywne nastawienie, nie będzie żadnych kłótni, gdy spotkacie się ponownie. Zamiast tego będzie zdrowy dialog. Kiedy nie ma wyrzutów ani winy, celem jest zbudowanie relacji na nowych fundamentach i z większym szczęściem.

Miłość nie jest stracona. Byliście razem w trudnych okolicznościach, co oznacza, że teraz macie możliwość uczenia się i rozwijania się wyciągając z nich wnioski.

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać czerwone flagi w związku

3. Lepsze poznanie siebie daje inną perspektywę

Aby odzyskać związek, musisz być bardzo świadomy tego, co możesz do niego wnieść i co możesz mu zapewnić. Wtedy sam czas rozłąki może również umożliwić lepszą analizę związku.

Bądź ze sobą bardzo szczery co do tego, jaką osobowość przyjąłeś w związku i jak to mogło przyczynić się do rozpadu. Czy była zazdrość, uzależnienie emocjonalne, zbyt duża intensywność, złe nastroje? Czy wpadłeś w rutynę, nie robiąc nic, aby twój partner poczuł się wyjątkowo?

Zanim pomyślisz o kłótniach lub działaniach swojego byłego, musisz najpierw zbadać siebie. Wyobraź sobie, że obserwujesz siebie w poprzednim związku tak, jakbyś oglądał film – neutralnie i z dystansu. Zmień perspektywę i obserwuj siebie z zewnątrz.

Aby odzyskać związek, który miał przyszłość, musisz najpierw odzyskać zdrowe poczucie siebie.
Aby odzyskać związek, który miał przyszłość, musisz najpierw odzyskać zdrowe spojrzenie na siebie.

4. Idź naprzód korzystając z własnego życia towarzyskiego

W tym nowym okresie bycia singlem musisz iść naprzód w swoim życiu osobistym i społecznym. Wychodź na imprezy, baw się z przyjaciółmi i wykonuj czynności, które lubisz najbardziej. Bycie aktywnym generuje dobry nastrój, a to jest naprawdę zaraźliwe.

Jeśli spotkasz gdzieś swojego byłego partnera, to dobry czas, aby się przywitać i pokazać swoje najlepsze usposobienie, by dobrze się bawić. Inni ludzie wysoko cenią pewność siebie – czasami znacznie bardziej niż myślisz!

5. Wróć do kontaktu

Kiedy już poczujesz się silny, pozytywny, i będziesz mieć pewność, że chcesz odzyskać relację, można zainicjować nowy kontakt. Zacznij od rozmowy telefonicznej lub prywatnej wiadomości i poczekaj na odpowiedź. Jednak zawsze rób to bez okazywania nadmiernego niepokoju lub zapału.

Twój były partner powinien zobaczyć osobę, w której się zakochał i przede wszystkim przypomnieć sobie, dlaczego byliście razem. Mając to na uwadze, twoje rozmowy nigdy nie powinny skupiać się na problemie separacji. To już przeszłość i to powinno być jasne dla obojga.

Ponowne rozpoczęcie związku, który się zakończył

Teraz chodzi o rozpoczęcie od zera, o docenienie wszystkiego, co was połączyło (i nadal łączy), a następnie proponowanie rozwiązań poprawiających aspekty, które nie przyniosły wam obojgu szczęścia. W tym drugim przypadku ważne jest, aby strategie były realizowane zespołowo, ponieważ może to wzmocnić waszą więź i sprawić, że oboje poczujecie się komfortowo.

Wreszcie, ważne jest, aby wyrażać się w sposób bardzo jasny i aby podczas omawiania swoich obaw być gotowym do współpracy i podjęcia wysiłku, aby rozwiązać wszelkie pojawiające się konflikty.

Czy chciałbyś odzyskać związek, który się skończył? Jeśli myślisz, że ma przyszłość, warto spróbować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gaja, R., & Muñoz, M. (2011). Volver a empezar: Lograr una buena convivencia en las familias reconstituidas es posible. DEBOLS!LLO. https://books.google.es/books?id=gsfcdvu5O-AC&dq=volver+a+verse+con+tu+ex&lr=&hl=es&source=gbs_navlinks_s
  • García, F. E., & Ilabaca Martínez, D. (2013). RUPTURA DE PAREJA, AFRONTAMIENTO Y BIENESTAR PSICOLÓGICO EN ADULTOS JÓVENES. Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP11(2), 42–60. http://www.scielo.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2077-21612013000200003
  • Nina-Estrella, R. (2011). ¿Que nos mantiene juntos? Explorando el compromiso y las estrategias de mantenimiento en la relación marital. Revista Intercontinental de Psicología y Educación13(2), 197–220. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=80220774010
  • Santamaría, J. J., Merino, L., Montero, E., Cano, M., Fernández, T., Cubero, P., Fernández, O. L., & Bueso, V. G. (2015). Perfil psicopatológico de pacientes con Dependencia Emocional. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatría de enlace (Internet)116, 36–46. file:///C:/Users/margm/Downloads/Dialnet-PerfilPsicopatologicoDePacientesConDependenciaEmoc-5288486.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.